وارن بافت ، چه الگویی بهتر از او در دنیای کسب و کار ؟

توسط | اسفند 26, 1399 | افراد موفق خارجی, بیوگرافی افراد موفق, دسته‌بندی نشده, موفقیت | 0 نظر

16 دقیقه

خواندن زندگینامه خیلی از افراد موفق و چگونگی رسیدن آنها به خوشبختی آن هم از لا به لای سختی ها و مشقت های فراوانی که کشیده اند ، میتواند جذاب و انگیزشی باشد اما زندگینامه برخی از افراد موفق برای خیلی از انسان ها می تواند به یک الگو در دنیای کسب کار و موفقیت تبدیل می شود ؛ وارن بافت ، دقیقا همان کسی است که برای تکلیف هایمان ، سرمشق می گیرد.

بیوگرافی

وارن ادوارد بافت متولد ۳۰ اوت ۱۹۳۰ ( ۸ شهریور ۱۹۰۹ ) در شهر اوماهای نبراسکا و در یک خانواده ۵ نفره متولد شد. پدرش ( هاوارد بافت )  تاجر و سیاستمدار بود. وارن بافت دومین فرزند از سه فرزند و تنها فرزند پسر خانواده است. وی در کودکی در زمینه ی پول و تجارت استعداد شگفت انگیزی از خود نشان داد. سوابق و توانایی هایش در محاسبه ی دقیق اعداد در ذهن خود، هنوز هم همکاران تجاری اش را متحیر می کند. در ۶ سالگی، زمانی که بسیاری از کودکان با اسباب بازی هایشان سرگرم هستند ؛ وارن بافت شش جعبه ی کوکا کولا را به قیمت ۲۵ سنت از مغازه ی پدر بزرگش می خرید و هر بطری را به ازای یک سکه ی پنج سنتی به فروش می رساند.

وارن بافت تحصیلات خود را در دبستان رزهیل شهر اوماها آغاز کرد. در سال ۱۹۴۲  با پیروزی پدرش در انتخابات کنگره آمریکا ، وی به همراه خانواده به واشنگتن دی سی نقل مکان کرد. وی تحصیلاتش را در مدرسه راهنمایی آلیس دیل در واشنگتن دی سی ادامه داد و در سال ۱۹۴۷ در ۱۷ سالگی از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ التحصیل شد.

بافت در همان سال‌های دبیرستان فعالیت‌ ابتدایی در بازار سرمایه را شروع کرده بود. او قصد داشت به دانشگاه نرود و مستقیما وارد بازار کار شود که با مخالفت پدرش روبرو شد. علاقه‌ی وارن به سرمایه‌گذاری، از مطالعه‌ی یک کتاب شروع شد. کتاب «هزار راه برای کسب درآمد هزار دلاری»، برای او به دریچه‌ای به سوی دنیای سرمایه‌گذاری تبدیل شد.

نخستین فعالیت های وارن بافت در زمینه کسب کار و سرمایه گذاری با فروش آدامس ، بطری‌های کوکاکولا و مجله‌های هفتگی آغاز شد. علاوه بر این، او درکنار تحصیل در فروشگاه پدربزرگش به فروشندگی می‌پرداخت و تمبر و توپ گلف نیز می‌فروخت.

کسی که در ۱۱ سالگی سهام خریداری می کند ؛ اصلا قرار نیست یک فرد معمولی باشد !

وی در ۱۱ سالگی سه سهم شرکت سایتزسرویس را به قیمت هر سهم ۳۷ دلار خرید. پس از مدتی، قیمت هر سهم به ۲۷ دلار کاهش یافت. او دست نگه داشت و پس از مدتی هر سهم را ۴۰ دلار فروخت؛ ولی سیر صعودی ارزش این سهام ها ادامه یافت و به ۵۰۰ دلار رسید. این تجربه بعدها به یکی از بزرگ‌ترین درس های سرمایه‌گذاری  وارن بافت  تبدیل شد و این نتیجه را در بر داشت که صبر و شکیبایی یکی از اصول اولیه سرمایه‌گذاری است که در زندگی نامه وارن بافت به آن اشاره شده است.

به یکی دیگر از فعالیت های جدی وارن بافت در آن دوران میتوان به خرید یک دستگاه بازی پین‌بال به همراه دوستش در سال ۱۹۴۵ اشاره کرد. این دو، دستگاه خود را در یک آرایشگاه محلی نصب کردند و پس از مدتی، سه آرایشگاه دیگر در اوماها نیز به مشتریان این دانش‌آموزان دبیرستانی اضافه شدند. در نهایت، یک سال بعد از این کسب و کار ، آن دستگاه را به قیمت ۱۲۰۰ دلار به یک بازنشسته‌ی جنگ فروختند.

وارن بافت در سال ۱۹۴۷ وارد مدرسه‌ی بازرگانی وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا شد. پس از شکست پدر در مبارزات مجلس ، او به اوماها بازگشت و به دانشگاه نبراسکا رفت. سرانجام در ۱۹ سالگی مدرک کارشناسی در رشته‌ی مدیریت کسب و کار را از این دانشگاه دریافت کرد.

وارن بافت جوان و با انگیزه برای ادامه تحصیل ابتدا مدرسه ی کسب و کار هاروارد را انتخاب کرد ؛ اما این دانشگاه او را نپذیرفت. جمله معروف ایلان ماسک “من به دانشگاه هاروارد نرفته ام اما تمام کسانی که برایم کار می کنند ، فارغ التحصیل این دانشگاه هستند.” دقیقا برای این مرحله از زندگینامه وارن بافت صدق می‌کند ؛ هاروارد اورا رد کرد اما نمی دانست که در آینده ای نه چندان دور قرار است بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد ، برای وارن بافت کار کنند.

بعد از دست ردی که هاروارد به او زد ، متوجه شد که بنجامین گراهام، استاد مشهور اقتصاد در مدرسه‌ی مدیریت دانشگاه کلمبیا تدریس می‌کند. به همین دلیل انتخاب بعدی او برای ادامه‌ی تحصیل این دانشگاه بود. وارن بافت در سال ۱۹۵۱ ، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی اقتصاد از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد. نکته‌ی جالب اینکه بافت یکی از معدود دانشجویانی بود که از بن گراهام، نمره‌ی A+ را دریافت کرده بود.

در دوران جوانی و پس از فراغت از تحصیل، پدر وارن و استادش گراهام ، سعی بر منصرف کردن وی از کار در وال استریت داشتند.وارن که علاقه‌ی زیادی به این سبک کاری داشت ، به گراهام پیشنهاد کرد که به صورت رایگان برای شرکتش مشغول به کار شود ولی پیشنهادش از سوی گراهام پذیرفته نشد. پس از آن، وارن سرخورده، به زادگاهش بازگشت و در مؤسسه‌ی کارگزاری پدرش مشغول به کار شد. در سال ۱۹۵۴،گراهام تغییر عقیده داده و پس از دریافت ایده‌های سرمایه‌گذاری متنوع از بافت، به او پیشنهاد کار داد. وارن نیز به‌سرعت این پیشنهاد را قبول کرد و به نیویورک رفت.

کار در شرکت گراهام برای بافت درست مثل کلاس درس بود ؛ او به اصطلاح فوت و فن این کار را از گراهام آموخت و با تعطیلی شرکت گراهام، وارن بافت با کوله باری از تجربیات ، کسب و کار شخصی خود را شروع کرد.

وارن بافت در سال ۱۹۵۶ شرکت مشارکت بافت buffet partnership را با مسئولیت محدود در زادگاهش اوماها تأسیس کرد.​ وی با استفاده از تکنیک‌هایی که از گراهام آموخته بود شرکت‌های زیادی را که ارزشی بیش از تخمین‌ تحلیل گران داشتند شناسایی کرده و از همین طریق تبدیل به یک میلیونر شد؛​ یکی از این شرکت‌ها، نساجی برکشایر هاتاوی بود. او که در اوایل دهه ۱۹۶۰ شروع به جمع‌آوری سهام این شرکت کرده بود، تا سال ۱۹۶۵ کنترل کامل آن را در دست گرفت.

با وجود موفقیت شراکت بافت، در سال ۱۹۶۹ این شرکت را منحل کرد تا بر توسعه برکشایر هاتاوی تمرکز کند. بافت تولیدات نساجی برکشایر هاتاوی را به تدریج به صفر رساند و در عوض دارایی‌های آن را با خرید سهام در رسانه‌ها (واشنگتن‌پست)، بیمه (GEICO) و نفت (اکسون) گسترش داد. در این زمان وارن بافت که اکنون به موفقیت‌های بزرگی دست یافته بود، سرمایه گذاری های به ظاهر ضعیف را به منابع پول‌سازی قدرتمندی تبدیل کرد، که از آن جمله می‌توان شرکت برادران سولومون را نام برد که رسوایی‌های زیادی به بار آورده بود.

بعد از سرمایه‌گذاری قابل‌توجه برکشایر در کوکاکولا، بافت از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶ مدیریت این شرکت را بر عهده گرفت. وارن بافت همچنین مدیریت شرکت هلدینگ بین‌المللی سیتی‌ گروپ، هلدینگ گراهام و شرکت ژیلت را در کارنامه دارد.

واران بافت در سال ۲۰۰۸ به حاکمیت مطلق بیل گیتس پایان داد و خود را ثروتمند ترین فرد جهان معرفی کرد. او هم اکنون در سال ۲۰۲۱ بزرگترین سرمایه گذار دنیا و هشتمین فرد ثروتمند جهان با دارایی بیش ۸۵ میلیارد دلار است.

او سال های آتی نیز بخشی از سهام شرکت های بزرگی مانند : شرکت‌های اپل، جنرال الکتریک، گلدمن ساکس، ولز فارگو، پپسی، آمریکن اکسپرس، بنک آو امریکا و آی‌بی‌ام را خریداری کرده است.

وارن بافت از بزرگترین خیران جهان نیز هست و در سال ۲۰۰۶ ؛ ۸۳ درصد از دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد. او و بیل گیتس مشترکا در سال ۲۰۱۰ به توافق رسیدند که دست کم نصف سرمایه ی خود را وقف امور خیریه کنند.

 

جملات و سحنان معروف وارن بافت

 

«امروز اگر کسی در سایه نشسته است بخاطر این است که کسی درختی را مدت ها پیش کاشته است.»

«اگر راهی پیدا نکنید که بتوانید هنگام خوابیدن هم پول در بیاورید شما باید تا وقتی که زنده هستید کار کنید.»

«قیمت چیزی است که شما پرداخت می کنید ارزش چیزی است که شما بدست می آورید.»

«همیشه می دانستم که می خواهم ثروتمند باشم و حتی یک لحضه هم به این خواسته خود شک نکردم.»

«زمانی که دیگران حریص هستند ترسو باشید و زمانی که دیگران ترسو هستند حریص.»

«اگر چیزی را بخری که به آن احتیاج نداری به زودی مجبور می شوی چیزهایی را بفروشی که به آن ها نیاز داشته ای.»

«تفاوت بین افراد موفق و افراد واقعا موفق آن جاست که افراد واقعا موفق تقربیا به همه چیز نه می گویند.»

«تفاوت بین کسی که هستید باکسی که می خواهید باشید را کاری که انجام می دهید مشخص می کند.»

«من اولین سرمایه گذاری ام را در سن ۱۱سالگی انجام دادم تا آن موقع داشتم زندگی ام را تلف می کردم.»

«فقط چیزی را بخریدکه اگر بازار ۱۰سال بسته شد ناراحت نباشید.»

«قانون اول هرگز پول از دست ندهید قانون دوم قانون اول را فراموش نکنید.»

«پرسود ترین سرمایه گذاری سرمایه گذاری روی خودتان است.»

«بهتر است با افرادی معاشرت داشته باشی که بهتر از خودت هستند.»

«لازم نیست که باهوش تر از دیگران باشیم کافیست از سایرین انضباط و مداومت بیشتری داشته باشیم.»

«گر تجارت یک شرکت خوب عمل کند به دنبال آن سهام شرکت نیز از آن پیروی می کند.»

«برای بدست آوردن شهرت به ۲۰ سال زمان نیاز دارید و برای تخریب آن تنها ۵ دقیقه زمان لازم است.»

«بسیار بهتر است یک شرکت شگفت انگیز را با یک قیمت منصفانه بخرید تا این که یک شرکت منصفانه را به قیمت شگفت انگیز.»

«زمان ،دشمن تجارت ضعیف و دوست تجارت قوی است چنان چه شما ۲۰الی ۲۵درصد سود از سرمایه خویش بدست آورید زمان دوست شماست اما اگر بازده تجارت شما پایین بود زمان دشمن شماست.»

«برای آن که نتایج خارق العاده ای ایجاد کنید نیازی نیست که کارهای خارق العاده انجام دهید.»

«فرصت ها به ندرت پیش می آیند زمانی که باران طلا می بارد ظرف بزرگی بردارید.»

«سرمایه گذاری موفقیت آمیز نیاز به وقت نظم و صبر دارد مهم نیست که چقدر استعداد یا تلاش می کنید بعضی کارها وقت می خواهند.»

«در زندگی فقط باید چندتا کاررا درست انجام بدهید تاکمی کار غلط انجام ندهید.»

«بازار کوتاه مدت مانند زندان است و مکان امنی ندارد و کار در این بازار کودکانه است.»

«دانش دو دشمن ثروت اندوزی را مغلوب می کند ترس و ریسک.»

«اگر در چاله ای باشی مهم ترین کار این است که از کندن دست بکشی.»

«فکر کنید در قایقی زندگی می کنید که دائما سوراخ می شود اگر انرژی تان را صرف پریدن در قایق دیگری کنید بهتر است تا این که بخواهید آن انرژی را صرف درزگیری سوراخ ها بکنید.»

«عادت سرمایه گذاری عادت تلف کردن پول را از بین می برد سرمایه گذاری شاخص و نشانه منش و شخصیت است زیرا با احساس هدفمندی و توانایی شخص برای اداره امور خود در ارتباط است.»

«هرگز در کسب و کاری که آن را درک نمی کنید سرمایه گذاری نکنید.»

«مردم جذب سهام هایی می شوند که دیگران آن را می خواهند اما باید به دنبال سهامی باشید که کسی آن را نمی خواهد نمی توانید چیزی را که همه به دنبال آن هستند بخرید و بخواهید خوب عمل کند.»

«یکی از دارایی های مهم و پایدار انسان آموزش است

آن چه را که از خرج کردن باقی می ماند نباید پس انداز کرد بلکه آن چیزی را که بعد از پس انداز کردن باقی می ماند می توان خرج کرد.»

«سرمایه گذار موفق برای اشتیاق و کامیابی خود سرمایه گذاری می کند نه برای پول.»

«صداقت هدیه ی گرانی است هرگز آن را از انسان های سطح پایین انتظار نداشته باشید.»

«زندگی دارای ۲ قانون است ۱- هیچ وقت کم نیار ۲- هیچ وقت قانون شماره ۱ رو فراموش نکن.»

«من دنبال این نیستم که از روی موانع ۲ متری بپرم در عوض دنبال یک مانع ۳۰ سانتی متری هستم تا بتوانم رویش پا بگذارم و بالاتر بروم.»

«مراقب افرادی که فرمول های عجیب و غریب ارائه می کنند باشید.»

«از وام های بانکی دوری کنید و روی خودتان سرمایه گذاری کنید و همواره به یاد داشته باشید که پول انسان ها را خلق نمی کند بلکه انسان ها هستند که پول را خلق می کنند.»

«ریسک کنید اگر موفق بشوید خوش حال می شوید اگر شکست بخورید عاقل می شوید.»

«تمام اولویت هایتان را فهرست کنید سه تای اول را نگه دارید بقیه را دور بریزید.»

«چنان چه تمامی تجارت و آینده ی تجاری را بشناسید به ندرت به این روش روی می آورید آسیب پذیر ترین تجارت آن است که در آن سرمایه گذاران به امنیت زیادی نیازمند باشند.»

«وقتی جزرو مد تمام می شود مشخص می شود که چه کسی برهنه شنا می کند.»

«بورس محل انتقال ثروت از افراد عجول به افراد صبور است.»

«در جستجوی آدم ها برای استخدام سه ویژگی را مدنظر قرار دهید صداقت،هوش ،انرژی اگر اولی را نداشتند دو ویژگی دیگرشان شما را نابود خواهد کرد.»

«هیچ گاه عمق یک رودخانه را با دو پا آزمایش نکنید.»

«سعی کنید با افرادی بهتر از خودتان وقت بگذارید با این کار به مرور زمان رفتار شما شما نیز پیشرفت خواهد کرد.»

«هیچ‌گاه نمی‌توان با یک انسان بد، معامله‌ی خوب انجام داد.»

«سعی کنید با افرادی برتر از خود معاشرت کنید. معاشرت با آن‌ها باعث می‌شود در مسیری بهتر پیشرفت کنید.»

«مهم نیست چقدر مهارت یا دارایی دارید، برخی کارها نیاز به زمان دارند.»

«ساختن اعتبار سال‌های طول می‌کشد و خراب کردن آن چند دقیقه زمان می‌خواهد.»

«برای رسیدن به نتایج خارق‌العاده، الزامی به انجام کارهای خارق‌العاده نیست.»

«سعی کنید بر خلاف جریان حرکت کنید. وقتی همه از ریسک می‌ترسند، ریسک کنید.»

«من موفقیت را با افرادی که دوستم دارند اندازه‌گیری می‌کنم.»

«من همیشه می‌دانستم که ثروتمند خواهم شد.»

«اگر در میان جمعیت یک درصدی خوش‌شانس جهان هستید، وظیفه دارید که به فکر ۹۹ درصد دیگر هم باشید.»

«شغل شما آرزوی افراد بی کار است ، خانه شما آرزوی افراد بی خانمان است ، لبخند شما آرزوی افراد افسرده است ، سلامت شما آرزوی افراد بیمار است و سبک زندگی شما آرزوی افراد دیگر است ؛ اجازه ندهید که مشکلات باعث شوند تا موهبت های که در اختیارتان هست را نادیده بگیرید.»

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت