پیدا کردن استعداد

توسط | خرداد 23, 1400 | توسعه فردی | 0 نظر

13 دقیقه

بعضی وقت‌ها احساس می‌کنیم که هیچ انگیزه‌ای برای انجام دادن کارهای‌مان نداریم یا اینکه هیچ کاری را نمی‌توانیم درست انجام بدهیم، به همین منوال است که از زندگی‌مان لذت نمی‌بریم! حقیقتی که باید در مورد خودتان بدانید این است که ، خیلی از شما هنوز استعدادتان را پیدا نکرده‌اید و یا اینکه پیدا کرده‌اید و به هر دلیلی به دنبال رشد و شکوفایی آن نرفته اید! استعداد، نعمتی خاص و وجودی است که خداوند درون هر انسانی قرار داده تا با استفاده از آن زندگی بهتری در جهان داشته باشد، استعداد مثل یک گنج درونی است که اگر به دنبال پیدا کردن آن بروید و سختی‌هایش را تحمل کنید، متوجه می‌شوید چیزی که به  دنبالش بودید ، ارزش تمام سختی‌های دنیا را داشته است. استعداد، می‌تواند عامل لذت بردن شما از کار و زندگی تان باشد.

تا به حال شده است که در حین انجام کاری به خودتان بیایید و ببینید که ساعت‌ها گذشته اما شما گذر زمان را احساس نکرده‌اید ؟ یا شده کاری را آنقدر خوب و بی‌نقص انجام بدهید که خودتان هم تعجب کنید؟ در تک تک این اتفاقات باید به فکر جرقه‌ی استعدادتان باشید و تمام تلاشتان را بکنید تا آن را بیابید. استعداد شما می‌تواند در زمینه ورزشی، هنری، اقتصادی و … باشد و این برای همه افراد یکسان نیست حتی کسانی که در یک خانواده به دنیا آمده‌اند.

استعداد چیست ؟

تعاریف متعددی برای استعداد وجود دارد؛ مثل توانایی، مهارت و قابلیت انجام یک کار به نحوی بهتر از دیگران و در زمانی کمتر اما تعربفی که من از استعداد دارم این است : استعداد یعنی وقتی یک کاری را انجام می‌دهی آن قدر نسبت به دیگران برتر باشی که حتی خودت هم به خودت دست مریزاد بگویی !

استعداد، یعنی جوهره وجودی تو برای لذت بردن از زندگی، یعنی ابراز وجود در یک کاری که بالاخره در آن بهتر از دیگرانی، استعداد، یعنی راه فرار از تنبلی، بیکاری و بی‌حوصلگی!

در این مقاله با من همراه شو تا اهمیت پیدا کردن استعداد و نحوه‌ی پیدا کردن آن را با هم یاد بگیریم.

اهمیت استعداد

انتخاب راه درست در زندگی و دستیابی به موفقیت های بزرگ، وابسته به پیدا کردن استعداد است. همه‌ی بزرگان و کسانی که به موفقیت دست پیدا کرده‌اند، از اهمیت کشف استعداد صحبت کرده و از آن به عنوان چراغ راه موفقیت یاد می‌کنند. وقتی شما می‌فهمید در یک کار استعداد دارید که زمان و انرژی کمتری صرف انجام دادن آن می‌کنید و از همه مهمتر با لذت و هیجان آن را انجام می‌دهید.

عامل پیشرفت خیلی از آدم‌ها این است که فهمیده‌اند در چه کاری توانایی دارند ، می‌توانند برای انجام چه کاری از تفریحات و لذت‌های دیگرشان بگذرند و به معنای دیگر با استعدادشان تفریح کنند.

علاقه‌مندی را با استعداد اشتباه نگیرید !

از آدم بزرگی شنیدم که بیشتر انسان‌ها اصرار دارند استعدادشان را در ‌علاقه‌مندی‌شان بگنجانند و در مقابل قبول این که در موضوعی که صرفاً به آن علاقه دارند استعدادی برای پیشرفت ، شدیداً مقاومت می‌کنند. ممکن است که شما به بازیگری علاقه داشته باشید اما نتوانید آنطور که باید دیالوگ‌هایتان را بگویید و جلوی دوربین ظاهر شوید و علیرغم تمرین های زیاد، مورد توجه قرار نگیرید! این اتفاق یعنی اینکه شما در بازیگری استعداد ندارید و باید به دنبال پیدا کردن استعداد واقعی خودتان بروید که حتی می‌تواند کاری باشد که تا به حال به این فکر نکرده اید! پس وقت و عمر خود را برای انجام کاری که صرفاً به آن علاقه دارید ، هدر ندهید . قطعاً وقتی که استعدادتان را پیدا کرده و با توجه به آن شروع به فعالیت کنید طبق یک واکنش طبیعی همه‌ی کارها بهتر پیش خواهد رفت و حالتان نیز بهتر خواهد شد. وقتی که حالتان خوب باشد و از کاری که انجام می‌دهید عمیقاً راضی باشید تلاش بیشتری خواهد کرد و روز به روز قدم‌های بلندتری به سوی موفقیت بر‌خواهید داشت. بعد از دست یافتن به این مرحله است که متوجه اهمیت کشف استعداد‌تان خواهید شد.

چطور استعدادمان را کشف کنیم؟

همه‌ی ما انسان‌ها در انجام دادن کاری مهارت و استعداد داریم؛ این طور نیست که استعداد فقط مخصوص ‌طبقه‌ی خاصی از مردم باشد ، به همین دلیل است که به شما پیشنهاد می‌کنم از این فرصت استثنایی که خداوند در وجود شما قرار داده نهایت استفاده را بکنید که البته قبل از هر کاری باید آن را کشف کنید.

۱_ اعتماد به نفستان را بالا ببرید .

انسان‌های کمی را دیده ام که به اعتماد به نفس‌شان اهمیت بدهند و برای تقویت و رشد آن وقت بگذارند؛ آنها اهمیت اعتماد به نفس را برای رسیدن به موفقیت، چه در زمینه شخصی و چه در زمینه اجتماعی و شغلی نمی‌دانند.

نقش اعتماد به نفس، در پیدا کردن استعداد بسیار مهم است زیرا با کمبود اعتماد به نفس شما هیچ وقت از پس یک کار، حتی کاری که به طور ذاتی در آن استعداد دارید برنخواهید آمد. خودباوری به انسان اجازه انجام کارهایی را می‌دهد که حتی از مخیله‌ی دیگران هم نمی‌گذرد، همانطور که ادیسون خودش را باور کرد و در عین اینکه معلم کلاس اولش گفته بود او کند ذهن است و برای تدریس قبولش نکرده بود ، برق را اختراع کرد .

نگویید که « دیگر از من  » یا « چه کسی در این اوضاع ‌حوصله‌ی پیدا کردن استعدادش را دارد؟ این حرف‌هاننه تنها اوضاع تان را بهتر نخواهد کرد بلکه شما را از فرصت داشتن یک زندگی سرشار از رضایت دور و دورتر خواهد کرد و روزی میرسد که حسرت تلاش‌هایی که می‌توانستید برای زندگی‌تان بکنید و ن را می‌خورید، پس برای پیدا کردن استعداد اول از تقویت اعتماد به نفس‌تان شروع کنید تا قدم‌های بعدی را به راحتی بردارید. یادتان نرود که اعتماد به نفس برای شما شجاعت به ارمغان می‌آورد و پیشرفت شامل حال افراد شجاع می‌شود.

۲_ از اطرافیانتان بپرسید !

دیگران چون معمولاً از بیرون به اعمال و رفتار ما نگاه می‌کنند به خوب متوجه علاقه‌مندی‌ها و نفرت های ما می‌شوند چیزی که ما شاید به علت ‌مشغله‌ی ذهنی نفهمیم!  گاهی حتی آنها چیزهایی در مورد ما می‌دانند که خودمان هم تا به حال از آن خبر نداشتیم. از چند نفر که با شما زندگی می‌کنند و ارتباط بیشتری با شما دارند بخواهید که صادقانه و بدور از اغراق، به شما بگویند که فکر می‌کنند در انجام چه کاری بهترین هستید؟ جواب های آنها را باهم مقایسه کنید و نقاط مشترک شان را بیابید، با توجه به این نقاط مشترک به احتمال زیاد به جواب سوالتان می‌رسید.

۳_ از انجام دادن چه کارهایی احساس لذت و خوشحالی می‌کنید؟

حتماً برای هر کسی کاری وجود دارد که با انجام دادنش خستگی خیلی به سراغش می‌آید و در حین انجام ، گذر زمان را حس نمی‌کند. این کار می‌تواند هر چیزی باشد؛ از باغبانی و آشپزی بگیر تا تعمیرکاری رانندگی. با توجه کردن به زندگی اطرافیان‌مان می‌توانیم ببینیم کسانی که در کاری استعداد دارند آن را با عشق و علاقه انجام می‌دهند و به همین خاطر است که موفق و پیروز هستند.

از کارهایی که در خانه می‌توانید انجام دهید شروع کرده و به کارهای بیرون از خانه برسید، هر کاری که نسبت به آن احساس خوبی دارید را انجام دهید تا بالاخره استعداد تان را پیدا کنید.

 

۴_ عادی انگاری را کنار بگذارید !

یک نکته که در پیدا کردن استعداد بسیار حائز اهمیت است این است که، با نگاهی جدید به دنیای اطرافتان نگاه کنید! خیلی از ما استعدادمان را پیدا کرده‌ایم اما به آن به عنوان استعداد نگاه نمی‌کنیم ، بلکه آن را یک کار عادی می‌دانیم که هر انسانی می‌تواند انجام دهد، در حالیکه اینطور نیست. مثلاً ممکن است شما در آشپزی خیلی خوب باشید و غذاهایی درست کنید که پیش ‌همه‌ی فامیل زبانزد باشد اما تا به حال به این مهارت به عنوان استعداد نگاه نکرده باشید یا شاید ممکن است شما در حسابرسی مسائل مالی شخصی‌تان بسیار خوب باشید و بتوانید مسائل مالی را خیلی خوب حل کنید اما به عنوان استعدادتان نگاه نکرده باشید.

 

۵_ از افراد منفی باف و بی‌انگیزه فاصله بگیرید .

همیشه کسانی هستند که شما را نادیده بگیرند و استعدادتان را انکار کنند. این افراد از ضعف شخصیتی برخوردار هستند و همانطور که خودشان به هدف زندگی شان نرسیده‌اند، برای شما هم همین را می‌خواهند. دسته دیگری هستند که موفقیت را صرفاً برای خودشان می‌دانند و به همین دلیل نه تنها به دیگران کمک نمی‌کنند که استعدادشان را پیدا کنند بلکه تا جایی که بتواند انرژی منفی به این فرد می‌دهند تا دست از دنباله روی برای رسیدن به هدفش بردارد. اینجاست که اهمیت خودباوری و اعتماد به نفس را درک می‌کنید، انسان‌های با استعداد زیادی وجود داشته‌اند که استعدادشان توسط دیگران انکار و مسخره شده است اما آنها به خودشان باور داشتند و در مسیر درست در راستای آرزوهایشان قدم برداشته‌اند و به هدفشان رسیده‌اند.

 

۶_ کتابهایی در زمینه انگیزشی و کشف استعداد بخوانید.

خواندن کتاب‌هایی که شما را تشویق می‌کنند پیشرفت کنید و با استفاده از استعداد تان در راستای آن تلاش کرده و موفق شوید بهترین راه برای تقویت روحیه بالندگی و رشد شماست. با خواندن کتاب‌هایی در زمینه کشف استعداد می توانید به اطلاعات و روش‌های در این زمینه دست پیدا کنید.

از جمله کتاب‌هایی در این زمینه می‌توان به : استعدادیابی و استعدادپروری، کشف و پرورش استعداد، استعداد هرگز کافی نیست، زندگی خود را طراحی کنید و … اشاره کرد.

 

۷_ تست شخصیت شناسی بدهید.

با وجود تمام راه‌هایی که گفتیم شاید پیدا کردن استعدادتان هنوز مشکل باشد! در این صورت می‌توانید از تست های شخصیت شناسی معروف و معتبری مثل : تست استعداد یابی MBTI، اوکانر، هالند، گاردنر و … استفاده کنید.

 

تفاوت استعداد و خلاقیت چیست ؟

 

ممکن است که به اشتباه معنای استعداد و خلاقیت را یکی بدانید و بگویید مثل هم هستند اما اینطور نیست! استعداد توانایی و مهارت انجام دادن کاری در زمانی کمتر از دیگران و همینطور بهتر از دیگران است اما خلاقیت به معنای ایجاد فکر و طرحی نو در یک کار است. به عنوان مثال شما در کشاورزی استعداد دارید اما در این کار خلاقیتی ندارید، شما می‌توانید بکارید و برداشت کنید اما به این فکر نیفتاده‌اید که درختی را پیوند زده یا گلخانه‌ای طراحی کنید! خلاقیت در کنار استعداد می‌تواند ترکیب اعجاب آوری باشد که به رشد و تولید بیشتر می‌انجامد.

 

استعداد مهمتر است یا تلاش؟

 

بحث بین کاربرد این دو کلمه بسیار رخ می‌دهد؛ خیلی از آدم‌ها بر خلاف ‌خواسته‌ی ذاتی‌شان مجبور به انجام کاری می‌شوند که نه در آن استعداد دارند  نه دوستش دارند اما به واسطه‌ی عاملی مجبورند در آن کار تلاش ‌کنند و به مقام، جایگاه یا ثروتی برسند. در بحث استعداد باید این را بدانید که پیدا نکردن و استفاده نکردن از آن مثل داشتن الماسی در دستانتان می‌باشد که از آن هیچ استفاده‌ای نکنید! به واسطه استعداد، علاقه به وجود می‌آید و به واسطه علاقه، تلاش شکل می‌گیرد. کاری که در آن استعداد دارید راحت‌تر انجام می‌شود و تلاشی هم که صورت می‌گیرد لذت بخش تر است؛ اما با همه‌ی این‌ها نباید اهمیت تلاش و کار مداوم را در رسیدن به موفقیت نادیده گرفت!

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت