گوگل پنالتی چیست؟

توسط | تیر 26, 1400 | آموزش سئو, بازاریابی | 0 نظر

24 دقیقه

قطعاً تا به حال به تماشای فوتبال نشسته‌اید. گاهی بازیکن تیم خطایی در منطقه دروازه برروی بازیکنان تیم حریف انجام می دهد. چه اتفاقی میافتد؟ درست است، پنالتی. در اصل این اتفاق جریمه‌ای برای بازیکنی است که خطایی غیرموجه را انجام داده است و قوانین رازیر پا گذاشته است. درست چنین اتفاقی برای بازی‌های اینترنتی نیز می‌افتد. سئو آن دسته از قوانینی است که رعایت کردن آن‌ سودمند و دوری از آن به ضرر صاحبان سایت خواهد بود. سئو رقابتی پرهیجان را برای طراحان سایت به راه انداخته است و هرگونه تخلفی در این زمین نیز نتایجی را به بار خواهد آورد. که یکی از آنها شرایط پنالتی و یا گوگل پنالتی می‌باشد. در اصل گوگل پنالتی نتیجه استفاده از روش های سئوکلاه سیاه می‌باشد و گوگل نیز با شناسایی آنها به جریمه شان می پردازد و نهایتاً آنها را از لیست نتایج جستجو حذف می‌کند.

گوگل پنالتی چیست؟ به طور کلی گوگل پنالتی مجازاتی از طرف گوگل برای سایت هایی است که یا بر اثر الگوریتم های به روز شده و یا از روشهای سئو کلاه سیاه استفاده کرده اند. پس به هر ترتیب تناقض روش های شما با روش ها و استراتژی های بازاریابی اینترنتی این نتیجه را به بار خواهد آورد.

تفاوت الگوریتم و پنالتی در چیست؟ در مورد تفاوت‌های این دو اطلاعات نادرست بسیاری بیان شده است و ما نیز به هیچ عنوان نباید به آنها دامن بزنیم. الگوریتم ها مجموعه ای از قواعد هستند که با توجه به عناصر تعریف شده در آنها به صورت خودکار دستورالعمل مشخصی را اجرا می کنند. به طور مثال الگوریتم های پنگوئن و پاندا پنالتی نیستند ؛ اینها الگوریتم‌های هستند که طبق دستورالعمل های شان، سایت ها را براساس کیفیت و تطابق شان با قوانین گوگل رتبه بندی می کنند تا نتیجه بهتری را در اختیار کاربران قرار دهد. بنابراین هیچ‌گونه جریمه‌ای برای طراحان محسوب نمی شود و هدف آنها نمایش نتایج بهتر برای کاربر می باشد؛ اما باید گفت که در اثر رعایت نکردن نکات الگوریتم‌ها و بی‌توجهی نسبت به آنان می‌تواند احساس پنالتی شدن از طرف گوگل را به شما بدهد چرا که نهایتاً باعث کاهش ترافیک سایت شما می‌شود و چه جریمه‌ای بالاتر از این اتفاق.گوگل از روش های انسانی برای رتبه بندی سایت ها نیز بهره می برد و تشخیص مجازات دستی و یا حالت کامپیوتری (ربات ها ) می تواند راهی مناسب برای تغییر روش‌های سئو شما باشد و یا گاهی توسعه آن.

اتفاقی که در حالت جریمه شدن برای سایت شما می‌افتد متفاوت از سرپیچی از الگوریتم ها است. زمانی که شما پنالتی میشوید، یک گزارش از عملکردتان ( بصورت دستی ) از طریق گوگل سرچ کنسول دریافت می‌کنید. پس از اثبات نقصمورد نظر توسط گوگل ریشه‌های آن از طرف گوگل قابل تشخیص خواهد بود و شما قادر به دریافت آن هستید و نهایتا با حل مشکل مطرح شده درخواست بازبینی ان را ارسال میکنید تا شما از این حالت خارج شوید . این در حالی است که برای فرار از یک مشکل الگوریتمی هیچ نیازی به بازبینی مجدد نیست، بلکه الگوریتم ها قوانینی هستند که جلوی راه شما قرار داده شده اند و استفاده از آن ها نیاز به هیچ مجوزی ندارد.

 

به طور کلی دو دسته از سایت ها به عنوان نقاط ضعف گوگل محسوب می‌شوند: بطور کلی اولین مبحثی که داستان گوگل پنالتی از آن شروع می شود ، دستکاری کردن رتبه بندی ها و یا در اصل جابجا کردن جایگاه سایت ها در لیست نتایج جستجو است . این امور که اکثراً در شیوه های سئوکلاه سیاه و خاکستری مطرح می‌شود، از نقاط ضعف  وحساس گوگل محسوب می‌شوند و برای آن جریمه هایی در نظر گرفته شده است . حتی در مواردی اگر تخلفات شامل امور غیر قابل بخشش باشد برای مدتی و یا به طور کلی شما را از نتایج جستجو حذف خواهد کرد . پس با استفاده از روش های سئو کلاه سفید ساختار سایت خود را بازبینی کنید و به جای استفاده از روش‌های غیر اخلاقی از یک روش امن برای پیشرفت در روند کاری تان استفاده کنید.

_ گروه دوم ان دسته از سایت ها و یا افرادی از آنها که با استفاده از روش‌های غیر اخلاقی سعی در آسیب رساندن به رقبا دارند. شایعترین اموری که امروز در دنیای مجازی شاهد آن هستیم ، کلاهبرداری ها و استفاده از روش های غیر اخلاقی در کسب و کار هاست. این اتفاق باعث شد تا گوگل لیست خود را به روز کند و سایت‌های متقلب را از لیست خود به طور کلی حذف کند. البته باید گفت هنوز هم گروه‌هایی هستند که بدون هیچ ردپایی مشغول کلاهبرداری و سوء استفاده از سایرین هستند چرا که روش های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد چونبک لینک های سمی که باعث کاهش ارزش و جایگاه یک وب سایت می شوند.

انواع جرایم گوگل :

به طور کلی جرایم گوگل در دو نوع دسته بندی می شوند :

_ حالت اول توسط ربات های هوشمند گوگل انجام می‌شود و هیچ دخالت دستی در انجام کار آنها نیست و آنها به صورت خودکار اقدام به جریمه می‌کنند. طبق بررسی‌های انجام شده بیش از ۷۰ درصد جرایم گوگل توسط ربات ها و الگوریتم ها انجام می شوند . که البته تفاوت هایی نیز میان این دو وجود دارد.

_حالت دوم نوع دستی این جرایم است که توسط کارشناسان و منابع انسانی انجام پذیر خواهد بود وعموما این نوع جریمه مربوط به نقض حقوق کپی رایت می شود. این حالت زمانی انجام می‌شود که ربات های گوگل به علت روش‌های سئو کلاه‌سیاه قادر به شناسایی درست باگ ها نشوند، از منابع انسانی با استفاده از تاکتیک های مخصوص خود اقدام به این جرایم می کند.

 

اقداماتی که باعث پنالتی شدن از طرف گوگل میشود:

_ پنهان کردن و یا تغییری در یک مسیر : پنهان کاری و یا مخفی کاری به این معناست که صفحاتی از سایت شما که برای مخاطبان نمایش داده می شوند متفاوت از حالتی باشد که به گوگل نمایش داده می شود. این تغییر مسیرها که آب زیرکانه عمل می‌کنند ، کاملاً به معنای نقض دستورات گوگل هستند و با گوگل پنالتی شدن از جریمه ان پراخت میشود .

گوگل به دو صورت اینکار را انجام میدهد :

_1 تطابق جزئی : بخشی از سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد

_2 تطابق گسترده : تمام وب سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

راه حل :

_ به بخش Google search console>crawl>fetch as Google  بروید و صفحات آسیب دیده خود را بردارید .صفحات خود را با صفحاتی که گوگل نمایش می‌دهد، مقایسه کنید . هرگونه تغییرات و تعارضات بین این دو را برطرف کنید تا کاملاً با یکدیگر هماهنگ شوند. مسیرها و هدایت کننده ها را چک کنید و آنهایی را که کاربران را به مقاصد غیر منتظره هدایت می‌کنند و یا آنهایی که طبق شروط خاصی به طور مثال استفاده از یک منبع مشخص و یا تمامی موارد آب زیر کاه و غیر متعارف را حذف کنید و نهایتاً پس از انجام تمامی این موارد یک درخواست بازبینی ارسال کنید تا مجدداً از طرف گوگل بررسی شود و از حالت پنالتی خارج شوید.

_ اولین کلیک رایگان : این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که محتوایی که برای گوگل نمایش داده میشود به صورت کامل است اما محتوایی که برای کاربر به نمایش در می آید دارای محدودیت‌هایی است به خصوص کاربرانی که از سرویس‌های گوگل می آیند. به طور مثال اگر کاربری برای ورود به یک سایت و دیدن محتوا نیاز به ثبت نام و یا دریافت اشتراک داشته باشد گوگل این حالت را پذیرا نخواهد بود و شما پنالتی و جریمه خواهید شد. محتوای نمایش داده شده به گوگل و مخاطبان باید کاملاً با یکدیگر سازگاری داشته باشند و هیچ تناقضی بین آنها نباشد پس برای رسیدن به هدف، هر کاری که لازم است انجام دهید.

راه حل : پس ازحل مشکل مورد نظر درخواست تجدید نظر را ارسال کنید. نکته : از اولین کلیک رایگان گوگل استفاده کنید. بگذارید کاربران برای اولین ورود خود از یک مزیت چون اشتراکی کوتاه مدت و یا دریافت مقاله ای برخوردار شوند تا نتایج بهتری از خود برای گوگل نشان داده باشید .

_ تصاویر پنهان شده : این عملکرد در رابطه با تصاویری مطرح می‌شود که با یک تصویر دیگر پنهان می شوند و یا متفاوت از تصویر ارائه شده هستند و کاربران را به تصویر دیگر هدایت می کند. تصویری که به گوگل نمایش می‌دهید باید مطابق با تصاویری باشد که به کاربران نمایش می دهید.

راه حل :پس از انجام مراحل لازم و بررسی مشکل درخواست تجدید نظر را داشته باشید . نکته : هربلاگینی که نصب کرده اید را بررسی کنید تا از صحت مراحل انجام شده برای جلوگیری از جریمه مطمئن شوید .

سایت هک شده : از شایع ترین اتفاقاتی که به راحتی در این حوزه دیده می‌شود، فعالیت هکرها است که دائماً در حال سوء استفاده از وردپرس ها و سایر سیستم های مدیریت محتوا هستند تا داده های مخرب را وارد محتوای آنها کنند و همین موضوع باعث کاهش کیفیت محتوای سایت می شود و از همین جهت گوگل پیغامی را تحت عنوان ” این سایت هک شده است ” برای شما ارسال می کند تا شما مشکل به وجود آمده را حل کنید. اکثر اوقات مشکلات آن دشوار بوده و برای حل ان نیاز به تلاش فراوانی است.

راه حل : با میزبان سایت تماس بگیرید و تیم پشتیبانی را تشکیل دهید . سایت خود را برای جلوگیری از هر نوع آسیبی ایمن و یا حتی قرنطینه کنید. برای شناسایی نوع هک از کنسول جستجو کمک بگیرید. اگر بد افزاری دارید آسیب آن را ارزیابی کنید. نحوه ورود هکرها و مناطق حساس سایت خود را بشناسید. سایت خود را کاملا پاکسازی کنید و هرگونه آسیب را حذف کنید. درخواست بررسی مجدد خود را ارسال کنید.نکته : داشتن یک نسخه پشتیبان ازسایت خود و ارتقاء سطح امنیت سایتتان و داشتن پلتفرم‌های امن  همه از ویژگی‌های هستند که به جلوگیری از این اتفاقات می پردازند.

_ متن یا کلمه کلیدی پنهان : کلماتی که در محتوایی شما به کار رفته است از مواردی است که گوگل بر روی آنها بسیار حساس است بنابراین به کار بردن کلمات کلیدی پنهان زنگ هشداری برای گوگل خواهد بود و شما مجدداً دچار پنالتی خواهید شد.

راه حل : .به قسمت  Google search console>crawl>fetch as Googleبروید و آسیب صفحات را جستجو کنید. به دنبال محتوایی باشید که رنگ آنها با رنگ بدنه سایت شما مشابه و یا یکسان هستند.  به دنبال متن پنهان باشید هر گونه از این متون پنهان را حذف کنید یا دوباره به روشی انها را بازنویسی کنید که برای مخاطبان و کاربران قابل درک باشد. جملات و کلمات تکراری و یا غیر مرتبط را حذف کنید. تگهایی (عناوین) که حاوی کلمات تکراری هستند را حذف و یا اصلاح کنید. از استفاده مجدد از کلمات پرهیز کنید و نهایتاً درخواست تجدید نظر خود را ارسال کنید .

_ هرزنامه خالص : هرزنامه خالص این موارد از مواردی است که تمامی طراحان باید از آن پیروی کند چراکه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . قبل از پرداختن به موضوع این جریمه باید بگویم که پیش از فکر کردن به جریمها سعی کنید از کیفیت محتوای خود مطمئن شوید چرا که با رعایت نکات آن ناخودآگاه از جریمه شدن دور خواهد شد. به طور مثال هرگز از کلمه پیچیده‌ای که درک آنها برای کاربران سخت است استفاده نکنید؛ پیچیدگی در متون علاوه بر بازداشتن مخاطبان از خواندن، شما را دچار جریمه خواهد کرد که به مانند تمامی جرایم دیگر به صورت جزئی و گسترده خواهد بود .

راه‌حل: اگر اولین باری است که دچار این جریمه شده اید قطعاً پس از بار اول حواستان نسبت به این امر جمع تر خواهد شد و پس از آن، مطابق با دستورات گوگل متون خود را اصلاح کنید و سپس درخواست تجدید نظر خود را ارسال کنید . نکته : مطرح کردیم که باید پس از اولین بار حواستان را نسبت به این جریمه جمع تر کنید چراکه فرصت دوباره به شما پس از بار اول بعید خواهد بود و شما مجبور به ایجاد سایت دیگری خواهید شد .

میزبان رایگان اسپم :  هیچ عنوانی تحت شرایط “میزبانی رایگان” وجود ندارد. ممکن است تصور کنید که هزینه ای را برای انجام میزبانی رایگان ذخیره کرده‌اید اما همین امر دردسرها و هزینه‌های فراوان بعدی را برایتان ایجاد خواهد کرد و گوگل اقدامات دستی شدیدی را برایتان اعمال می کند .

راه حل: از سرویس های میزبانی شناخته شده خرید کنید و سپس درخواست تجدید نظر خود را ارسال کنید. نکته :  از خرید از سرویس هایی که هزینه های پایینی دریافت می کنند و یا به طور کلی رایگان هستند، اجتناب کنیم.

_ اسپم نشانه گذاری ساختاری: توجه به نحوه خوانش محتواهای شما از موارد دیگری است که برای گوگل امری مهم شمرده می‌شود. کاربران باید بتوانند به راحتی با متون شما مواجه شوند . راه حل راه حل این کار نیز استفاده درست از علائم نگارشی می باشد در غیر این صورت شما شامل پلاتی و مجازات خواهید شد که بمانند سایر جرایم به دو صورت جزئی و گسترده اجرا خواهد شد.

راه حل: به روز رسانی نشانه گذاری ها و یا حذف آن دسته از علائمی که الگوهای گوگل را نقض می‌کند و درخواست تجدید نظر خود را ارسال کنید. نکته : پس فراموش نکنید که از دستورالعمل‌های تعریف شده توسط گوگل پیروی کنید.

محتوای بی ارزش و یا کم ارزش: بارها و بارها به این مورد اشاره کردیم که کیفیت یک محتوای تولید شده از طرق مختلفی توسط گوگل بررسی می‌شود . علاوه بر تاثیر ان در رتبه‌بندیها، سرپیچی در این مورد شما را شامل جریمه خواهد کرد .

محتوایی که عموماً توسط گوگل شامل جریمه می‌شود :

_به صورت خودکار تولید شده باشد.

_ اطلاعاتی که به هیچ وجه به درد مشتری نخواهد خورد و یا صفحاتی که با ارزش محتوایی پایین ایجاد شده باشد.

_ کپی برداری از سایر سایتها و رقبا .

_مطالب و اطلاعات کم کیفیت.

_ ایجاد صفحاتی که به منظور فریب گوگل طراحی شده اند، جریمه و پنالتی می شوند.

راه حل : شناسایی و بررسی محتوای بی‌هدف و کم کیفیت. حذف و یا ارتقاء سطح صفحاتی که حاوی هیچگونه اطلاعات مفیدی برای کاربران نیستند .استفاده از نرم افزارهایی که سطح کیفی محتوایتان را بررسی می‌کنند . به طور کلی بررسی سطح کیفیت تمام صفحات و ارسال تجدیدنظر برای گوگل.

لینک های غیر عادی در وبسایت ها:  گوگل قطعا موافق فروش لینک ها می باشد اما سو استفاده از هر امری اتفاق شایعی است و گوگل برای لینک هایی که به منظور فریبش دستکاری شده باشند و غیرعادی به نظر برسند ، جرایمی را در نظر گرفته است . این لینکها که لینک های مصنوعی از طرف گوگل شناخته می شوند، به دو صورت تحت شرایط پنالتی قرار خواهند گرفت.

راه حل : حذف و یا اصلاح این گونه لینک هاو اقدام به ارسال درخواست تجدید نظر برای گوگل. نکته : برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است پیش از لینک گذاری گذاری وسواس زیادی را خرج دهید و با دقت فراوان به انجام این کار بپردازید؛ البته هرگز هشدارهای گوگل را دست کم نگیرید چرا که ممکن است بارها شما در این رابطه هشدار داده باشد اما شما به آن توجه نکرده باشید . هیچ کدام از هشدارهای گوگل بی‌دلیل نیستند؛ برای خود کار را سخت‌تر نکنید .

اسپم تولید شده توسط کاربر: آیا تا به حال ایمیل های اسپم روزانه که حاوی پیشنهادهای سئوکاران هستند را دریافت کرده‌اید ؟ و اطلاعاتی در رابطه با تاثیر آنها برروی صفحات تان دارید؟ اینها همان اسپم های تولید شده توسط کاربر هستند که در بخش‌هایی چون صفحات نظرسنجی، قسمت تجربیات ، خاطرات مهمان و پروفایل‌های کاربران یافت می شود. این شرایط نیز شما را شامل پنالتی خواهد کرد.

راه حل: شناسایی و بررسی صفحاتی که کاربران در آن نظرات خود را مطرح می‌کنند. تبلیغاتی که بعنوان نظرات ارائه شده اند را حذف کنید. لینک های غیر مرتبط را حذف کنید. نام های کاربری که به نظرتان شبیه به اسم ها هستند را از بین ببرید. نظراتی که به صورت خودکار تولید شده اند را حذف کنید . بطور کلی تمام محتویات نامناسب را حذف کنید از ظاهر شدن محتوای غیر متمرکز در وبسایت جلوگیری کنید و درخواست تجدید نظر را برای گوگل ارسال کنید.

_  مشاغل و یا فرصت های شغلی منقضی شده: یکی از راه حل هایی که باعث ارزشمندی بیشتر از سایت شما خواهد شد، استفاده از اطلاعات مشاغلی است که به روز هستند . گوگل این شرایط را به عنوان شرایط برجسته و پسندیده برمی‌گزیند. این کار به دو صورت امکان پذیر است : “ادغام مستقیم” . این روش به طوری صورت می‌گیرد که شما برای انجام تبلیغات از داده های ساختار یافته برای پست های شغلی استفاده می کنید . از یک سوم سایت استفاده کنیم: همه سایتهاس بزرگ شغلی از داده‌های ساختار یافته برای پست های شغلی استفاده می‌کنند. حال مسئله اینجاست که اگر شما سخن از یک شغل منقضی شده برای سایت تان داشته باشید، خطر گوگل پنالتی شما را تهدید خواهد کرد. هدف گوگل به مانند همیشه قرار دادن اطلاعات دست اول برای کاربران است پس با این کار شما را جریمه خواهد کرد.

راه حل ها :

_  راه حل اول : داده های شغلی ساختاریافته را از صفحه خود حذف کنید.

_  راه دوم : صفحه ای را که مربوط به داده های شغلی است به طور کلی حذف کنید.

_  راه حل سوم : یک متاتگ no index به صفحه خود اضافه کنید.

_ راه حل چهارم : از معتبر بودن داده‌های صفحه خود اطمینان حاصل کنید.

پس باید گفت شما به هیچ عنوان نمی توانید گوگل را فریب دهید و برای پیشروی در راهتان باید دقت بیشتری داشته باشید.

_ کاهش سرعت سایت و یا از دسترس خارج شدن آن : گوگل بارها و بارها این مسئله را مطرح کرده است که سرعت بارگذاری در یک سایت از عواملی محسوب می شود که علاوه بر رتبه بندی بهتر شما در نتایج جستجو و علتی برای ارزش گذاری بهتر توسط کاربران ، مانع از جرایم خواهد شد. به طور کلی باید گفت علاوه بر یک ساختار چشم‌نواز توجه به عوامل تکنیکال نیز از مواردی است که باعث بخشیدن احساس بهتری به مخاطب می شود.  پس از آن غافل نشوید . در مقابل این اتفاق نیز اگر سرعت دانلود در سایت شما به حد بسیار زیادی کمتر از حد استاندارد باشد ، شما شامل پلانتی خواهید شد. دلایل گوناگون چون استفاده از تصاویر با حجم زیاد، اختصاص دادن منابع زیادی از پهنای باند کاربران به خود و …. که لود شدن تصاویر و یا دانلود آنها به سختی انجام می‌پذیرد، است .این امر ممکن است حتی تا مرحله از دسترس خارج کردن سایت نیز پیش برود. برای بهبود این وضعیت کافیست سایت خود را سبک کنید و هر آنچه که باعث دیر لود شدن محتوای شما می شود را حذف کنید و از روش های افزایش سرعت سایت به منظور حل کردن این مشکل استفاده کنید. البته باید گفت روش های بهینه سازی سایت خود را فراموش نکنید؛ اقداماتی چون فشرده سازی عکس ها از مواردی است که می تواند سرعت سایت را به مقدار قابل توجهی افزایش دهند.

_ قراردادن کلماتغیر متعارف در دامنه‌ها : یکی از تکنیک هایی که باعث می‌شود سایت شما بازدید های تقلبی داشته باشد، استفاده از کلید واژه هاست. البته استفاده از کلمه کلیدی برای دامنه به خودی خود مشکل نیست؛ مشکل آنجا پیش می آید که بیش از حد از این کلید واژه ها استفاده کرده باشید و نهایتاً به آنها لینک داده باشید. شاید این کار بازدید بیشتری داشته باشد اما به دلیل تطابق کلید واژه های موجود در محتوای آن با دامنه توسط گوگل به راحتی جریمه خواهید شد چرا که از نظر او شما در حال فریب دادن کاربران هستید.

راه حل: از کلمات کلیدی یکسان در محتوا و دامنه ها استفاده نکنید. اگر به هر دلیل این کار را انجام داده اید روی آن کلمه مانور ندهید و سعی در بیش از حد تمرکز کردن بر روی آن نداشته باشید.

_ استفاده نادرست از صفحات لندینگ :  بارها از تأثیرات طراحی صحیح صفحات لندینگ صحبت کردیم اما فراموش نکنید که هر امری که تاثیر مثبتی داشته باشد نیز شامل تاثیرات منفی خواهد بود. استفاده از صفحات لندینگ زیاد در طراحی سایت تان شما را شامل پنالتی گوگل خواهد کرد چرا که تصور می کند شما قصد دریافت بازدید های تقلبی را دارید . مدتی نیز است که وب مستر ها در حال طراحی سایتهای تک صفحه ای هستند که در آن صفحه نیز لینک دیگری را گنجانده‌اند و همین امر نیز مخالف قوانین گوگل می باشد و از این کار نیز اجتناب کنید.

_ تبلیغات پاپ اپ : یکی از بدترین انواع تبلیغات تبلیغات پاپ آپ محسوب می‌شود چرا که در اصل شما هیچ نقشی در بازکردن آن ندارید. شک ندارم این تجربه را قبلاً نیز داشته‌ایم و از اذیت‌های این نوع از تبلیغات آگاه هستید.گوگل تمام سایت هایی را که از این روش استفاده می کنند ، جریمه می‌کند که البته در حال طراحی الگوریتم های جدیدی برای اعمال جرایم سنگین تری نیز است. باید بگویم سایتهایی که هیچ محتوایی در دسترس شما قرار نمی‌دهند و تنها هدف آنها درآمدزایی است تا حد زیادی از این نوع استفاده می‌کنند که این کار برای آنها یک خطر محسوب می شود.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت