تاریخچه شرکت کاله و موسس آن؛ غلامعلی سلیمانی

توسط | اسفند 7, 1399 | افراد موفق ایرانی, بیوگرافی افراد موفق, کسب و کار | 10 نظرات

10 دقیقه

حتماً شما هم با برند کاله آشنایی دارید. این کارخانه، یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید فراورده‌های لبنی است. لازم است بدانید که غلامعلی سلیمانی، موسس شرکت کاله است. افتخارات کاله بسیار زیاد هستند و این کارخانه در طی این سال‌ها جوایز و افتخارات زیادی را کسب کرده است، همچنین شخص غلامعلی سلیمانی نیز افتخارات و جوایز زیادی را به دست آورده است. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تاریخچه شرکت کاله را زیر ذره بین ببریم و در ادامه نیز بخشی از بیوگرافی غلامعلی سلیمانی را بازگو خواهیم کرد.

همه ما در طول عمرمان حداقل یکبار از محصولات شرکت کاله استفاده کرده‌ایم. به جرات می‌توان گفت که بزرگترین کارخانه لبنیات کشور، متعلق به غلامعلی سلیمانی است. سلیمانی که خود نابغه اقتصاد است، مسیرهای زیادی را طی کرد تا در انتها به کارخانه کاله رسید. مطمئن هستم مسیر موفقیت‌های سلیمانی و شرکت کاله برای شما جالب خواهد بود؛ بنابراین بیشتر از این شما را منتظر نمی‌گذارم و به سراغ تاریخچه این شرکت خوشمزه می‌رویم. در ابتدا با بیوگرافی مختصری از موسس شرکت کاله آغاز می‌کنیم.

بیوگرافی موسس شرکت کاله

همانطور که در بالا اشاره کردیم، غلامعلی سلیمانی موسس شرکت کاله است. او در ۲۵ خرداد ۱۳۲۵ در شهرستان آمل به دنیا آمد. غلامعلی که دوران دبستان و دبیرستان را در آمل گذرانده بود، برای شرکت در کنکور اقدام کرد و به گفته خودش، حدود دو سال هم پشت کنکور ماند، اما سرانجام موفق شد وارد دانشگاه ملی شود و در رشته ریاضی تحصیل کند.

از همان ابتدا غلامعلی سلیمانی شهریه دانشگاه را خودش پرداخت می‌کرد؛ سر همین موضوع هم پدرش با او یک سال قهر بود، اما سلیمانی همچنان بر روی استقلال مالی خود پافشاری می‌کرد.

آقای سلیمانی می‌گوید، زمانی که دوران سربازی خود را می‌گذراند هم شاغل بود. او یک روز در هفته به دانش‌سرا می‌رفت و در آنجا تدریس می‌کرد، همچنین تدریس خصوصی هم انجام می‌داد.

سلیمانی تلاش کرد تا در همان روزها پروفرم بفروشد. تا حدود زیادی هم در این کار موفق بود. به گفته خودش از سال‌های ۵۰ تا ۵۷ موفق شد دو شرکت دیگر را تاسیس کند. به نظر می‌رسد او به دنیا آمده بود تا موفق شود! بسیار جالب است که کسی در سن کم بتواند سه شرکت را به نام خود ثبت کند، اما غلامعلی سلیمانی این کار را انجام داد. او در سال ۵۶ وارد کار توزیع شیر شد. پس از آن با شرکت کالباس سازی گیلان به شراکت پرداخت و در حوزه پخش سوسیس و کالباس مشغول به کار شد. از این مرحله به بعد، کم کم او به هدف والای خود نزدیک‌تر شد. چیزی باقی نمانده بود تا  شرکت کاله را تاسیس کند.

از هلدینگ سولیکو تا تاسیس کاله

لازم به ذکر است که غلامعلی سلیمانی، بنیانگذار گروه سولیکو است. هلدینگ سولیکو بیش از ۲۰ مجموعه دارد که شرکت فرآورده‌های لبنی کاله از بزرگترین زیرمجموعه‌های آن است؛ در واقع سلیمانی که از مدت‌ها پیش تولید سولیکو را در دست داشت، توانست به کمک آن در سال 1369 شرکت کاله را نیز تاسیس کند. درباره گروه سولیکو باید بگویم هلدینگ سولیکو کاله به غیر از فرآورده‌های لبنیاتی، مواد غذایی دیگری هم تولید می‌کند. گروه سولیکو انواع شکلات‌ها، انواع سس‌ها، غذاهای آماده، فرآورده‌های گوشتی، سبزیجات، انواع نوشیدنی و… را تولید می‌کند. تمام این تولیدات زیر نظر ۱۰ شرکت مختلف در سطح کشور و خارج از کشور هستند.

به طور کلی یکی از دلایل موفقیت گروه سولیکو کاله این بود که غلامعلی سلیمانی به خوبی ذائقه و سلیقه مردم را شناخته است. او به خوبی می‌داند که مردم چه چیزهایی را دوست دارند؛ بنابراین سریعاً شروع به تولید آن‌ها می‌کند. شاید گروه سولیکو تنها وسیله‌ای برای کسب موفقیت در تولید فرآورده‌های لبنی کاله بود.

شرکت کاله، بزرگترین صادرکننده لبنیات

همانطور که اشاره کردیم، شرکت کاله یکی از بزرگترین و مطرح‌ترین شرکت‌های زیرمجموعه سولیکو است. این شرکت، تولید کننده انواع فرآورده‌های لبنی از قبیل انواع شیر، مکمل‌های پنیر، کره، دوغ و ماست و … می‌باشد. شرکت کاله از ابتدا تا امروز افتخارات بسیار زیادی را کسب کرده است و توانست خیلی سریع به بزرگترین صادرکننده لبنیات تبدیل شود. این شرکت حتی توانست به قاره آمریکا نیز لبنیات صادرات کند.

جالب است بدانید که این شرکت بزرگ در ابتدا با جذب مقدار بسیار کمی شیر، حدود 6 تن، کار خود را شروع کرد، اما امروزه می‌تواند در هر روز بیش از ۲۵۰۰ تن شیر جذب کند. اهداف شرکت کاله به قدری دقیق بودند که امروزه این شرکت به بزرگترین قطب جذب شیر در ایران تبدیل شده است، همچنین نوع آوری‌هایی که در این کارخانه اتفاق افتاد، اعم از ماست‌های طعم دار، ماست‌های همزده، ماست سون، ماست دولایه ترکی، ماست میوه‌ای، ماست یونانی، کفیر، ماست لاکتیویا و انواع بسیار زیادی از محصولات دیگر، نگرشی جدید را نسبت به لبنیات ایجاد کرد.

این شرکت در ابتدا پس از جذب شیر، شروع به تولید انواع پنیر کرد و سرانجام توانست انواع مختلف پنیر مانند پنیر گودا، پنیر تبریزی، پنیر چدار و پنیر پارمزان را به نقطه تولید و پخش برساند. سلیمانی با تأسیس شرکت کاله به یکی از بزرگترین کارآفرینان ایران تبدیل شد. او می‌گوید: هدف من تولید است. کشوری که به قدر کافی تولیدات نداشته باشد، قطعاً در ایجاد شغل هم به مشکل می‌خورد. جالب است بدانید این کارخانه لبنی هم اکنون به مساحت ۱۵ هکتار است و جزو بزرگترین کارخانه‌های ایران محسوب می‌شود. شرکت کاله پس از طی این سال‌ها موفق شده است بخش عمده‌ای از سهام لبنیات را در کشور در دست بگیرد.

افتخارات غلامعلی سلیمانی

بد نیست در ادامه، کمی از موفقیت‌های بنیانگذار شرکت ‌کاله، اطلاعات کسب کنیم؛ بعد از آن به سراغ افتخارات و جوایز خود شرکت کاله می‌رویم.

در ابتدا باید بگویم که غلامعلی سلیمانی موفق شد در اول مهر سال ۹۵، نشان عالی مدیر شایسته ملی را از رئیس جمهور حسن روحانی دریافت کند. او همچنین مدال افتخار ملی صادرات را در دست دارد. در سال ۲۰۱۵ سلیمانی به عنوان نخبه اقتصادی در جهان اسلام انتخاب شد، همچنین او از جمله افراد تاثیر گذار در حوزه اقتصاد است. برخی دیگر از جوایز و افتخارات سلیمانی به شرح زیر هستند:

 • دریافت تندیس جشنواره رهبران کارآفرین سال 96
 • کسب نشان امین الضرب اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در سال ۹۶
 • کسب تندیس مشتری نمونه بانک کشاورزی در سال ۹۶
 • کسب تندیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی سال ۹۶
 • کسب تندیس کارآفرین برتر از دانشگاه تهران در سال ۹۵
 • دریافت جایزه بین المللی و اقتصادی از ششمین دوره سرمایه گذاری در مالزی
 • کسب نشان عالی مدیر شایسته ملی از اجلاس مدیر شایسته ملی سال ۹۳

غلامعلی سلیمانی پس از کسب این موفقیت‌ها در حال حاضر ۴۰ شرکت و ۲۰ کارخانه دارد. او پس از تمام این‌ها بازهم دست از تلاش بر نداشت و در ورزش هم سرمایه‌گذاری انجام داد. او موفق شد باشگاه ورزشی کاله را تاسیس کند.

برخی از افتخارات کاله

 • دریافت عنوان فرآورده برتر از طرف انجمن تغذیه ایران در سال ۷۵
 • انتخاب به عنوان واحد نمونه دوازدهمین کنگره صنایع غذایی کشور در سال ۷۷
 • انتخاب به عنوان واحد نمونه تولیدی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۷۹
 • انتخاب به عنوان شرکت برگزیده فرآورده‌های گوشتی از جانب انجمن متخصصین علوم و صنایع غذایی ایران در سال ۸۱
 • دریافت جایزه سال در بیست و چهارمین نشان بین‌المللی کیفیت و تکنولوژی سوئیس در سال ۲۰۰۳
 • کسب گواهینامه سیستم مدیریت بهداشت صنایع غذایی در سال ۸۳
 • کسب گواهینامه سیستم تنظیم کیفیت ایزو ۹۰۰۱ و ۲۰۰۰
 • انتخاب به عنوان واحد نمونه صنعتی از طرف وزارت صنایع ایران در سال ۸۵
 • کسب گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان از طرف سازمان حمایت از مصرف کنندگان در سال ۸۶
 • دریافت تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان از جانب سازمان حمایت از مصرف کنندگان سال ۸۷
 • کسب لوح افتخار واحد نمونه تولید ملی از وزارت صنایع ایران در سال ۸۸
 • انتخاب به عنوان واحد نمونه تحقیقات و توسعه شرکت از جانب جشنواره شهاب در سال ۸۸

این‌ها تنها بخشی از افتخارات شرکت کاله بودند. در نهایت آخرین جایزه‌ای که این شرکت دریافت کرد مربوط به سال ۹۷ است. این شرکت موفق شد گواهینامه و تندیس زرین برند محبوب را در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما دریافت کند.

البته موفقیت‌های شرکت کاله در همین جا پایان نمی‌یابد. این شرکت در سال ۹۲ در دهمین دوره از جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران معرفی شد. این برند هم اکنون در جایگاه چهل و هشتم صنایع غذایی در جهان قرار دارد، همچنین موفق شد هفت سال پیاپی تنها صادر کننده برتر در فراورده‌های لبنی در ایران باشد.

دانلود PDF تاریخچه شرکت کاله

دانلود پاورپوینت تاریخچه شرکت کاله

10 دیدگاه ها

 1. Mehdi

  سلام شرکت کاله خصوصی هست یا دولتی؟

  fd

   پاسخ
   • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

    سلام مهدی جان
    خصوصی هست

    پاسخ
  • ناشناس

   آقای سلیمانی تصویه حساب چند وقت باید طول بکشه ع ماهه ما هنوز تصویه نکردیم فکر کارکنان باش بدون اونا هیچ وقت پیش رفت نمیکردی و با این روال نمیتونی بیشتر موفق باشی

   fd

    پاسخ
   • ناشناس

    شرکت نون به روز خور

    fd

    • متن دیدگاه - شرکت نون به روز خور
    پاسخ
    • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

     چرا؟

     پاسخ
   • فیض اله

    سلام آقا ی سلیمانی لطف کنید اجناس که تولید می کنی زیاد گران نفروشید که همه مردم وضع خوب مالی ندارند این همه کارخانه زدی لااقل چند تایی از این ها وقف اوقاف کنید که ارگان های مثل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی است

    fd

     پاسخ
    • ایلیا

     سلام یکی ازشرکتهای گاله که دراهواز قرار داره خیلی با کارگراشون فشار میارن هرکارگری باید روزی ۲یا۳تن بار خالی کنه این چه وضعشه لطف کنید رسیدگی کنید

     fd

      پاسخ
     • محمد

      من از شرکت کاله در مورد محصولات بدون گلوتن کمال تشکر را دارم امیدوارم شاهد محصولات بیشتر از این کارخانه را باشیم ،افراد سلیاک واقعا در مضیقه هستن.

      fd

       پاسخ
       • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

        درود بر شما محمد عزیز
        ممنون از کامنتی که گذاشتی

        پاسخ
        • ناشناس

         اقای سلیمانی سلام دست شما دردنکنه از محصولات خوبتون ولی مردم گنج ندارن که به دفعه شیر را 9000 تومان گران کردید

         fd

       ارسال نظر

       نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

       سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
       ×
       اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
       مشاهده‌ی سایت