زندگی‌نامه‌ی دکتر ا‌سپنسر جانسون

توسط | اردیبهشت 28, 1400 | افراد موفق خارجی, بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

8 دقیقه

دوستان همیشه همراه، امروز با زندگی‌نامه‌ی فرد موفق دیگری در خدمت شما هستیم که شناختن او و دانستن بیشتر در مورد زندگی او خالی از لطف نیست. حتی اگر نام او را به خاطر نیاورید احتمالا کتاب معروف او را با نام “چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟” خوانده‌اید و از مطالعه‌ی این کتاب روان لذت فراوان برده‌اید. این نویسنده و پزشک مطرح آمریکایی کسی نیست جز دکتر  اسپنسر جانسون. کسی که کتاب‌هایش آن‌چنان محبوب است که بیش از 50 میلیون نسخه از آنها به 72 زبان دنیا ترجمه شده است.

اگر می‌خواهید از او و زندگی‌اش بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله را تا انتها بخوانید.

دوران کودکی و جوانی

اسپنسر جانسون در شهر واترتاون در ایالت داکوتای جنوبی متولد شد و دوران کودکی‌اش در لس‌آنجلس طی شد. او از دوران کودکی رویای پزشک شدن در سر داشت. برای تحقق این آرزویش وقتی بزرگ‌تر شد، در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ثبت نام کرده و از کالج رویال در دوبلین ایرلند مدرک پزشکی‌اش را دریافت کرد.

اگر بخواهیم در خصوص تحصیلات و مدارج دکتر جانسون دقیق‌تر توضیح دهیم می‌توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

  • دارنده‌ی مدرک کارشناسی در رشته‌ی روانشناسی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
  • دارنده‌ی مدرک کارشناسی ارشد از رویال کالج جراحان
  • دارنده‌ی مدرک دبیری پزشکی از دانشکده‌ی پزشکی هاروارد و کلینیک مایو
  • از مبدعان و مخترعان اصلی دستگاه ضربان ساز قلب
  • مشاور دانشکده پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا و مشاور مرکز مطالعه پرسون
  • مدیر پزشکی بخش ارتباطات در مدترونیک
  • آقای جانسون همچنین شرکتی با نام خودش را مدیریت می‌کرد که در آن شرکت کتاب‌های خود را به صورت عملی به کار می بست.

دکتر اسپنسر جانسون در حالی که یک پزشک حاذق و توانا بود، مدتی بعد شغل پزشکی را رها کرد و تنها به نوشتن و نویسندگی در مورد مسائل زندگی و کسب و‌کار روی آورد. کتاب‌های او با زبانی ساده و بیانی روان به معنای عمیق زندگی می‌پردازد و از این طریق مفاهیم ارزشمندی از زندگی را به خواننده منتقل می‌کند.

آقای جانسون در سال 2017 در سن 78 سالگی از دنیا رفت.  علت فوت او بیماری سرطان پانکراس گزارش شده است.

 

او ازدواج کرده بود و 4 فرزند داشت. پسرش کامرون از دنیا رفته و اکنون سه فرزند به نام های امرسون، اوستین و کریستین از او به یادگار مانده است.

از دکتر اسپنسر جانسون کتاب‌های بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری باقی مانده است که در آن‌ها برای مفاهیم پیچیده و مشکل، راه حل‌های ساده، آسان و در عین حال عملی ارائه می‌دهد.

“نانسی کیسی” ویراستار و دستیار اجرایی دکتر جانسون در خصوص میل به نوشتن و هدایت‌گری جانسون در کتاب‌هایش چنین می‌گوید: ” هر هنگام کسی به جانسون می‌گفت که فلان کتابش بسیار کاربردی بوده است، او بسیار خوشحال می‌شد. او عاشق هدایت افراد بود و دوست داشت کاری کند تا افراد با استفاده از نیروهایشان به موفقیت دست پیدا کنند.”

در ادامه توضیحات کوتاهی در خصوص هر یک از این کتاب‌ها ارائه خواهد شد:

کتاب چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟

این کتاب معروف با داستان جذاب صد صفحه ای خود، روایت‌گر دو موش به نامهای اسنیف و اسکاری و دو آدم ریزه به نامهای هوم و هاو است که در یک هزار‌تو به دنبال پنیر هستند. وقتی ذخیره‌ی پنیر در آنجا تمام می‌شود، موش‌ها از آن ایستگاه بیرون می روند تا جاهای دیگر را برای پیدا کردن پنیر جستجو کنند. در حالی‌که آن دو آدم ریزه مقاومت کرده و از آنجا بیرون نمی‌روند. البته بعد از مدتی هاو بر اضطراب و ترس خود غلبه کرده و به امید یافتن پنیر از آن منطقه بیرون می‌زند. موضع کلی این کتاب در مورد تغییر و پذیرش آن است.

این کتاب با داستان جذابی که دارد درباره‌ی انعطاف‌پذیر بودن و مقاومت نکردن در شرایط سخت تاکید می‌کند و در واقع راهنمایی مناسب برای مردم است که در زمان بحران و موقعیت‌های حساس بتوانند از منطقه‌ی امن خود خارج شده و راه‌های دیگر را امتحان کنند. این کتاب در زمان انتشارش به یک پدیده تبدیل شده بود و در آن زمان‌ها 25 میلیون نسخه از آن به فروش رسیده  و به 44 زبان هم ترجمه شده بود.

کتاب مدیر یک دقیقه‌ای

لازم به ذکر است که کتاب “چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟” اولین کتاب پر‌فروش دکتر جانسون نبود. دکتر جانسون قبلا با همکاری فردی به نام کن بلانچارد کتاب “مدیر یک دقیقه‌ای” را در سال 1982نوشته بود. موضوع این کتاب در باره‌ی مدیریت موثر بود و داستان جوانی را روایت می‌کرد که به دنبال یک مدیر کارآمد و کار‌بلد می‌گشت تا بتواند برای او کار کند.

کتاب مدیر یک دقیقه‌ای 15 میلیون بار فروش رفت و پس از انتشار آن بود که دکتر جانسون به نویسنده‌ای بزرگ و مشهور تبدیل شد. نویسنده ای که مایل نبود چهره‌اش در بین مردم شناخته شود. بله دکتر جانسون از شهرت خوشش نمی‌آمد و به همین خاطر است که در کتابهایش عکسی از خود او پیدا نمی‌کنید. او مایل بود آزادانه بین مردم رفت و آمد کند بدون اینکه کسی او را بشناسد.

 

در این خصوص یکبار گفته بود که: “هر وقت کسی را می بینم که یکی از کتابهایم را برمی‌دارد تا بخواند دوست دارم ارتباط بین آن فرد و کلمات کتاب همچنان محرمانه باقی بماند. اگر عکس من روی کتاب باشد نوعی حواس پرتی ایجاد می‌کند”.

نام دیگر آثار دکتر اسپنسر جانسون :

کتاب دره ها و قله ها :

در این کتاب الهام بخش، دره تمثیلی از سختی‌ها و مشکلات زندگی و قله تمثیلی از روزهای خوب و خوش زندگی است.  این کتاب می‌آموزد از چه راه‌هایی می‌توان به کم کردن شدت سختی‌های زندگی پرداخت و اینکه در مواقع بحرانی و سخت چگونه می توان شرایط را مدیریت کرد.

هدیه‌ی اکنون :

این کتاب جذاب راهی برای لذت بردن از کار و زندگی را نشان می‌دهد.

پدر یک دقیقه ای:

این کتاب مخصوص پدرانی است که تازه فرزند‌دار شده‌اند و آموزه‌های زیادی به پدر می‌آموزد تا او بتواند فرزندش را درست تربیت کند و حس امنیت و اعتماد به نفس را در او ایجاد نماید.

مادر یک دقیقه ای:

این کتاب زیبا هم راهنمای مناسب برای مادرانی است که تازه حس مادر شدن را تجربه می‌کنند و مایلند تا نحوه‌ی تربیت صحیح فرزند خود را یاد بگیرند.

بیرون از هزارتو :

این کتاب جذاب در واقع ادامه‌ی داستان “چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟” می باشد و شخصیتی جدید به نام هوپ را به آن داستان اضافه کرده است تا به هم کمک کند که بتواند از هزارتو خارج شود و فرصت‌های جدید را ببیند.( هم فردی است که نماد افراد مقاوم به تغییر است و نمی‌خواهد از منطقه‌ی امن خود خارج شده و از هزارتو بیرون بیاید. در این کتاب هوپ به او کمک می کند.)

بله یا خیر :

در این کتاب می‌آموزید که برای تصمیم‌گیری بهتر، بیشتر فکر کنید تا بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. در واقع روش تصمیم‌گیری درست را به خوانندگان می‌آموزد.

به طور کلی می‌توان گفت در کتاب‌های دکتر اسپنسر جانسون موضوعات مهم در قالب داستان‌هایی جذاب و گیرا به مخاطب ارائه می‌شود و به او راه‌کارهای عملی و ساده‌ای می‌دهد تا بتواند بهتر زندگی کرده و به موفقیت دست یابد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت