ثروتمند‌ترین افراد افغانستان؛ موفقیت هیچ بهانه‌ای نمی‌پذیرد

توسط | شهریور 29, 1400 | بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 11 نظرات

10 دقیقه

امروز می‌خواهیم در مورد ثروتمند‌ترین افراد افغانستان با شما صحبت کنیم. حتما این موضوع برایتان جالب است؛ در واقع کسب درآمد و ثروت اندوزی از مباحث مورد علاقه و پر‌طرفدار در هر جامعه‌ای است. فرقی نمی‌کند در چه کشوری هستید، در چه جامعه‌ای زندگی می‌کنید، از کدام خانواده‌اید، چه شغلی دارید و درآمد‌تان چقدر است؟ حتی اینکه پیر باشید یا جوان هم مهم نیست. هر کسی که باشید در طول عمرتان فرصت‌های زیادی برای کسب ثروت و رسیدن به پول، پیش رو دارید. اما این دیگر به خود شما بستگی دارد که این فرصت‌ها را ببینید و بخواهید که از آنها استفاده کنید یا نه.

شما می‌توانید تا پایان عمر یک شغل ساده با درآمد ماهیانه‌ی مشخص داشته باشی؛ یا اینکه کار‌آفرینی کرده و کسب و‌کاری راه بیندازید.  می‌توانید در بازارهای مختلفی چون بازارهای طلا، مسکن، ارز، بورس و… سرمایه‌گذاری کنید و هم از شراکت‌تان با دیگران سود ببرید. خلاصه راه‌های زیادی برای درآمد‌زایی هست؛ مخصوصا در این دوران اخیر که با شیوع ویروس کر‌ونا، کسب و کارها به سمت آنلاین شدن پیش رفته‌اند.

امروزه تقریبا تمامی کارها و مشاغل در بستر اینترنت به فعالیت می‌پردازند و خدمات آنلاین دارند. صاحبین کسب و کارهای کوچک و خانگی و یا شرکت‌های قدرتمند و وب‌سایت‌های بزرگ، همه و همه دریافته‌اند که برای عقب نماندن از دیگران، باید از فرصت‌هایی که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی پیش روی آنها گذاشته، استفاده کنند. فرصت‌های بی‌نظیری که این امکان را فراهم می‌کند تا آنها از تمام کشور و یا حتی خارج از کشور مشتری داشته باشند.

افراد موفق

در بین افرادی که هر روزه برای کسب روزی و رسیدن به درآمد تلاش می‌کنند، برخی افراد هستند که موفق‌تر از دیگران عمل کرده و زودتر و بیشتر به ثروت می‌رسند. زندگی این افراد همیشه برای دیگران مورد توجه است. مردم دوست دارند ثروتمندان را بشناسند و از رازهای موفقیت آنان باخبر شوند. شاید شناخت بیشتر ثروتمندان و دانستن نکات زندگی آنان تلنگری باشد برای افرادی که می‌خواهند در همین مسیر وارد شوند. شاید انگیزه‌ای باشد برای آنها که می‌خواهند شروع کنند و شاید ذوق و امیدی باشد برای آنها که نا‌امیدند.

در این مقاله از کشور همسایه‌مان افغانستان شروع می‌کنیم و چند نفر از ثروتمند‌ترین افراد افغانستان و افراد متمول این کشور را به شما معرفی می‌نماییم. شاید نام تعدادی از آنها برای شما آشنا باشد؛ اما اگر دوست دارید در این خصوص بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

قبل از هر چیز اجازه دهید اطلاعات مختصری از کشور افغانستان به شما ارائه کنیم تا این کشور که قابلیت‌های ثروت آفرینی زیادی دارد را بیشتر بشناسیم. پس از آن به سراغ موضوع اصلی مقاله می‌رویم.

کشور افغانستان

جمهوری اسلامی افغانستان، نام کشوری در همسایگی شرقی ماست که پایتخت آن کابل می‌‌باشد. کشور افغانستان از قدیمی‌ترین و دیدنی‌ترین کشورهای جهان بوده که در گذشته به سبب قرار گرفتن در جاده‌ی ابریشم، برای بازرگانان مرکز مهمی به شمار می‌آمده است. این کشور بعدها بر اثر جنگ‌های داخلی و خارجی، تحت سلطه‌ی کشورهای زیادی قرار گرفت و از حرکت در مسیر تکنولوژی و پیشرفت بازماند؛ تا جایی که امروزه در لیست کشورهای جهان سوم قرار دارد.

کشور افغانستان با کشورهایی همچون ایران، پاکستان، ازبکستان، تر‌کمنستان، چین و تاجیکستان همسایه است و از آنجا که در مرکز قاره‌ی آسیا واقع شده، آب و هوایی خشک دارد. این کشور از لحاظ اقلیمی چهار فصل داشته (بهار، تابستان، خزان و زمستان) و در برخی مناطق نیز جنگل‌های سر‌سبزی در آن مشاهده می‌شود.

جمعیت افغانستان حدود 39 میلیون نفر است و زبان‌های رسمی آن دری و پشتو هستند. دین رسمی این کشور اسلام و واحد پول آن افغانی می‌باشد.

اقتصاد افغانستان

اگر بگوییم افغانستان از ثروتمند‌ترین کشورهای دنیا‌ست، حرف عجیبی نزده‌ایم. معادن و منابع زیادی همچون لیتیوم، مس، آهن و…  در این کشور وجود دارد. هر کدام از آنها به تنهایی برای تحول وضع اقتصادی این کشور کافی است؛ اما به دلایلی که برایتان بر‌شمردیم، افغانستان نتوانسته از این ظرفیت بالقوه استفاده کند و در جهت رشد اقتصادی حرکت نماید.

افغانستان چهار دهه با جنگ‌های داخلی و خارجی رو به رو بوده و ناامنی، فقر و بیکاری در آن زیاد است. شاخص توسعه‌ی انسانی این کشور در رده‌ی خوبی قرار ندارد. بسیاری از مردم به دلیل اوضاع بد اقتصادی خود مجبور به مهاجرت به کشورهای همسایه شده‌اند و تا زمانی که آشوب‌ها در آن پایان نپذیرد، وضعیت به همین منوال خواهد بود.

با وجود اینکه برخی مردم این کشور در فقر مطلق به سر می‌برند و حتی نان شب برای خوردن ندارند، افرادی هم هستند که در دسته‌ی ثروتمندان قرار گرفته و جزو ثروتمند‌ترین افراد افغانستان به حساب می‌آیند. ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا آنها را بشناسید.

ثروتمند‌ترین افراد افغانستان

1_ حامد کرزی (رئیس جمهور پیشین افغانستان)

حامد کرزی از  ثروتمند‌ترین افراد افغانستان

حامد کرزی

حامد کرزی که سابقه‌ی دو دهه حکومت در افغانستان را دارد، یکی از ثروتمند‌ترین سیاست‌مداران این کشور به شمار می‌آید. میزان ثروت او در رسانه‌ها، روزنامه‌ها و مجلات جهان همواره مورد بحث بوده و برخی رقم تقریبی آن را تا 300 میلیون دلار آمریکا و درآمد سالانه‌اش را نزدیک به 82 میلیون دلار برآورد کرده‌اند.

 

2_ استاد عطا محمد نور (والی پیشین بلخ)

استاد عطا محمد نور از  ثروتمند‌ترین افراد افغانستان

استاد عطا محمد نور

او از قدرتمند‌ترین افراد در شمال کشور افغانستان است. سرمایه‌ی نقدی او بیش از 500 میلیون دلار آمریکاست. ارزش ساعت‌های مچی او به بیش از 25 هزار دلار آمریکا می‌رسد.

 

3_ محمد یوسف غضنفر

محمد یوسف غضنفر از  ثروتمند‌ترین افراد افغانستان

محمد یوسف غضنفر

او رئیس گروه کمپانی‌های غضنفر و مشاور ارشد رئیس جمهور در امور اقتصادی افغانستان است. تاکنون رقم دقیقی از میزان ثروت محمد یوسف غضنفر منتشر نشده اما خود  او در یکی از برنامه‌های تلویزیونی در خصوص میزان ثروتش اینگونه گفته است: “ثروتم به اندازه‌ای است که حتی دولت افغانستان نیز از مقروضان به من به شمار می‌آید.”

 

4_ظاهر قدیر

ظاهر قدیر

ظاهر قدیر

نماینده‌ی پیشین مجلس نمایندگان و از افراد ثروتمند شرق افغانستان است. خود او در مجلس نمایندگان کشور بارها اعلام کرده که ثروتی بیش از 400 میلیون دلار آمریکا دارد که همه‌ی آن را هم از راه حلال به دست آورده است. او ادعا کرده اگر روزی خلاف حرفش اثبات شود، از مجلس کناره‌گیری خواهد کرد.

 

5_ حاجی اجمل رحمانی

حاجی اجمل رحمانی

حاجی اجمل رحمانی

اجمل رحمانی که تاجر بوده و عضو مجلس نمایندگان این کشور نیز می‌باشد، یکی از جوان‌ترین ها در لیست ثروتمند‌ترین افراد افغانستان به شمار می‌آید. اینطور که در رسانه‌ها منتشر شده ارزش ثروت او حدودا معادل 300 میلیون دلار آمریکا است. اجمل رحمانی این میزان ثروت را از راه تجارت مواد نفتی، باربری و حمل و نقل به دست آورده است.  او یکی از مشهورترین قراردادی های نفتی با کشورهای خارجی را منقعد کرده است.

 

6_ محمد شفیق

گل آغا شیرزی از  ثروتمند‌ترین افراد افغانستان

گل آغا شیرزی

ملقب به گل آغا شیرزی. گفته می‌شود او هفته‌ای یک میلون دلار درآمد داشته و ثروتی بیش از 365 میلیون دلار دارد. البته هنوز کسی میزان این ثروت را تایید نکرده است. خود او هم در این باره حرفی نزده است.

 

7_خانم غزل سادات

خانم غزل سادات

خانم غزل سادات

ثروت او معادل 135 میلیون دلار برآورد شده است.

 

8_ اشرف غنی

اشرف غنی از  ثروتمند‌ترین افراد افغانستان

اشرف غنی

رقم ثروت او بیش از 130 میلیون دلار است.

 

9_ سید سعادت نادری

سید سعادت نادری

سید سعادت نادری

وزیر راه و شهر‌سازی افغانستان که ثروت او را معادل 72 میلیون دلار برآورد کرده‌اند.

 

10_سعد محسنی

سعد محسنی

سعد محسنی

ثروت او معادل 68 میلیون دلار است. او مالک برخی از شبکه‌های تلویزیونی افغانستان همچون طلوع بوده است.

11 دیدگاه ها

 1. مهندس عرفان امیری

  همشون دزدی کردن مثل میرویس عزیزی غنی کرزی سادات اینا غارت کردن هیچکدام راه حل به دست نیاردن چون از پول مواد مخدر هیچی نمیشه

  fd

  • متن دیدگاه - دزدی های
  پاسخ
 2. سیدحسن

  یکی راداده ای صدنازونعمت یکی راقرص جوآغشته درخون

  fd

   پاسخ
  • شفیق الله احمدی

   از حامد کرزی شروع الی سید سادات نادری تمام اینها از پول های که حق مردم افغانستان میشود دزدیدن
   تمام پول هایشان را از راه حرام پیدا کردن

   fd

   • متن دیدگاه - شفیق الله احمدی متعلیم صنف ۱۲ هستم اهل افغانستان
   پاسخ
  • محمد ماهر نوری

   من ماهر نوری اتباع افغان ساکن ایران هستم . بله موارد خوبی را اشره فرمودید اما کاستی عظیمی داشتید پدر اجمل رحمانی که ثروت انگفتی دارد امرالله صالح سارقین حکومت مارشال دوستم و در عین حال مارشال اسبق فهیم و…. همه اش از نان ملت دزدیدند و به ثروت خود افزودند طور مثال عطا نور دیوث غدار در زمان بازسازی جاده شهر مزار سری همه مالکین خانه های اطراف جاده کلاه گذاشت همه را غصب نمود و همین جنایت را سیاف هم مرتکب شد

   fd

   • متن دیدگاه - من ماهر نوری اتباع افغان ساکن ایران هستم . بله موارد خوبی را اشره فرمودید اما کاستی عظیمی داشتید پدر اجمل رحمانی که ثروت انگفتی دارد امرالله صالح سارقین حکومت مارشال دوستم و در عین حال مارشال اسبق فهیم و.... همه اش از نان ملت دزدیدند و به ثروت خود افزودند طور مثال عطا نور دیوث غدار در زمان بازسازی جاده شهر مزار سری همه مالکین خانه های اطراف جاده کلاه گذاشت همه را غصب نمود و همین جنایت را سیاف هم مرتکب شد
   پاسخ
   • مجتبی

    درود، مردم نجیب و شریف افغانستان گرفتار عده ای دزد فاسد بوده اند از حامد کرزی و اشرف غنی هایت گرفته تا دکتر عبدالله که همگی با زد و بند ثروت مردم افغانستان را به تاراج بردند و امروز هم طالبان ادامه دهنده راه پیشینیان هستند. شوروی کمونیستی با یغماگری بخش عمده ثروت افغانستان را دزدید و سپس آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و امروزه هم طالبان. امیدوارم برادران و خواهران افغان هرچه زودتر از دست فساد دولتمردان خود نجات یابند.

    fd

     پاسخ
   • Ziahaidari

    بغیر از غزل سادات همشان از مال افغانستان و از مردم غریب دزدی کردند

    fd

     پاسخ
    • مهراب

     سلام به جز خانم سادات بقعه همه دزدی کرده از مردم متاسفانه😔

     fd

      پاسخ
     • محمد

      خدا شاهده این همه پول حق مردم بی چاره افغانستان است اینا اگر خوب می‌بودند ۵ میلیون مهاجر نمی داشتم اونم فقد ایران

      fd

       پاسخ
      • سید صبغت

       سلام من اهل افغانستان هستم
       شما خیلی از افراد در لیست تان موجود نیست مثل عباس ابراهیم زاده
       که ثروتش به یک ملیارد دالر میرسد و پدر اجمل رحمانی، میر رحمان رحمانی برای تصاحب کرسی ریاست مجلس نمایندگان برای تمام اعضا که ۲۵۰ نفر هستند یک تا دو لندکروزر زرهی و ده تا پنجا هزار دالر میشود تحفه داده بود
       همچنان این لیست خیلی کمتر از ثروت واقعی اشخاص نامبرده است

       پاسخ
       • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

        سلام، وقتتون بخیر
        ممنون که اطلاع دادید و مرسی از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید، اگر مورد دیگری هم هست، لطفا بفرمایید که به مقاله اضافه و بروزرسانی بشه

        پاسخ
        • Roz

         وجه اشتراک همه ی آنها اینه که به جز غزل سادات.،
         همه آنها از سیاستمداران هستند
         و درآمدشان از دزدی ها و اختلاس هاست،
         بودجه مملکت ذره ای صرف کشور اگه شده بود، وضع این نبود.

         fd

       ارسال نظر

       نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

       سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
       ×
       اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
       مشاهده‌ی سایت