تاریخچه کمپانی والت دیزنی، ثانیه به ثانیه با امپراطوری عظیم دیزنی!

توسط | مرداد 25, 1400 | کسب و کار | 2 نظرات

20 دقیقه

نمی‌دانم تا چه حد اهل تماشای انیمیشن هستید و یا با کمپانی‌های سازنده انیمیشن آشنایی دارید یا نه؛ اما این را بدانید که شما نمی‌توانید از انیمیشن‌ها سخن بگویید و اسمی از عظمت و شکوه کمپانی بزرگ والت دیزنی نبرید. شرکتی که با ساخت آثار بی‌نظیر و قدرتمند و با ایده‌های بسیار ناب و خلاقانه، در آموزش و پرورش بسیاری از کودکان و نوجوانان دنیا تاثیرگذار بوده است.

اگر نیم‌نگاهی به مقالات پیشین سایت که به بررسی داستان انیمیشن‌های دیزنی می‌پرداختند، بیندازید متوجه خواهید شد که دیزنی در ارائه محتوای تاثیرگذار و حیاتی در کنار داستانی مملو از خلاقیت و نوآوری، چه قدر توانا بوده است. دیزنی پس از گذشت حدودا ۱۰۰ سال همچنان در اوج صنعت انیمیشن می‌تازد و کمپانی‌های دیگر همانند دریم ورکس (dream works)، یونیورسال (universal) و… که در این صنعت مشغول به کارند، حتی به گرد پای دیزنی هم نمی‌رسند.

راز موفقیت دیزنی شاید در این خلاصه شود که جدا از بحث کیفیت ساخت اثر، داستانی خلاقانه و جذاب را به همراه پیامی اثرگذار و انسانی به مخاطب خود ارائه می‌کند که این امر سبب شده تا تفاوت‌ها میان دیزنی و دیگر کمپانی‌ها رقم بخورد. پیام‌هایی که اگر هر یک را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم، خوشبختی در دستان ما جا دارد. به نظر من که حیف است کلمه کمپانی یا شرکت را در کنار نام دیزنی بیاوریم؛ چرا که باید گفت: «امپراطوری والت دیزنی…»

مروری بر تاریخچه کمپانی والت دیزنی

این امپراطوری بزرگ دنیا که به‌ عنوان یکی از بزرگ‌‌ترین شرکت‌‌های رسانه‌‌ای و سرگرمی جهان شناخته می‌شود، در تاریخ ۱۶ اکتبر سال ۱۹۲۳ توسط ۲ برادر به نام‌های والت و روی دیزنی تأسیس شد. دفتر مرکزی والت دیزنی در بربنک کالیفرنیا واقع است.

والت و روی دیزنی

والت و روی دیزنی

بسیاری از انیمیشن های ماندگاری که خاطرات دوران کودکی ما را متشکل شده‌اند، محصول دیزنی هستند.

انیمیشن‌هایی که جدا از خاطرات کودکی‌مان، تاریخ دیزنی را نیز متشکل شده و به عنوان نخستین انیمیشن‌های این کمپانی، ستون‌های اصلی این امپراطوری را پایه‌گذاری کردند. این انیمیشن‌ها عبارت‌اند از: میکی ماوس، سفید برفی، سیندرلا،  پینوکیو، آلیس در سرزمین عجایب و…

سرزمین عجایب آلیس

والتر دیزنی (بنیانگذار والت دیزنی) فرد رویاپردازی بود. او در تابستان سال ۱۹۲۳ در سن ۲۲ سالگی برای اجرایی شدن رویاهایش به کالیفرنیا رفت. وی در آغاز فیلم کوتاهی با نام «سرزمین عجایب آلیس» ساخته بود که در این فیلم دختر بچه‌ای به نام ویرجینیا دیویس نقش اصلی فیلم را بر عهده داشت و با شخصیت‌های انیمیشن همبازی بود.

والت دیزنی تصمیم داشت که این فیلم را به‌ عنوان اولین قسمت از مجموعه‌ داستانی «کمدی‌های آلیس» به یک توزیع‌ کننده‌ در نیویورک بفروشد. همین تصمیم آغاز خلقت والت دیزنی بود.. برادران دیزنی شرکت خود را با سهم یکسان و با نام Disney Brothers Cartoon Studio در همان سال تأسیس کردند. مدتی بعد این نام به Walt Disney Studio تغییر یافت. شروع، شروعی قدرتمند و امیدوار کننده بود. فروش انیمیشن به خوبی هر چه تمام‌تر پیش می‌رفت و سبب شد تا آن‌ها دفتر مرکزی خود را به یک ساختمان بهتر در خیابان هایپریون هالیوود منتقل کنند.

سرزمین عجایب آلیس اولین انیمیشن کمپانی والت دیزنی

سرزمین عجایب آلیس

 

انیمیشن اسوالد، خرگوش خوش‌ شانس

اسوالد، خرگوش خوش‌ شانس

اسوالد، خرگوش خوش‌ شانس

والت دیزنی پس از ۴ سال که به ساخت کمدی‌های آلیس مشغول بود، در سال ۱۹۲۷ دست به ساخت شخصیت و انیمیشن جدیدی زد. وی شخصیتی را به نام اسوالد خلق کرد و انیمیشنی را با نام «اسوالد، خرگوش خوش‌ شانس» در ۲۶ قسمت تولید کرد. شخصیتی که در واقع خلق محبوب‌ترین شخصیت تاریخ انیمیشن‌سازی دیزنی را مقدمه‌چینی می‌کرد.

چرا؟ والت دیزنی زمانی که تصمیم داشت در سال دوم مبلغ قرارداد خود را با توزیع‌ کننده افزایش دهد، متوجه شد که توزیع‌ کننده‌ به او خیانت کرده و با تمام انیماتورهای او قرارداد بسته تا انیمیشن‌های اسوالد را در استودیوی خودش و بدون حضور وی بسازد. او پس از خنجری که از پشت خورده بود، به قراردادی که بسته بود مراجعه کرد و متوجه شد که او حق مالکیت این انیمیشن را ندارد. این ماجرا درس بزرگی را به والت داد که از این پس در تمامی قرارداد هایش ذکر کند که مالک همه‌ چیزهایی است که خودش می‌سازد.

چگونه شخصیت محبوب دیزنی خلق شد؟

میکی ماوس شخصیت محبوب کمپانی والت دیزنی

میکی ماوس

والت پس از شکستی سنگین و از دست دادن شخصیت اسوالد، تصمیم گرفت شخصیتی که بسیار مشابه اسوالد اما یک موش است را طراحی کند.‌ بدین سان «میکی موس» متولد شد. والت به کمک انیماتور ارشد خود این موش معروف را طراحی کرد و به او شخصیت داد.

۲قسمت از میکی موس تهیه و تولید شد اما به فروش نرسید؛ چرا که در آن دوره انقلاب بزرگی در سینما به راه افتاده بود که تولید فیلم‌های صامت (صدادار) نام داشت. با این حال طولی نکشید که والت نیز این دستاورد را در قسمت سوم میکی موس به کار برد و این انیمیشن جذاب با صدای همگام شده تهیه گردید.

والت، انیمیشن میکی موس را به فروش رساند و این شخصیت تبدیل به نخستین ستاره دنیای انیمیشن‌سازی شد.

با وجود محبوبیت بالای این شخصیت کارتونی، والت دست بردار نبود و بلافاصله پروژه بعدی را کلید زد.

مجموعه ای با نام «سمفونی‌های احمقانه» تولید نمود.

او برای ساخت هر مجموعه‌ی کارتونی خود از عوامل و شخصیت‌های متفاوت استفاده می‌کرد تا انیماتورها بتوانند اتفاقات جدید را فارغ از فضای طنزآمیز میکی موس و همراه با احساسات و موسیقی تجربه کنند.

تبدیل والت دیزنی به شماره اول انیمیشن‌سازی

سال‌ها تلاش والت در نهایت در سال ۱۹۳۲ نتیجه داد و وی برای انیمیشن تمام رنگی «گل‌ها و درخت‌ها» توانست جایزه اسکار بهترین انیمیشن را کسب کند. جایزه‌ای که تا اواخر دهه ۳۰ میلادی به والت دیزنی و کمپانی‌اش اختصاص یافت.

حال دیگر دیزنی تبدیل به برند شماره اول انیمیشن‌سازی شده و نامش از سر زبان‌ها نمی‌افتد. این موفقیت‌ها، ایده‌ای را در سر کارمندان دیزنی پرورش ‌داد: از طریق شخصیت‌های دیزنی بازاریابی کنند و پول بدست بیاورند. فردی از نیویورک به والت این پیشنهاد را داد که در ازای پرداخت ۳۰۰ دلار بتواند شخصیت میکی ماوس را روی مدادهایی که تولید می‌کند، قرار دهد. والت این پیشنهاد را پذیرفت و پس از آن محصولاتی اعم از ظرف و مسواک تا حتی رادیو با طرح شخصیت میکی ماوس به بازار عرضه شد. همچنین اولین کتاب کمیک استریپ میکی ماوس در سال ۱۹۳۰ منتشر شد.

سفیدبرفی و هفت کوتوله

چیزی که والت دیزنی را از دیگر افراد موفق و کارآفرینان جهان متمایز می‌کند، تفکرات رو به جلوی او است؛ چرا که هیچ‌گاه با کسب موفقیت‌های بیشتر قانع نشد. وی تفکرات خود را در مسیر درست به پیش می‌برد.

سفیدبرفی و هفت کوتوله

سفیدبرفی و هفت کوتوله

شبی از شب‌های سال ۱۹۳۴، والت دیزنی به انیماتورهای خود گفت قصد ساختن یک فیلم انیمیشن بلند دارد و داستان سفیدبرفی و هفت کوتوله را برای آن‌‌ها شرح داد. داستان و ایده‌ای که نخست با مخالفت‌هایی روبه رو شد اما هیچ چیز جلوی والت را نمی‌گرفت. او اصرار داشت که این انیمیشن ساخته شود.

نهایتا پس از گذشت ۳ سال کار و تلاش مداوم بر روی این پروژه، تهیه و تولید انیمیشن سفید برفی و هفت کوتوله در کریسمس سال ۱۳۳۷ به پایان رسید. این انیمیشن چنان مورد استقبال قرار گرفت که در زمان خود به عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما رسید. رکوردی که چند سال بعد توسط فیلم سینمایی بر باد رفته شکسته شد.

ضررهای والت دیزنی با آغاز جنگ جهانی دوم

پینوکیو از کمپانی والت دیزنی

پینوکیو

والت دیزنی بعد از موفقیت این انیمیشن متوجه شد که انیمیشن‌‌های کوتاه می‌توانند مخارج کوچک را تأمین کنند؛ اما درآمد اصلی در تولید فیلم‌‌های انیمیشنی بلند است. پروژه‌های بعدی سریعاً کلید خوردند. از بد ماجرا جنگ جهانی دوم آغاز شد و این موضوع باعث شد تا کمپانی دیزنی شاهد ضررهای بسیاری باشد. دو انیمیشن بلند بعدی یعنی «پینوکیو» و «فانتازیا» در سال ۱۹۴۰ اکران شدند. با اینکه این دو اثر از نظر تکنیکی شاهکار بودند اما به دلیل جنگ جهانی و کم شدن تعداد بازاریابان خارجی، هزینه‌‌ زیادی برای شرکت داشتند.

«دامبو» در سال ۱۹۴۱ با بودجه‌ بسیار محدودی عرضه شد. برعکس «بامبی» که در سال ۱۹۴۲ تولید شد، یکی دیگر از انیمیشن‌‌های گران بود و باعث پایین آمدن سرعت تولید انیمیشن‌های این شرکت شد.

رشدی دوباره پس از جنگ

اوضاع برای دیزنی خوب پیش نمی‌رفت. پس از اتمام جنگ و ساخت چندین انیمیشن آموزشی برای ارتش، آن‌ها مسیر بسیار دشواری را روبه روی خود می‌دیدند؛ چرا که باید انیمیشن‌هایی با کیفیت قبل از جنگ جهانی دوم را به مخاطب ارائه می‌دادند. از آنجایی که والت مرد روزهای سخت است، طولی نکشید تا در سال ۱۹۵۰ بار دیگر کمپانی دیزنی به دوران اوج خودش باز گردد. فیلم‌‌های «جزیره‌ی گنج»، «سیندرلا» و اولین شوی تلویزیونی در ایام کریسمس، شرکت را در مسیر قبلی خود و رو به جلوی حرکت دادند.

والت دیزنی از جمله افرادی است که اگر مرگ جلوی او را نمی‌گرفت، دنیا را به جای بهتری برای همه جهانیان تبدیل کرده بود. او هیچگاه دست بردار نبود و روز به روز کسب و کار خود را گسترش داد تا دنیا را به جای بهتری تبدیل کند.

دیزنی‌لند

دیزنی لند

دیزنی لند

او عادت داشت تا دختران خود را به شهر بازی ببرد و روزی که داشت بازی دختران خود را تماشا می‌کرد، به این فکر افتاد که پارکی را بسازد که والدین نیز همانند فرزندان خوش بگذرانند. خلاصه که پس از چند سال طراحی و اندیشه، در تاریخ ۱۷ جولای ۱۹۵۵ پارک جدید خود یعنی دیزنی لند را افتتاح کرد.

این پارک از زمان گشایش، به‌ عنوان الگویی برتر برای طراحی تمام پارک‌‌های تفریحی قرار گرفت. معروف شدن این پارک در سطح بین‌المللی توانست میلیون‌‌ها بازدیدکننده را از سراسر دنیا به خود جذب کند. والت دیزنی گفته است اگر قوه‌ تخیل وجود نداشت، این پارک هرگز نمی‌توانست به این شکل ساخته شود و مورد محبوبیت قرار بگیرد. در طی این سال‌‌ها جاذبه‌‌های زیادی به این پارک اضافه شده و هنوز هم مانند سال ۱۹۵۵ از آن استقبال می‌شود.

آن چیزی که پس از گذشت حدود ۷۰ سال همچنان برای دیزنی‌لند میلیون‌ها توریست را به ارمغان می‌آورد، شخصیت‌های محبوب انیمیشن‌های دیزنی است.

محیط این شهر بازی دقیقا همانند دنیای انیمیشن‌ها ساخته شده و افرادی نقش شخصیت‌‌های معروف انیمیشن‌‌ها مانند سفید برفی، میکی ماوس، دانلد داک و… را در دیزنی‌لند بازی می‌کنند. این افراد بازیگرانی هستند که برای ایفای نقش پرنسس‌های دیزنی در دیزنی‌لند باید ۱۸ تا ۲۳ سال سن داشته، تمام دیالوگ‌های شخصیت داستان را حفظ و دارای قد و وزن مناسب باشند.

این بازیگران باید تمام مدت لبخند به لب داشته و با صدایی شبیه به صدای شخصیت اصلی داستان صحبت کنند.

دیزنی ورلد

دیزنی وورلد

دیزنی وورلد

والت دیزنی بعد از موفقیت دیزنی‌لند تصمیم گرفت پارک دیگری در سواحل شرقی بسازد. این شرکت زمینی در فلوریدا خریداری کرد و ساخت «دیزنی ورلد» آغاز شد. این پارک در تاریخ ۱ اکتبر سال ۱۹۷۱ افتتاح شد. محیط دیزنی ورلد با دیزنی‌لند متفاوت است چرا که این پارک برخلاف دیزنی ‌لند، دارای هتل، زمین گلف و مراکز خرید است.

پایان پدر انیمیشن‌سازی جهان

والت دیزنی در دهه ۶۰ با اکران فیلم‌ «مری پاپینز» بار دیگر توان خود را در انیمیشن‌سازی به رخ جهانیان کشید. این شیرینی به تلخی سرانجام یافت و در تاریخ ۱۵ دسامبر ۱۹۶۶ والت دیزنی، پدر انیمیشن‌سازی جهان و خالق تمامی خاطرات کودکی و نوجوانی‌مان درگذشت. وی هرگز نتوانست افتتاح پارک دوم خود یعنی دیزنی ورلد را ببیند.

برنامه‌ریزی‌هایی که والت انجام داده بود، باعث شد شرکت چندین سال بعد از مرگ او و بدون نیاز به نظارت‌های برادر وی بر روی دیزنی، به فعالیت‌‌های خودش ادامه دهد. انتشار فیلم «کتاب جنگل» در سال ۱۹۶۷ نشان داد که پس از والت نیز این شرکت همچنان می‌تواند با قدرت به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

روی دیزنی، برادر والت دیزنی نیز که شاهد ساخته شدن و افتتاح پارک دیزنی ورلد بود در اواخر سال ۱۹۷۱ درگذشت. پس از برادران رویا پرداز دیزنی، افرادی مدیریت شرکت را بر عهده گرفتند که مستقیما توسط برادران دیزنی آموزش دیده بودند.

مروری کوتاه بر زندگی والت دیزنی، ارزشمندترین کارآفرین تاریخ!

دیزنی، در ۵ دسامبر ۱۹۰۱ در شیکاگو به دنیا آمد. پدر او یکی از مهاجران ایرلندی به نام الیاس چارلز دیزنی و مادرش فلورا کال دیزنی بود. او در صنعت ساخت و ساز فعالیت می‌کرد و خانواده بزرگش وضعیت مالی مناسبی نداشتند. در سال ۱۸۷۸ و به دنبال هجوم مردم برای کشف طلا، پدر والت از اونتاریو کانادا به آمریکا آمد. وی خانواده‌اش را در سال ۱۸۸۴ در کانزاس مستقر کرد. او در سال ۱۹۰۶، خانواده‌اش را به میسوری برد تا در مزرعه‌ای ساکن کند که برادرش به تازگی خریده بود.

آشنایی با هنر

پس از مهاجرت به کانزاس سیتی، والت به مدرسه بنتون گرامر رفت. او در مدرسه با Walter Pfeiffer آشنا شد که او را با تئاتر و سینما آشنا کرد. والت علاقه زیادی به نقاشی داشت و برای پیشرفت در آن، یک سال در کلاس‌های مؤسسه هنری کانزاس سیتی شرکت کرد. وی درکنار تحصیل، به کلاس‌های شبانه آکادمی هنری شیکاگو هم می‌رفت و زیر نظر لوئیس فدریک گرل (Louis Fredrick Grell) آموزش می‌دید. گرل یکی از آمریکایی‌های مشهور در هنر ترسیم پرتره بود.

آن‌ها در سال ۱۹۱۷ به شیکاگو برگشتند و والت در دبیرستان مک کینگلی مشغول به ادامه‌ تحصیل شد. وی همزمان برای روزنامه‌ مدرسه نقاشی می‌کشید. در سال ۱۹۱۸ جنگ جهانی اول آغاز شد. آغاز جنگ جهانی اول شجاعت وصف نشدنی دیزنی را به ما ثابت می‌کند؛ چرا که والت دیزنی تلاش کرد برای جنگیدن با آلمانی‌‌ها به ارتش آمریکا ملحق شود؛ اما او را به دلیل پایین بودن سنش رد کردند. او گواهی تولد خود را دست‌کاری کرد و درنهایت در سپتامبر ۱۹۱۸ به‌عنوان راننده‌ آمبولانس صلیب سرخ وارد ارتش شد. وی به فرانسه رفت و در آنجا روی بدنه‌ ماشین‌های آمبولانس نقاشی می‌کشید.

والت در اکتبر ۱۹۱۹ به کانزاس سیتی برگشت و در یک استودیوی تبلیغاتی مشغول به کار شد. وی برای تبلیغات، برنامه‌های تئاتر و کاتالوگ‌های تبلیغاتی نقاشی می‌کشید.

آغاز کار انیمیشن‌سازی

او و همکارش پس از مدتی کسب‌ و کار خودشان را به‌ عنوان سازنده‌ تبلیغات راه‌اندازی کردند. این کار درآمد مقبول را دارا نبود و والت برای کار به شرکتی در کانزاس سیتی رفت. شرکت آنها از تکنیک‌‌های انیمیشن برای ساخت تبلیغات خود استفاده می‌کرد که والت را بسیار علاقه‌مند کرد. همین عشق و علاقه وی به این موضوع باعث شد تا انیمیشن‌سازی جای خود را در آینده وی بیابد.

والت یک دوربین فیلم‌‌برداری از محل کار خود اجاره کرد و در خانه مشغول آزمایش روش‌‌های جدید برای تهیه و تولید انیمیشن شد. زمانی که کسی رورش‌های والت را در انیمیشن‌سازی باور نداشت،  تصمیم گرفت به همراه یکی از همکارانش کسب‌ و‌ کار جدید خود را راه‌اندازی کند. مشتری اصلی آن‌‌ها تئاتری به نام نیومن بود که انیمیشن‌‌های آن‌‌ها را در سالن خود پخش می‌کرد.

شرکت نوپای والت در حال بال و پر گرفتن بود. وی پس از مدتی تعدادی انیماتور استخدام کرد اما نتوانست به درآمدی که می‌خواست برسد بنابراین مشغول ساخت  کارتونی به نام «سرزمین عجایب آلیس» شد. این کارتون که ترکیبی از واقعیت و انیمیشن بود توانست راه او را برای ورود به هالیوود هموار کند.

بعد از موفقیت فروش «سرزمین عجایب آلیس» و راه‌‌اندازی شرکت والت دیزنی، دختری به نام لیلیان باوندز برای کار به شرکت آن‌‌ها ملحق شد. لیلیان و والت در سال ۱۹۲۵ ازدواج کردند. آن‌ها در سال ۱۹۳۳ صاحب دختری شدند و نام او را دایان گذاشتند. لیلیان و والت در سال ۱۹۳۶ دختر دیگری به ‌نام شارون را به فرزند خواندگی قبول کردند.

جوایز و افتخارات والت دیزنی

والت دیزنی و جوایز بی‌شمار

والت دیزنی و جوایز بی‌شمار

والت دیزنی ۵۹ نامزدی جایزه اسکار را در کارنامه‌اش ثبت کرد که ۲۲ نامزدی به جایزه ختم شد. او ۳ بار نیز نامزد گلدن گلوب شد که البته جایزه‌ای دریافت نکرد. ۴ نامزدی جایزه امی و یک پیروزی نیز نتیجه فعالیت‌های این اسطوره رسانه در تلویزیون بود. بسیاری از فیلم‌های او و استودیوی دیزنی در کتابخانه کنگره آمریکا و آرشیو ملی فیلم این کشور به عنوان آثاری با نشانه‌های فرهنگی و تاریخی و اجتماعی مهم نگهداری می‌شوند.

در سال ۱۹۶۰، نام والت دیزنی در پیاده روِ مشاهیر هالیوود ثبت و دو ستاره یکی برای صنعت فیلم و دیگری تلویزیون به او اهدا شد. حتی میکی ماوس نیز به عنوان شخصیتی تاریخی در این پیاده رو ستاره اختصاصی‌اش را دریافت کرده است. تالار افتخارات تلویزیون و تالار افتخارات کالیفرنیا و پیاده‌روی ستارگان هم میزبان نام والت دیزنی هستند.

جمع‌بندی

والت دیزنی فردی بود که هیچ‌گاه قانع نشد، هیچ‌گاه دست نکشید، زمین خورد اما شکست… نه. بسیاری از کارآفرینان جهان تنها به فکر درآمدزایی و کسب سرمایه برای خویش هستند اما والت فردی بود که علاوه بر درآمدزایی به تاثیرگذاری مثبت بر زندگی تمام ما می‌اندیشید. والت دیزنی را می‌توان تأثیرگذارترین و ارزشمندترین کارآفرین تاریخ معرفی کرد. فردی که قطعا با مرگش بهشت را هم به جای بهتری تبدیل کرد.

2 دیدگاه ها

 1. السا

  عالی بود چیز هایی رو که باید میدونستم رو دونستم
  ممنون

  fd

   پاسخ
   • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

    خواهش میکنم السای عزیز
    ممنون بابت کامنت قشنگی که گذاشتی

    پاسخ

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
  ×
  اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
  مشاهده‌ی سایت