اردوان فرهاد مشیری، حتی در فوتبال!

توسط | مرداد 4, 1400 | افراد موفق ایرانی, بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

8 دقیقه

تا به حال مقاله های بسیاری را با موضوع ایرانیان موفق خارج از کشور خوانده اید. ایرانیانی که برخی در کشور های دیگر به دنیا آمده اند و یا با سرمایه ای ناچیز رو به مهاجرت آورده اند. اما چرا؟ آیا در ایران کارآفرین موفق و در تراز جهانی وجود ندارد؟ شرایط سخت اقتصادی و سیاسی ایران مانعی برای پیشرفت است؟ و یا دانشگاه های داخلی نمی توانند خروجی های مقولی را به یاری جامعه برسانند؟ به طور کلی می توان گفت که جواب تمام این پرسش ها، بله است. اغلب مدیران برجسته ایران در قبل از انقلاب و یا سال های ابتدایی انقلاب اسلامی کسب و کار خود را آغاز کرده اند. زمانی که شرایط مناسب برای بنا نمودن یک تجارت عظیم وجود داشت. در حال حاضر اما زیاد خبری از موفقیت نیست و بنیانگذاران استارتاپ های اسنپ، علی بابا، شیپور و… را می توان از نمونه ها انگشت شمار این امر نام برد.

یادم می آید پس از اعلام ممنوع الکاری عادل فردوسی پور، از مجریان و برنامه سازان قهار صدا و سیما، وی در گفته ای اذعان داشت که همواره به دانشجویان خود در دانشگاه صنعتی شریف این نکته را گوشزد می کرده است که در ایران بمانند و این کشور را از نو بسازد اما پس اعلام ممنوع الکاری، وی دیگر حرفی برای گفتن نداشته است!

اگر به همین تعداد انگشت شمار کارآفرینان داخلی کشور نگاهی بیندازید، به خوبی متوجه خواهید شد که اغلب آنها فارغ از تحصیلات دانشگاهی به نقطه ای که اکنون در آن سکنی گزیده اند، رسیده‌ اند. برخی ها بدون تحصیلات دانشگاهی و برخی دیگر با تحصیلات دانشگاهی غیر مرتبط با زمینه کسب و کار خود هستند و این مسئله ضعف دانشگاه های داخلی را نشان می دهد. مسئله که سال ها پیش به صورت شوخی در بین کاربران فضای مجازی دست به دست شد ؛ نوشته پشت خودروی  زامیاد، عاقبت لیسانس و خودروی های لوکس، عاقبت فرار از مدرسه! حال اما این شوخی بد جوری به حقیقت پیوسته است.

مهاجرت، می تواند راهکاری مناسب برای فرار از معضلاتی باشد که شما را در زندانی به نام ناامیدی حبس خواهند کرد. راهکاری مناسب که بسیاری از ایرانیان را در مسیر موفقیت سوق داده و حال رد پای آن ها را می توان در هر زمینه، تجارت و کسب و کاری دید. حتی در فوتبال…

 

زندگینامه و داستان موفقیت اردوان فرهاد مشیری

 

اردوان فرهاد مشیری متولد ۱۸ می‌ سال ۱۹۵۵ در ایران، تاجر و سرمایه‌ گذار ایرانی-انگلیسی است. مشیری ساکن کشور شاهزاده‌ نشین موناکو در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل جنوب فرانسه است. اطلاعات بسیاری از دوران کودکی مشیری و چگونگی ورود او به دنیای کسب کار در دسترس نیست اما با توجه زندگینامه دیگر افراد موفق، می توان حدس و گمان هایی را زد. علاقه مند، پر اشتیاق با استعداد و چیز هایی از این قبیل.

والدین مشیری در سال ۱۹۷۹ میلادی درست پس از وقوع انقلاب اسلامی ایران، از ایران گریختند. پر وی پزشک ارتش و مادرش نیز ناشر بود.

اردوان فرهاد مشیری فارغ‌ التحصیل دانشگاه یو‌ سی‌ ال لندن است، متاهل است و دو فرزند دارد. حتی از نام دانشگاهی که وی در آن  فارغ التحصیل  شده می توان آیندهٔ فوتبالی وی را به خوبی دید. UCL مخفف UEFA  Champions League

 

وی در انگلیس و روسیه صاحب سهامی در شرکت‌ های متعدد انرژی و فولاد است. فرهاد مشیری حسابدار قهاری نیز هست اگر چه جزو ۱۰ ثروتمند برتر انگلیس نیست اما او جزو میلیاردر هایی است که به تازگی به جمع ثروتمندان بزرگ انگلیس اضافه شده است.

فرهاد مشیری به همراه شریک خود در سال ۲۰۰۷، توانستند  ۱۴٫۶۵ درصد سهام باشگاه آرسنال را خریداری کرده و از آن خود کنند. چند ماه بعد نیز با پیشرفتی چشمگیر صاحب ۲۳ درصد سهام این باشگاه شدند. در همان روز ها بود که مشیری اعلام کرد حداقل ۲۵ درصد سهام آرسنال را می‌ خواهد و در سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۳۰ درصد سهام آرسنال به مشیری و شریکش رسید.

در فوریه ۲۰۱۶، اردوان فرهاد مشیری پس از واگذار کردن سهامش در آرسنال به علیشر عثمانوف، ۴۹.۹ درصد سهام باشگاه اورتون را خریداری کرد و جز سهام داران اصلی این باشگاه شد. گفته می‌ شود آقای مشیری با قراردادی ۲۰۰ میلیون پوندی اختیار این باشگاه را در دست گرفته است. تا کنون تلاش شده بود تا هویت مالک جدید اورتون مخفی بماند اما سرانجام باشگاه اورتون اعلام کرد که اردوان فرهاد مشیری ۶۰ ساله تبدیل به سهام‌ دار اصلی این باشگاه شده است.

مشیری در روز های نخست حضور در باشگاه اورتون در طی مصاحبه‌ ای اعلام کرد: «می‌خواهم بخشی از آیندهٔ باشگاه باشم. اورتون همیشه دارای ثبات بوده و از سال ۱۹۵۴ در بالاترین سطح باقی‌مانده است. اورتون باشگاه بزرگی است که باید برنده باشد.»

سرمربی اسپانیایی وقت اورتون نیز درباره حضور مشیری به عنوان سرمایه گذار گفته است که :« این یک خبر بسیار خوب است. با آقای مشیری ملاقات داشتم و آنچه دیدم این است او یک جنتلمن به شمار می‌رود که ارزش های فراوان و دانش خوبی از لیگ برتر انگلیس دارد زیرا او با یک باشگاه دیگر (آرسنال) در این زمینه همکاری داشته است.»

هنوز ساعاتی از درز خبر خرید نیمی از سهام باشگاه اورتون توسط یک میلیاردر ایرانی نگذشته بود که شایعات مربوط به این معامله در رسانه‌ های لندن به ویژه سایت‌ های نزدیک به باشگاه اورتون منتشر شد. بنابر این گزارش هواداران اورتون پس از یک دهه انتظار برای حضور یک سرمایه‌ گذار در تیم محبوب خود از این اتفاق بسیار خوشحال شدند و امیدوار اند که با حضور این ایرانی میلیاردر، اورتون بتواند طی ۱۰ سال آینده خود را به جمع ۴ تیم برتر لیگ جزیره برساند.

بنابر اعلام سایت‌ های هواداری اورتون، این ایرانی مقیم لندن به شدت به فوتبال به خصوص به تیم اورتون علاقه‌ مند است و به همین دلیل برای خرید سهام این باشگاه سهام آرسنال را واگذار کرده تا بتواند از توان اجرایی بیشتری در تیم جدید خود برخوردار شود.

بنابر این گزارشات مشیری پشت پرده پیشنهاد آرسنال به مهاجم ایرانی حاضر در فوتبال روسیه بود اما در نهایت به علت عدم اختیارات کافی در آرسنال موفق به انتقال سردار آزمون از روبین‌ کازان روسیه به آرسنال انگلیس نشد و سردار به تیم زنیت روسیه پیوست. اما در آینده ای نه چندان دور می توان به حضور فوتبالیست های ایرانی در این تیم امیدوار بود که قطع به یقین این امر می تواند کمک شایانی را به بهبود سطح فوتبال ملی کشورمان بکند.

از افتخارات و عناوین کسب شده توسط مرد فوتبالی دنیای کسب و کار می توان به قرار گیری در رتبهٔ ۸۹۴ ام در فهرست میلیاردر های مجله فوربز اشاره ای داشت. به نوشته این نشریه ۲.۲ میلیارد دلار ثروت دارد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت