21 دقیقه

شناختن انسان‌های موفق جهان و آگاهی از رمز و رموز موفقیت آنان همیشه برای مردم جالب توجه و مهم بوده است. مردم دوست دارند آدم‌های موفق را بشناسند، پای صحبت‌های‌شان بنشینند و با آنها دوستی کنند. حتما شنیده‌اید که می‌گویند: سرنوشت ما شبیه کسانی می‌شود که بیش از همه با آنها در تعامل و دوستی هستیم. بله درست است؛ ما شباهت‌های زیادی با آدم‌های اطراف‌مان پیدا می‌کنیم، از آنها تاثیر می‌گیریم و بر آنها تاثیر می‌گذاریم. به همین دلیل است که در آموزه‌های دینی و احادیث امامان معصوم (ع) بر لزوم داشتن همنشین و دوست خوب تاکید شده است. پس چه بهتر که با آدم‌های موفق و کامروا دوستی کنیم تا زندگی ما هم متاثر از آنها در مسیر موفقیت قرار بگیرد.

زمانی که راجع به موفقیت صحبت می‌کنیم، در واقع داریم در خصوص قضیه‌ای کلی حرف می‌زنیم؛ یعنی مشخص نیست که مقصود ما کدام جنبه از فعالیت‌ها و اهداف انسانی است که موجب آن موفقیت شده است. برداشت‌های مردم از موفقیت هم با هم متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است کسی موفقیت را در دستیابی به مقام قهرمانی در یک رشته‌ی ورزشی بداند، کسی دیگر موفقیت را در ثروتمند شدن و پولدار بودن بداند، یک نفر موفقیت را در کار‌آفرینی و اشتغال‌زایی برای دیگران معنی کند؛ یک شخص دیگر موفقیت را در کمک به مردم و یاری رساندن به محرو‌مان و نیازمندان بداند. فردی موفقیت را در دستیابی به یک مقام علمی، حل یک مساله‌ی علمی یا انجام یک پژوهش بداند. فرد دیگری هم موفقیت را در انجام بی کم و کاست وظایف شغلی‌اش تعریف کند. پس هر کسی با توجه به علایق و سلا‌یقی که دارد، باورها و اعتقادا‌تش، اهداف و آرزو‌هایی که در سر می‌پروراند، تعریف مشخصی از موفقیت دارد. اما انگار ما بیشتر عادت کرده‌ایم افراد ثروتمند و پولدار را جزو افراد موفق جامعه حساب کنیم. شاید به این دلیل که میزان ثروت یا درآمد چون یک متغیر عددی است، می‌تواند به عنوان مقیاسی برای تعیین میزان موفقیت فرد در زندگی عمل کند. ایرادی ندارد هر چه که باشد میزان درآمد و ثروت هم می‌تواند یک متغیر برای تعریف میزان موفقیت فرد باشد.

در گذشته پولدار شدن راه و رسم ساده‌ای داشت. هر چه میزان تلاش، کوشش و زحمت فرد بیشتر می‌شد، در نتیجه درآمد و ثروت او هم بیشتر می‌شد. به عبارت دیگر هر که بیشتر کار می‌کرد، پول بیشتری به دست می‌آورد. امروزه اما چندان این قضیه صدق نمی‌کند. دوره زمانه عوض شده و دوران راحت طلبی فرا رسیده است. امروزه مردم بیشتر به دنبال این هستند تا با اجرایی کردن یک ایده به ثروت برسند. بدون اینکه لازم باشد سالیان سال رنج و زحمت بکشند. در این روزگار مفاهیم کار‌آفرینی بیشتر از گذشته مطرح شده و اگر فردی به دنبال کار باشد، به جای اینکه بنشیند و دست روی دست بگذارد تا در شرکت یا سازمانی استخدام شود، خودش دست به کار شده و شغلی می‌آفریند، کسب و‌کاری راه می‌اندازد و حتی غیر از خودش برای دیگران نیز اشتغال‌زایی می‌کند. در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، مردم بیشتر به مشاغل اینترنتی روی آورده‌اند و تلاش می‌کنند با سوار شدن بر این موج، از دیگران عقب نمانند.

شما امروزه حتی از سرگرمی‌هایی که دارید هم می‌توانید پول در‌بیاورید و به درآمد برسید. مشاغل اینترنتی و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستا‌گرام و یو‌تیوب کارتان را راحت کرده است. دیگر حتی بدون سرمایه و فقط با ساختن وید‌ئوهای آموزشی، طنز و سرگرمی، بلا‌گری و اینفلو‌ئنسری، آنباکسینگ وسایل، نقد و بررسی محصولات و …. هم می‌توان درآمد زایی کرد.

با افزایش امکانات و تسهیلات، سن به ثروت رسیدن هم کاهش پیدا کرده است. امروز جوانان، نوجوانان و حتی کودکان هم می‌توانند درآمد‌های بالا داشته باشند و به ثروت برسند.

شما چند نفر را می‌شناسید که در سن کم موفق شده‌اند؟ آیا نام آنها را می‌دانید‌؟ پس این مقاله را تا انتها بخوانید تا با جوان‌ترین و کم سن و سال‌ترین افراد موفق ایران و جهان آشنا شوید. مطمئنا شناختن آنها برای‌تان خالی از لطف نخواهد بود.

افراد خارجی

1_ مارک زا‌کربرگ (Mark Zuckerberg) بنیان‌گذار فیسبوک

مارک برای دوست‌داران شبکه‌های اجتماعی بسیار نام آشناست. او بنیان‌گذار فیسبوک است و در حال حاضر به ریاست و مدیر عاملی این شبکه‌ی اجتماعی مشغول است.  بنا بر اعلام مجله‌ی تایم او یکی از 100 ثروتمند برتر جهان و از با‌نفوذ‌ترین افراد است. مجموع ثروت شخصی مارک در سال 2021 حدود  98.4 میلیارد دلار است که البته از ابتدای ژانویه تا کنون 5.1 میلیارد از ثروتش را از دست داده است.

مارک زاکر‌برگ فیسبوگ را در 19 سالگی راه اندازی کرده و در سن 23 سالگی بیلیونر شده است.

2_ Justin Bieber (خواننده)

در صنعت موسیقی دیگر کسی نیست که جاستین بیبر را نشناسد. جوان با استعدادی که با فعالیت موسیقیایی‌اش جهان را تحت تاثیر قرار داده و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. او این استعداد را وقتی هنوز 15 ساله بود به جهانیان نشان داد و همه را شگفت زده کرد. موزیک‌های او اکنون در بین برترین موزیک‌های جهان قرار دارد.

جاستین بیبر ترانه‌سرا و خواننده‌ایست که در سال 1994 در انتاریو کانادا متولد شده است. جاستین در ابتدا یک خواننده‌ی تازه‌کار و آموزش‌ندیده بود که فقط ترانه‌های دیگر خوانندگان را اجرا می‌کرد. مادرش که در موفقیت او سهم زیادی دارد، ویدئو‌های خوانندگی پسرش را در یوتیوب به اشتراک می‌گذاشت و از این طریق جاستین را به دنیای موسیقی معرفی کرد. جاستین در دنیای اینترنت حسابی معروف شده بود؛ روزی یک دیدار اتفاقی بین او و آشر صورت گرفت و این امر منجر به انعقاد یک قرارداد کاری خوب بین آنها شد. این خواننده‌ی جوان پس از آن، راه سوپر‌استار شدن را در پیش گرفت.

جاستین بیبر اولین هنرمندیست که حتی قبل از انتشار اولین آلبومش، 4 تک آهنگش وارد 40 تک آهنگ برتر شده است.

جاستین هم اکنون در کنار شهرت و محبوبیت، ثروت زیادی هم دارد تا جایی که در سال 2019 ارزش دارایی های خالص او به 285 میلیون دلار می‌رسید. البته ثروت او نه تنها از راه خوانندگی بلکه حاصل از فروش موسیقی، کالاها، تایید محصولات، تورها و دیگر مشاغل تجاری او می‌باشد.

3_   Matthew Mullenweg (بنیان‌گذار ورد‌پرس)

سال 2005 بود که میتو شرکت Automatic را تاسیس کرد. مدتی بعد در همین شرکت ورد‌پرس ایجاد شد. در این زمان حتی متیو 20 سال هم سن نداشت. او که یک دانشجوی ترک تحصیل کرده بود توانست کل جهان را با ایده‌ی خود که هاستینگ یک پلتفرم بلاگینگ بود تحت تاثیر قرار دهد. تا چند سال پیش ثروت خالص او حدود 40 میلیون دلار بود که امروزه بیشتر هم شده است.

راستی ورد‌پرس نرم‌افزاری تحت و‌ب و یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت‌ها و وبلاگ‌ها می‌باشد. ورد‌پرس به سرعت پیشرفت کرده و اکنون به پرکاربرد‌ترین و مشهورترین ابزار ساخت وبلاگ و سایت بر روی هاست تبدیل شده است.

4_ :David Karp ( بنیانگذار Tumblr)

دیوید کارپ در سال 2007 زمانی که  21 ساله بود، وب‌سایت Tumblr  را تاسیس نمود. این وب‌سایت اکنون به یاهو تعلق دارد. وب‌سایتی که با گذشت سال‌ها هنوز هم محبوبیت و موقعیتش را در بین دیگر شبکه‌های اجتماعی رقیب حفظ کرده است. ثروت دیوید اکنون بیش از 200 میلیون دلار است.

5_Varun Agarwal  (نویسنده، فیلم‌ساز و کار‌آفرین)

واروون که یک دانش‌آموز هندی بود و درس می‌خواند، به اجبار والدینش در رشته‌ی مهندسی ادامه تحصیل داد و مدرک گرفت اما ناگهان ایده‌ای به ذهنش رسید که می‌تواند لوازم مدرسه بفروشد. او ایده‌اش را اجرایی کرد و اکنون یکی از کار‌آفرینان بزرگ هندوستان است. او در سن 21 سالگی فیلم‌سازی را هم تجربه کرده است.

6_ Pete Cashmore (مدیرعامل شرکت Mashabel)

پیت کشمور که هم اکنون ثروتی بیش از 55 میلیون دلار دارد، در سال 2005 وقتی هنوز 20 ساله بود شرکتی به نام  Mashabelرا تاسیس نمود. او اکنون مدیر عامل این شرکت است. این سایت به دلیل بار‌گذاری اخبار هر روزه و شایعات مرتبط با سرگرمی در بین مردم معروف شده است. این شرکت آن چنان محبوبیتی دارد که در توئیتر بیش از 8.2 میلیون فالوئر دارد.

7_ Jon Wheatly( خالق Daily Booth)

در سال 2009 زمانی که جان ویتلی 22 ساله بود، یک وب‌سایت فتو‌بلاگینگ را در دنیای اینترنت مطرح نمود. این سایت به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند عکس و کپشن در آن بار‌گذاری کنند. همین ایده‌ی خوب و محبوبیتی که نزد مردم یافت موجب شد که جان به ثروتی معادل 1 میلیون دلار دست یابد و یکی از افراد موفق لیست ما باشد.

8_Blake Ross (خالق مو‌زیلا فایر‌فاکس)

گمان نکنم امروز دیگر کسی باشد که موز‌یلا فایر‌فاکس را نشناسد. مرور‌گری محبوب و مشهور که در سیستم‌عامل‌هایی چون ویندوز، اند‌روید و لینوکس از آن استفاده می‌شود. جالب است بدانید سال‌ها پیش فایر‌فاکس به دست بلیک 19 ساله راه‌اندازی شده است.

9_ Richard Ludlow (بنیانگذار Academic Earth)

ریچارد معتقد بود که اینترنت پتانسیل این را دارد که به بستری جهت یادگیری تبدیل شود؛ به همین دلیل وب‌سایتی به نام Academicearth.org  را با هدف ارائه‌ی آموزش‌های رایگان از طریق ویدئو‌های آموزشی راه‌اندازی نمود.  او در 22 سالگی ایده‌اش را عملی کرد و به دنیا نشان داد که برای تاثیر‌گذار بودن و کار‌آفرینی نیاز به سرمایه‌های هنگفت نیست.

10_ Fraser Doherty (بنیانگذار super jam)

فرد موفق بعدی در لیست ما فریزر است. کسی که در نوجوانی و در سن 14 سالگی با فروش مربا‌های دست‌ساز خودش که دستور آن را از مادربزرگش یاد گرفته بود، کم‌کم به شهرت و سپس ثروت زیادی دست پیدا کرد. او نام شرکتش راSuper jam  گذاشت و هم‌اکنون با داشتن ثروتی بیش از 2 میلیون دلار، یک میلیونر به حساب می‌آید.

11_ Joshua Dziabiak  (بنیانگذار Media Catch)

جاشوا متولد سال 1987 است. وقتی 18 ساله بود با فروش کمپانی Media catch  به درآمد میلیون دلاری دست یافت. پس از آن او کمپانی‌های دیگری از جمله Showclix و Zebraرا راه‌اندازی کرد. جاشوا هم اکنون ثروتی بیش از 9 میلیون دلار آمریکا دارد.

12_Aaron Levie  (از بنیانگذاران Box)

آرون 19 ساله بود که ایده‌ی ارائه‌ی فضای ذخیره‌سازی آنلاین برای کسب و کارهای گوناگون به ذهنش رسید. مدتی بعد او دیگر یکی از بنیان‌گذاران شرکت box شده بود. شرکتی که در حال حاضر به کسب و‌کارهای مختلف فضای ذخیره‌سازی و سرویس مدیریت محتوا ارائه می‌کند. ثروت آرون در سال 2015 بیش از 90 میلیون دلار بود.

افراد ایرانی

در بین مردم کشورمان نیز اگر اندکی جستجو کنیم، به افراد موفق زیادی بر‌می‌خوریم که در سن کم به موفقیت رسیده اند و هنوز هم در راه صعود به قله‌ی رویاهایشان هستند. حتما شنیده‌اید که ایرانیان هوش زیادی دارند، حال اگر تلاش و پشتکار و استقامت‌ورزی را چاشنی هوش خدا‌دادی خود نمایند، می‌توانند به ناممکن‌های زیادی دست پیدا کنند. امروزه البته با توجه به ظهور شبکه‌های اجتماعی و نفوذ بیش از پیش اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کاربردی در زندگی روزمره، تعداد افراد موفق جوان روز به روز بیشتر می‌شود. جوانانی که با بهره‌گیری از این فرصت‌ها و استفاده از فناوری و تکنولوژی‌های نوین به سمت خلق یک استار‌تاپ جدید گام برداشته‌اند و با توسعه‌ی کسب و کارشان در سطح ملی تبدیل به یک فرد موفق و کار‌آفرین شده‌اند.

در این قسمت از مقاله، تنها تعداد کمی از افراد موفق ایرانی که در سنین پایین به موفقیت رسیده‌اند را به شما معرفی خواهیم کرد اما بدانید که تعداد واقعی آنها بسیار بیشتر از این حرف‌‌هاست.

1_ وحید رجبلو‌ (بنیان‌گذار استار‌تاپ توا‌نیتو )

وحید رجبلو 34 سال سن دارد و متولد کرج است. او با بیماری ژنتیکی SMA به دنیا آمده و توانیا‌بی است که 98 درصد از بدنش از کار افتاده است. او فعالیت‌هایش را با 20 درصد از توان دست راستش انجام می‌دهد ولی هیچ‌کدام از این ناراحتی‌ها و کم‌توانی‌ها او را تسلیم سرنوشت نکرده و ناامید از زندگی نساخته است. او بیش از ده سال است که خودش تامین مخارج زندگی‌اش را بر عهده دارد؛ با برنامه‌نویسی و طراحی سایت. وحید تا کنون بیش از 200 سایت طراحی کرده و رهبری یک تیم 12 نفره را نیز بر عهده دارد.

2_ کیمیا علیزاده ( تکواندو‌کار)

چندین سال است که نام کیمیا علیزاده در ورزش تکو‌اندوی کشور می‌درخشد. کیمیا متولد سال 1377 در کرج است. او از 8 سالگی ورزش تکواند‌و را شروع کرده و در 18 سالگی موفق به دریافت مدال برنز المپیک ریو شده است. کیمیا علیزاده در المپیک ریو سال 2016 به عنوان “اولین مدال آور زن تاریخ المپیک ایران” لقب گرفته و به غیر از آن، افتخارات زیاد دیگری هم در دنیای ورزش کسب کرده است.

3_ پرهام مقصود‌لو (شطرنج باز)

پرهام مقصود‌لو متولد سال 79 در گرگان است. او یک شطرنج باز حرفه‌ایست که تا‌کنون افتخارات زیادی کسب کرده است. او شطرنج را در سن 9 سالگی و با پدرش شروع کرد و سپس با ثبت‌نام در باشگاه شطرنج گرگان و آموزش زیر نظر منوچهری، مسیر حرفه‌ای شدن در این رشته را در پیش گرفت. خیلی زود هم نتیجه‌ی زحماتش را دید و پس از سه ماه، قهرمان شطرنج گرگان و پس از شش ماه، قهرمان استان شد. او در سال‌های 95 و 96 قهرمانی کشور را نیز تجربه کرده است.

مقصود‌لو در المپیاد نوجوانان جهان دو مدال طلا کسب کرده و در 15 سالگی لقب “جوان‌ترین استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران” را از آن خود کرده است. پرهام در مسابقات قهرمانی جوانان جهان برای اولین بار در تاریخ شطرنج ایران موفق به کسب مدال طلا شده است. او اکنون جزو 100 شطرنج باز مشهور دنیا‌ست و آینده‌ی بسیار درخشانی پیش رویش قرار دارد.

4_ ‌هلیا باغبانی (خلبان)

هلیا باغبانی متولد سال 1376 در تربیت حیدریه است. او در 15 سالگی برای تحصیل در رشته‌ی هوا‌نوردی و خلبانی از خانواده جدا شده و به تهران آمده است. انصا‌فا هم که در این زمینه موفق شده و به آرزوی قلبی‌اش دست یافته است. او اولین دختر ایرانی است که توانسته در 20 سالگی عنوان خلبان دوم را دریافت کند. لقب ” جوان‌ترین بانوی خلبان ایران” عنوانی است که در حال حاضر به او تعلق دارد. او در سال 2018 یکی از 10 فرد ایرانی بود که مشعل المپیک زمستانی کره جنوبی را برای کشورمان حمل کرده است.

5_ سعید روستایی ( فیلم ساز/کارگردان)

برای ساخت یک اثر هنری یا کارگردانی یک فیلم باید باتجربه و توانمند بود. تجربه هم که می‌دانید با گذشت سال‌ها و آزمون و خطاهای بسیار به دست می‌آید. کم پیش می‌آید که یک کارگردان در اولین فیلمی که می‌سازد، آن‌چنان بدرخشد که همگان را به تحسین وا‌دارد. سعید روستایی یکی از همین افراد است که بر خلاف سن و سال جوا‌نش، در بین اهالی سینما به عنوان یک کارگردان متبحر و با‌تجربه شناخته شده است. او متولد سال 1368 بوده و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی سینما از دانشگاه سوره دریافت کرده است. اولین فیلم بلند سعید روستایی به نام ” ابد و یک روز” موفق به دریافت جوایز بسیاری همچون فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی شده است. فیلم دیگر او به نام ” متری شیش و نیم” با موضوع مواد مخدر توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را در جشنواره فجر سال 97 به دست آورد. از دیگر افتخارات این فیلم می‌توان به کسب جایزه‌ی بهترین فیلم از جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم بوردو در کشور فرانسه اشاره کرد.

6_ هانیه پار‌ساییان ( قاضی)

هانیه پار‌ساییان با 31 سال سن یکی از جوان‌ترین قاضی‌های خانم در کشورمان است. در گذشته در ایران، زنان برای منصب قضاوت انتخاب نمی‌شدند؛ اما در سال‌های اخیر شرایط فرق کرده است. امروزه خانم‌ها نیز می‌توانند قاضی شده و حکم صادر کنند تا جائی‌که اکنون در کشور ما حدود 1000 نفر قاضی زن به فعالیت مشغولند که یکی از آنها هانیه پارساییان است. او که اصالتا یزدی است، در حال حاضر در شهرستان آباده در شمال استان فارس به قضاوت مشغول است و توانسته به خوبی از پس قضاوت پرونده‌های بزرگی همچون خیانت در امانت، اختلاس و کلاه‌برداری بر‌بیاید. هانیه می‌گوید در دادگستری آباده رفتار خوبی با او دارند و نگاه‌ها بدون تبعیض است. البته او هنوز راه درازی پیش رو دارد اما همین که با وجود تمام سختی‌ها مصر‌انه مطابق خواسته و علاقه‌اش پیش می رود، جای تحسین دارد.

7_  حسین پیشکار ( رهبر ارکستر)

حسین پیشکار، ایرانی موفق دیگری است که متولد دی ماه سال 1367 است. او از سن کم وارد دنیای موسیقی شد و حتی پیش از مدرسه رفتن زیر نظر استاد ناصر نظر به آموزش سازهای مختلف پرداخت. حسین بالاخره پس از سال‌ها، علاقه‌اش را که همان رهبری ارکستر بود پیدا کرد و در سال‌های نوجوانی و جوانی و زمانی که در دبیرستان موسیقی تحصیل می‌کرد نخستین فعالیت‌های خود را به عنوان رهبر ارکستر آغاز نمود.

حسین پیشکار در 23 سالگی برای آموختن بیشتر در زمینه‌ی موسیقی و رهبری ارکستر به آلمان رفت و در آنجا برای مجموعه‌های مختلفی به عنوان رهبر ارکستر فعالیت کرد. اوج موفقیت او در 28 سالگی بود که در اولین دوره‌ی مسابقات بین‌المللی رهبری ارکستر در آلمان موفق به دریافت جایزه‌ی نخست شد.

8_ محمد سعید بیلکار( حافظ قرآن و جوانترین دانشجوی دکتری)

محمد سعید بیلکار متولد سال 1377 در تهران، حافظ کل قرآن و جوان‌ترین دانشجوی دکترا در تاریخ دانشگاه تهران بوده و در رشته‌ی علوم قرآن و حدیث به تحصیل مشغول است. او قبل از ورود به کلاس پنجم دبستان موفق به حفظ کل قرآن کریم شده و سپس فعالیت‌هایش را در زمینه‌ی علوم قرآنی، عربی و تفسیر ادامه داده است. محمد سعید از طریق سهمیه‌ای که برای حافظان قرآن در دریافت مدرک کارشناسی وجود دارد، در 13 سالگی موفق به دریافت این مدرک شده است. او سپس رتبه‌ی 4 کنکور کارشناسی ارشد را در رشته‌ی الهیات کسب کرده و موفق به کسب رتبه‌ی دوم در کنکور دکتری نیز شده است. محمد سعید بیلکار هم‌اکنون جوان‌ترین دانشجوی مقطع دکتری در دانشگاه تهران است و به غیر از آن پارکور‌کار نیز می‌باشد.

9_سهیلا بامری ( شهردار )

سهیلا با‌مری جوان‌ترین شهردار زن کشور است. او این کلیشه را که تنها مردها می‌توانند به سمت‌های مهمی چون شهرداری برسند، در‌هم‌شکسته و به دلیل تلاش‌هایی که در طول سال‌ها از خود نشان داده به عنوان شهردار “چگردکِ” استان سیستان‎وبلوچستان انتخاب شده است.

10_  نوید محمدزاده ( بازیگر)

امروزه دیگر کسی نیست که نوید محمدزاده بازیگر با استعداد سینمای ایران را نشناسد. او متولد سال 1365 در تهران و فوق دیپلم عمران می‌باشد. نوید در دوران نوجوانی و جوانی عاشق فوتبال بود و می‌خواست در آینده فوتبالیست شود اما با دیدن فیلم سوته‌دلان علی حاتمی عاشق بازیگری شد.

نوید محمد زاده در طول سال‌های فعالیتش در سینما در فیلم‌های زیادی همچون: عصبانی نیستم، ابد و یک روز، متری شیش و نیم، سرخپوست، بدون تاریخ بدون امضا و مغزهای کوچک زنگ زده بازی کرده و موفق به دریافت جوایز ارزشمندی چون سیمرغ بلورین جشنواره‌ی فجر و جشن حافظ نیز شده است.

دوستان عزیز لیست اسامی که برایتان ذکر کردیم، می‌تواند تلنگری برای شما باشد که بدانید موفق شدن به سن و سال نیست. در دنیای آدم‌ها هستند کسانی که با سن کم، تحصیلات پایین و با وجود محدودیت‌های بسیار موفق شده‌اند. اگر آنها توانستند پس شما هم می‌توانید؛ کافیست علاقه و استعداد خود را شناسایی کنید و سپس در راه تحقق رویا‌هایتان گام بردارید.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×