امید کردستانی، ویژگی های یک حرفه ای

توسط | تیر 29, 1400 | افراد موفق ایرانی, بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

11 دقیقه

همه ما با این عبارت به ظاهر کلیشه ای و بی معنی رو به رو شده تیم که :« بدون اخلاق نمی توانی هیچ کاری را از پیش ببری.» این جمله شاید در نگاه اول شاید و سطحی به نظر برسد اما اغلب مدیران ارشد کمپانی های بزرگ باید به این جمله پایبند باشند. خصوصیات اخلاقی مثبت و نیک در محل کار می تواند پل ارتباطی مستحکمی را بین مدیر و کارمند بنا سازد و این پل قطعا در شناخت افراد کمک شایانی خواهد کرد چرا که اگر شما به عنوان مدیر اجرایی در شرکت عظیمی همانند گوگل شروع به فعالیت کنید، برای رسیدن به بازدهی مناسب و تلاش برای پیشرفت شرکت باید با دیگر همکاران و کارمندان خود ارتباطی درست را برقرار کرده تا به هدف مورد نظر دست یابید.

پس در این دنیای پر از شکست و پیروزی سعی کنید همواره اخلاق حرفه ای را سر لوحه کار قرار دهید.

مروری بر زندگینامه و داستان موفقیت امید کردستانی

امید کردستانی در سال ۱۳۴۳ در پیرانشهر چشم به جهان گشود. مهاجرت وی در سن ۱۴ سالگی و پس از فوت پدرش بر اثر سرطان رقم خورد. امید به همراه مادر و برادرش ابتدا به انگلستان و سپس به ایالات متحده آمریکا نقل مکان کرد و در شهر سن خوزه واقع در ایالت کالیفرنیا سکنی گزید. امید کردستانی موفق به دریافت لیسانس مهندسی برق از دانشگاه ایالتی سن خوزه شد و به عنوان مهندس مدتی را در شرکت HP کار کرد اما این برای او کافی نبود و امید توانست هدف خود را زندگی شناسایی و به منظور تعقیب اهدافش در عرصه تجارت وارد دانشگاه استانفورد شد و توانست در سال ۱۹۹۱ مدرک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی را کسب کند. دانشگاه استانفورد محل فارغ التحصیلی مدیران ارشد یاهو و گوگل بوده است و اگر می خواهید از سرنوشت مشابه کردستانی پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه باخبر شوید، به ادامه مطلب توجه کنید

امید کردستانی کارش را در Netscape در بخش فروش OEM آغاز نمود و در طی دوره ۴ ساله حضور خود در آن شرکت مسئولیت برقراری ارتباطات تجاری با شرکت هایی همچون سیتی بانک، اسکایت، ebay، اینتل، تراولاسیتی، آمازون و AOL را بر عهده داشت. وی قبل از Netscape در بخش های بازاریابی، توسعه تجاری و مدیریت تولید شرکت هایی نظیر HP فعالیت می کرده است.

پس ۴ سال فعالیت در شرکت Netspace، امید کردستانی در سال ۱۹۹۹ کار در این کمپانی را رها کرد و به عنوان نفر دوازدهم به کادر اجرائی ۱۱ نفره گوگل پیوست و طولی نکشید که نبوغ او برای سران گوگل به اثبات رسید و به سمت مدیر ارشد بازاریابی و توسعه بین الملل ترفیع یافت. پس از ترفیع وی، فروش این بخش از تقریباً صفر به ۳ میلیارد دلار رسید.

مایک هومر؛ رئیس سابق امید کردستانی در کمپانی Netscape ادعا دارد که کار مداوم و آموزش سخت در این کمپانی کمک شایانی به موفقیت امید در گوگل کرده است چرا که در زمان حضور امید در این کمپانی، وی توانست بازده مالی آن را ظرف مدت ۱۸ ماه از ۸۸ میلیون دلار در سال به ۲۰۰ میلیون دلار در سال برساند و این دستاورد ها در کمپانی گوگل نیز برای کردستانی تکرار شد.

خصوصیات و ویژگی های شخصیتی امید کردستانی

امید کردستانی ۵۳ ساله عموما سعی داشته تا از خودنمائی در رسانه ها اجتناب بورزد و همواره بدون اینکه بخواهد جلب توجه کند به وظایف خطیرش می پردازد. اغراق نیست اگر کردستانی را امپراتور گوگل بدانیم چرا که بر مبنای گفته خود او، خوش بینی و امیدواری به آینده؛ که از ویژگیهای بارز مهاجران است، نقش مؤثری در دستاوردهای شغلی اش داشته است.

داستان استخدام و مصاحبه شغلی کردستانی در نوع خود جالب است

مصاحبه شغلی امید کردستانی در گوگل برای تصدی گری مدیر فروش و توسعه دور یک میز پینگ پونگ در اتاق کنفرانس توسط سرگی برین (بنیانگذار اصلی گوگل به همراه لری پیچ) انجام شد. او ابتدا سئوالات خود را مطرح کرد و بعد با اعتراف به ناتوانی اش در مصاحبه با فردی بسیار متبحر، تمام ۱۱ نفر پرسنل آنجا را به پای میز مصاحبه فرا خواند. این ماجرا ۵ ساعت تمام به طول انجامید و در خاتمه، امید تمام کارمندان را برای صرف شام به یک رستوران دعوت کرد و درنهایت رسماً استخدام شد. امید کردستانی جدا از قدرت مدیریت و نبوغ سرشارش، به خاطر لباس پوشیدن رسمی و استقبال بسیار گرم از همکاران و رؤسایش در گوگل می شناسند. او نیمی از ساعات کارش را در مسافرت به سر میبرد. روزی معاون فروش و خدمات آنلاین گوگل در آلمان با امید به سفر کاری میرود و وقتی در ماشین از خواب بیدار میشود، می بیند که امید پشت فرمان با گوشی موبایل بر گوش و لپ تاپ بر زانو، مشغول رانندگی با سرعت ۱۵۰ کلیومتر در ساعت است! امید به آرامی به او می گوید: «دارم تلفن مهمی رو جواب میدم.»

کردستانی در در میان مدیران ارشد گوگل یک دیپلمات به تمام معناست چرا که وی امروزه در دنیای میلیارد دلاری رقابت تبلیغات تلویزیونی، نه تنها با صاحبان کوچک آگهی بلکه با انواع آژانس های بازاریابی ـ تبلیغاتی که برای مشتریان خود حسابی چانه میزنند هم قرارداد می نویسد.

به همین علت لقب آقای دیپلمات توسط همکاران امید در گوگل به او داده شده است. در درهٔ سیلیکون به‌ ندرت کسی آن هم از افراد بلندپایه‌ ی شرکت ها پیدا می شود که لباس رسمی بر تن کند که اگر هم بپوشد فقط به موقعیت های خاص منتهی می شود اما امید کردستانی همیشه با کت‌ و شلوار اتو کشیده و کراوات منظم سر کار حاضر شده است. علاوه بر این، امید را به خوش‌ رویی و برخورد گرم می‌ شناسند. او به شیوه‌ی سرزمین مادری و برخلاف فرهنگ آمریکایی دوستان، همکاران و حتی مدیرانش، برین و پیج را بغل میکند و به‌ گرمی با همه رفتار میکند.

یکی از مدیران ارشد گوگل راجع به امید کردستانی می گوید: «وقتی در سطح اجرائی گوگل هر از چند گاهی بحرانی پیش می آید، امید به نوعی نقش میانجی را بازی کرده و غائله را به نوعی خاتمه میدهد. حضور او در موقعیت های بحران زده نعمت است. کردستانی بر این باور است که در عرصه تجارت درصدد برقراری ارتباط، اعتماد سازی و پایبندی به وعده ها است. او وقتی می خواهد کسی را استخدام کرده یا با کسی همکاری کند از وی آزمون فرودگاه می گیرد.»

خود کردستانی در این باره می گوید: «اگر مجبور شوم همراه این شخص چند ساعتی رو در فرودگاه بگذرانم،  دلم میخواهد هم از این چند ساعت لذت ببرم و هم گفت‌ و گوی روشنفکرانه مثبتی با او داشته باشم. بعد از خودم می پرسم که آیا این آدم دارای چنین ویژگی هست یا نه؟»

وی همچنین درباره نخستین ملاقاتش با لری پیچ و سرگی برین چنین می گوید که : «احساس کردم که این دو آدم اعتماد به‌ نفس، اراده بالا و ایده‌ های بلند پروازانه بسیاری دارند و حتی اگر به‌ جای اینترنت می‌ خواستند لحاف‌ فروشی هم راه بیندازند، موفق می شدند! به همین خاطر بود که به آنها ملحق شدم.»

در کمپانی گوگل با امید کردستانی چه گذشت؟

امید کردستانی را می توان مرد ۹۹ درصدی گوگل نامید چرا که وی در بدو ورود خود در گوگل متوجه شد که ترافیک زیاد این سایت مهم ترین دارائی آن است پس از این ترافیک استفاده کرد و آگهی های تکی و کوچکی را که یکی یکی با کارت های اعتباری به گوگل پرداخت می شدند، به میلیون ها دلار رساند به طوریکه امروزه ۹۹ درصد درآمد گوگل از همین آگهی ها است.

به تدریج همکاران سابقش در Netscape را هم به همکاری در گوگل طلبید و با تماس با صاحبان آگهی های Netscape به آنها گفت پیشنهاد تبلیغ Netspace را ارائه کرد. مدیران Netspace هم پذیرفتند و به تدریج با نتایج بسیار خوبی که از گوگل گرفتند اکثراً مشتری پر و پا قرص گوگل شدند.

مجله تایم در ۸ می سال ۲۰۰۶ از او به‌ عنوان یکی از صد نفری که دنیای ما را شکل دیگری بخشیده‌ اند، نام برده است. وی یکی از ثروتمندترین ساکنان منطقه شمال کالیفرنیا نام دارد و مجله سن‌ خوزه در آن سال ارزش خالص ثروت او را ۹/۱ میلیارد دلار برآورده کرده است.

امید کردستانی بعد از ۱۰ سال فعالیت در کمپانی گوگل در سال ۲۰۰۹  این شرکت را ترک کرد و به‌ صورت شخصی به مشاوره‌ ی تجاری پرداخت. اما مجدد در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۴ با درخواست لری پیج به گوگل برگشت و سمت مدیر تجاری را عهده دار شد. پیش از وی، نیکش آرورا که توسط خود کردستانی استخدام شده بود در این سمت مدیریت میکرد.

ولی کمی بعد که موسسان گوگل تصمیم گرفتند شرکت هولدینگ آلفابت (Alphabet) را تاسیس کرده و گوگل را به یکی از  یکی از زیر مجموعه های آن تبدیل کنند.

تصمیمی که باعث شد تا کردستانی بار دیگر از گوگل خارج شود هرچند که او به عنوان مشاور ارشد آلفابت با لری پیج و سرگی برین در ارتباط نزدیک است.

امید کردستانی در ۱۴ اکتبر ۲۰۱۵ به دعوت جک دورسی، (موسس توییتر) ریاست هیات مدیره این شرکت را بر عهده گرفت. البته قرار شد که کردستانی مستقیماً در امور اجرایی هم وارد شود تا وضعیت توییتر به سامان برسد. موفقیت های این مرد حرفه ای در توئیتر نیز تکرار شد و وبگاه Recode او را محبوب ترین مدیر درهٔ سیلیکون خطاب کرد چرا که کارشناسان و البته سهامداران از این انتخاب وی بسیار استقبال کردند و این اقدام باعث شد تا ارزش توییتر در بازار سرمایه افزایش یابد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت