شانس؛ 11 روش برای اینکه خوش شانس باشید!

توسط | شهریور 22, 1400 | دسته‌بندی نشده | 0 نظر

16 دقیقه

دوستان همیشه همراه، امروز در این مقاله قصد داریم در خصوص موضوعی به نام شانس با شما حرف بزنیم. کلمه‌ای که روزانه ممکن است ده‌ها بار آن را بشنوید و یا خودتان آن را به کار ببرید. هر کدام از شما می‌دانید که شانس چیست و تعریفی از آن در ذهن خود ساخته‌اید؛ اما ما در این مقاله برای شما تشریح خواهیم کرد که دقیقا شانس چه تعریفی دارد؟ آیا اصلا وجود دارد یا یک افسانه است؟ به چه افرادی خوش‌شانس یا بد‌شانس می‌گویند؟ و چندین سوال دیگر که پاسخ آنها را تا پایان این مقاله خواهید یافت.

اگر دوست دارید در این مورد بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

شانس چیست؟

شانس‌ (chance) یک کلمه‌ی فرانسوی است که به معنی فرصت، بخت و اقبال می‌باشد. شانس می‌تواند خوب یا بد باشد اما هر چه که باشد، رویدادی خارج از کنترل انسان است و در آن توجهی به قصد، اراده یا نتیجه‌ی مورد نظر نمی‌شود. مثلا اگر یک سکه را به هوا بیندازید، 50 درصد احتمال دارد شیر و 50 درصد احتمال دارد خط بیاید. این قضیه در قرعه‌کشی و یا پرتاب تاس هم همین‌گونه است: شانسی و اتفاقی. به عبارت دیگر کاملا تصادفی. فرهنگ‌های مختلف دیدگاه‌های مختلفی نسبت به این قضیه دارند که از احتمال و تصادف گرفته تا ایمان و خرافه با هم تفاوت دارند.

انسان به طور ذاتی دوست دارد که کنترل امور را در دست بگیرد و بر تمام عوامل و رویدادهای دخیل در زندگی‌اش آگاه باشد. او دوست ندارد رخداد‌هایی خارج از کنتر‌لش اتفاق بیفتند. حتی مایل نیست که وجود آنها را باور کند؛ اما باید این را پذیرفت که عوامل زیادی خارج از کنترل و اراده‌ی انسان هستند و بر زندگی حال و آینده‌ی او تاثیر می‌گذارند. پس بخت و اقبال در واقعیت وجود دارد و یکی از عوامل تاثیر‌گذار در موفقیت و کا‌میابی شماست. اما حو‌استان باشد که شانس بد را بهانه‌ای برای فرار از مسئولیت و یا توجیهی برای شکست‌ها و ناکامی‌هایتان قرار ندهید.

مفهوم شانس در زندگی

حال که با تعریف شانس آشنا شدیم، به تبیین وجود آن در زندگی واقعی می‌پردازیم. برخی افراد هستند که موفقیت‌های دیگران در زندگی را تنها ناشی از خوش‌شانسی آنها می‌دانند. یعنی اگر فرد ثروتمندی را ببینند که شغل خوبی داشته و درآمد بالایی دارد، در رفاه زندگی می‌کند یا به طور کلی فرد موفقی است، تصور می‌کنند او شانس خوبی داشته که به این درجات دست پیدا کرده است. این تفکر کمی غیر‌منصفانه است. اینکه ما تمام تلاش‌های یک نفر را در زندگی نادیده گرفته و تمام دستاورد‌هایش را محصول شانس، اتفاق و تصادف بپنداریم، عادلانه نیست و دور از واقعیت است.

قانون احتمالات

اگر بخواهیم مفهوم شانس را از منظر روانشناسی و علمی مورد بحث قرار دهیم، به قانون احتمالات می‌رسیم. بر اساس قانون احتمالات، هر چه تعداد د‌فعاتی که اقدام به انجام کاری می‌کنید بیشتر باشد، به همان اندازه احتمال موفقیت شما در آن کار بیشتر می‌شود. خب این امر منطقی هم هست.

به عنوان مثال کسی را در نظر بگیرید که هدفی برای خود مشخص کرده و در جهت دستیابی به آن تلاش می‌کند. او تمام سختی‌ها و ناملایمات مسیر را به جان خریده و هر بار که شکست می‌خورد، از پا نمی‌نشیند و دوباره به تلا‌شش ادامه می‌دهد. در مقابل، فرد دیگری را در نظر بگیرید که در مسیر دستیابی به هدفش، با اولین مشکل و چالشی که رو به رو می‌شود، ناامید شده و دست از تلاش می‌کشد.

به نظر شما کدام یک از این دو شانس بیشتری در زندگی دارند؟ مسلما نفر اول. پس نتیجه می‌گیریم که شانس شما در زندگی تا میزان زیادی توسط خودتان ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر هر چه در زندگی خود بیشتر تلاش کنید، فرصت‌های بیشتری پیش روی شما قرار گرفته، با افراد بیشتری آشنا خواهید شد و به این ترتیب خوش شانس‌تر خواهید بود. در واقع شانس چیزی نیست جز استفاده از فرصت‌ها در زمان درست؛ و البته نوع تفکر و رفتار شما در زندگی می‌تواند میزان خوش‌شانسی شما را تعیین ‌کند.

چگونه در زندگی خوش‌شانس باشیم؟

چگونه در زندگی خوش‌شانس باشیم؟

چگونه در زندگی خوش‌شانس باشیم؟

پس تا اینجا دریافتیم اگر چه کلمه‌ی شانس از نظر لغوی معنی تصادفی و اتفاقی بودن را در دل خود دارد؛ اما  شما می‌توانید با تفکر، اعمال و رفتار‌تان، شانس‌های بیشتری را به زندگی خود جذب کرده و به یک فرد خوش‌شانس تبدیل شوید. در واقع شانس وجود داشته و در موفقیت شما نقش دارد؛ اما یک ورد جا‌دوئی نیست که با دانستن آن شانس بیشتری به سراغ‌تان بیاید. انتظار نداشته باشید که گوشه‌ای بنشینید و دست روی دست بگذارید تا بخت به شما رو کند و شانس در خانه‌تان را بزند. خوش‌شانسی محصول تلاش و زحمت بیشتر است.

برخی افراد با توجه به میزان تلاش‌شان و استفاده‌ای که از فرصت‌ها می‌کنند، نسبت به بقیه خوش‌شانس‌تر خواهند بود. پس برای رسیدن به هر هدفی باید بهای آن را بپردازید و بهای خوش‌شانس بودن نیز تلاش بیشتر و هوشمندانه‌تر نسبت به دیگران است. در همین رابطه آبراهام لینکن می‌گوید: “شانس همیشه به سمت افراد سختکوش می‌رود. افرادی که با پشتکار هدفی را دنبال می‌کنند، اقبال خوبی خواهند داشت.”

همانطور که گفتیم، شانس شما تحت تاثیر نحوه‌ی تفکر و رفتار شما قرار دارد. به بیان دیگر همه چیز به خودتان بستگی داشته و تنها کسی که می‌تواند کاری کند تا شما خوش‌شانس‌تر شوید، خود شما هستید. به شرطی که ویژگی‌های خاصی را در خود پرورش داده و به انجام یکسری کارها مبادرت ورزید. اگر کنجکاو هستید بدانید که چکار باید بکنید پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

1_ باور کنید که شانس می‌تواند وجود داشته باشد.

اولین قدم این است که باور کنید مفهومی به نام شانس در زندگی وجود دارد. اگر بخواهید فرد خوش‌شانسی باشید، باید از قبل، به وجود شانس اعتقاد داشته باشید وگر‌نه نمی‌توانید چیزی که می‌پندارید “نیست” را به دست آورید.

2_ مسیر عادی زندگی خود را در پیش بگیرید.

شما زندگی عادی خود را داشته باشید و به امید آمدن شانس ننشینید. تمام و کمال زندگی کنید و از هر لحظه‌اش استفاده نمایید. تمام تلاش‌تان را بکنید و همه‌ی هم و غم‌تان را برای رسیدن به هدف بگذارید، آنگاه شانس خودش در قالب فرصت‌های تازه به سراغ‌تان خواهد آمد.

3_ فرصت‌های تازه را شناسایی کرده و فقط به دنبال یک مسیر نباشید.

گاهی اوقات راهی که همیشه می‌روید شما را به موفقیت نمی‌رساند. کمی ریسک کردن بد نیست. پیوسته در جستجوی یافتن راه‌های جدید باشید. اگر از یک مسیر به نتیجه نرسیدید، ناامید نشده و بقیه‌ی مسیرها مانند راه‌های فرعی را امتحان کنید.

آدم‌های خوش‌شانس انسان‌های راحت و بازی هستند و نسبت به آنچه که در اطراف‌شان اتفاق می‌افتد، دید دقیقی دارند. این افراد راه‌های جدید و فرصت‌های تازه‌ای که زندگی پیش روی آنها می‌گذارد را قدر دانسته و از آنها استقبال می‌کنند. گاهی فرصت‌های غیر‌منتظره و پیش‌بینی نشده می‌توانند همچون جرقه‌ای باشند که یک فرد باهوش با استفاده‌ی درست و به موقع از آنها به موفقیت برسد. افراد بد‌شانس دقیقا بر‌عکس هستند آنها به خاطر تمرکز بیش از اندازه‌ای که روی سایر امور دارند، معمولا از رویداد‌های غیر‌منتظره استقبال نمی‌کنند و فرصت‌های پیش روی خود را به راحتی از دست می‌دهند.

4_ دامنه‌ی ارتباطات انسانی خود را گسترش دهید.

دیل کارنگی، نویسنده‌ی مشهور حوزه‌ی موفقیت، معتقد بود که 85 درصد موفقیت شما به روابط‌تان بستگی دارد. بله و‌اقعا هم همین‌گونه است. شما هر چقدر انسان‌های بیشتری را بشناسید و روابط انسانی گسترده‌تری داشته باشید، احتمال موفقیت شما نیز بیشتر می‌شود. به عنوان مثال اگر دوستان و آشنایان زیادی در زمینه‌های مختلف شغلی خود داشته باشید، در زمان بروز مشکل می‌توانید با آنها مشورت کرده یا از کمک‌شان استفاده کنید. شما برای این شبکه‌سازی و ایجاد لینک با آدم‌های کارآمد، باید از موقعیت‌های مختلف جهت دوست‌یابی بهره ببرید. مثلا در سفر یا هواپیما، مترو، قطار، نمایشگاه نقاشی، کتابخانه و… همه‌ی اینها می‌توانند موقعیت‌هایی برای دیدن و شناختن آدم‌های جدید باشند. داشتن این روابط گسترده شانس شما را در رسیدن به موفقیت افزایش می‌دهد.

5_فعالیت زیادی داشته و پرکار باشید.

هر چه در زندگی فعال‌تر بوده و به انجام کارهای مختلفی مشغول باشید، درواقع انگار برای خود ایجاد فرصت می‌کنید. انجام هر کاری می‌تواند فرصتی باشد که یک ایده را به ذهن شما بیندازد و با پیگیری آن به موفقیت و درآمد بیشتر برسید. ضمنا انجام فعالیت‌های بیشتر موجب می‌شود که شما در جمع‌های دوستانه‌ی بیشتری حضور یابید و با افراد مختلفی آشنا شوید. حتی ممکن است دوستان و همکا‌رانی در همان حوزه‌ی کاری خود پیدا کرده و با آنها پروژه‌ای جدید استارت بزنید. برایان تریسی می‌گوید: “من دریافته‌ام که خوش‌شانسی کاملا قابل پیش‌بینی است. اگر در جستجوی خوش‌شانسی بیشتر هستید، شانس‌های بیشتری را امتحان کنید. فعال‌تر باشید و حضور‌تان را پر رنگ‌تر کنید.”

6_مهارت‌های مختلفی بیا‌موزید.

مهارت‌های مختلفی بیا‌موزید.

مهارت‌های مختلفی بیا‌موزید.

در دوره‌ای که ما زندگی می‌کنیم، بسیاری از افراد به صورت چند‌فعالیتی کار می‌کنند؛ به این معنی که همزمان مشغول انجام فعالیت‌های مختلف در زمینه‌های متفاوتی هستند. مثلا ضمن اینکه در کامپیوتر و کار با نرم‌افزارها خبره هستند، خیلی خوب انگلیسی صحبت کرده و دستی هم در کارهای هنری دارند. این چند فعالیتی بودن مزایای زیادی هم دارد به عنوان مثال: با انجام کارهای بیشتر درآمد شما هم بیشتر خواهد شد و قدرت خلاقیت‌تان افزایش می‌یابد. سعی کنید در زندگی به دنبال یادگیری مهارت‌های مختلف باشید که اگر روزی در یک مورد از آنها شکست خوردید، بتوانید در زمینه‌های دیگر کار کرده و شانس‌تان را امتحان نمایید. افرادی که توانایی‌ها و مهارت‌های زیادی ندارند، شانس موفقیت کمی دارند.

7_ زیاد مطالعه کنید.

یک راه دیگر برای افزایش شانس رسیدن به موفقیت، مطالعه کردن است. کسانی که در حوزه‌های مختلفی مطالعه کرده و اطلاعات کسب می‌کنند، نسبت به دیگران خوش‌سخن‌تر هستند و همیشه حرفی برای گفتن دارند. این افراد می‌توانند از تجربیات موجود در کتابها استفاده کرده و خودشان دیگر آن اشتباهات را تکرار نکنند. گاهی با مطالعه و افزایش آگاهی، درهایی به روی شما باز شده و فرصت‌هایی برایتان مهیا خواهد شد تا بتوانید دانسته‌هایتان را در عمل هم پیاده کنید.

8_برای ادامه دادن، تفکر مثبت داشته باشید.

حتما تا الان متوجه شده‌اید که رسیدن به موفقیت، شانسی و اتفاقی نیست. چون دریافتید که شانس هم از دل تلاش و کوشش بیرون می‌آید. پس برای رسیدن به موفقیت باید زحمت کشید و سختی‌های مسیر را به جان خرید. در این مسیر ممکن است با اتفاقات بد، حوادث پیش‌بینی نشده یا رخدادهای سخت و چالشی رو به رو شوید. نترسید و ادامه دهید. از این اتفاق‌های بد برای هر کسی می‌افتد اما از بین همه‌ی آدمها تنها کسانی موفق می‌شوند که پس از درس گرفتن از اشتباهات‌شان، دوباره بلند شده و تلاش کنند. در طول مسیر، تفکر مثبت خود را حفظ کرده و امیدوارانه به آینده نگاه کنید. انتظار رویدادهای خوب و خوشایند را داشته باشید تا از تلاش کرد‌نتان هم لذت ببرید.

9_نظم و انضباط شخصی خود را حفظ کنید.

یکی از ویژگی‌های بارز افراد خوش‌شانس، داشتن نظم و انضباط شخصی در زندگی است. آنها زمان و عمر خود را بیهوده تلف نمی‌کنند. برای هر روزشان برنامه‌ریزی داشته و کنترل امور شغلی و شخصی خود را در دست دارند. رعایت همین نظم و انضباط می‌تواند فرد را به موفقیت برساند.

10_ به زمان انجام هر کار توجه کنید.

به زمان انجام هر کار توجه کنید.

به زمان انجام هر کار توجه کنید.

رابطه‌ی بسیار نزدیکی بین زمان و شانس وجود دارد. اگر می‌خواهید در زندگی شانس به سراغ شما بیاید و زودتر و بهتر به نتیجه برسید، باید به زمان انجام کارهایتان دقت داشته باشید. هر کاری زمان مشخصی دارد و اگر در موعد مقرر خود پیاده شود، نتیجه‌ی درست‌تری حاصل می‌گردد. به عنوان مثال تحصیل کردن در مقطع جوانی که انسان، انرژی و نشاط بیشتری داشته و ذهن آزاد‌تری برای یادگیری دارد، مناسب‌تر است. ضمنا فرصت استفاده از این تحصیلات هم در دوران جوانی بیشتر خواهد بود. از این مثالها زیاد است. به طور کلی اگر می‌خواهید در زندگی فرد موفق‌تر و خوش‌شانس‌تری باشید، هر فعالیت و عملی را در زمان مناسبش انجام دهید.

11_ کمی ریسک پذیر باشید.

برای اینکه خوش‌شانس‌تر باشید، باید از منطقه‌ی امن خود خارج شده و کمی ریسک کنید. ممکن است همین الان هم ایده‌های زیادی در ذهن داشته باشید که به دلیل ترس، عدم اعتماد به نفس کافی یا نداشتن بودجه و زمان و… قدرت عملی کردن آن را ندارید. بهتر است بدانید که روزی ساده‌ترین و خنده‌دار‌ترین ایده‌ها  مجال بروز یافته و مطرح شدند و همین ایده‌های به ظاهر معمولی پس از عملی شدن سر و صدای زیادی هم در دنیا به راه انداخته‌اند. مانند بسیاری از اختراعات بشر.

پس شما هم نترسید. با ترس، کاری از پیش نمی‌برید. برای موفق شدن باید کمی جسارت به خرج داده و از خطرات یا رویدادهای پیش بینی نشده استقبال کنید. اینگونه است که شانس در خانه‌تان را می‌زند.

جمع‌بندی

در این مقاله برایتان از شانس گفتیم و تشریح کردیم که خود شما تعیین کننده‌ی خوش‌شانس بودن و بد‌شانس بودن‌تان هستید؛ با طرز تفکری که دارید و رفتارها و عملکردی که از خود نشان می‌دهید. به همان میزان که تلاش و سعی شما در زندگی بیشتر باشد، بر طبق قانون احتمالات شانس بیشتری برای رسیدن به موفقیت دارید. فقط یادتان باشد که اگر در زندگی شخصی یا کاری خود با فرصت‌های جدیدی رو به رو شدید، اول در مورد آنها تحقیق کرده و خوب فکر کنید، سپس با توجه به شرایط‌تان جهت استفاده از آنها اقدام نمایید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت