روش مطالعه اصولی و تاثیر آن در بهبود زندگی

توسط | خرداد 31, 1399 | مطالعه | 0 نظر

10 دقیقه

آدمها با وجود مشغله‌های جدید و پیشرفت تکنولوژی، امروزه کمتر به مطالعه می‎پردازند! خواندن نوشته‌هایی که زمانی در ذهن دیگران می‎گذشته می‌تواند خیلی جذاب باشد، اما جدا از جذابیت، مطالعه باعث بالا رفتن اطلاعات شما و کارکرد ذهن‌تان می‌شود .

انسان‌هایی که ذهن باز و پویایی دارند و اغلب در مجامع حرفی برای گفتن دارند؛ کسانی هستند که زیاد مطالعه می‌کنند. اگر در این مورد تحقیق کنید، متوجه می‌شوید که افراد موفق در هر شغلی، ساعات زیادی از روز را صرف مطالعه می‌کنند، حتی بعد از موفقیت‎شان!

مطالعه اما می‌تواند از سالم‌ترین تفریحاتی باشد که تا به حال در عمرتان تجربه کرده‌اید. با خواندن رمان و یا کتاب‌های شعر و تاریخ، سفری بدون جنب و جوش، اما کاملاً مفید و تجربه بخش را خواهید داشت که به شما دید جدیدی از دنیا می‎دهد .

مطالعه، مغز شما را شارژ می‌کند و بازدهی آن را بالا می‌برد. مطالعه، هر چیزی را عوض می‌کند، هر چیزی را بالاتر از وجود و فراتر از روزمرگی ابلهانه می‌کشاند! ( کارلوس فوئنتس )

اصول مطالعه

به منظور داشتن مطالعه‎ی مفیدتر با بازدهی بالاتر، باید اصول و شرایطی را رعایت کنید. برای صاحب یک کسب و کار، خیلی مهم است که بتواند با سرعت و دقت قابل قبولی مطالعه کند و دائماً اطلاعات خودش را به روز نگه‎دارد.

• برای مطالعه‌تان حتماً برنامه‌ریزی داشته باشید، مثل هر کاری که می‌خواهید موفق و ثمربخش باشد. برنامه‌ریزی صحیح یعنی از وقت و امکانات خود به بهترین نحو استفاده کنید!
نکته‎ی مهم‌تر این است که اگر شما برنامه‌ریزی کنید، اما به درستی به آن عمل نکنید، انگار هیچ کاری انجام نداده‎اید .

• مکان مطالعه باید جایی باشد که در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشید .
• بهتر است قبل از مطالعه، چند دقیقه مدیتیشن کنید؛ مدیتیشن کردن کار پیچیده‎ای نیست، می‌توانید از اینترنت موزیک‎های طبیعت و آرامش بخش را دانلود کنید و برای ریلکس کردن از آن‌ها استفاده کنید. در حالتی که راحت هستید بنشینید یا دراز بکشید و همزمان که به موزیک گوش می‎دهید، چشم‌هایتان را ببندید و تمرکزتان را روی تنفس خود بگذارید و به هیچ چیز دیگری جز صدای نفس‌های آرام خود توجه نکنید.

• قبل از مطالعه، پیش‎مطالعه داشته باشید؛ یعنی اول به فهرست نگاه کنید، خیلی سریع تیترهای داخل صفحات کتاب را بخوانید. ( روی هر صفحه نهایتا ۸ ثانیه مکث کنید.) پروفسور « جان مدینا » می‌گوید : ذهن، دوست دارد ابتدا ماهیت کلی را متوجه شود و سپس وارد جزئیات شود، به همین خاطر از پیش مطالعه استفاده می‌کنیم .

• برنامه را برای خودتان سخت طراحی نکنید، یعنی بر اساس روحیه و میزان کارایی ذهنتان این کار را انجام دهید. برنامه‌های سخت و حجیم معمولاً به سرانجامی نمی‎رسند!

• برنامه‌ی خود را طوری تنظیم کنید که ابتدا از مطالب آسان شروع شود و به مطالب سخت برسد، با این کار شما زود از مطالعه خسته نمی‌شوید و می توانید مطالعه‌ی بیشتری را با گرم شدن ذهن تان داشته باشید .

• زمان مطالعه‌ی خود را مطابق بازدهی ذهنی خود تقسیم بندی کنید. معمولا برای یک مطالعه، بیشتر از دو ساعت نباید وقت بگذارید، فکر نکنید که هر چقدر زمان مطالعه بیشتر باشد، بازدهی شما هم بیشتر می‌شود. حتی‌المقدور در هر بازه‌ی زمانی، موضوع مورد مطالعه تان را تغییر دهید .

• برای مطالعه‎ی درس‌هایتان بهتر است که خواندن آن‌ها را به شب امتحان موکول نکنید، چون هیچ‏‌کس از این روش نتیجه نگرفته است؛ مگر کسانی که در طول سال تحصیلی با تراکم کم و مستمر درس خوانده‌اند .

• آرامش خود را حفظ کنید تا ناخودآگاهتان فعال شود! حتما برای شما پیش‎آمده که قبل از امتحان ، مطلبی را خوانده‎اید اما در کمال تعجب حین امتحان، آن را فراموش کرده‌اید! این اتفاق به خاطر وجود استرس درون شما بوده است. سعی کنید در مدت زمان کمی که دارید، خونسردی خود را حفظ کنید و با تمرکز مطالعه کنید.

• تغذیه‎ی سالم و صحیح، نقش موثری در سلامت جسم دارد که شامل مغز هم می‌شود. غذایتان را به موقع و سر وقت بخورید، از خوردن وعده‌های غذایی در ساعت‌های گوناگون و نامنظم، خودداری کنید، حتماً صبحانه بخورید چون وعده‌ی غذایی بسیار ارزشمندی است.

• وقتی که خسته هستید، مطالعه نکنید؛ زیرا مطالعه کردن احتیاج به ذهن سرحال و آماده‌ی دریافت اطلاعات دارد. هر وقت احساس خستگی کردید، کمی استراحت کنید و دوباره شروع به مطالعه کنید.

• موقع مطالعه از هر چیزی که تمرکز شما را از بین می‌برد، مثل: ( موبایل ، کامپیوتر و تلویزیون ) فاصله بگیرید .

• سه هورمون اصلی در مغز ترشح می‌شوند که به آن‌ها میانجی های عصبی هم می‌گویند و وظیفه آن‌ها بالا نگه داشتن سطح هوشیاری و یادگیری ماست. ۱_ اسیتید کولین: زمان تمرکز بر روی یک موضوع، ترشح می‌شود. ۲_ نوراپی نفرین: وقتی کاری را خلاف عادت و از روی روش جدید انجام می‌دهیم، ترشح می‌شود . ۳_ دوپامین: وقتی کاری انجام می‌دهیم که موجب شادی و خنده‌ی ما می‌شود، این هورمون ترشح می‌شود. این سه هورمون در ۲۰ دقیقه‌ی اول مطالعه ترشح می‌شوند و بعد ترشح آن‌ها به مرور کم خواهد شد، تا جایی که از دقیقه‌ی ۳۰ به بعد دیگر ترشح نمی‎شوند. در این زمان، شما باید چند دقیقه استراحت کنید و بعد دوباره مطالعه را شروع کنید. ( هر ۱ ساعت ،۱۰ دقیقه استراحت کنید یا فعالیت فیزیکی داشته باشید. )

اصول مطالعه

فواید مطالعه

کاهش استرس

به مراتب شاید برای شما پیش آمده باشد که درگیر استرس بوده‌اید و یا یک ناراحتی ذهنی شما را آزار می‎داده است، اما با خواندن یک مطلب و نوشته، توانسته‎اید استرس خود را بهبود داده و حتی آن را فراموش کنید. این کار گاهی اوقات موثرتر از گوش دادن به موسیقی یا پیاده‎روی است!

بهبود حافظه

کتاب خواندن و مطالعه به مراتب می‎تواند به بهبود حافظه‎ی شما کمک کند و بازیابی حافظه و واکنش شما را تقویت کند.

افزایش سطح واژگان با مطالعه

با خواندن کتاب‌های متفاوت از هر ژانری، می‌توانید سطح واژگان کاربردی در مکالمات روزمره‌تان را بالا ببرید.

نوشتن و تولید محتوا

اگر قصد نوشتن دارید، حتماً از مطالعه‌ی روزانه شروع کنید؛ این کار خود به خود باعث نویسنده شدن شما می‎شود. این کار باعث می‌شود که شما صاحب نظر شوید و در مورد موضوعات مختلف به طور جداگانه و مستقل از نویسندگان دیگر نظر دهید.

سطح فرهنگ و ادب

مطالعه کردن و خواندن سرنوشت انسان‌ها، سطح فرهنگ و ادب شما را بالا می‌برد و با انسان‌های فرهیخته جامعه برابر می‌کند .

خواب خوب

تحقیقات نشان داده است که اگر قبل از خواب، فقط ۱۵ دقیقه مطالعه داشته باشید، می‌توانید از شر خواب‌های بد راحت شوید.

رها شدن از احساس روزمرگی

برای خیلی از ما پیش آمده که احساس کرده‌ایم روزهایمان با یکدیگر تفاوتی ندارند و دچار تکرار در زندگیمان شده‌ایم؛ خواندن کتاب می‌تواند این احساس را در شما به مقدار خیلی زیادی کاهش دهد.

فواید مطالعه

اگر بخواهیم فیلم دیدن و کتاب خواندن را باهم مقایسه کنیم؛ باید از کسانی که فیلم‌هایی که از روی کتاب‌ها ساخته شده‌اند را دیده‌اند، سوال بپرسیم. اگر بپرسیم که کدام را بیشتر دوست داشته‌اند، قریب به ۹۰ درصد آن‌ها حتماً می‌گویند که کتاب را! می‌دانید چرا ؟ چون ذات کتاب به شما اجازه می‌دهد هر جور که خودتان دوست دارید، شخصیت‌ها و فضا را تصور کنید و در این مورد آزاد باشید. آدم‌ها دوست دارند اتفاقات را همانطور که در ذهنشان تصور می‌کرده‌اند ببینند!

مطالعه کردن و کتاب خواندن، سبک زندگی شما را تغییر می‌دهد. اگر بخواهید که در جامعه حضور فعال و پویایی داشته باشید، باید حتماً سطح دانش و آگاهی خود را با افراد آن جامعه هماهنگ کنید تا بتوانید با آنها رابطه برقرار کنید. مطالعه کردن به راحتی و با هزینه‌ی خیلی کم، این امکان را به شما می‌دهد تا جزو افرادی باشید که دیگران از آن‌ها نظر می‌خواهند و از مشاوره‌هایشان در زندگی استفاده می‌کنند. « ویکتور هوگو » می‌گوید : خوشبخت، کسی است که به یکی از این دو چیز دسترسی داشته باشد: یا کتاب‌های خوب و یا دوستانی که اهل کتاب هستند!

دانلود PDF روش مطالعه اصولی

دانلود پاورپوینت روش مطالعه اصولی

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت