11 دقیقه

زیبایی مهم ترین عامل جذب انسان ها به چیزی یا کسی است. هر چقدر زیبا تر، مخاطب بیشتر. چرا که برای مثال شما در نگاه اول به یک ساختمان راجع به زیبایی آن فکر و صحبت کرده و در قدم بعدی به مسائل ایمنی و محکم سازی آن می پردازید. در کسب و کار های گوناگون نیز این قاعده از اهمیت بسزایی برخوردار است. اگر مدیریت یک سایت را در اختیار دارید، طراحی و زیبا سازی آن در جذب کاربران مختلف تاثیر خواهد داشت و حال اگر مدیریت سایت را استعاره ای از انواع مختلف کسب و کار بدانید به عمق مسئله پی خواهید برد.

البته زیبایی هوای دیگر هم دارد؛ زمانیکه از اهمیت کتاب خوانی سخن می گوییم، هدف زیبایی سخن و صلابت و اقتدار آن است که در هر کسب و کاری موثر واقع خواهد شد.

داستان امروز، داستان جان آیو طراح ارشد شرکت اپل است. ماجرا های اپل تمامی ندارد…

مروری بر زندگینامه جان آیو، مرد پشت پرده اپل

جاناتان آیو متولد ۲۷ فوریه‌ی سال ۱۹۶۷ در محله‌ ای در شمال شرق لندن به نام چینگفورد است. پدر او، مایکل آیو، نقره‌ساز و پدر بزرگش نیز یک مهندس بود. آیو سال‌های ابتدایی تحصیل را در مدرسهٔ چینگفورد گذراند و برای تحصیلات متوسطه خود به دبیرستان والتون در استنفورد رفت. در زمان تحصیلات متوسطه، شعلهٔ عشق و علاقه او به خودرو ها زبانه کشید و همین عشق و علاقه آیو را از سر کلاس درس بیرون کشید و به سمت و سوی طراحی سوق داد.

پس از اتمام تحصیلات دبیرستان و ترک دبیرستان والتون، آیو برای رسیدن به علاقه‌ اش، در دوره‌های آموزشی متعددی ثبت نام کرد تا به صورت حرفه ای در این عرصه آموزش ببیند. اولین شکست او هم در همین نقطه رقم خورد جایی که دوره‌ٔ آموزشی دانشکده‌ٔ سلطنتی هنر بود که جان آیو را به عنوان دانشجو نپذیرفت اما در عوض او به دانشکده‌ٔ پلی‌تکنیک نیوکاسل رفت و در آن جا در رشتهٔ طراحی صنعتی به تحصیل پرداخت. دوران دانشگاه،دورانی که نبوغ و استعداد آیو به خوبی شکوفا شد و در نهایت جان آیو در سال ۱۹۸۹، مدرک کارشناسی هنر خود را با رتبه‌ٔ ممتاز کسب کرد. برخی از تجربیات تحصیلی او مانند طراحی سمعک، هم‌اکنون در موزه‌ی طراحی لندن نگه‌داری می‌شوند. وی پس از فارغ‌ التحصیلی به‌ دنبال زمینه‌ ای تخصصی بود تا طراحی را در آن ادامه دهد. او به سمت گرایش طراحی محصول جذب شد و توانست در  آژانس طراحی Roberts Weaver استخدام شود.

جاناتان آیو تا کنون محصولات خاص و به‌یاد ماندنی بسیاری را طراحی کرده و نقشی مهم در تغییرات بنیادی طراحی محصولات الکترونیکی داشته است اما باید بدانید که بزرگ ترین طراحان دنیا هم الگو هوایی داشته اند و آیو نیز از این قاعده مستثنی نیست. آیو در طراحی خود از طراحان بزرگی همچون دیتر رمز (مدیر طراحی محصولات براون) الگو برداری کرده است.

از دیگر الگوهای آیو در طراحی، می‌توان به روش‌ های طراحی دانشکده‌ی آلمانی Bauhaus اشاره کرد که اصولی مانند «پیروی فرم از کاربرد» و «زیبایی در عین سادگی» را ترویج می‌کنند. این اصول در دهه‌ی ۱۹۲۰ در آلمان رواج داشتند و سپس در دهه‌ی ۱۹۵۰ به اصولی آموزشی در دانشکده‌ی هنر Ulm تبدیل شدند. اصول Ulm/Bauhaus تأثیرات زیادی در دنیای طراحی داشته‌اند. شرکت آئودی در دهه‌ی ۱۹۸۰ بسیاری از این اصول را در طراحی محصولات خود به کار گرفت.

یک سال از فعالیت های آیو در اولین تجربه کاری خود یعنی شرکت رابرتس ویور، در یک استارتاپ طراحی به نام Tangerine استخدام شد.

پس از یک سال کار در اولین شرکت یعنی رابرتس ویور، آیو به استخدام یک استارتاپ طراحی به نام  درآمد. او در این شرکت طراحی‌ های متنوعی از جمله اجاق، مایکروویو، سرویس بهداشتی، دستگاه‌ دریل و مسواک انجام داد. اما این بدین معنا نبود که جان آیو در این شرکت روند شکست ناپذیری داشته بلکه  البته زمانی‌ که او یک سرویس بهداشتی برای شرکت Ideal Standard طراحی کرد، مدیر شرکت مشتری طرح او را رد و عنوان کرده بود که این طرح بسیار گران و بیش از حد مدرن است. این گونه مشتریان که علاقهٔ خاصی به طراحی های آیو نداشتند، باعث شد تا وی از کار در این شرکت دلسرد شود.

کمپانی اپل و شرعی دوباره برای جان آیو

کمپانی اپل یکی از مشتریان شرکت Tangerine بود و آیو علاقه‌ی زیادی به این شرکت داشت. او مدتی را به‌ عنوان مشاور طراحی این شرکت در تولید کامپیوتر های PowerBook مشغول بود که باعث شد تا کمپانی اپل نیز از نبوغ آیو با خبر شود و در پی استخدامش باشد. اپل به مدت دو سال تلاش کرد تا آیو را به‌ عنوان کارمند تمام‌وقت استخدام کند که تلاشی موفقیت آمیز نبود اما

در نهایت و پس از مدتی مشاوره به مدیر طراحی وقت اپل یعنی رابرت برونر، آیو در سال ۱۹۹۲ به‌عنوان کارمند تمام‌وقت در این شرکت استخدام شد. او در همان  سا‌ل‌ های ابتدایی توانست محصولاتی همچون دستیار دیجیتال نیوتون و MessagePad 110 را طراحی کرد. با ترک کمپانی اپل توسط استیو جابز، جان آیو نیز در یک قدمی استعفا قرار داشت که جان رابینستن (مدیر وی) او را متقاعد کرد تا در کمپانی اپل ماندگار شود و ا که وی باور داشت اپل روزی به اوج خواهید رسید و این امر بدون آیو امکان پذیر نخواهد بود.

جان آیو در سال ۱۹۹۷، جان آیو به سمت معاون بخش طراحی صنعتی اپل ترفیع گرفت به همین سبب مدیریت تیم طراحی بسیاری از محصولات سخت‌افزاری خاص اپل بر عهده شخص آیو بود. از کامپیوتر رومیزی (آی مک) به عنوان اولین پروژه‌ٔ جدی آیو و تیمش یاد می شود. پروژه ای که به خوبی راه طراحی او را برای محصولات بعدی همچون آیپاد، آیفون و آیپد هموار کرد.

در سال‌های مدیریت جابز در اپل، طراحی به بخشی بسیار مهم و کلیدی در شرکت تبدیل شده بود و آیو توانسته بود به سمت اصلی طراحی محصولاتی با کارایی بالا، زیبا و بسیار مشهور برسد. جان آیو در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۴، به ارتباط نزدیکش با جابز اشاره ای داشت و او از جابز به‌عنوان فردی با ایده‌ های جسورانه و باشکوه یاد کرد.

«وقتی من و استیو جابز به اشیاء نگاه می‌کردیم، موارد فیزیکی که چشم‌ های ما می‌دید و نتایجی که می‌ گرفتیم، یکسان بود. ما سؤال‌های مشابهی می‌پرسیدیم و کنجکاوی نزدیکی نسبت به مسائل داشتیم.»

در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۲، جانی آیو به سمت مدیریت طراحی رابط کاربری شرکت اپل نیز برگزیده شد و در نهایت در ۲۶ می سال ۲۰۱۵، جانی آیو مدیر طراحی محصولات اپل شد.

جدایی جان آیو از اپل، پایان کار آقای طراح

در اواخر نوامبر ۲۰۱۹ جاناتان آیو رسماً اپل را ترک کرد. این که اصل ماجرا چه بود شاید هیچ‌وقت معلوم نشود، ولی حتماً یک مورد به تنهایی، این جدایی را باعث نشده است. پیش‌تر در ماه می رفتن آیو از شرکت قطعی شده بود. احتمالاً این فرصت برای کنترل موضوعات مربوط به بورس و کاهش لطمه‌های ناشی از جدایی جانی آیو بر سهام اپل لازم بوده. تیم کوک هم برای اطمینان خاطر سهام‌داران و نیز هواداران اعلام کرد که همکاری اپل با آیو به شکلی دیگر ادامه خواهد یافت.

نکاتی جالب از جان آیو

«طراحی‌هایی که از آن‌ها نفرت دارد: ساعت طراحی‌ شده توسط استیو وزنیاک، ساعت‌ های هوشمند گرد، تویوتا اکو و عینک گوگل»

«چه چیزی می‌خواند؟ جانی آیو کتاب‌هایی مانند ۱۰۰ ساعت خاص رولکس، بیوگرافی جوی کلمبو (طراح معروف) و سری مستند‌های Moon Machines را در کتابخانه‌ٔ خود دارد.»

«آیو نقدهای ضد اپل در اینترنت را می‌خواند. او برای طراحی صداهای iOS7 یکی از منتقدین جدی صداهای نسخه‌های قبلی را در اینترنت پیدا و استخدام کرده است.»

«آیو معتقد است وقتی اکثر کاربرد های ساعت هوشمند به‌ صورت فهرست هستند، نباید طراحی گرد برای آن در نظر گرفته شود.»

«او قبول دارد که لنز بیرون زده‌ٔ آیفون‌ ۶ یک طراحی عیب دار است؛ اما معتقد است اگر این تصمیم گرفته نمی‌شد، این گوشی ضخیم‌تر بود و طراحی خود را از دست می‌داد.»

«جانی آیو فردی است که اپل را به ساخت محصولات با رنگ سفید متقاعد کرده است. جابز ابتدا این رنگ را قبول نمی‌کرد و تیم طراحی برای شروع، یک خاکستری کم‌ رنگ را به او پیشنهاد کرد. تقریبا تمام طراحی‌ های آیو در دوران تحصیل، سفید رنگ بوده‌اند.»

«آیو اجازه ندارد در مورد طراحی‌ها حتی با همسر خود صحبت کند.»

«دوستان نزدیک او می‌گویند او هیچ تمایلی برای کسب سمت مدیرعاملی اپل ندارد.»

جملات ناب جان آیو

«سادگی واقعی، چیزی بیش از حذف طراحی‌ های اضافه است. سادگی در طراحی به‌ معنا ی نظم دادن به پیچیدگی است.»

«وقتی کاربرد چیزی فراتر از درک شما باشد، به‌ نوعی جادویی می‌ شود.»

«بهترین ایده‌ ها از مکالمات و بحث‌ ها بیرون می‌آیند.»

«برای طراحی چیزی کاملا جدید و خلاقانه، دلیل و علت را کنار بگذارید.»

«بدون آزمایش‌های متعدد و اشتباه کردن، هیچ‌گاه چیزی یاد نمی‌ گیرید.»

«محصولی زیبا که کارایی ندارد، بسیار زشت است.»

تغییری کوچک در مراحل‌ اولیه‌ٔ طراحی، به محصولی کاملا متفاوت منجر می‌شود.»

جوایز افتخارات جان آیو، سر جاناتان آیو ملقب به طراح طراحان

به پاس خدمات وی به طراحی صنعتی، مفتخر به دریافت رتبه امپراتوری بریتانیا با درجهٔ فرمانده (CBE) در سال ۲۰۰۶

به پاس خدمات به طراحی صنعتی و اقدامات نوآورانه وی، به رتبه امپراتوری بریتانیا با درجهٔ شوالیه (KBE) در سال ۲۰۱۲ نائل گردید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت