10 سوپر مارکت برتر اینترنتی ایران در سال 1403

توسط | تیر 6, 1400 | کسب و کار | 0 نظر

20 دقیقه

دوستان و مخاطبین عزیز سایت پنج درصدی‌ها امروز با مقاله‌ی جالب دیگری در خدمت شما هستیم تا برترین سوپر‌مارکت‌های اینترنتی در ایران را به شما معرفی کنیم. همان‌طور که می‌دانید هر روزه به تعداد افرادی که وسایل و لوازم مورد نیاز خود را از اینترنت سفارش داده و به صورت آنلاین می‌خرند افزوده می‌شود. از طرفی هر روز به اقلامی که شما بتوانید آنها را اینترنتی بخرید هم اضافه می‌گردد. به عنوان مثال آیا فکر می‌کردید روزی برسد که روسری، کفش، شلوار و لباسهای‌تان را هم آنلاین سفارش دهید؟ چون تا جایی که ما می‌دانیم قبلا همیشه برای خرید روسری به مغازه‌ی روسری فروشی می‌رفتیم و حداقل 4 یا 5 روسری سر می‌کردیم و هر کدام که به ما بیشتر می‌آمد انتخاب کرده و می‌خریدیم. یا برای خرید کفش در مغازه‌ی کفش فروشی چندین مدل و سایز مختلف کفش را پا می‌زدیم تا بتوانیم کفش مناسبی انتخاب کنیم. برای خرید لباس هم همین‌طور. حتما برای خرید آنها باید لباس را در اتاق پرو مغازه به تن می‌کردیم تا دقیقا سایز تن‌مان خریداری‌اش کنیم. اما امروزه به لطف اینترنت و وب‌سایت های خرید آنلاین دیگر نیازی به هیچ‌کدام از این کارها نیست و تنها با چند کلیک ساده از رنگ، مدل، سایز و جنس هر لباس یا کفشی که بخواهیم مطلع خواهیم شد و آن را به سادگی خریداری خواهیم کرد.

شاید شما از آن دسته افرادی هستید که برای خرید روزانه‌ی منزل هر روز از خانه بیرون می‌روید و نیازهای هر روز را همان روز برطرف می کنید. شاید هم به صورت هفتگی و یا ماهانه از فروشگاه‌های بزرگ خریدهای‌تان را انجام می‌دهید. اما بهتر است بدانید که همه‌ی مردم چنین امکانی را ندارند و گاهی خرید لوازم مصرفی، خوراکی و خوار و بار منزل برای آنها کاری وقت‌گیر و یا حتی مشکل است. می‌پرسید چرا؟ چون حتی برای خرید کوچکترین چیز از سوپر‌مارکت یا بقالی سر کوچه هم باید لباس بپوشند، آماده شوند و مخصوصا در شرایط کرونایی ماسک بزنند.

برای رفع این مشکلات ما به شما خرید اینترنتی از سوپرمارکت‌های آنلاین را پیشنهاد می‌کنیم. اگر شما در خرید از این نوع سوپر مارکت‌ها در تردید هستید یا لزوم چنین خریدی را احساس نمی‌کنید موقعیت‌های زیر را تصور کنید. شاید نظرتان تغییر کند.

_ تصور کنید در حال پختن غذا هستید که متوجه می‌شوید در منزل نمک یا تخم مرغ ندارید. در این هنگام چاره‌ای نیست که برای این خرید جزئی از منزل بیرون بروید و آن را تامین کنید. حال اگر فرزند کوچک شما در خانه خواب باشد و نتوانید او را در منزل تنها بگذارید یا نتوانید او را با خودتان به خرید ببرید چه ؟

_ تصور کنید به تازگی از خرید منزل برگشته‌اید و بسیار خسته هستید. وقتی به خانه رسیدید ناگهان متوجه می‌شوید که فراموش کردید روغن سرخ‌کردنی بخرید و اکنون نیاز فوری هم به آن دارید. خستگی مانع این می‌شود که مجددا به خرید بروید و آنچه را که فراموش کرده‌اید تهیه کنید. چه باید بکنید؟

_ تصور کنید که به سوپر‌مارکت محله‌ی خود رفته‌اید و دو یا سه قلم از اجناسی که می‌خواهید، با آن مارک و برند مورد نظر شما در فروشگاه وجود ندارند و مارک‌های متفرقه‌ی دیگری در آن سوپر‌مارکت موجود است؟ چکار می‌کنید؟ آیا دیگر مارک‌ها را انتخاب می‌کنید یا برای پیدا کردن برند و جنس مورد نظر خود به فروشگاه‌های دیگر هم سر می‌زنید ؟

_ تصور کنید که خدای نکرده بیمار هستید و یا بیماری در منزل دارید که نمی‌توانید او را در خانه تنها بگذارید. در این صورت برای خرید مایحتاج خانه چه تدبیری اتخاذ می‌کنید؟

_ تصور کنید کارمند هستید و هر روز مسیر زیادی را پیاده‌روی می‌کنید آیا فرصت این را دارید که هر روز خرید‌های منزل را انجام دهید و یا با آن حجم خستگی وقتی از سر کار بر‌می‌گردید به دنبال تامین مایحتاج خانه باشید؟

می‌بینید؟ موقعیت‌های دشواری هستند که شما و‌اقعا فرصت ندارید یا نمی‌توانید که حتی تا سر کوچه‌تان در محله بروید و خرید کنید. مخصوصا در این شرایط کرو‌نایی که اکثر مردم ترجیح می‌دهند خریدهای‌شان را در خانه از طریق اینترنت انجام دهند. اگر شما هم در این موقعیت‌ها گیر افتاده‌اید پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک بار خرید از سوپرمار‌کت‌های آنلاین را تجربه کنید تا بدانید عملکرد آنها چگونه است؟

در اینجا ذکر نکته ای لازم به نظر می‌رسد و آن این است که :

برای راه‌اندازی یک کسب و‌کار اینترنتی موفق مخصوصا استارتاپ‌هایی که قرار است در سطح کشور فعالیت کنند، قبل از هر چیز باید زمینه و زیرساخت‌های مشخصی وجود داشته باشد. به بیان دیگر نمی‌توان در هر زمانی اقدام به این کار کرد و یا بی‌گدار به آب زد؛ مسلما پیش زمینه‌هایی لازم است. به عنوان مثال تا همین چند سال قبل، این‌که مردم به صورت آنلاین مواد خوراکی و خوار و بار منزل خود را خریداری کنند، قابل پذیرش نبود و تمایل چندانی هم به این کار وجود نداشت. به همین دلیل افرادی که قبلا به فکر راه‌اندازی سوپر‌مارکت اینترنتی افتاده بودند، نتوانستند در این کار موفق عمل کنند. بله قبلا آقای شکوری مدیر آپارات و خانم دانشور مدیر تخفیفان هم اقدام به راه‌اندازی این مدل استار‌تاپ کرده بودند و این تصور را داشتند که با خرید از سوپرمارکت‌های آنلاین، مردم خیلی راحت خرید‌های روزانه ی خود را انجام خواهند داد. اما این امر محقق نشد و پروژه‌ی آنها با شکست مواجه گشت. به این دلیل که در آن هنگام، زمان و موقعیت مناسبی برای این کار نبود و هنوز زیرساخت‌های آن به صورت اصولی تامین نشده بود.

یکی از زیر ساخت ها این بود که هنوز در این باره فرهنگ‌سازی صورت نگرفته بود و مردم به اهمیت و مزیت‌های این کار پی نبرده بودند و هنوز ضرورت آن را حس نمی‌کردند. هر چه بود در آن زمان این اتفاق نیفتاد. اما امروزه روز قضیه فرق کرده است و کمتر کسی است که دلش بخواهد در شرایط کرونایی برای یک خرید ساده از منزل خارج شده و وقت خود را در ترافیک، رفت و آمد، آلودگی هوا، سر و صدا، ایستادن در صف‌های طولانی و … صرف کند. تازه حمل و نقل وسایل خریداری شده تا منزل را هم به آن اضافه کنید؛ چون همه که وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی ندارند و بعضی مجبورند اجناس را با دست حمل کنند و سنگینی بار آن را به دوش بکشند. همه‌ی این دلایل کافی است تا بگوییم مردم دلشان می‌خواهد خریدی بی دردسر داشته باشند.

بله در این شرایط است که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در حالی که در منزل راحت خود زیر باد کولر نشسته و به کارهای روزمره‌شان می‌رسند، اقلام ضروری خود را به صورت آنلاین سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرند.

در ادامه در خصوص مزیت‌های خرید از سوپرمارکت‌های اینترنتی برای شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

مهمترین مزیت‌های خرید از سوپر‌مارکت‌های اینترنتی:

صرفه‌جویی در وقت

با خرید از سوپرمارکت‌های آنلاین تا میزان زیادی در وقت مشتری صرفه‌جویی می‌شود چون دیگر نیازی به رفتن به سوپر‌مارکت، هایپر‌مارکت یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیست. دیگر نیازی به گشتن در قفسه‌های مختلف فروشگاه برای یافتن کالای مورد نظر از برند مورد علاقه‌ی مشتری نیست. دیگر مشتری در صف‌های تسویه حساب فروشگاه‌ها یا پای صندوق مراکز خرید منتظر نمی‌ماند.

تحویل درب منزل

با خرید از سوپرمارکت‌های اینترنتی مشتری اجناس خود را درب منزل تحویل می‌گیرد و زحمتی بابت حمل و نقل آن متحمل نمی‌شود. ضمنا بسیاری از سوپرمارکت‌های اینترنتی تحویل رایگان درب منزل دارند.

فراوانی و تنوع زیاد محصولات

در سوپرمارکت‌های آنلاین تنوع محصولات و تنوع برند‌ها زیاد است و از هر محصول تعداد زیادی وجود دارد و می‌توان گفت که چون محصولات موجود در سایت به سرعت شارژ می‌شوند، پس کالاها به این زودی‌ها نا‌موجود نمی‌گردند.

بهره بردن از تخفیف‌های ویژه

یکی از بهترین انگیزاننده‌ها برای مردم و ترغیب آنها به خرید مجدد، تخفیفاتی است که روی قیمت محصولات مختلف اعمال می شود. مسلما مردم ترجیح می‌دهند محصولی که تخفیف خورده است را به صورت آنلاین خریداری کنند تا همان محصول بدون تخفیف را از سوپر‌مارکت سر کوچه‌شان. تخفیف گرفتن برای مردم همیشه جذاب و خوشایند بوده است و سوپرمارکت‌های اینترنتی هم از این قضیه استفاده کرده و تخفیفات دوره‌ای را در زمان‌های مشخص و تخفیفات گروهی را روی گروهی خاص از محصولات‌شان اعمال می‌کنند تا مشتری به خرید آنلاین مشتاق‌تر شود.

حال که با مزیت‌های خرید آنلاین آشنا شدید، با چند سوپر‌مارکت اینترنتی خوب هم آشنا شوید و آنها را بشناسید. کسی چه می داند شاید شما هم روزی ترجیح دادید که اینگونه خرید کنید.

معرفی چند سوپر‌مارکت اینترنتی خوب در ایران

قبل از هر چیز به شما بگوییم که از دید این مقاله اسامی موجود در لیست، ترتیب یا ارجحیتی نسبت به یکدیگر ندارند و تنها به صورت لیست‌وار پشت سر هم قرار گرفته‌اند.

1_ دیجی‌کالا

دیجی‌کالا یک فروشگاه اینترنتی معروف و مشهور است که تقریبا همگان آن را می‌شناسند اما قسمت سوپر‌مارکت آنلاین آن قدمت زیادی ندارد و به تازگی شروع به فعالیت کرده است. در این سوپرمارکت آنلاین در حدود ده هزار قلم جنس با‌کیفیت موجود است. این سوپرمارکت اینترنتی عالی در کمتر از 3 ساعت محصولات سفارش داده شده را به مشتری تحویل می‌دهد.

هم‌اکنون محصولا‌تی که در سوپر‌مارکت اینترنتی دی‌جی‌کالا موجود است در دسته‌بندی‌های مختلفی جای می‌گیرند که عبارتند از:

گوشت، مرغ و ماهی، لبنیات، میوه وسبزیجات، تنقلات، آجیل و خشکبار، غذاهای کنسرو شده، نوشیدنی‌ها و …

از مزایای سوپر‌مارکت اینترنتی دی‌جی‌کالا می‌توان به تضمین کیفیت و قیمت کالاها اشاره کرد. دیگر مزیت آن تخفیف‌های همیشگی روی گروهی خاص از محصولات است و همین امر باعث شده تا قیمت‌ها مقرون به‌صرفه‌تر از قیمت همان کالاها در بیرون باشد. دیجی کالا از تصاویر واقعی و با‌کیفیت برای معرفی محصولات خود استفاده می‌کند تا مشتری ترغیب به خرید شود. مخصوصا در دسته بندی مرغ و گوشت و ماهی که تصاویر آنها برای ایجاد حس اعتماد در مشتری مهم است.

علاه بر اینها پشتیبانی همیشگی و لحظه ای دارد و بر روی سفارش های بالای 100 هزار تومان ارسال رایگان گذاشته است.

2_ اسنپ‌مارکت

اسنپ‌مارکت که از اعضای جدید خانواده‌ی بزرگ اسنپ به شمار می‌آید، زمان زیادی نیست که فعالیت خود را آغاز کرده است.

این سوپر‌مارکت اینترنتی در حال حاضر تنها در شهرهای تهران و کرج به فعالیت می پردازد و حاصل همکاری مشترک بین دو شرکت اسنپ و هایپر‌استار است. این همکاری به این صورت است که مشتری هر گونه کالای سوپر‌مارکتی که نیاز داشته باشد را از طریق اسنپ‌مارکت سفارش داده، سپس نزدیک‌ترین هایپر‌استار به محل، این سفارش‌ها را تامین کرده و در نهایت آنها را از طریق سیستم حمل و نقل اسنپ در سریعترین زمان ممکن به دست مشتری می‌رساند.

در این سوپر‌مارکت اینترنتی بیش از 5000 قلم کالا وجود دارد و مشتریان می‌توانند با استفاده از کد‌های تخفیفی که اسنپ‌مارکت به آنها اختصاص داده است، کالاهای مورد نیاز خود را مقرون به صرفه‌تر از فروشگاههای بیرون خریداری نمایند.

اسنپ‌مارکت هم سایت و هم اپلیکیشن خاص خود را دارد و مشتری می‌تواند از طریق آنلاین پیک فروشگاه را تا رسیدن به مقصد رصد کند. ضمنا ارسال کالاها بالای 50 هزار تومان در آن رایگان است.

3_ اُکالا

این سوپر‌مارکت اینترنتی متعلق به فروشگاه‌های بزرگ افق کوروش می‌باشد. اُکالا که در سال 96 با هدف تسهیل خرید برای مردم فعالیت خود را آغاز کرده است، کالاهای مقرون به صرفه و با‌کیفیت را به مشتری عرضه می‌کند و یکی از مزیت‌ها و امتیازات این فروشگاه اینترنتی نسبت به سایر رقبا‌یش، پشتیبانی امور مشترکین آن است. نحوه‌ی خدمت‌رسانی این پشتیبانی به گونه‌ای است که به تمامی سوالات و مشکلات احتمالی مشتریان در هنگام خرید و یا پس از آن پاسخ خواهد داد.

سرویس دهی اکالا فعلا در شهر تهران فعال است و شهروندان تهرانی هر زمان که سفارش خود را ثبت نمایند ظرف مدت دو ساعت می‌توانند آن را درب منزل تحویل بگیرند. اکالا اپلیکیشن موبایلی دارد و کار با آن بسیار راحت است و ارسال محصولات از خود فروشگا‌ههایش می‌باشد چون در اکثر محله‌ها شعبه دارد و خیلی سریع این کار را انجام می‌دهد. ارسال سفارش‌های بالای 50 هزار تومان در آن رایگان است و ضمنا تضمین مرجوعی کالا تا 72 ساعت را نیز دارا‌ست.

4_ اسنپ‌فود (زود‌فود سابق)

اسنپ‌فود که استار‌تاپی بزرگ در زمینه‌ی سفارش آنلاین غذا به شمار می‌آید، در حدود 2 سال است که علاوه بر سفارش غذا، کیک و شیرینی و …، سرویس سوپر‌مارکت اینترنتی هم به خدمات مجموعه‌ی خود اضافه کرده است. با اسنپ‌فود مشتری سفارش‌های خود را از نزدیکترین سوپرمارکت‌های محله سفارش می‌دهد و سپس از طریق اکسپرس دلیوری که سرویسی نقطه به نقطه است، خرید‌هایش را در کمتر از 30 دقیقه تحویل می‌گیرد.

کسانی که روی تاریخ انقضای محصولات حساس هستند نگران نباشند چون اسنپ‌فود هم روی این مسئله حساس است و محصولات تاریخ دار را برای عرضه انتخاب می‌کند و مخصوصا محصولات لبنی آن به تاریخ روز عرضه می‌شوند.

اسنپ‌فود در شهرهای تهران، کرج، شیراز، اصفهان، مشهد، اهواز، قم، تبریز و کرمان فعال است و خدمت رسانی می‌کند.

5_ هایپر‌کا

یکی دیگر از سوپر‌مارکت‌های اینترنتی که شما می‌توانید خرید‌هایتان را از طریق اپلیکیشن مخصوص آن سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید، سوپر‌مارکت آنلاین هایپر‌کا است. این سوپر‌مارکت اینترنتی استار‌تاپی است که توسط شتاب‌دهنده‌ی آواتک لانچ شده است. اگرچه محصولا‌تی که هایپر‌کا در مجموعه‌ی خود دارد نسبت به رقبایش بسیار کمتر است اما چون با فروشگاه‌های زیادی از سراسر تهران در ارتباط می‌باشد، خیلی راحت و سریع می‌تواند سفارش های شما را به دست‌تان برساند. ضمنا ارسال سفارش‌های بالای 20 هزار تومان در آن رایگان است.

هایپر‌کا امکانات و مزیت‌های ویژه‌ای دارد از جمله اینکه یک سوپر‌مارکت شبانه‌روزی آنلاین است و گاهی تخفیف‌های ویژه تا 50 درصد هم اعمال می‌کند. جستجوی محصولات در اپلیکیشن، سریع صورت می‌گیرد و امکان پرداخت مبلغ به صورت نقدی درب منزل هم در آن فراهم است. هایپر‌کا محصولات با‌کیفیتی را عرضه می‌کند و پشتیبانی حرفه‌ای دارد.

 

 

 

6_ فن آسان

سوپر‌مارکت اینترنتی فن‌آسان نسبت به رقبا‌یش قدمت بیشتری دارد و از سال 95 فعالیت خود را شروع کرده است. این سوپر‌مارکت اینترنتی روی محصولات ضروری چون اقلام خوراکی و سبزیجات تخفیف‌های خوبی اعمال می‌کند و چون مستقیما اجناسش را از خود تولید کننده تهیه می‌کند پس می‌تواند محصولات را با قیمتی کمتر نسبت به رقبایش به فروش برساند.

فن آسان اپلیکیشن موبایلی دارد و محصولات با‌کیفیتی را عرضه می‌نماید. ضمنا در روزهای تعطیل هم پشتیبانی داشته و تا 7 روز ضمانت بازگشت وجه دارد. در سوپر‌مارکت اینترنتی فن آسان بیش از 6000 محصول وجود دارد که در روزهایی خاص از سال حتی با تخفیف 70 درصد به فروش می‌رسند. اگر جمع مبلغ خرید در فن آسان بالای 50 هزار تومان باشد، ارسال کالاها در آن رایگان خواهد بود.

7_ بیار

سوپر‌مارکت اینترنتی بیار که سایتی با آدرس ibiar.com و اپلیکیشن موبایلی نیز دارد، جزو سوپر‌مارکت‌های خوب در ایران است و از آنجا که رتبه‌ی الکسای سایت آن 1039 است، مشخص است که بازدیدکنندگان و مشتریان زیادی نیز دارا‌ست.

این سوپر‌مارکت اینترنتی علاوه بر محصولات غذایی، محصولات هنری و صنایع دستی نیز به فروش می‌رساند و فعلا در سه شهر تهران، خرم آباد و مشهد مشغول به فعالیت است.

جالب است بدانید که سوپر‌مارکت اینترنتی بیار تنها از طریق همکاری با سوپرمارکت‌های خود به مردم معرفی می‌شود و تا‌کنون از تبلیغات آنلاین و محیطی استفاده نکرده است. این سوپر‌مارکت اینترنتی یک سیستم همکاری در فروش هم دارد که آن را از رقبایش متمایز می‌کند. بیار در ساعات اداری پشتیبانی حرفه‌ای داشته و ارسال سفارش‌های بالای 50 هزار تومان در آن رایگان است. همچنین امکان پرداخت نقدی در زمان تحویل هم در آن وجود دارد.

8_ تزول

دیگر سوپر‌مارکت اینترنتی  خوب کشورمان تزول است. تزول همان‌طور که از نام آن پیداست یک کلمه‌ی آذری به معنی زود‌باش یا بدو است و به این دلیل که صاحبان این استار‌تاپ تبریزی بودند و چنین نام جالبی را بر روی سوپر‌مارکت اینترنتی خود گذاشته‌اند.

تزول ابتدا در شهر تبریز به فعالیت می‌پرداخت اما اکنون در شهر تهران نیز سرویس‌دهی می‌کند و از سوپر‌مارکتهای اینترنتی پر‌بازدید و پر‌مشتری به حساب می‌آید. سوپر‌مارکت اینترنتی تزول از کامل‌ترین انواع این سوپر‌مارکت‌ها به شمار می‌آید و محصولات زیاد و متنوعی را عرضه می‌کند. دارای بسته‌بندی حرفه‌ای محصولات هم هست و ادعا دارد که سفارشات را در کمتر از 45 دقیقه به دست مشتری می‌رساند که این امر یک مزیت رقابتی برای آن محسوب می‌شود.

تزول دارای اپلیکیشن موبایلی برای گوشی‌های اندروید و آیفون است و علاوه بر پشتیبانی تلفنی، پشتیبانی تلگرامی نیز دارد و ارسال سفارش‌های بالای 20 هزار تومان در آن رایگان است.

9_ میهن هایپر

این سوپر‌مارکت اینترنتی تازه‌تاسیس مزیت شبانه‌روزی بودن را دارد. اما این ویژگی را تنها در مناطق خاصی عملی کرده و هنوز به طور عمومی ارائه نمی‌شود. میهن‌هایپر که به تازگی افتتاح شده در حال جذب مشتری است و فعلا در تهران فعالیت می‌کند.

میهن‌هایپر اپلیکیشن موبایلی و امکان تسویه‌ی نقدی و آنلاین دارد، در کمتر از دو ساعت سفارشات را تحویل داده و تا یک روز امکان بازگشت کالا گذاشته است. این سوپر‌مارکت اینترنتی همچنین انواع تخفیفات را بر روی محصولات متنوع خود اعمال می‌کند.

10_ هایپر‌باز

هایپر‌باز اولین سوپر‌مارکت اینترنتی در شهر اصفهان است که تنها در این شهر فعالیت می‌کند اما با تنوع محصولات بالایی که دارد تمام مناطق اصفهان را به خوبی پوشش می‌دهد. این سوپر‌مارکت اینترنتی که بیش از 8000 قلم کالا عرضه می‌کند، یک امتیاز و مزیت ویژه دارد و آن هم امتیاز دادن به کاربران بابت هر خرید بالای 10 هزار تومان می‌باشد. هر امتیاز هم ارزش نقدی هزار تومانی دارد.

هایپر‌باز با تنوع محصولات و تضمین کیفیت آنها، پشتیبانی 24 ساعته، تخفیفات ویژه و قیمت‌های مناسبی که دارد سفارش‌ها را ظرف 2 ساعت به دست مشتری می‌رساند و اپلیکیشن موبایلی آن نیز فعال است.

دوستان عزیز اکنون متوجه شدید که برای رفاه حال شما عزیزان چه سوپر‌مارکت‌های اینترنتی خوبی در کشور فعال است. دانستید که این سوپرمارکت‌ها با فعالیت خود، قیمت‌های مناسب، تخفیف‌های ویژه و ارسال‌های سریع‌شان در تلاش هستند که امکان خریدی آسان، پر‌سرعت و مقرون به‌صرفه را برای مردم فراهم کنند و پاسخگوی نیازهای‌شان باشند. یادتان باشد ما مردم نیز می‌توانیم با خرید از سوپرمارکت‌های اینترنتی ضمن صرفه‌جویی در وقت و انرژی‌مان؛ از این استارتاپ‌ها حمایت کرده و به بقای آنها کمک کنیم.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت