چگونگی تشکیل شرکت ال‌جی

توسط | فروردین 18, 1400 | کسب و کار | 0 نظر

12 دقیقه

بدون شک شرکت ال‌جی یکی از بزرگترین و بهترین شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی و گوشی‌های موبایل است. حتما بسیاری از شما شرکت ال‌جی را با محصولاتی مثل لباسشویی، یخچال و یا حتی گوشی‌های موبایل ال‌جی بشناسید. شاید این موضوع را بدانید که یکی از مهم‌ترین رقبای شرکت ال‌جی سامسونگ و سونی هستند. به طور کلی می‌توانیم بگوییم یک مثلث رقابتی بسیار شدید در کره جنوبی وجود دارد. در سه راس این مثلث شرکت‌های ال‌جی، سامسونگ و سونی قرار دارند. هر کدام از این شرکت‌ها در حال توسعه کار خود در زمینه تولیدات محصولاتشان هستند.

همچنین هر کدام ار آن‌ها به یک اندازه به قدرت خیلی زیادی دست پیدا کرده‌اند. اما در این شرایط که رقابت تنگاتنگ شده است، کدام یک از آن‌ها پیروز میدان شده؟ بدون شک هر کدام از این شرکت‌ها جایگاه‌های ویژه ای در جامعه و در دنیا پیدا کرده‌اند. اما به نظر من بررسی تاریخچه هر شرکتی می‌تواند به شناخت آن شرکت بسیار کمک کند. ما در این مقاله تصمیم گرفتیم درباره تاریخچه شرکت ال‌جی صحبت کنیم. همچنین درباره بیوگرافی موسس شرکت ال‌جی نیز اطلاعاتی بسیار جالبی در دست داریم. بنابراین توصیه می کنم این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

زندگینامه بنیانگذار شرکت ال‌جی

موسس شرکت ال‌جی فردی به نام کو این هوی  (Ko in-Hwoi   ) است. بنیانگذار شرکت ال‌جی در ۲۷ آگوست ۱۹۷۶ در جئوسنگنام در کره جنوبی به دنیا آمد. او اولین فرزند یک خانواده بسیار بزرگ، سخت‌گیر و بسیار سنتی بود. خانه آن‌ها بسیار بزرگ بود و افراد بسیار زیادی در آنجا زندگی می‌کردند. به طور کلی می‌توان گفت چهار نسل از خاندان بزرگ آن‌ها در یک خانه زندگی می‌کردند. همین پرجمعیت بودن خانواده باعث شده بود تا موسس شرکت ال‌جی فردی بسیار مقتدر و با روابط عمومی بسیار بالا تربیت شود. به نظرم شیوه خاص زندگی این فرد باعث شده بود تا در آینده تاثیر بسیار زیادی بگذارد و بتواند شیوه مدیریتی بسیار قوی و کارآمدی در شرکت ال‌جی پیاده کند.

پدربزرگ آقای کو در کاخ سلطنتی به کار تدریس مشغول بود. به همین دلیل او تمام بیشتر دوران تحصیل خود را پیش پدربزرگش گذرانده بود. او پس از چندین سال به مدرسه جدیدی که در محل زندگی آن‌ها افتتاح شده بود، رفت. بنابراین بنیانگذار شرکت ال‌جی از آن پس در این مدرسه مشغول به تحصیل شد. جالب است بدانید این فرد همراه با لی بیونگ چول در همان مدرسه با همدیگر همکلاسی بودند. لی بیونگ چول نیز همان بنیانگذار شرکت سامسونگ است. شاید برای شما هم جالب باشد که می‌بینید دو کارآفرین بسیار موفق در کنار یکدیگر مشغول به تحصیل بودند؛ فارغ از اینکه هیچکدام نمی‌دانستند که قرار است در آینده رقیب همدیگر باشند. وقتی که بنیانگذار شرکت ال جی در سال ۱۹۲۴ دوران ابتدایی را تمام کرد، وارد دوران دبیرستان شد. او در آن زمان روش‌های بسیار زیادی را پیاده سازی کرد و به راهکارهای متفاوتی فکر کرد. تمام این‌ها باعث شد تا بتواند کار بسیار جدیدی را آغاز کند. سرانجام در سال ۱۹۲۶ به زادگاه خودش بازگشت و در جاهای مختلفی مشغول به کار شد. از اینجا تقریباً پایه‌های اولیه شرکت ال‌جی در حال آماده‌سازی بودند.

 

 

آغاز کار شرکت ال‌جی با لاکی (    Lucky    )

همانطور که در بالا اشاره کردیم موسس شرکت ال‌جی پس از مدتی تصمیم گرفت کسب و کار خودش را آغاز کند. به همین دلیل در سال ۱۹۳۱ به همراه برادرش تصمیم گرفت فروشگاهی را به راه بیندازد. البته باید بدانید در اول مسیر به شدت شکست خورد. اما این شکست‌ها برایش تجربه‌های ارزشمندی را به وجود آورد. این شکست موجب عقب‌نشینی کو این هوی نشد. پس از آن موسس شرکت ال‌جی تصمیم گرفت کار واردات چوب را انجام دهد. او در این کار موفق بود و از طرف دولت بسیار مورد تشویق قرار می‌گرفت. اما پس از مدتی او تصمیم گرفت شرکت مخصوص خودش را تاسیس کند. بنابراین در سال ۱۹۴۷ شرکت لاکی را تاسیس کرد. در این شرکت عمدتاً کارهای مربوط به لوازم آرایشی و بهداشتی انجام می شد. بسیاری از محصولات بهداشتی در کره در این شرکت تولید می شدند.

جالب است بدانید محصولات شرکت لاکی در ابتدا کیفیت بسیار بالایی داشتند. اما یک مشکل بسیار بزرگ در این بین وجود داشت. مشکلی که کرم‌های شرکت لاکی داشتند، بسته بندی آن‌ها بود. مخصوصاً اینکه درب این کرم‌ها بزرگ‌ترین مشکل بود. اما موسسشرکت ال‌جی پس از مدتی این مشکل را هم به خوبی حل کرد. او فکر کرد بهترین راه تولید درب‌های پلاستیکی است. او برای اینکه بتواند این کار را انجام دهد، در سال ۱۹۵۲ کارخانه پلاستیک را تاسیس کرد. در این کارخانه علاوه بر درب‌های پلاستیکی برس‌های موی پلاستیکی نیز تولید می شدند. در نهایت هم مسواک توسط این شرکت تولید و وارد بازار شد. اما این تازه آغاز کار شرکت ال‌جی بود. پس از آن موسس شرکت ال‌جی بازهم از خلاقیت‌های خودش استفاده کرد و به وجود یک شرکت اکتفا نکرد. پس از مدتی در سال ۱۹۵۸ تصمیم گرفت شرکت گلدستار را تاسیس کند.

آغا امپراطوری شرکت ال‌جی با گلداستار (     Goldstar     )

همانطور که در بالا اشاره کردیم بنیانگذار شرکت ال جی پس از تاسیس شرکت لاکی که در زمینه مواد شیمیایی فعالیت داشت، تصمیم می‌گیرد شرکت دیگری را تاسیس کند. سرانجام در سال ۱۹۵۸ شرکت گلدستار توسط این فرد تاسیس شد. جالب است بدانید شرکت گلداستار تقریبا همان شرکت ال‌جی است. البته به همین سادگی‌ها نیست و یکسری اتفاقات دیگر در تشکیل شرکت ال‌جی کمک کننده بودند. جالب است بدانید شرکت گلداستار تخصصش در تولیدات الکترونیک بود. پس از مدتی در سال ۱۹۵۵ موسس این شرکت‌ها تصمیم می‌گیرد دو شرکت گلدستار و لاکی را با یکدیگر ادغام کند. به نظر من هم بهترین کار در آن زمان ادغام کردن این دو شرکت بود. چراکه این دو شرکت مکمل بسیار خوبی برای یکدیگر بودند و هستند.

همین ادغام شدن باعث شد تا نام بزرگی مثل شرکت ال‌جی ایجاد شود. همچنین نام ال‌جی مخفف شده گلاستار و لاکی است. دیگر کم و کاستی در این بین وجود نداشت و شرکت ال‌جی دیگر کار خود را آغاز کرده بود. اما این نکته را هم باید بدانید که موسس شرکت ال‌جی موفق نشد تا سال‌های بسیار زیادی   موفقیت‌های شرکتش را ببیند. او سرانجام در ۳۱ دسامبر ۱۹۶۹ چشم از جهان گشود. اما پس از این بهتر است نگاهی به محصولات شرکت ال‌جی بیاندازیم و ببینیم چه محصولاتی از ابتدا تاکنون در شرکت ال‌جی تولید شده‌اند.

 

محصولات شرکت ال‌جی

شرکت ال‌جی توانسته است مانند بسیاری از رقبای خودش محصولات بسیار زیادی را تولید کند و به بازار عرضه کند. این شرکت محصولاتی مثل رادیو، تلویزیون، تلفن، یخچال و کولر را تاکنون ساخته است. اما به طور کلی باید بگوییم اولین محصول تولید شده توسط شرکت ال‌جی یک رادیو کره‌ای بود. این رادیو در سال ۱۹۵۹ تولید شد. اما پس از آن به ترتیب اولین یخچال‌ وهای کره‌ای اولین تلویزیون‌های سیاه و سفید کره‌ای وارد بازار شدند. این‌ها هم در سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ تولید و ساخته شدند. اما شرکت ال‌جی به همین موارد بسنده نکرد. این شرکت هر ساله در حال تولید محصولات بسیار جدیدتر و پیشرفته‌تری است. برای مثال دو سال پس از تولید اولین تلویزیون‌های سیاه و سفید این شرکت تصمیم گرفت سیستم‌های تهویه هوا را وارد بازار کند.اما این شرکت هم از تولید تلویزیون‌های رنگی جان نماند. سرانجام در سال ۱۹۸۱ اولین تلویزیون‌های رنگی شرکت ال‌جی وارد بازار شدند.

اما تولیدات لوازم خانگی ال‌جی در همین جا به پایان نمی‌رسد. این شرکت در حوزه تولید تلویزیون به دستاوردهای بسیار بزرگی رسید. این شرکت توانست اولین پلاسمای ۶۰ اینچی خود را تولید کند. می‌توانیم به جرأت بگویم تقریباً تا سال ۲۰۰۰ شرکت ال‌جی از جمله شرکت‌های بسیار موفق در خارج از آسیا یعنی آمریکا و اروپا بود. همچنین به نظر من آخرین تیر خلاص در تولید تلویزیون‌های ال‌جی در سال ۲۰۱۹ بود. سری هیجان‌انگیز OLED 9  تلویزیون‌ها وارد بازار شدند. این سری از تلویزیون‌های ال‌جی نیز از جمله پیشرفته‌ترین تلویزیون‌ها هستند. می‌توانیم بگوییم رقبای دیگر شرکت ال‌جی به طور کاملاً یکسان در کنار شرکت ال‌جی در حال رقابت هستند. همچنین بدون‌شک تلویزیون‌های ال‌جی در صدر محصولات هستند. پس از آن شرکت‌های سامسونگ و سونی در مقام‌های دوم و سوم قرار دارند.

لوازم خانگی ال‌جی

اما به جز تلویزیون، بسیاری از لوازم دیگر در شرکت ال‌جی تولید می‌شوند. برای مثال یخچال فریزر های ساید بای ساید ازجمله بهترین محصولات شرکت ال‌جی هستند. همچنین این محصولات به دلیل پیشرفت‌های چشم‌گیری که در چند سال اخیر داشتند، بیشتر مورد استقبال مخاطبان قرار گرفتند.  یخچال‌های ساید بای ساید ال‌جی این قابلیت را دارند که بدون باز کردن درب آن‌ها، می‌توانید مواد غذایی داخل یخچال را مشاهده کنید. همین موضوع باعث صرفه‌جویی بسیار زیاد در مصرف انرژی می‌شود.   لباسشویی‌های ال‌جی هم طرفداران بسیار زیادی را در بین مردم پیدا کرده‌اند. آخرین سری آن‌ها که لباسشویی وبخارشوی ۹ کیلویی ال‌جی است؛ توانسته است جایگاه بسیار ویژه‌ای در میان مردم پیدا کند.  همچنین ماشین‌های ظرفشویی و سیستم‌های تهویه هوا، لپ تاپ و موبایل از دیگر محصولات شرکت ال‌جی هستند.

گوشی های موبایل شرکت ال جی

LG در زمینه تولید گوشی‌های موبایل نیز موفقیت‌های زیادی به دست آورده است. در سال ۲۰۰۹ این شرکت موفق شد به عنوان سومین برند برتر، گوشی‌های موبایل خود را وارد بازار کند. همچنین موفق شد در همان سال اولین گوشی اندرویدی خود را وارد بازار کند. پس از آن در سال ۲۰۱۰ موفق شد سریع‌ترین گوشی‌های هوشمند و دو هسته‌ای را تولید و روانه بازار کند.

باز هم در سال ۲۰۱۱ گوشی‌های موبایل ال‌جی که از اینترنت‌های  4G  پشتیبانی میکردند، وارد بازار شدند. در سال ۲۰۱۲ نیز موبایل‌های نکسوس ۴ توسط شرکت ال‌جی تولد شدند.

 

شرکت ال‌جی در حال حاضر

شرکت ال‌جی با وجود تمام این موفقیت‌ها همچنان پرقدرت در پی تولید محصولات جدید است. این شرکت هم اکنون در برج دوقلوی ال جی در شهر سئول کره جنوبی مستقر است. همچنین حدود ۸۵ هزار کارمند برای این شرکت کار می‌کنند. این شرکت درواقع یکی از رقبای جدی در تولید لوازم خانگی و گوشی‌های موبایل برای سایر شرکت‌ها است. همچنین شعار همیشگی شرکت ال‌جی زندگی خوب بوده است. به نظر من این شرکت با تولید محصولات قوی و پیشرفته توانسته است یک زندگی خوب را برای طرفداران خودش ایجاد کند.

شرکت ال‌جی همیشه به فکر این بوده است که زندگی بهتری را برای افراد ایجاد کند. به همین دلیل در بسیاری از حوزه‌های اجتماعی فعالیت‌های مفیدی را انجام داده است. برای مثال در تولید محصولات سبز، کمپین های مبارزه با سوءتغذیه و در حوزه تولید و توزیع واکسن نقشه بسزایی داشته است. شرکت ال‌جی از همان ابتدا با یک لوگوی بسیار ساده و خندان انرژی بسیار خوبی را به افراد منتقل کرده است و تا به امروز موفق شده است به جایگاهی که می‌خواهد دست پیدا کند.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت