ریسپانسیو یا واکنشگرا بودن سایت به چه معناست؟

توسط | خرداد 31, 1400 | طراحی سایت | 0 نظر

10 دقیقه

سیاه، سفید، بزرگ، کوچک،گوشه، کنار، عمودی، افقی. همیشه با تغییر دادن اجزای اشیأ‌ میتوان نتیجه‌ی مطلوبی از آنچه مورد نیاز است تولید کرد، که همین تغییرات باعث بهبود عملکرد زیر‌شاخه‌های فکری انسان میشود، و آینده محصول او را به مراحل پایانی نزدیک میکند.

تکنولوژی ساخته شده به دست بشر یکی از متغیر‌های اصلی در پوشش مطالب ارزنده و کارساز به کاربران مشتاق دنیای فناوری است، که شاید آن را هدیه‌ای به جامعه انسانی حساب کنیم، و از این تکنولوژی، طراحا‌نی کار‌بلد و واکنش‌گرا را به عرصه تولید وب‌سایت‌های مختلف که روزانه در حال تکثیر و گسترش خود هستند روانه کند . طراحی ابعاد ظاهری سایت، یک تکنولوژی مهم است که جزو عناصر پایه‌گذار فعالیت از طریق وب‌سایت، مورد توجه قرار میگیرد.

تقریبا هر فرد در این جامعه‌ی بزرگ از شبکه‌‌ی عمیق اینترنت به صورت گسترده استفاده میکند، و پل ارتباطی او (تلفن همراه، رایانه‌ها، تبلت‌ها و…) است که تمامی این دستگاه‌ها از اندازه‌های متفاوتی بهرمند هستند و نمایشگر آنها در اشکال گوناگونی تولید میشود. این موضوع برای افرادی که دارای وبسا‌یت و یا هرگونه تعاملی با مردم از این راه هستند بسیار مهم و به عنوان نکته کلیدی تاثیرگذار بین این افراد تلقی میشود.  حال چرا این موضوع به عنوان یک موضوع اثر‌بخش و حساس، در میان مدیران وبسا‌یت ها به بحث کشیده میشود؟

در نظر گرفتن تفاوت بین هر (شکل، ظاهر، رنگ، و…) به پیشرفت کمک بسزایی میکند؛ در واقع همین در‌نظرگیری ها، سطح اعتبار یک وبسا‌یت کاملا ساده را ارتقا میدهد و باعث جلب رضایت کاربران میشود. اما چطور میتوان به ارتقا کیفیت ظاهری وبسا‌یت خود افزود ؟با واکنش‌گرایی سایت این مشکل برطرف میشود و از کیفیت سایت شما کاسته نمیشود.

واکنش‌گرا یا (Responsive ) بودن یک سایت به این معناست که وبسا‌یت شما نسبت به نوع نمایشگر مصرف کننده (صفحه، مطالب موجود در آن، کلید های میا‌نبر، گزینه های انتخابی ) و تمام مجموعه‌ی ذخیره شده‌ی سایت شما را در، اندازه های کوچکتر و یا حتی بزرگتر نیز با ترتیب مُعینی نمایش دهد تا کاربر دید گسترده و نسبتا کاملی از مطالب شما داشته باشد. به بیان ساده‌تر فرایند(ریسپانسیو) برای هر سایتی مهم و به کاربر اجازه میدهد تا، زمانی که از دستگاه های با نمایشگر متفاوتی که وجود دارند استفاده میکند  بتواند به راحتی از سایت شما بازدید کند و مشکلی در استفاده از محتوای داخلی سایت نداشته باشد . حتما تا به حال با سایت‌هایی که فقط از طریق رایانه قابل دسترسی است و فعالیت در با استفاده از تلفن‌های هوشمند امکان پذیر نیست رو‌به‌رو شده‌اید؛ دقیقا این دسته از سایت‌ها از فرایند (ریسپانسیو) بودن بهره‌مند نیستند و کاربران کمتری زمان خود را برای بازدید از آنها سپری میکنند. ریسپانسیو بودن یک سایت نشانه‌ی تفکر درست درباره ایجاد یک سایت است هر چقدر که شما به سایت خود رسیدگی کنید به دانش خود افزوده‌اید .  در جامعه امروز که تقریبا اکثر افراد از مجموعه( تبلت‌ها، لپ‌تاب‌ها و…) بهره‌مند هستند، مدیران سایت‌ها در تلاش‌اند تا سایت‌های خود را آغشته به طراحی (ریسپانسیو) کنند تا سطح پیشرفت سایت‌شان را ارتقا دهند. هنگامی که از طراحی (ریسپانسیو ) صحبت میکنیم، سایت های محبوب همیشه در راس ذهن ما قرار دارند؛ سایت‌هایی که ظاهری زیبا و آراسته همراه با نظم محتوای خود را پوشش داده‌اند؛ این سایت ها که واکنش‌گرا هستند عملکرد بهتری در نمودار خود ثبت کرده‌اند و همین دقت در طراحی سایت رتبه‌ی سایت شما را بالا و بالا تر می‌بَرد. عصر جدید همیشه خواهان تازگی و تفکرات نوین دنیای فناوری است و از این رو دقت در هدفمند بودن سایت با استفاده از طراحی (ریسپانسیو) شما مهیا میشود. با این کار، شما به نظر کاربران سایت خود احترام قائل شده‌‎اید؛ در عصر حاضر این فرایند به وضوح دیده میشود و متقاضیان زیادی از این طراحی برای بهبود عملکرد وبسایت‌شان استفاده میکنند و البته میتوان آن را همانند صنعت مد اما در زمینه‌ی فناوری دانست که به عنوان لباسی خاص و شیک، در تمام مکان ها قابل پوشیدن است و همیشه شما را فردی خاص نشان میدهد. طراحی واکنش‌گرا (ریسپانسیو) از مزایای ویژه‌ای برخوردار است مزا‌یایی ازجمله (بهبود کیفیت سایت، تغییر پذیری محتوا، کاهش هزینه و زمان، سبقت از سایر مدیران وبسایت‌ها، افزایش بازدید و کاربران ) است.

با بهره‌گیری از این طراحی شما توانمندی خود را برای ظاهر سایت خود بالا میبرید و در فضا‌سازی سایت خود آزاد هستید؛ این آزادی باعث میشود تا در جا‌به‌جایی محتوای سایت محدودیت از لحاظ ایجاد مشکل در دستگاه های دیگر را نداشته باشید و، هر زمان قادر به تغییر مختصات مکانی مطالب ارائه شده‌ی سایت خود باشید. از این رو شما ضرر مالی کمتری خواهید داشت و البته سود بالا، زیرا قبل از متولد شدن، این طراحی و ارائه آن به صنعت وب‌سایت و شبکه؛ هر شخص که از طریق وب‌سایت با جامعه بشری در تعامل بود، موجب تغییر مداوم اندازه‌ی سایت‌شان برای تلفن های هوشمندی که در حال انتشار مدل های جدید از سوی شرکت های بزرگ موبایل‌سازی بودند، شده بود و این کار تقریبا فرد را ناچار به جدایی از این صنعت بزرگ میکرد. اما با اضافه شدن این ویژگی به علاقمندان طراحی وب‌سایت کمک بزرگی شد و دیگر نیازی به تغییر نبود و با (ریسپانسیو ) بودن سایت، در هر نوعی از صفحه نمایش تمام عناصر موجود در صفحه قابل رویت و بی نقص بودند. بی نقصی و تکامل، انسان را نسبت به بقیه موجودات برتری میدهد و در رابطه با (طراحی ریسپانسیو) به نوعی تکامل در ارائه بهترین و مفید ترین موضوعات در فضایی خاص درست و بدون عیب است که وب‌سایت شما را متمایز از دیگران میکند؛ تغییرات شما ثمره توجه بیشتر کاربران به سایت شما و افزایش میزان مخاطبین میشود که این فرایند در درجات بالا سود قابل قبولی برای شما به حساب می‌آید. این تمام ماجرا نیست این موضوعات تنها بخشی از (طراحی ریسپانسیو) است بخش دیگر این فعالیت به دانش مدیریتی سایت منتقل میشود و مسئله مهم این است که آیا از قالب های آماده که برای طراحی (ریسپانسیو) استفاده کنیم و یا از قالب های  اختصاصی بهره‌مند شویم؟ خوب، همه ما وقتی واژه (آماده) را میشنویم سعی در بکارگیری آن داریم زیرا به راحتی قابل استفاده است و میتوان قالب‌های آماده‌ی(responsive site)را، از فروشگاه‌های اینترنتی که با آنها آشنا هستیم خریداری کنیم و استفاده کنیم؛ البته در این بین هستند افراد سوء استفاده‌گری، که با فریب‌کاربران به جای قالب اصلی قالبی بدون طراحی (ریسپانسیو) اما با ظاهری بسیار زیبا، ارائه میدهند؛ برای رفع این مشکل کافیست هنگام انتخاب قالب موردنیاز خود، (ریسپانسیو) بودن آن را بررسی کنید تا دچار پشیمانی نشوید. اما همیشه خاص بودن یک محصول طرفداران بیشتری دارن زیرا محصول مورد نیاز آنها مخصوص فعالیت کاربری آنها ساخته شده است و عملا پای هیچ قالب آماده‌ای در میان نیست و قالب کاربردی شما توسط توسعه دهندگان این عرصه تولید و همراه با دستورات (ریسپانسیو) شده به دست شما میرسد؛ اما معا‌یبی نیز دارد که زمان و هزینه‌ای که مستلزم پرداخت به شخص است.

طراحی (ریسپانسیو)علاوه بر مزایای زیادی که به همراه دارد عیو‌بی نیز در این قالب یافت شده است؛ این طراحی صرفا بر ظاهر کاربری سایت شما تأثیر مستقیم دارد و در امر سرعت بخشیدن بار‌گذاری محتوا هیچ کمکی نمیکند، مانند لباسی آویزان شده بر رخت‌آویز است و در پوشیدن آن لباس هیچ نقشی ندارد. همانطور که (ریسپانسیو) بودن سایت برای تنظیم ابعاد در صفحه نمایش های مختلف  مورد استفاده قرار میگیرد و امروزه هر‌سایتی تلاش برای(ریسپانسیو) بودن رابط کاربری خود میکند، کماکان تعدادی از مرورگر‌ها این فرایند را به طور دقیق رعایت نمیکنند و یا در زمان فعالیت، (ریسپانسیو) بودن هیچ به چشم نمیخورد که این عیب، بسیار بزرگ اذیت کننده است.

این نوع از قالب طراحی، صرفا برای کنترل و دقت در تطبیق دهی رزولو‌شن تصویر در نمایانگر های دیگر استفاده شده و به تنهایی ویژگی مخصوصی همراه ندارد؛ اما اگر سایت شما (ریسپانسیو) باشد از نظر مخاطبان سایت،  این حرکت ویژگی بزرگی محسوب خواهد شد، و میتوانید بدون نگرانی از پیشرفت تکنولوژی با خیالی راحت محتوای خود را آپلو‌د کرده و  تغییر وضعیت اندازه سایت خود را به دستان تکنولوژی بسپارید.

(ریسپانسیو)، نکته‌ی مهمی در وبسایت‌‍ سازی است که با ایجاد بستری مناسب برای کاربر‌ان که از دستگاه های مختلفی با نمایشگر های گوناگون استفاده میکنند فراهم میسازد، تا آنها دید همه‌جانبه‌ای به محتوای موجود در سایت مورد علاقه‌شان داشته باشند، تا سودی برابر چه برای کاربر و چه برای صاحب وبسا‌‍یت باشد. این سود باعث افزایش افراد حاضر در سایت شده و مانند پلی به رتبه بالاتر است؛ عدم قالب سازی تحت پوشش (ریسپانسیو) به معنی کم کاری شما تلقی میشود و نتیجه‌ی چندان لذت‌بخشی ندارد. در سوی دیگر دقت در نوع قالب(ریسپانسیو) هم اهمیت بالایی دارد زیرا با کمی درنگ ممکن است غافل از اتفاقی که برا‌یتان افتاده باشید و چاه بیهودگی سقوط کنید، اما هرگز از تلاش برای پیشرفت و توسعه راه خود غافل نشوید و برای زیبا سازی سایت خود بکوشید تا بینقص بین رقبای خود باشید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت