کسب درآمد از طریق نویسندگی

توسط | اردیبهشت 19, 1400 | تولید محتوا, کسب درآمد | 0 نظر

13 دقیقه

نوشتن و ریختن افکار بر روی کاغذ، شاید برای خیلی‌ها کار راحتی به نظر بیاید؛ یک چیزی به ذهنت می‌آید، مینویسی، دیگران می‌خوانند و تمام؛ اما کاش همه این موضوع را متوجه شوند که بابت تک‌تک کلماتی که می‌نویسند، مسئول اند. کلمات، اول از همه نشان دهنده روح و شخصیت شما و بعد از آن نماد مسئولیت شما در مقابل دیگران هستند. نوشته های بی محتوا و بی‌معنی فقط وقت دیگران را تلف می‌کنند و هیچ جذابیت و مخاطبی ندارند.

همه ما می دانیم که نویسنده ها نسبت به سایر صاحبان شغل های دیگر، درآمد زیادی ندارند اما کسانی هم هستند که با در پیش گرفتن راهی درست و استفاده از شرایط به وجود آمده، توانسته‌اند از این شغل به درآمد خوبی برسند.

اگرمی‌خواهید از علاقه و استعدادتان در این زمینه استفاده کنید و به درآمد خوبی هم برسید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا ما راه های کسب درآمد از طریق نویسندگی را به شما آموزش دهیم.

یکی از ویژگی‌های خوب نویسندگی این است که مجبور نیستید وقت خود را در اداره یا با ارباب رجوع تلف کرده یا با مشتری سر و کله بزنید، شما در هر مکانی حتی خانه تان می‌توانید با استفاده از یک قلم و کاغذ شروع به کار کنید؛ در این صورت مدیریت زمان تان در اختیار خودتان است و به راحتی می‌توانید به کارهای شخصی دیگرتان هم برسید.

در گذشته کار نویسنده ها محدود به روزنامه، مجله و چاپ کتاب می‌شده است که حتماً در کنار آن باید شغل دیگری هم می داشتند تا از پس امرار معاش خود بربیایند؛ زیرا دستمزدی که از این کار دریافت می‌کردند بسیار کم بود اما امروزه با روی کار آمدن اینترنت همه چیز تغییر کرده و دعوت به همکاری از نویسنده ها روز به روز بیشتر می‌شود. بحث « تولید محتوا » امروزه به شدت داغ شده و اکثر افرادی که صاحب سایت یا بیزینس هستند، متوجه این موضوع شده اند که قدرت کلمات در جذب افراد، چقدر شگفت انگیز است. رقابت در این کار روز به روز بالاتر رفته و کسانی که محتوای جذاب‌تر و اصولی‌تری تولید می‌کنند، کار بیشتری دریافت می‌کنند.

چطور نویسنده شویم ؟

این سوالی است که اکثر افراد علاقه‌مند به نویسنده شدن می‌پرسند ؛ چطور تبدیل به یک نویسنده خوب و حرفه ای شویم ؟ چطور متنی بنویسیم که جذاب و قابل خواندن باشد ؟ من، در این مقاله راه های تبدیل شدن به یک نویسنده خوب را به شما یاد می‌دهم و به شما می‌گویم چطور می‌توانید از این راه کسب درآمد کنید!

علاقه

همیشه و در تمام مقاله‌هایی که نوشته‌ام، بر این موضوع تاکید داشتم که هر کاری می‌خواهید انجام بدهید باید به آن علاقه داشته باشید. اگر علاقه و کشش درون شما نسبت به کاری وجود داشته باشد، شما برای پیشرفت و بهتر شدن در آن کار تمام تلاشتان را می‌کنید. نویسندگی به شوق احتیاج دارد، به یک محرک که همیشه شما را به سمت قلم و کاغذ یا کیبورد کامپیوتر و لپ تاپ و یا حتی گوشیتان ببرد. اگر به نویسندگی علاقه ندارید به دنبال آن نروید و سعی نکنید به زور خودتان را نویسنده کنید. این جمله که می گویند: « هر آنچه از جان برآید بر دل نشیند کاملاً درست است ! »

تلاش کردن

قبول دارم که بعضی ها در نوشتن دارای استعداد ذاتی هستند و می‌گویند و می‌نویسند مثل کسی که هزاران سال است زندگی کرده؛ اما بعضی ها برای رشدِ علاقه شان در این زمینه حتماً و حتماً باید تلاش کنند. هیچ مهارتی بدون تلاش به دست نخواهد آمد و هیچ کس بدون بارها امتحان کردن و شکست خوردن به جایگاه بالایی نخواهد رسید. نویسنده شدن و نوشتن داستان ها، مقاله‌ها و متن هایی که دیگران را تحت تاثیر قرار میدهد نیز، نیاز به بارها و بارها نوشتن دارد. درست است که در ابتدا کمی سخت به نظر می‌رسد اما با تمرین هایی که به شما یاد می‌دهم، می‌توانید به راحتی این مسیر را جلو بروید.

۱_ یک خط بنویسید : شاید مسخره باشد و بگویید یک خط نوشتن که کاری ندارد اما همین یک خط را باید طوری بنویسید که هر کسی آن را خواند، تحت تاثیر زیبایی و مفهومش قرار بگیرد. موضوع مهم نیست؛ می‌تواند عاشقانه، ترسناک، علمی، ورزشی و … باشد اما در نظر بگیرید که باید حتما و حتما ساعت‌ها روی آن کار کرده و بی‌نقص ترین جمله عمرتان را، تحویل چشمان دیگران بدهید.

۲_ در مورد یک کلمه بنویسید : هر روز یک کلمه را انتخاب کنید و در مورد آن هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را روی کاغذ بنویسید؛ مثلاً یک روز در مورد ستاره ها بنویسید، یک روز در مورد زمین، یک روز در مورد مادرتان بنویسید و یک روز در مورد عشق و علاقه یتان ! به این منوال که پیش بروید، متوجه می‌شوید که هر روز به دایره لغات و خلاقیت ذهن تان افزوده می‌شود و حرف‌های جدیدی برای گفتن دارید.

۳_ در مورد یک موضوع تخصصی بنویسید : تخصصی نوشتن و ارائه دادن اطلاعات در مورد آن دیگران، به مراتب سخت‌تر از مراحل قبل است. شما باید اطلاعات درستی را به مخاطبان ارائه بدهید و بعد از تحقیق در مورد آن موضوع تخصصی، متنی هزار یا دو هزار کلمه ای بنویسید که تا حدودی به طور خلاصه اطلاعاتی که مخاطب از شما می‌خواهد را به صورتی که تکراری نباشد، در اختیارش قرار دهید.

۴_ یک داستان کوتاه بنویسید : نوشتن یک داستان و طرح یک قصه ، می‌تواند از مورد علاقه ترین موضوع ها برای دیگران باشد. در این تمرین شما باید در ذهنتان یک داستان را طراحی کرده که ابتدا، میانه و انتهای مناسبی داشته باشد و در عین حال یک پیام یا یک معنی را به مخاطب انتقال دهد. برای این کار حتی می‌توانید از نوشتن داستان های کوتاه و کودکانه هم شروع کنید.

اصول نگارش فارسی

نویسنده باید با اصول نگارش فارسی آشنایی داشته باشد و بتواند علائم نگارشی را در جای درست خود به کار ببرد. تفاوت بین یک نویسنده حرفه‌ای و کسی که اصولی نمی‌نویسد، همین به کار بردن درست علائم نگارشی است. به کاربردن شکل صحیح کلمات نیز از کارهایی است که حتماً باید انجام دهید وگرنه قسمت زیادی از سواد شما زیر سوال می‌رود و مقاله، داستان و نوشته تان ارزش را از دست می‌دهد.

مطالعه

خواندن و دنبال کردن کلمات با چشم، شاید از مفید ترین کارهای جهان باشد. برای یک نویسنده که می‌خواهد جملات عالی بنویسد، مطالعه کردن از ضروری ترین کارهای دنیا به شمار می‌رود. شما باید از خواندن کتاب های کوچک و سطح متوسط شروع کرده و به خواندن آثار فاخر جهانی برسید. با این کار ذهن شما نسبت به نوشتن، نویسندگی، در میان گذاشتن افکار با دیگران از طریق کلمات و دایره وسیع لغاتی که می‌توانید به کار ببرید، باز می‌شود و مطمئناً روز به روز تبدیل به نویسنده بهتری می‌شوید.

ارتباط با مخاطب

به نظر من مهمترین ابزار یک نویسنده، توانایی برقراری ارتباط با مخاطب و ایجاد حس همزاد پنداری با است؛ وقتی مخاطب با خواندن نوشته های شما احساس می‌کند که می‌تواند دقیقاً مفهوم کلمات و حسی که پشت آن هاست را درک کند، مطمئناً با شما یک ارتباط قوی ایجاد کرده و نوشته های بعدی شما را هم با لذت دنبال می‌کند.

کلاس های آموزش نویسندگی

شرکت کردن در این کلاس‌ها، با حضور یک استاد و مربی کاربلد، می‌تواند نقش زیادی در پیشرفت شما داشته باشد. در این کلاس‌ها شما با اصول نویسندگی به طور کامل آشنا شده و با مشارکتی که میان شما و همکلاسی هایتان صورت می‌گیرد، اطلاعات و تجربه بالا و بالاتر می‌رود.

راه های کسب درآمد از نویسندگی

نوشتن مقاله برای سایت : از راحت ترین راه های کسب درآمد از طریق نویسندگی، نوشتن مقاله در زمینه های مختلف برای سایت ها می‌باشد یا اینکه می‌توانید خودتان یک سایت راه اندازی کرده و برای خودتان بنویسید و از طریق سایت تان کسب درآمد کنید. خیلی از سایت ها این روزها به دنبال نویسنده ای حرفه‌ای، که بتواند محتوای مناسبی برای سایتشان طراحی کند، هستند پس اگر فکر می‌کنید می‌توانید این کار را انجام بدهید دست به کار شوید. دریافت حقوق شما از این سایت ها یا در ازای هر کلمه است و یا با درنظر گرفتن حقوق ثابت به ازای هر محتوا !

برای پیدا کردن این سایت می‌توانید سری به آگهی های کاریابی جابینجا، آی استخدام در ایران استخدام بزنید.

نوشتن متن برای شبکه های اجتماعی

بسیاری از کانال های تلگرامی، اینستاگرامی، توییتری و… وجود دارند که هر روزه به مطالبی برای به اشتراک گذاشتن با مخاطبانشان احتیاج دارند و چه بهتر که این مطالب جدید و خلاقانه باشند. شما می‌توانید به این کانال‌ها درخواست داده که مدتی به طور رایگان برایشان کار کرده و اگر راضی بودند، فعالیت تان را پولی کنید.

در این روش شما مقدار کمتری می نویسید اما همیشه باید مطلبی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران داشته باشید.

نوشتن متن تبلیغاتی

شعارهای تبلیغاتی از مهم‌ترین شگردهای شرکت‌هاست تا محصولاتشان را به مردم عرضه کنند. اگر شما بتوانید شعارها و متن های بازاریابی جذابی برای شرکت‌ها بنویسید که آنها از آن طریق بتوانند به‌خوبی محصولات خود را به فروش برسانند، به درآمد خیلی خوبی خواهید رسید.

استخدام در مجلات یا روزنامه ها

خبرنگار شدن یا روزنامه‌نگاری از شغل های قدیمی این زمینه به حساب می‌آید. امروزه طرفداران مجلات اینترنتی از کاغذی آن بیشتر است و شما می‌توانید از طریق رشته دانشگاهی و یا شرکت در دوره های آزاد یا دستیاری در یکی از این دفاتر،مشغول به کار شده و به درآمد خوبی هم برسید.

چاپ کتاب

درست است که فرهنگ کتابخوانی این روزها رو به زوال رفته اما هنوز هم کسانی هستند که برای خریدن کتاب، به کتابفروشی‌ها می‌روند و کتاب های مفید و مورد علاقه شان را می‌خرند. شما حتی می‌توانید کتاب های تان را به صورت الکترونیکی عرضه کرده و از این طریق به کسب درآمد برسید.

نوشتن فیلمنامه

کسب درآمد از طریق نوشتن فیلمنامه برای فیلم و سریال، می‌تواند از پردرآمد ترین راه ها در این زمینه باشد. اگر شما واقعاً استعداد و توانایی نوشتن یک داستان جذاب برای فیلم سینمایی یا یک سریال را دارید، حتماً این کار را انجام بدهید و برای پیشرفت در کلاس‌هایی که برگزار می‌شود، شرکت کنید. هزینه ای بابت هر فیلمنامه به شما پرداخت می‌کنند بسیار بالا می‌باشد و اگر در این صنعت معروف شوید، قیمت کارهایتان روز به روز بالاتر هم می‌رود.

نویسنده، کسی است که اگر به او بگویی همین حالا در مورد این گل بنویس، با لبخند سریع دست به قلم می شود و فکر می‌کند و می‌نویسد، بدون اینکه از نوشتن طفره برود یا بگوید الان نمی‌توانم! این جا نمی‌شود ! نوشتن حتماً نباید خارق العاده و باعث شگفتی همگان باشد، گاهی حتی یک یادداشت ساده می‌تواند زیبایی را با تمام سادگی اش به خواننده منتقل کند.

در کتاب خارج از نوبت نوشته شده که : این گمان که نویسنده باید با هر نوشته خود خواننده اش را شگفت زده کند و به تحسین و اعجاب وادارد، دور از آبادی است. اگر کسی به همان راحتی که می‌گوید، بنویسد، نویسنده است؛ اگرچه دیگران به سختی و رنج فراوان، بهتر از او بنویسند.

به نظر من این بهترین تعریف از نویسندگی است.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت