6 تاکسی اینترنتی برتر در ایران در سال 1403

توسط | خرداد 24, 1400 | کسب و کار | 0 نظر

18 دقیقه

همان‌طور که می‌دانید ظهور اینترنت و گسترش آن موجب تغییراتی اساسی در کشورهای مختلف جهان شده است. امروزه وب‌سایتها، نرم افزارها، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارند که با استفاده از اینترنت خدمات خود را به مشتری عرضه می‌کنند. صاحبین مشاغل مختلف که کسب‌و‌کار خود را آنلاین کرده‌اند و محصولات‌شان را در بستر اینترنت به فروش می‌رسانند خیلی از این وضعیت راضی هستند. زیرا نیازی نیست که حتی مغازه‌ای داشته باشند و خیلی راحت می‌توانند با ایجاد یک وب‌سایت یا باز کردن یک پیج اینستاگرام کسب درآمد کنند. از طرفی مشتری‌های آن‌ها به هیچ شهر و محله‌ای محدود نمی‌شود و می‌توانند از سراسر کشور مشتری داشته باشند و محصول را برای‌شان ارسال کنند.

می توانیم بگوئیم مردم نیز از خدمات آنلاین راضی هستن؛ چون دیگر نیازی نیست تا برای یک خرید کوچک لباس بپوشند و آماده شوند، سوار ماشین شده و سختی‌های ترافیک را به جان بخرند، مغازه‌های زیادی را بگردند و اجناس را قیمت کنند و در نهایت از یک مغازه خرید کنند. امروزه مردم به لطف اینترنت و از طریق آنلاین خرید خود را تنها با چند کلیک ساده انجام می‌دهند. از همان طریق پول را می‌پردازند و جنس مورد نظر را درب منزل تحویل می‌گیرند. خرید‌های آنلاین هم سرعت بیشتری دارند و هم موجب  صرفه‌جویی در وقت و انرژی مشتری‌ها می‌شوند.

همه‌ی این‌ها باعث شده تا مردم حتی کوچک‌ترین و جزئی‌ترین خرید‌های خود را نیز به صورت آنلاین انجام دهند و مخصوصا در دوران کرو‌نا کمتر از خانه خارج شوند.

این مزایا تنها به خرید از محصولات فروشگاهی منجر نمی‌شود بلکه امروزه می‌توان گفت بیش از 90 درصد کارهای خدماتی هم از طریق اینترنت قابل انجام است. به عنوان مثال اگر شما برای مراقبت از والدین یا فرزند‌تان نیاز به یک پرستار تمام‌وقت داشته باشید، خیلی راحت با نصب یک اپلیکیشن یا ثبت درخواست خود از طریق یک سایت پرستار را استخدام کرده و به خانه می‌آورید؛ بدون هیچ گونه مراجعه‌ی حضوری به شرکت‌های خدماتی.

مثالی دیگر ارائه‌ی خدمات تمیز‌کاری منازل و شرکت‌ها‌ست که نیروهای کاری پس از ثبت درخواست اینترنتی شما به منزل یا محل کارتان آمده و خدمات مورد نیاز شما را انجام می‌دهند. یا اینکه شما با دعوت از آرایشگر‌های آنلاین به منزلتان، موهای خود را در خانه خودتان کوتاه می‌کنید و نیازی به حضور در آرایشگاه ندارید.

مثالی دیگر دریافت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل است که هم ویزیت آنلاین پزشک را شامل می‌شود و هم دعوت از پزشک برای مراجعه به منزل شما و ویزیت بیمار در خانه. همچنین فراخواندن یک پرستار در منزل برای انجام تزریقات و پانسمان و ….

مثالی دیگر این است که اگر هر کدام از وسایل منزل‌تان دچار خرابی و یا ایراد شود، خیلی راحت با ثبت درخواست خود از طریق اینترنت ، یک تعمیرکار به منزل شما می‌آید و مشکل‌تان را بر طرف می‌کند.

پس دیدید که مخصوصا در دهه‌ی اخیر در کشور خودمان نیز خدمات آنلاین بسیار پیشرفت کرده و به شدت محبوبیت پیدا کرده است.

یکی از خدمات آنلاینی که در دهه‌ی نود در کشور ما آغاز شد و به سرعت به شهرت و محبوبیت رسید، تاکسی‌های اینترنتی بودند. اگر برای شما هم جالب است که بیشتر در خصوص تاکسی‌های اینترنتی برتر در ایران بدانید و با تاریخچه‌ی آن آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه‌ی تاکسی اینترنتی در جهان و ایران

اگر بخواهیم در خصوص تاریخچه‌ی تاکسی‌های اینترنتی در خارج از کشور بدانیم باید به سال 2009 رجوع کنیم و از اوبر بگوئیم. اوبر یک شرکت آمریکایی موفق در زمینه‌ی سفر و حمل و نقل است.

در سال 2009 بود که فردی به نام گرت کمپ راننده‌ای را با هزینه‌ی 800 دلار برای رفت و آمد خود و دوستانش استخدام کرد. از همان هنگام بود که گرت به این فکر افتاد که می‌توان برای کاهش هزینه‌های سفر، مبلغ کرایه را بین مسافران تقسیم کرد تا به این ترتیب هزینه‌ی کل کاهش یابد. همین ایده‌ی ساده کافی بود تا او اولین استار‌تاپ جهان را در زمینه‌ی تاکسی‌های اینترنتی به راه بیندازد. نام این تاکسی اینترنتی اوبر بود و حتی راننده این اختیار را داشت که در مسیر، مسافر دیگری را هم سوار کند تا هزینه‌ی پرداختی سفر کمتر شود.

در ایران اما تاریخچه ی تاکسی‌های اینترنتی به سال 93 در تهران باز‌می‌گردد.

در کشور ما قبل از فعالیت تاکسی‌های اینترنتی، آژانس‌های حمل مسافر فعال بودند که کار حمل و نقل مسافران را بر عهده داشتند. مسافر می‌بایست حضوری به محل آژانس مراجعه می‌کرد و یا به آنها تلفن می‌زد تا برایش ماشین بفرستند. این آژانس‌ها ایرادا‌تی هم داشتند. مثلا گاهی پیش می‌آمد که همه‌ی ماشین‌های آژانس برای سرویس‌دهی رفته بودند و وقتی مسافر جدیدی درخواست ماشین می‌کرد، نمی‌توانستند به او پاسخگو باشند و یا اینکه بعضی ماشین‌های آژانس طرح نداشتند و نمی‌توانستند وارد مسیرهای خاصی از شهر که مستلزم داشتن طرح است رفت‌و‌آمد کنند و یا مسافران روی رانندگان شناختی نداشتند و ….

ایراد دیگر هم این بود که اگر فردی در خیابان نیاز فوری به تاکسی پیدا می‌کرد و شماره‌ی هیچ آژانسی را بلد نبود، نمی‌توانست تاکسی پیدا کند و سوار ماشین بشود. همه‌ی این دلایل موجب شروع فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در ایران گشت که در مدت کوتاهی با استقبال مردم هم مواجه شد.

در تاکسی‌های اینترنتی کافیست که مسافر یک گوشی تلفن هوشمند داشته باشد و اپلیکیشن خاصی را بر روی آن نصب کند. سپس می‌تواند در هر جا، مکان و خیابانی که قرار دارد تنها با چند حرکت ساده درخواست تاکسی بدهد، همزمان مسیر حرکت تاکسی را رصد کند و اطلاعات شخصی راننده از قبیل نام و نام خانوادگی، شماره همراه و شماره پلاک ماشین او را ببیند. او حتی می‌تواند هزینه‌ی تاکسی را قبل از تاکسی گرفتن مشاهده کند و با توجه به آن تصمیم بگیرد.

اولین تاکسی‌های اینترنتی در ایران در سال 93 با نام تاکسی‌یاب فعالیت می‌کردند و مسافران را جا‌به‌جا می‌نمودند. اما از اردیبهشت سال 94 با نام جدید اسنپ به فعالیت خود ادامه دادند و به سرعت معروف و محبوب شدند. این تاکسی‌های اینترنتی نسبت به آژانس‌هایی که برای‌تان گفتیم مزیت‌هایی داشتند. مثلا: هزینه‌ی سفر با تاکسی‌های اینترنتی کمتر بود، اطلاعات راننده در اختیار مسافر قرار می‌گرفت و اغلب ماشین‌های بهتر و مناسب‌تری هم داشتند.

همان‌طور که انتظار می‌رفت تاکسی‌های اینترنتی به سرعت جای آژانس‌های حمل مسافر را گرفتند تا جایی که خیلی از آژانس‌ها مجبور شدند کار خود را تعطیل کنند و یا اینکه خود رانندگان آنها هم به استخدام تاکسی‌های اینترنتی درآیند و در آن قالب فعالیت کنند.

در سال‌های بعد تعداد تاکسی‌های اینترنتی در ایران بیشتر شد و هم اکنون شرکت‌های مختلفی در سراسر ایران تحت عنوان تاکسی اینترنتی فعالیت می‌کنند. در زیر در خصوص هر یک از آنها اطلاعاتی به شما داده خواهد شد.

برترین آژانس های اینترنتی در ایران :

1_ اسنپ

اسنپ یکی از بهترین تاکسی‌های اینترنتی ایران است که به نوعی پرچمدار و آغاز کننده‌ی این نوع استار‌تاپ به شمار می‌آید. اسنپ فعالیت خود را از بهمن 93 شروع کرده و به سرعت بین کاربران محبوب شده است.

در حال حاضر اسنپ معروف‌ترین و مشهورترین سامانه‌ی حمل‌و‌نقل مسافر در شهرهای مختلف محسوب می‌شود و در تمام استان های ایران فعالیت داشته و در بیش از 130 شهر کشور خدمات ارائه می‌دهد.

سامانه‌ی اسنپ موجب اشتغال‌زایی تعداد زیادی از افراد هم شده است و رانندگان بسیاری تحت پوشش آن قرار دارند. در واقع حقوق و درآمد خوب، موجب دلگرمی و امنیت شغلی رانندگان گشته است. به طور تقریبی اسنپ 15 درصد از درآمد رانندگان را به عنوان حق کمیسیون دریافت می‌کند اما از آنجا که مبلغ اسنپ در ساعت‌های مختلف روز فرق می‌کند و در ساعات اوج رفت و آمد مبلغ کرایه بیشتر می‌شود، درآمد رانندگان هم متغیر خواهد بود و آنها راضی هستند. اگر راننده‌ی اسنپ بتواند راننده‌ی دیگری را جذب اسنپ کند، پاداشی نقدی برای او در نظر گرفته می‌شود.

اسنپ به حقوق مسافران نیز اهمیت می‌دهد و با رعایت چندین نکته پایبندی به حقوق مسافر و تکریم و احترام‌گذاری به او را نشان می‌دهد. به عنوان مثال از ابتدا به امنیت مسافرین فکر کرده است و زمانی‌که مسافر با مشخص کردن آدرس مبدا و مقصد درخواست تاکسی اینترنتی خود را ثبت می‌کند، عکس و اطلاعات شخصی راننده و شماره همراه و شماره پلاک ماشین او و مبلغ کرایه برایش نمایش داده می‌شود. از طرفی امکان پرداخت آنلاین کرایه برای مسافر فراهم است و در صورت نداشتن پول نقد به راحتی می‌تواند کرایه ی خود را به صورت آنلاین پرداخت نماید.

اسنپ نظارت خوبی روی رانندگان خود دارد. مسافر، پس از سفر می‌تواند نظر خود را نسبت به راننده و ماشین ثبت کند و به او امتیاز بدهد و در صورت مشاهده‌ی هر گونه تخلف از راننده  به شرکت اسنپ گزارش دهد. مزیت دیگر اسنپ برای مسافر این است که در زمان‌های مختلف برای او کد تخفیف قرار می‌دهد که مسافر در سفر بعدی خود می‌تواند با اعمال این کد تخفیف هزینه‌ی کرایه‌ی خود را کاهش دهد. البته استفاده از این کد تخفیف محدودیت زمانی داشته و معمولا فقط چند روز اعتبار دارد.

در حال حاضر اسنپ گستره‌ی فعالیت‌های خود را بیشتر کرده و لاین‌های مختلفی را به مجموعه‌اش اضافه نموده است. در زیر چند نمونه از آنها را ببینید.

اسنپ اکو: اقتصادی‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین سفرها با ماشین معمولی در اسنپ

اسنپ پلاس: خودروهای ویژه برای سفرهای باکیفیت‌تر

اسنپ رز: اسنپ مخصوص بانوان با راننده‌ی زن

اسنپ باکس: پیک موتوری اسنپ

اسنپ مارکت: خرید از سوپرمارکت‌ها

و ….

2_ تپسی

تپسی از بهترین تاکسی‌های آنلاین در ایران است که فعالیت خود را از سال 95 و در تهران آغاز کرده است. تپسی هم مانند اسنپ به جا‌به‌جایی مسافران در مسیرهای داخل شهر مشغول است.

تپسی هم اپلیکیشن خاص خود را دارد و راننده و مسافر هر دو باید این اپلیکیشن را روی گوشی همراه خود نصب کنند تا بتوانند از آن استفاده نمایند. به جز این اپلیکیشن اگر نیاز به تاکسی داشته باشید و به اینترنت دسترسی نداشته باشید می‌توانید با یک تماس تلفنی با شماره ‌ی 1630 به اپراتور‌های تپسی متصل شده و خیلی راحت درخواست تاکسی بدهید.

برخی می‌گویند تپسی نسبت به اسنپ اتومبیل‌های بهتری هم در اختیار دارد.

نکته‌ی جالب توجه دیگر شباهت تپسی به تاکسی آمریکایی اوبر است. هم از لحاظ ظاهر نرم افزار و هم از لحاظ هزینه‌ی اشتراکی بین مسافران.

تپسی دو سرویس عادی و لاین دارد. سرویس‌های عادی همان تاکسی در‌بستی است با قیمتی کمتر از تاکسی در‌بستی‌های سطح شهر و تاکسی لاین برای سفرهای اشتراکی می‌باشد. این سفر اشتراکی برای کاهش دادن هزینه‌ها ایجاد شده و در آن مسافر مبلغ کرایه‌ی کمتری نسبت به سرویس عادی پرداخت می‌کند اما در طول مسیر با صلاحدید راننده، مسافر دیگری که هم مسیر با مسافر اولی یا مسیر‌ش نزدیک به او‌ست می‌تواند سوار ماشین شود.

در حال حاضر تپسی در بیش از 20 شهر بزرگ کشور با عضویت 4.5 میلیون کاربر فعالیت می‌کند و بیش از 150 هزار راننده دارد. این تاکسی اینترنتی شهرهایی همچون تهران، کرج، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد، رشت، بندر‌انزلی، ارومیه و … را تحت پوشش دارد و در همه‌ی آنها به فعالیت می‌پردازد.

3_ ماکسیم

به سراغ تاکسی اینترنتی برتر دیگری به نام ماکسیم می‌رویم. ماکسیم صاحب یکی از بزرگترین شرکت‌هایIT  در روسیه است که توانسته سامانه‌ی حمل‌و‌نقل اینترنتی را در کشورهای مختلفی به راه بیندازد. این شرکت از سال 2014 فعالیت خود را آغاز کرده است و هم اکنون در کشورهایی همچون روسیه، شیلی، ایران، ایتالیا، بلا‌روس، قزاقستان و … مشغول به فعالیت است.

همانطور که اشاره شد یکی از کشورهایی که از این سامانه استفاده می‌کند ایران است.

بله در واقع ماکسیم یک شرکت تاکسی اینترنتی روسی می‌باشد که در ایران با اخذ مجوزهای لازم فعالیت خود را از سال 96 در شهر تهران شروع کرده است. پس از تهران، شهرهای پرجمعیت ایران مانند شیراز، مشهد و … هم به ماکسیم پیوستند تا جائیکه امروزه این تاکسی اینترنتی در بسیاری شهرهای کشور همچون: بابلسر، بندر‌انزلی، لا‌هیجان، شهرضا، کازرون، بم، پاوه، میاندوآب، پاوه، آستانه اشرفیه، شازند، عباس آباد، شوش، گلپایگان، دماوند، آستارا، شاهین شهر، مینودشت و … فعالیت می‌کند.

در تاکسی اینترنتی ماکسیم امکانات خوبی وجود دارد از جمله دسترسی شبانه روزی به تاکسی، امکان درخواست صندلی کودکان و امکان رزرو اتومبیل.

4_ کارپینو

سامانه‌ی حمل‌و‌نقل مسافر دیگری که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، کارپینو است که به تاکسی‌های زرد و سبز موجود در سطح شهر مربوط می‌شود. این سامانه از اسفند ماه سال 95 در تهران فعالیت خود را آغاز نمود. از آنجا که با وجود اسنپ و تپسی درآمد رانندگان تاکسی‌های زرد سطح شهر کاهش یافته بود، کارپینو با حمایت سازمان تاکسی‌رانی برای جبران مسائل و مشکلات مربوط به تاکسی‌های تلفنی و زرد به میدان عمل وارد شد.

هم‍‌اکنون تاکسی اینترنتی کارپینو در تهران مشغول به کار است و حدود 80 هزار تاکسی در اختیار دارد و به طور مرتب به تعداد این تاکسی ها افزوده می شود. کارپینو اخیرا در مشهد نیز خدمت‌رسانی می‌نماید.

کارپینو نسبت به سایر تاکسی‌های اینترنتی یک مزیت رقابتی دارد و آن هم وجود بسته‌ی سفر است.

در بسته‌ی سفر مسافران می‌توانند چندین سفر خود را به طور یکجا با قیمت پایین‌تری خریداری نمایند که این امر در کاهش هزینه‌ی مسافران نقش مهمی دارد. ویژگی خوب دیگری که کارپینو دارد امکان انتخاب تاکسی توسط مسافر است که او می‌تواند تاکسی‌های نزدیک به خود را برای سفارش انتخاب کرده و به آنها درخواست بدهد.

مسافران در کارپینو از آغاز سفر تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و تمام رانندگانی که در کارپینو کار می‌کنند دارای گواهینامه‌ی پایه‌ی 2 و کارنامه و گواهی سوء سابقه از تاکسیرانی هستند.

کارپینو سرویس‌هایی از جمله  تاکسی تشریفات، تاکسی بانوان، عمومی و ون را نیز در اختیار خود دارد.

5_ هیترو‌تاکسی

هیترو‌تاکسی هم همانند دیگر استارتاپ‌ها، یک تاکسی اینترنتی آنلاین است که از اواسط سال 97 فعالیت خود را از تهران شروع کرد. خدمات و سرویس‌های هیترو در 4 دسته گروه‌بندی می‌شود: خدمات جهانگردی، ترانسفر فرودگاهی، شرکت در مراسم و رویدادهای خاص و قراردادهای شرکتی.

هیتروتاکسی با توجه به حوزه‌ی کاری خود، نسبت به دیگر تاکسی‌های اینترنتی امکانات ویژه ای هم دارد از جمله:

برطرف کردن نیاز حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی گردشگران و معرفی امکانات گردشگری و ارائه‌ی اطلاعات در این خصوص، امکان به اشتراک‌گذاری سفرها و دو زبانه بودن این سامانه(فارسی و انگلیسی).

در این سامانه هم مسافران با انتخاب مبدا و مقصد، اتومبیل خود را برای طی مسیر درخواست می‌کنند.

6_ دینگ

تاکسی اینترنتی دینگ در حال حاضر تنها به شهروندان تهرانی سرویس‌دهی می‌کند. خدمات این شرکت شامل سرویس دینگ معمولی، دینگ بانوان و دینگ گلد می‌باشد.

سرویس دینگ معمولی که همان درخواست خودروی معمولی از جانب مسافران است و هزینه‌های پایین و مقرون به صرفه‌ای هم دارد. دینگ بانوان که راننده‌ی خانم در اختیار مسافرین خانم قرار می‌دهد و دینگ گلد نیز سرویسی است که اتومیبل‌های لوکس و گران‌قیمت دارد و معمولا هزینه‌ی جابه‌جایی با این ماشین‌ها نیز نسبت به دینگ معمولی بالاتر است.

یکی از امکانات جالبی که دینگ دارد امکان درخواست خودروی در‌اختیار است. یعنی مسافر می‌تواند با انتخاب مبدا و مقصد خود در نرم افزار زمان مشخصی که خودرو باید در اختیار او باشد را مشخص نماید. سپس می‌تواند با این تاکسی در یک روز به مکان های مختلفی از شهر برود.

دیگر امکان جالبی که در دینگ فعال است امکان رزرو خودرو است که مسافر می‌تواند از چند ساعت قبل از زمان دقیق سفر، خودروی درخواستی‌اش را رزرو کند و سپس در موعد مقرر با فعال‌سازی قابلیت رزرو، راننده را فراخوانده و سفرش را آغاز کند.

دوستان عزیز همانطور که ملاحظه کردید در این مقاله در خصوص تاکسی‌های اینترنتی فعال در ایران با شما صحبت کردیم و توضیح کوتاهی در خصوص هر یک از آنها ارائه نمودیم. دانستیم که تقریبا همه‌ی آنها یک کار مشخص را انجام می‌دهند و آن هم جا‌به‌جایی مسافران در مسیرهای داخل شهری است اما هر کدام از آنها با توجه به سیاست‌هایی که دارند، علاوه بر این هدف اصلی، مزیت‌های رقابتی دیگری نیز دارا هستند تا بتوانند نسبت به دیگر رقبای خود بهتر عمل کنند. در این میان اما تاکسی اینترنتی‌ای موفق است که بتواند علاوه بر خدمت‌رسانی به مشتری، با ارائه‌ی سرویس‌های به موقع، در اختیار گذاشتن خودروهای با‌کیفیت و سالم و ارائه‌ی تخفیف‌های دوره‌ای، رضایت قلبی مشتری را جلب نماید و او را تشویق کند که دوباره از آن سرویس استفاده نماید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت