لوگو یا نماد تجاری چیست؟

توسط | تیر 27, 1400 | بازاریابی, برندسازی, کسب و کار | 0 نظر

19 دقیقه

لوگو،کلمه‌ای که در دنیای فناوری و ارتباطات کا‌ربرانی که مشغول(خرید و فروش ) هستند به طور گسترده مجذوب قدرت خود کرده است؛ تنها عامل نفوذی قدرتمند که توانسته با اشکال گوناگون افراد را از نوع محصول و‌کیفیت آن اگاه کند و با همین روند تفاوت هر ( شرکت، محصول، فروشگاه و …) را آشکار و در رتبه‌بندی آنها نیز تاثیر داشته است.

عصر رقابت، که همیشه حرف اول را میزند و دقت در جنبه‌های مختلف بازاریابی دیجیتال که امروزه این فعالیت بیشتر از پیش به چشم می‌آید؛ این عنصر خواستنی که برای تولید آن زمان زیادی صرف تفکر برای ساخت بهترین و تاثیر‌گذارترین نشان تجاری میشود وجود خود را در پیشرفت و پس‌رفت یک محصول ثابت کرده است، و انقلابی برای میزان اعتبار یک برند در میان حاضرین صنایع مختلف برپا ساخته است.این نشان گرافیکی از طریق درگاه‌های زیادی همانند(شرکت‌ها، صنایع درحال توسعه،کسب و کار های کوچک و بزرگ، تجارت و غیره) دیده شده تا به افرادی که نیاز به درک بهتر از محصولات دستچین شده یک برند دارند نشان دهد.

لوگو یا برند برای محبوبیت بین مردم بسیار مهم است و عدم استفاده از برند به معنای وجود نداشتن بین کسب و کار‌های کوچک و بزرگ تلقی میشود؛ از این رو در هنگام به ثبت رساندن یک لوگو‌ی کاملا مناسب و ایده‌ال، یافتن یک گزینه‎‌ی عالی در میان انبوهی از نظرات و دیدگاه‌ها بسیار حیاتی و سرنوشت‌ساز است، به گونه‌ای که اگر خطا‌یی توسط یک مخاطب گزارش شود و با انتقال ان به سایر افراد در مرحله اول دارند آن لوگو مجبور به اصلاح یا تغییر میشود و سپس با کاهش مخاطبین که ضرر بزرگتر است رو‌به‌رو خواهد شد که در مواقع خاص شرایط کمی از کنترل خارج میشود، پس دقت در بند‌ بند مدت طراحی امری ضروری به شمار می‌اید. برای درک بهتر از چگونگی تولید یک لوگو‌ی خوب باید کمی در قسمت خلاقیت ذهن خود فرو برویم و پیدایش یک ارم تجاری را مشاهده کنیم .

همانطور که میدانید برند از مجموعه ( تصویر، شکل، حروف، و گاهی عدد ) نیز ساخته میشود و تمام این مجموعه با اتصال درست هر اِلِمان همراه با جایگذاری دقیق آن در کنار یکدیگر، میتوان به آنچه که در ذهن خوب انتخاب کرده‌اید برسید؛ در قدم بعدی این لوگو باید از اشکالی برخوردار باشد تا زمانی که چشم بیننده با آن برخورد، به یاد صنعت شما افتاده و آن را به عنوان یک برند محبوب بشناسد و برای کسب محبوبیت، لوگو‌ی شما همانند تبلیغی است که محصولات شما را به راحت‌ترین شکل به فروش میرساند؛ علامت‌های تجاری قدرتمند این توانایی را دارند که هیجان مصرف‌کنندگان و مشتریان  خود را بر بینگیزانند و در سوی دیگر این مشتریان هستند که از آن‌ها انتظار خلق محصولات خاص و نوآورانه‌ای را دارند. البته برای افزودن قدرت به نام تجار خود باید از قوی تخیل خود و همراهان دیگر کمک بگیرید تا نتیجه لذت‌بخشی به ارمغان بیاورید. تا بحال به نحوه پختن یک اُملت ساده دقت کرده‌اید! اگر تصور میکنید که نمیتوانید لوگو‌ی اختصاصی طراحی کنید با اندیشیدن در همین اُملت ساده می‌توانید به ذهن خود خلاقیت ببخشید، شما برای یک اُملت در ابتدا مواد مورد نیاز خود را تهیه میکنید که در این طرف همان ( اشکال متفاوت و حروف ها و…) هستند سپس با ترکیب آنها و اضافه کردن ادویه‌های مختلف درجه خلاق بودن لوگو را دو چندان کرده‌اید‌ اگر تمام تلاش خود را برای آن صرف کنید شما صاحب یک اُملت خوب با نماد تجاری بی‌نظیر شده‌اید . نکته‌ای که وجود دارد این است که با هر‌بار تلاش و استفاده از گزینه‌ی (حذف و اضافه) در یک سو کسب تجربه و در سوی دیگر بهبود کیفیت ظاهر برند یا نماد تجاری جود خواهید شد. سوالی که تقریبا هر کسی در ابتدای فرایند ساخت یک لوگو دارد که این طرح تولیدی چه مزایا‌یی دارد؟

زمانی که شما برای محصول اختصاصی خود لوگو‌یی را میسازید در‌حقیقت با این کار شما همانند سد‌ّی در برابر افرادی که قصد تولید محصولات مشابه یا به قولی (قصد کپی کردن محصولات شما و ثبت آن به نام خود را دارند )هستید و از این عمل جلوگیری کرده و متمایز میشود تا  مشتریان شما همواره به عنوان مشتری برند شما باقی بمانند و از محصولات مشابه که در بعضی موارد از کیفیت پایین برخوردار هستند دوری بور‌زند. این نماد تجاری برای امر فروش  اهمیت زیادی دارد و به شما در امر اخذ مدرک نمایندگی فروش کمک بزرگی میکند و البته یکی از رکن های اصلی این کار به حساب می‌آید. با وجود این نماد و البته پیشرفت  در صنعت خود میتوانید از ان به عنوان یک دارایی بزرگ یاد کنید و کسب درآمد بالایی بدست آورید.

پروسه ساخت یک لوگو معمولا به دو صورت انجام میشود؛ شما با سلیقه و مهارتی که دارید در این زمینه اقدام کنید و یا با مشارکت یک فرد خبره در این کار برای خود لوگو‌یی مناسب و زیبا طراحی و استفاده کنید. حال چه تفاوتی بین این دو روش وجود دارد؟

اگر شما با استفاده از ذهن خلا‌قی که دارید شروع به ساخت یک لوگو کنید، اختیار کار خود را دارید و هر طور که نقشه راهی برای نماد تجاری دارید میتوانید اجرا و پیاده سازی کنید، و هزینه‌ای را برای ساخت، پرداخت نخواهید کرد و تمامی مشکلات را می‌توانید حل کنید و اگر نیاز به اضافه کردن چیزی دارید انجام دهید. در نگاه اول شاید کار آسانی به حساب آید اما مشکل دقیقا اینجاست که شما ایده های زیادی برای طراحی دارید اما از دانش مهارتی کمی در این کار بهره‌مند هستید که ضربه‌ی بزرگی محسوب شده و باعث میشود زمان طولانی را برای آن صرف کنید که میتوانستید در موارد دیگر بهتر از زمان خود استفاده کنید. و برای یاد گیری هم زمان زیادی طول میکشد تا آموزش ببینید و در این مدت ممکن است از کار خود عقب مانده و ضرر کنید .

اما با یک انتخاب خوب هم میتوانید در صرف زمان صرفه جویی کرده و هم صاحب یک لوگو‌ی بسیار زیبا شده و هم افراد خبره را به عنوان یک همکار در این امر سهیم کرده‌اید ، زیرا با بهرهگیری افراد کار‌بلد، افراد طراح که با طراحی های بی‌نظیر خود به عنوان یک مهره کلیدی در مجموعه‌ی شما هستند باعث بهبود کار خود میشوید و البته که کار‌افرین هم بوده‌اید و برای این دسته اشتغال‌زایی کرده‌اید.  افراد طراح به دلیل قرار گیری موقعیت آنها دُرست در مرکز طراحی لوگو و نماد‌های تجاری، ذهن آنها تماما با این موضوع درگیر است و با این تفا‌صیر اثار برجسته ای میتوانند از خود خلق کنند.نکته‌ای که وجود دارد اهمیت همکاری با یک شخص کامل کار‌بلد است؛ زیرا در این دنیای بزرگ افرادی هستند که با یک طراحی خود را حرفه‌ای در این کار میدانند و سریعا خود را به عنوان یک طراح به شرکت ها و بخش های دیگر معرفی کرده و در همان وهله اول هم خود و هم کار خود را از بین میبرند. صنعت طراحی لوگو یکی از جذاب ترین شغل ها به حساب می‌آید و این صنعت روز به روز در حال پیشرفت و احداث مسیر های نوین و جدید برای علاقه‌مندان این کار هستند از این رو جمعیت افرادی که قصد قدم نهادن در این راه را دارد بالاست و میتوان این کار را یکی از شغل های پول ساز  جهان نام برد. ولی این صنعت و هر صنعتی نیاز به آموزش دارد و به نوعی خبره شدن در آن نیاز‌مند تلاش شما است. برای اگا‌هی از حرفه‌ای بودن یک طراح میتوانید سری به طراح های ایجاد شده شخص و رزومه‌ی کاری او بزنید و از توانایی او در این کار اطمینان حاصل کنید.

طراحی نیازمند دو چیز است در ابتدا شما خود باید دانشی از ان داشته باشید  که بتوانید از آن بهره بگیرید و دوم محیطی برای  اجرای کار، جایی که تجهیزات کامل برای ارائه یک لوگو‌یبسیار جذاب و در عین حال دقیق؛ در طراحی یک جمله بسیار کاربردی است، (زیبایی در ساد‌گیست) برداشت های متفاوتی میتوان از این جمله داشت؛ شاید در نگاه اول بگویید یک لوگو باید تلفیقی از اشکال و رنگ‌ها و……. باشد اما با استفاده از یک رنگ و شکل هم میتوان اثرات زیبایی ساخت و البته بهتر از شکل های شلوغی که ذهن بیننده را به چالش میکشد تا تشخیص  دهد این لوگو برای چه محصولی است . اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید لوگو‌های مختلفی را می‌بینید که از طراحی بی‌نظیری خلق شده‌اند. در دنیای عجیب لوگو، بعضی از لوگو‌ها تنها برای یک کار مناسب است و از ان به عنوان طرح اصلی برای شبیه‌سازی مدل‌های مشابه استفاده میکنند؛ نمونه بارز آن ارایشگاه‌ها تقریبا همه ما نماد (قیچی و شانه) را نماد وجود یک پیرا‌یشگاه میدانیم و این دو نماد به عنوان طرح اصلی در پس ذهن طراحان نقش بسته است و فقط آن را با تلفیق رنگ های مناسب و… به یک لوگو برای مشتری تبدیل میکند. اما این مدل سازی‌ها در کجا صورت میگیرد؟

در ابتدا طراحی به صورت دستی و برروی سنگ‌ها پوست بعضی از حیوانات و… که یادگار آنها را در غار ها می‌بینیم ترسیم میشود؛ ولی در قرن 20 طراحی بر روی کاغذ اعمال شد و اثرات زیبایی را تا هم اکنون خلق کرده و خواهند کرد و سپس در قرن21 پیدایش اولین نرم افزار های طراحی لوگو آغاز شد و برنامه‌هایی که تقریبا با آنها آشنا هستیم (فتوشاپ، ایلاستریتور) که دوتا از معروف ترین و پر کاربرد‌ترین نرم افزار های طراحی به شمار میروند و تقریبا اکثر لوگو‌های معروف و محبوب در این دو محیط تولید شده‌اند البته همانطور که گفته شد قسمت عظیمی از لوگو های معروف به صورت دستی و قیل از این دو محیط شبیه سازی شده‌اند اما همراه با مشکلاتی که تکنولوژی توانست آنها را حل کند. در قرن 21 استقبال فراوانی از این اپلیکیشن‌های موجود در بازار شد و برخی افراد نحوه کارکردن را به خوبی بلد نبوده و با همان روش‌های پیشین سعی در ترسیم میکردند که در اکثر مواقع مشتریان عیب‌های بزرگی را از کار‌های ارائه شده یافته و قصد ادامه کار با طراح را نداشتند، این وضعیت برای طراحا‌نی که برای کسب درآمد به این صنعت روی آورده بودند کمی دشوار بود، از این رو دست به افزایش دانش مهارتی خود زدند و در استفاده از برنامه‌های مخصوص لوگو سازی مهارت کسب کردند و همانطورکه در حال پیشرفت بودند شرکت‌های سازنده برنامه‌ها قسمت‌های جدیدی به محصولا‌تشان اضافه کرده و خود را تازه و بروز کردند. تمامی طراحان تا کنون درحال یادگیری بیشتر و بیشتر مطالبی از این قبیل هستند تا علاوه بر حرفه‌ای شدن در آینده‌ی شغلی خود، مورد اطمینان مشتریان خود نیز باشند. همه‌ی افراد میتوانند طراح باشند اما  با در نظر‌گرفتن صحیح از آنچه تصور کرده‌اید و جایی که میخواهید در آن ذهنیا‌ت خود را خلق کنید میتوان گفت آینده خوبی خواهید داشت همراه با پشتکار و تلاش.

حال بهتر است نگاهی به گذشته کنیم و تاریخچه‌ی این نشان را  که همه را مجذوب خود کرده است بررسی کنیم.

همه چیز از یونان باستان آغاز میشود و این (لوگو) از کلمه ای یونانی به همین صدا (logos) گرفته شده که در اصل این کلمه یونانی به معنی (نماد، آرم، شکل) است. در آن زمان به دلیل درگیری‌ها و دزدی‌هایی که بعضا از افرادی که شاغل بودند صورت میگرفت و گا‌ها اجناس وار‌داتی به غارت رفته و به عنوان محصولات شخصی به فروش میرفت، تاجر‌ان و بازرگانان برای جداسازی و تشخیص اینکه این با برای کدام شخص و کدام تاجر است استفاده‌ی شکلی به نام لوگو را بین کاسبا‌ن رایج کردند که این مسئله سبب شد تا دزدی‌های کمتری گزارش شود. نماد گذاری بر روی اجناس مختلف رای مشتریان راحت بود و به آنها در انتخاب درست از محصول کمک میکرد و همچین به تجّار برای تشخیص بار‌های بسته بندی شده که از طریق راه دریایی برای آنها ارسال میشد؛ چاپگر‌ان آنزمان نیز به وسیله‌ی رنگ‌ها طرح‌هایی از (اسم، تصویر، نوع محصول و یا امضاء) متناسب با شغل مشتری  چاپ میکردند و در قرن 19 این کار با دقت بیشتری انجام میشد و این پروسه به قرن‌های بعدی هم سرایت کرد و کشاورزان در قرن20 با علامت‌هایی مشخص بر روی بدن حیوانات خود عمل تفکیک سازی دام‌ها را انجام میدادند تا بین کشاورزان مناطق دیگر تفرقه و درگیری صورت نگیرد. و رفته رفته، طرح های بهتری را از طراحان شاهد شدیم و تقریبا از سال های 1950 به بعد صنعت لوگو سازی به سمت سبک‌های (مدرنیسم) که ترکیبی از تایپو‌گرافی و عکاسی بود و برای تبلیغ دررسانه‌های اجتماعی استفاده میشد پیش رفت.از حدود سال‌های 1800 میلادی تا سال 1980 و هم اکنون، سیر تحول نماد ‌های تجاری از یک اسم به طرح‌های زیبایی که گیرا‌یی و جذابیت بالایی دارند رفته است و همچنان با قدرت به پیشرفت این مسیر ادامه میدهد. اگر به لوگو های معروف مانند ( مک‌دونالد، شَنل، اپل، گو‌گل) نگاهی بی‌اندازید همان‌طور که جذاب و خواستنی هستند، در عین حال ساده و کاربردی طراحی شده‌اند.

یک لوگو‌ی خوب را میتوان متشکل از خاص بودن، برتر بودن و در عین حال ساده بیان کرد. مازایا‌ی یک لوگو‌ی خوب چیست؟

نکته‌ای که بسیار در فرایند لوگو مهم است لوگو، طوری ساخته شود که در ذهن همگان ماندگاری بالایی داشته باشد و هدف اصلی در طراحی یک لوگو افزایش میانگین افراد جامعه در به خاطر سپردن برند شما. و این امر بستگی به نوع لوگو‌ی شما دارد هرچه ساده‌تر ماندگارتر. مثل لوگو‌ی (NIKE) در عین سادگی طرفداران بسیاری از نقاط مختلف جهان دارد و هر ساله فروش ویژه‌ای دارد و کیفیت خوبی را به مشتریان ارائه میدهد. ماندگاری یک لوگو به تنهایی نمیتواند ویژگی یک نماد تجاری خوب باشد زیرا اگر دقت در تطبیق لوگو با شغل مورد نظر نباشد گمراهی مشتریان زیانبار است. بهتر است درموقعیت‌هایی خاص سعی در اتصال نشان تجاری با کار برقرار شود زیرا، به شما و شرکت شما کمک میکند تا بهتر شناخته شوید اما همیشه حاکم بودن این شرط لزومی ندارد؛ لوگو‌ی اپل یک سیب است و هیچ اثری از خدمات و وسایل شرکت اپل در آن موجود نیست و البته بسیار ساده است اما پرطرفدار. با تفکر و اعمال این شرایط لوگو نیاز تا به رسمیت بین عموم مردم شناخته شده و به عنوان یک برند جدید در لیست برند‌های معتبر جهان ( ,Coca-Cola ,NIKE APPLE و…)قرار بگیرد تا شما صاحب یک لوگو، برند، نماد‌تجاری درجه یک شده باشید. در نظر داشته باشید لوگو‌ها با گذشت زمان تغییر میکنند از این رو مدیران شرکت ها باید نسبت به تغییرات کاربر‌یشان دست به تغییر لوگو نیز بزنند تا مجدد به اوج برگردند.

لوگو یک شبکه‌ی بسیار عظیم است که با کمی جستوجو متوجه نفوذ آن به تبلیغات و رسانه‌ها خواهید شد و چرا نفوذ لوگو در تبلیغات موثر در دیده شدن شرکت شما و محصولات آن میشود؟؟

لوگوها نمایانگر عملکرد یک شرکت هستند و به نوعی نشان دهنده‌ی برند مؤسسه‌ی شما محسوب میشوند. و استفاده‌ی نهاد های تبلیغاتی از برند شما نمونه‌ای از همکاری و کمک هوشمندانه‌ی آنها به شماست تا علاوه بر پیشرفت نماد تجاری شما شاخص‌تر و گیرا‌تر شود، به بیان بهتر در رسانه‌های امروز ما شاهد تبلیغات گسترده انواع محصولات با نشان‌های تجاری متفاوت هستیم و میبینیم که رسانه تمام تلاش خود را برای دیده شدن یک برند توسط محصولاتش را به کار میگیرد و گاهی مفید واقع میشوند. به تبلیغ شرکت لامپ های (بروکس) بنگرید کلمه (بروکس) که همان برند و نماد تجاری آن شرکت است چندین مرتبه در تبلیغ تکرار میشود با این کار ذهن بیننده و شنونده کلمه (بروکس) را در عمیق ترین قسمت مغز به خاطر میسپارد و مخاطب پس از یک بار خرید و اطلاع از کیفیت بالای محصول بیشتر از پیش نماد شرکت (بروکس) در ذهن او نقش میبندد و هر زمان که قصد خرید محصولات روشنایی را داشته باشد به سراغ محصولات شرکت (بروکس) خواهد رفت. و این عمل برای شرکت فروشنده عملکرد بالا و دقت در پروژه به حساب می‌آید.

همیشه لوگو‌ها برای تشخیص یک کالا از کالای دیگر به بشر از گذشته تا به امروز کمک کرده است، و بشر هم سعی کرده است تا در اقدامی به توسعه‌ی انتخاب درست نماد تجاری و نحوه‌یساخت آن بشتابد تا نیاز جتمعه‌ی بشری رفع شود و حرکتی به سمت جلو باشد. قرن‌ها گذشت و بشر خود را با اکنون رساند و در ساخت انواع لوگو تبحری حرفه‌ای کسب کرد و با همکاری شرکت‌های سازنده برنامه‌‍‌هایی برای طراحان خلاق و حرفه‌ای مهیا کرده، میکند و خواهد کرد تا آنچه در ذهنشان میپرورند به حقیقت برسد و باعث خوشحالی و امید به کار مجدد در آنها شوند. لوگو از گذشته مورد استفاده انسان بوده تا محصولات خود را که کیفیت بهتری داشته از دیگران متمایز کند و فروش محصولات را دوچندان کرده ویود خوبی بدست آورد و در قرن های جدید این افراد طراحاحانی خبره در کار نامیده شدند و هروز به دانش مهارتی، علمی متناسب با گرایش خود میپردازند گرچه شزکت های سازنده در حال بروز رسانی محصولات خود هستند اما این انسان است که هنر را خلق کرده و این دانش را منتقل میکند. راه های مختلفی برای دیده شدن وجود دارد و بهترین راه دیده شدن لوگوی شما تبلیغ است از هر راه ارتباطی که میتوان با اجتماع برقرار کرد و البته دقت در ساخت نمادی از شرکتتان که با حفظ سادگی و درعین حال ضاهری زیبا شما و صنعت شما را به قله‌های پیشرفت سوق خواهد داد.

 

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت