رابرت کیوساکی، پدر پولدار یا پدر فقیر؟

توسط | خرداد 7, 1400 | افراد موفق خارجی, بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

16 دقیقه

عمده معلومات و دانش انسان از مطالعه کتاب به دست می آید. کتاب معمولا از آن دسته چیزهایی بوده است که در ایران به شدت نادیده گرفته شده و سرانه مطالعه مردم ایران در یک سال تقریبا عددی فاجعه بار را نشان می دهد. شاید با خودتان بگوئید که :«مطالعه کتاب در موضوعات گوناگون، چه ربطی به کسب و کار اینترنتی و یا به طور کلی دنیای کسب و کار دارد؟» در جواب باید بگویم که شما در هر کسب و کاری یا محصول خود را به فروش می رسانید یا خدمات خود را؛ پس برای فروش بهتر و بیشتر آن باید سعی کنید که به بهترین شکل ممکن  سخن بگویید و زمینه فعالیت خود را معرفی کنید. این امر بدون مطالعه کتاب و گستردگی دایرهٔ لغات، ابدا امکان پذیر نخواهد بود.

علاوه بر گستردگی دایرهٔ لغات، شما باید دانش و آگاهی لازم را در زمینه کسب و کار خود داشته باشید که باز هم در این میان این کتاب است که حرف اول را می زند.

پدر پولدار پدر فقیر، از جمله بهترین و پرفروش ترین کتاب های تاریخ ادبیات جهان در زمینه کسب و کار است. این کتاب تاکنون به بیش از ۵۰ زبان دنیا ترجمه شده و ۲۷ میلیون مرتبه نیز در سراسر جهان تجدید چاپ گردیده است. در ادامه هم به زندگی رابرت کیوساکی (نویسنده این کتاب) و هم به خود کتاب مفصل خواهیم پرداخت.

 

مروری بر زندگینامه رابرت کیوساکی

رابرت تورو کیوساکی در ۸ آوریل ۱۹۴۷ در منطقه Hilo در هاوایی آمریکا به دنیا آمد. او چهارمین نسل از یک خانواده دورگه ژاپنی- آمریکایی است. نام پدر و مادرش رالف کیوساکی و مارجوری کیوساکی است. خانواده اش ترکیبی از مدرسان ممتاز و برجسته آمریکا بودند. پدرش رالف ا.کیوساکی دارای مدرک دکترا بوده است و همچنین رئیس آموزش و پرورش ایالت هاوایی، مادرش هم نیز پرستار بود. رابرت از همان سنین کودکی در یادگیری بسیار تیزهوش بود و پس از پایان دوره دبیرستان، وارد آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده در نیویورک شد. کیوساکی در آن جا به عنوان افسر عرشه با درجه کارشناسی در سال ۱۹۶۹ فارغ التحصیل شد. وی پس از به پایان رساندن دانشگاه، به نیروی تفنگداران دریایی ارتش آمریکا پیوست و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپتر در جنگ ویتنام خدمت کرد.

رابرت بعد از بازگشت از جنگ و ترک ارتش، چند سال به عنوان فروشنده در شرکت زیراکس کار کرد. وی در همان سال همچنان کارمند شرکت زیراکس بود که اولین شرکت خود را تاسیس کرد. فعالیت این شرکت در زمینه املاک بود و او اکنون بیش از ۱۰۰۰ واحد آپارتمان دارد که به گفته خودش جریان درآمدی از این آپارتمان ها به بیش از یک میلیون دلار در ماه می رسد. رابرت به آن شرکت بسنده نکرد و به جای پس انداز پولش در بانک، شرکت های دیگری به راه انداخت. در همان سال ها که سخت مشغول فروش دستگاه زیراکس بود، در سمینارهای آموزشی ارهارد شرکت کرد. کیوساکی در سال ۱۹۷۷، شرکتی را بنیان نهاد که نخستین کیف پول های مردانه را که ترکیبی از نایلون و ولکرو بود به بازار عرضه کرد. این محصول، بعدها به یک محصول چند میلیون دلاری جهانی تبدیل شد.

محصولات وی در مجلاتی چون رانرز ورلد، جنتلمن کوارترلی، ساکسز مگزین و نیوز ویک مشهور شد. البته این موفقیت برای رابرت کیوساکی خیلی طولانی نبود و شرکت او ورشکسته شد. اما این مسئله باعث نشد که او کنار بکشد و پس از آن شکست، یک تجارت خرده فروشی را احداث کرد که تی شرت، کلاه و محصولاتی این چنینی را به فروش می رساند اما دست بر قضا این شرکت هم در سال ۱۹۸۰ ورشکسته شد و دومین شکست سنگین کیوساکی رقم خورد. کیوساکی شرکت سمینارهای آموزشی ارهارد را خریداری کرد. شرکتی که در ایالات متحده بسیار معروف بود و کیوساکی از شهرت آن برای معرفی آموزش تجارت، کارآفرینی و سرمایه گذاری استفاده کرد. رابرت در سال ۱۹۹۴ این شرکت را به فروش رساند.

اولین کتاب رابرت کیوساکی با عنوان «اگر میخواهید ثروت شوید به مدرسه نروید» در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. چند سال بعد، وی شرکت تکنولوژی کش فلو کیوساکی را تأسیس کرد که یک شرکت آموزش تجارت و اصول مالی  بود که درآمد اصلی خود را از راه برگزاری سمینار های آموزشی بدست می آورد. در همین سال ها کتاب های بیشتری از کیوساکی منتشر شدند که زمینه شهرت بیشتر را برای او فراهم کردند. کیوساکی در سال ۱۹۹۶ ، زمانی که تنها ۴۷ سال سن داشت، خودش را از فعالیت های تجاری بازنشسته کرد. چون دیگر نیازی نداشت که برای درآمد زایی شخصا دست به کار شود. او در طول سال های بازنشستگی، در سه شرکت سهامی عام کشف نفت، طلا و نقره سرمایه گذاری کرد که شرکت های نقره و طلا برای او بسیار سود آور بودند. وی در سال ۱۹۹۷ کتاب پدر پولدار، پدر بی پول را نوشت. موفقیت این کتاب سبب شد تا او شرکت پدر پولدار را تاسیس کند. این شرکت، یک موسسه بین المللی آموزشی است که به آموزش تجارت و سرمایه گذاری در هفت کشور جهان مشغول است و ده ها هزار دانشجو دارد.

 

بخشهایی از کتاب پدر فقیر، پدر پولدار

رابرت کیوساکی دو پدر داشت، یکی پدر خودش و دیگری پدر دوستش. پدر خودش مدرک PHD داشت اما پدر دوستش حتی دبیرستان را هم به خوبی به اتمام نرسانده بود. پدر خودش همواره می گفت :«من از پس هزینه این محصول بر نمی آیم.» و دیگری همیشه از خود سوال می کرد :«چکونه می توانم پولش را جور کنم؟»

هر دوی آنها بر روی درس خواندن تاکید داشتند اما یکی برای یافتن شغل و دیگری برای کسب درآمد. پدر خودش، در لحظات پایانی عمر همچنان دیگر مسائل مالی بود اما در دوستش در کهن سالی از ثروتمندترین انسان های جهان به شمار می رفت. رابرت کیوساکی تصمیم گرفت تا به جای راه روش پدر خویش، پدر دوستش را الگو قرار دهد و دنباله روی وی باشد. همه ما می توانیم مانند کیوساکی عمل کنیم و افرادی را الگو قرار دهیم که در زندگی شأن توانسته اند موفقیت های بسیار را رقم بزنند و به درآمدی قابل توجه دست یابند.

اگر درآمد شما به رقم ۱۰.۰۰۰ دلار ارتقا یابد، با این پول چه خواهید کرد؟ خانه تان را عوض می کنید یا ماشین تان را؟ یا شاید هم این پیروزی را جشن بگیرید! این واکنشی است که عموم مردم از خود نشان می دهند، اگر حقوق بیشتری داشته باشیم پس پول بیشتری هم هرج خواهیم کرد. پول به تنهایی شما را ثروت نخواهد کرد بلکه مهم ترین نکته ای که باید به آن گوش فرا دهید، وجه تمایز بین دارایی و بدهی هاست. دارایی چیزی است که پول را به جیب تان وارد و بدهی چیزی ست که پول را از جیب تان خارج می کند. اگر شما خانه ای را دارا هستید که ماهانه خرج هایی را باید برای آن تقبل کنید، این خانه بدهی شماست اما اگر شما این خانه را اجاره دهید و از طریق آن درآمد کسب کنید، این خانه دارایی شما قلمداد می شود. تفاوت بین قشر های فقیر، متوسط و ثروتمند این است که افراد فقیر مخارجی بیهوده ای دارند که تمام پولشان را صرف آن ها می کنند. افراد قشر متوسط، پول خود را صرف بدهی هایی می کنند که به اشتباه متصور اند در حال خریداری دارایی هستند. قشر ثروتمند اما تمام پول و سرمایه خود را خرج خریداری دارایی می کنند و با سرمایه ای که از دارایی خود بدست می آورند، دارایی های بیشتری را به وجود می آورند. به همین دلیل افراد ثروتمند، ثروتمند تر خواهند شد و اوضاع مالی افراد متوسط و فقیر جامعه بدون تغییر باقی خواهند ماند. این مسیله ابدا مربوط به میزان درآمد شما نیست چرا که اگر شما ماهیانه ۱۰.۰۰۰ دلار درآمد داشته باشید و عین این پول را خرج ماشین، سفر های مجلل، نوشیدنی های گران قیمت و چیزهایی از این قبیل کنید، تفکر شما فقیرانه است و تفاوتی بین شما و قشر فقیر جامعه دیده نمی شود. اما اگر درآمد شما ۲.۰۰۰ دلار باشد و شما بتوانید از این رقم ۵۰۰ دلار را به جمع دارایی های خود بیفزائید، درآمد بالاتری را کسب خواهید و تکرار این روند  ثروتمند خواهید شد.

رابین هود را که می شناسید. فردی که از دارایی افراد ثروتمند به افراد فقیر کمک می کرد. سالیان پیش در آمریکا و انگلستان مالیاتی وجود نداشت و اخذ مالیات تنها در زمان جنگ صورت می گرفت تا اینکه دولت قانون اخذ مالیات را برای افراد ثروتمند وضع کرد تا بتواند کمکی به افراد قشر فقیر و ضعیف جامعه کند اما طمع دولت برا رسیدن به پول بیشتر باعث شد تا قانون مالیات برای تمام مردم وضع شود و با این وجود افراد فقیر هم ناچار به پرداخت مالیات شدند. ثروتمندان جامعه اما باهوشتر از این بودند که از قانون مالیات تاثیر  بپذیرند و به همین سبب دست به یافتن راه گریز زدند تا اموال خود را حفظ کنند. وارن بافت می گوید :« میزان مالیاتی که من پرداخت می کنم با منشی ام برابر است.»

اما چرا؟ زمانی که حرف از شرکت می شود، ناخودآگاه به یاد آسمان خراش های مجلل می افتید اما در واقع شرکت ها یک پوشه پر از کاغذ اند که به واسطه آن می توانند اول کار کلی خرج به بار بیاورند و در نهایت مالیات را بر اساس اموالی پرداخت کنند که باقی مانده است. به همین سبب همواره انسانی های فقیر مالیات بیشتری از ثروتمندان پرداخت خواهند کرد.

 

دیگر آثار رابرت کیوساکی

دانشکده کسب و کار

چرا ثروتمندان دست به خاک می‌زنند طلا می‌شود؟

نوجوان پولدار

فرصتی دوباره

هشت‌تان را از گرو نه در آورید

رازهای ناگفته مالیات

چگونه اولین دارایی واقعی خود را بخرید؟

برنامه‌ریزی برای پول

اهداف و انتخاب‌ها

چشم‌انداز بازنشستگی

زندگی خود را پیش از صبحانه تغییر دهید

چهار راه پول‌سازی

پیشگویی پدر پولدار

خودتان را اخراج کنید

جوان و پولدار بازنشسته شوید

۱۱۰ راز رابرت کیوساکی برای موفقیت

بازی ثروت

کودک پولدار کودک باهوش

 

جملات ناب رابرت کیوساکی

«بابای فقیرم اغلب می‌گفت ترجیح می‌دهم شاد باشم تا پولدار. بابای پولدارم می‌گفت : چرا هر دوی این ها نباشیم؟»

«ثروتمندترین افراد دنیا شبکه سازی می‌کنند. اما مابقی تلاش می‌کنند که کار پیدا کنند.»

«هر چه بیشتر به دیگران آموزش می‌دهم خودم هم بیشتر یاد می‌گیرم.»

«مربی شما بسیار مهم است. پس با دقت آن را انتخاب کنید.»

«اکثر مردم تمام عمرشان را بـه دلیل ترس، بــه دنبال شغل ثابت و امنیت کاری می‌گردند.»

«اگر می‌خواهید ثروتمند باشید، بزرگ و متفاوت فکر کنید.»

«پولدارها دارایی خودشان را بیشتر می‌کنند. در حالی بی پول ها بدهی شان را بیشتر می‌کنند و بــه اشتباه فکر می‌کنند کــه دارایی است.»

«اکثر مردم به آسانی ثروتمند نمی‌شوند، چراکه آنها آموزش ندیده اند که فرصت های رو به روی شان را به درستی ببینند.»

«اگر می‌خواهید جایی بروید. بـهتر است کسی را پیدا کنید کـه قبلاً آنجا بوده است.»

«تفاوت اولیه بین افراد پولدار و بی پول، نحوهٔ واکنش آنها در مقابل ترس است.»

«شانس به ذهن خلاق روی می‌آورد.»

«دانستن اینکه شما به تغییر احتیاج دارید کافی نیست. شما باید تغییر را انجام دهید.»

«تنــها تفاوت بین افراد پولدار و افراد بی پول این است کــه چگونــه از زمان خود استفاده می‌کنند.»

«اگر شما آدم ناراحتی باشید، پول این تضمین را نمی‌دهد که خوشحال شوید.»

«بازنده ها از شکست ناامید می‌شوند و برنده ها امیدوار.

من به جای چنگ زدن به گذشته، تغییر را ترجیح می‌دهم.»

«میزان موفقیت شما با توجه به شایستگی شما، رویا و هدف شما و نحوه ی برخورد شما با مخالفت ها اندازه گیری می شود.»

«پول همه چیز نیست ولی جایگاهش همان بالا است، کنار اکسیژن.»

«کار شما ساختن پول نیست. کار شما پیدا کردن مشکلی است که باید حل شود.»

«قبل از آن که کیف پول شما از فقیر به ثروتمند تغییر کند. باید ذهنیت شما از فقیر به ثروتمند تغییر پیدا کند.»

«انسان‌های محافظه کار به هیچ جا نمی‌رسند و در یک نقطه ثابت می‌مانند، برای پیشرفت باید قبل از هر چیز دل و جرات داشته باشید.»

«اگر می‌خواهید بازدهی سرمایه گذاری شما بالاتر از میانگین بازدهی جامعه باشد، باید عملکردی بهتر از آن‌ها داشته باشید و وقت و تلاش بیشتری را برای بالا بردن دانش مالی خود اختصاص دهید.»

«چیزی که شما را واقعا ثروتمند می‌کند نه پول است، نه طلا، نه سهام و نه املاک. بلکه درکی است که شما باید از همه اینها داشته باشید.»

«اگر شما شکست می خورید، نشان دهنده ی این است که دارید کاری انجام می دهید. و همین که دارید کار می کنید یعنی شما یک شانس دارید.»

«افراد موفق از شکست نمی ترسند. اما می دانند برای موفقیت چگونه باید از آن درس بگیرند و رشد کنند.»

«بازنده ها کسانی هستند که از شکست خوردن می ترسند.»

«اینکه درآمدتان را افزایش دهید مهم تر از آن است که هزینه های خود را کاهش دهید. به جای اینکه رویای خود را دور بریزید، روحتان را رشد دهید.»

«مشکل این دنیا این است که افرادی که حلال مشکلات هستند بسیار محدود اند؛ بنابراین اگه بتوانی مشکلی را حل کنی ثروتمند خواهی شد.»

«بعضی اوقات موفق می شوید؛ بعضی اوقات یاد می گیرید.»

«مردم کم درآمد و اقشار میانی، برای پول کار می کنند

اما برای پولدارها این پول است که برای آنها کار می کند.»

«واقعیت توچیزی است که فکر می کنی واقعی است.»

«از تغییر می ترسید؟ شکست خواهید خورد.»

«پول هدف نیست. پول ارزش نیست. ارزش از رویاهای شما بدست می آید و پول کمک می کند به آن برسید.»

«تا زمانی که جوان هستید یاد بگیرید، نه اینکه پول بدست بیاورید.»

«موفق ترین افراد در دنیا کسانی هستند که سوال می کنند. آن ها همیشه در حال یادگیری هستند. همیشه در حال رشد کردن هستند.»

«همیشه یادتان باشد، ذهن شما بزرگترین دارایی شماست. پس حواستان باشد که چه چیزی را درون آن می ریزید.»

«آینده ی شما با آنچه که امروز انجام می دهید ساخته می شود، نه فردا.»

«یکی از بزرگترین دلایلی که افراد ثروتمند نمی شوند حرص و طمع است.»

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت