چگونگی تشکیل شرکتebay

توسط | اسفند 28, 1399 | کسب و کار | 0 نظر

11 دقیقه

امروزه خرید و فروش آنلاین گسترش بسیار زیادی پیدا کرده است. یکی از شرکت‌هایی که در این زمینه از ابتدا پرچمدار بوده است، بدون شک شرکتی ebay است. در واقع می‌توان گفت قدیمی‌ترین سایت مزایده متعلق به شرکت ای‌بی است. این شرکت بستری را فراهم کرده است تا بسیاری از مزایده‌ها در فضای این سایت برگزار شوند. شرکت ebay با برگزاری حراجی آنلاین خیلی زود توانست جایگاه ویژه‌ای را در میان مخاطبان خاص خود پیدا کند.

جالب است بدانید مؤسس و مالک شرکت ebay یک فرد ایرانی آمریکایی است. از این رو ما تصمیم گرفتیم تاریخچه شرکت ای‌بی را زیر ذره‌بین ببریم. همچنین درباره بیوگرافی مالک شرکت ebay نیز صحبت خواهیم کرد. اولین سایت مزایده آنلاین خدمات بسیار زیادی را به عرصه خرید و فروش ارائه کرده است. همچنین استقبال از سایت شرکت ebay به‌قدری بالا بود که در مدت کوتاهی تبدیل به بهترین سایت مزایده شد.

امروزه سایت‌های بسیار زیادی هستند که شما می‌توانید به کمک آن‌ها خریدهای اینترنتی خود را انجام دهید. اما سایت ای‌بی یکی از بهترین‌ها است و به طور کلی در آن مزایده و حراجی برگزار می‌شود. این شرکت در واقع یک شرکت تجارت الکترونیک است که در آمریکا پایه‌گذاری شده. در ابتدا قصد داریم با بیوگرافی کوتاهی درباره مالک شرکت ebay این مقاله را آغاز کنیم.

بیوگرافی بنیان‌گذار شرکت ebay

پیر مراد امیدیار که در ابتدا نام کوچک او پرویز بود، مالک و مؤسس شرکت ebay است. پیر امیدیار در ۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ در پاریس متولد شد. او پس از اینکه به همراه والدینش در شش‌سالگی به آمریکا مهاجرت کرد، نام خود را از پرویز به پیر تغییر داد. جالب است بدانید والدین او در ابتدا برای تحصیل به فرانسه مهاجرت کرده بودند. آن دو پس از آشنایی با یکدیگر ازدواج می‌کنند و ثمره ازدواجشان پیر امیدیارمی‌شود که افتخارات بسیار زیادی را تاکنون کسب کرده است.

جالب است بدانید علاقه به رایانه و برنامه‌نویسی در سنین بسیار کم در پیر امیدیار وجود داشت. او زمانی که در دبیرستان مشغول به تحصیل بود، تمام تلاشش را می‌کرد که سر کلاس حاضر نشود و به سراغ رایانه و برنامه‌نویسی می‌رفت. سرانجام او موفق شد اولین برنامه رایانه‌ای‌اش را در ۱۴ سالگی بنویسد. معلم او پس از مدتی وقتی علاقه شدید او را به برنامه‌نویسی دید، مانع او نشد و حتی سعی کرد به او کمک کند.

بنابراین از او خواست تا یک برنامه عالی برای کتابخانه مدرسه بنویسد و در ازای آن ساعتی ۶ دلار دستمزد به او پرداخت می‌کرد. البته در آن زمان ۶ دلار پول کمی بود، اما همین هم انگیزه بسیار زیادی برای پیر امیدیار ایجاد کرد. پیر امیدیار در نهایت تحصیلات خود را در رشته علوم رایانه‌ای در دانشگاه تمام کرد و لیسانس خود را با این عنوان دریافت کرد.

شروع کارآفرینی مالک شرکت ebay

پیر امیدیار زمانی که در دوره لیسانس تحصیل می‌کرد، در یکی از شرکت‌های زیرمجموعه اپل مشغول به کار شد. او در این شرکت یک برنامه مدیریت حافظه می‌نوشت و سپس موفق شد اپلیکیشن خود را به طور آنلاین منتشر کند. او از تمام افرادی که از آن اپلیکیشن استفاده می‌کردند، درخواست کرد تا می‌توانند بابت این نرم‌افزار پول بپردازند. البته باز هم پولی که در آن زمان جمع می‌کرد، به‌سختی کفاف زندگی‌اش را می‌داد. اما او هرگز تسلیم نشد. در نهایت پیر امیدیار به همراه سه تن از دوستانش در سال ۱۹۹۱ یک شرکت نرم‌افزاری راه‌اندازی کرد.

آن‌ها در ابتدا نام شرکت خود را eshop  گذاشته بودند. این شرکت هم یک شرکت نرم‌افزار آمریکایی بود. آن‌ها با این کارشان یک کارآفرینی بزرگ ایجاد کرده بودند. در واقع این شرکت در زمینه فروش آنلاین به‌صورت مستقیم کار می‌کرد. همچنین از کنار این شرکت، شرکت‌های زیرمجموعه دیگری نیز تأسیس شدند. پس از مدتی توجه شرکت مایکروسافت به شرکت نوپای پیر امیدیار جلب شد؛ بنابراین مایکروسافت در نهایت شرکت آن‌ها را در سال ۱۹۹۶ خریداری کرد. پیر امیدیار یکی از بهترین معامله‌های خود را تا آن زمان انجام داده بود. او از فروش شرکتش توانست سود یک‌میلیون‌دلاری کسب کند. اما این پایان کار نبود. پس از مدتی او تصمیم گرفت تا شرکت ebay را تأسیس کند. پس در ابتدا باید یک برنامه دقیق می‌نوشت.

چگونگی تأسیس شرکت ebay

پیر امیدیار همیشه در این فکر بود که بتواند بستری را ایجاد کند که افراد در آن بتوانند به‌راحتی خرید و فروش انجام دهند. همچنین او می‌خواست این بستر را در فضای اینترنت ایجاد کند؛ بنابراین در سال ۱۹۹۵ درحالی‌که ۲۸ ساله بود، شروع برنامه‌نویسی کرد. او پرقدرت‌تر از همیشه کار برنامه‌نویسی را پیش گرفت و تلاش کرد تا یک بازار آنلاین را طراحی کند. در نهایت او یک نمونه ساده و اولیه را از برنامه‌نویسی خودش در یک وب‌سایت شخصی ایجاد کرد. نامی که او برای این سایت انتخاب کرده بود، اکشن وب ( action web) بود.

شاید باورتان نشود اما مالک شرکت ebay هم از یک اتاق بسیار کوچک در خانه خود برنامه‌نویسی را شروع کرد. او پس از مدتی باز هم‌نام شرکت و سایت خود را تغییر داد و حالا همه شرکت او را با نام شرکت ebay می‌شناختند. در ابتدا او با برگزاری حراج و مزایده‌های کوچک کار خود را آغاز کرد. اما در ادامه بخش‌های دیگری را هم نیز پوشش داد. برای مثال درباره ویروس ابولا مطالب و اطلاعات مفیدی را به اشتراک گذاشت. این یکی از راه‌های تبلیغات پرسود برای شرکت ای‌بی بود. چراکه تمام افراد برای خواندن مطالب ویروس ابولا وارد سایت می‌شدند؛ اما در نهایت می‌توانستند از خدمات سایت نیز استفاده کنند.

پیر امیدیار پس از مدتی کارش را بسیار جدی‌تر دنبال کرد. جالب است بدانید برای ماه اول در سال ۱۹۹۷ این شرکت ۲ میلیون نفر برگزارکننده مزایده داشت. تا اواسط همان سال این عدد همین‌طور افزایش پیدا می‌کرد، تا جایی که تقریباً ۸۰۰ هزار مزایده در سایت شرکت ebay برگزار می‌شد. این آمار یک آمار روزانه برای این شرکت بود. از این رو کم‌کم پیر امیدیار تصمیم گرفت از شغل کارمندی خود استعفا دهد و زمان بیشتری را برای شرکت خود اختصاص دهد.

اولین فروش شرکت ebay

شاید این موضوع هم برای شما جالب باشد که بدانید اولین جنسی که در شرکت ebay فروخته شد، چه چیزی بود. اولین چیزی که در این سایت به فروش رسید، متعلق به خود پیر امیدیار بود. او به یک اشاره‌گر لیزری قدیمی داشت که از قضا این وسیله کمی شکسته بود. پیر امیدیار در ابتدا قصد داشت آن را دور بیندازد، ولی آن را به‌عنوان مزایده در سایتش قرار دهد.

جالب است بدانید شخصی برای خرید آن وسیله شکسته داوطلب شد. پیر امیدیار که همچنان باورش نمی‌شد کسی یک وسیله شکسته را بخرد؛ از طریق ایمیل با خریدار ارتباط برقرار کرد. او سعی کرد واضح‌تر به خریدار بگوید که این وسیله شکسته است. اما جوابی که آن شخص به پیر داد جالب بود. او گفت که یک کلکسیونر اشاره‌گر لیزری شکسته است و کارش جمع‌کردن همین وسیله‌هاست. در نهایت این وسیله به ارزش حدود ۱۵ دلار فروخته شد. این اولین چیزی بود که در سایت شرکت ای‌بی به فروش رسید.

گران‌ترین اجناسی که در شرکت ebay فروخته شدند

این موضوع نیز باید برایتان بسیار جالب باشد که گران‌ترین اجناسی را که در شرکت ای‌بی به فروش رسیده‌اند، بشناسید. جالب است که خیلی از آن‌ها عجیب‌وغریب هم هستند؛ بنابراین توصیه می‌کنم این قسمت را از دست ندهید. گران‌ترین اجناس به شرح زیر هستند:

  • یک قایق توسط فردی روسی که یکی از میلیاردرهای روسیه بود، به مبلغ ۱۶۸ میلیون دلار خریداری شد.
  • یک هواپیمای جت در سال ۲۰۰۱ به ارزش حدود ۵ میلیون دلار به فروش رسید.
  • ناهار با وارن بافت یکی از عجیب‌ترین چیزهایی بود که در شرکت ای‌بی به فروش می‌رسید. هزینه این ناهار حدود ۳ میلیون دلار بود. در نهایت هم فردی ناشناس این مبلغ را پرداخت کرد و حاضر شد با پرداخت چنین هزینه‌ای یک ناهار لذت‌بخش در کنار وارن بافت داشته باشد.
  • یک شهر کوچک در سال ۲۰۰۳ در تگزاس آمریکا به مبلغ حدود ۳ میلیون دلار فروخته شد.
  • یک‌خانه مجلل که یک پناهگاه هسته‌ای هم داشت به مبلغ ۲.۱ میلیون دلار فروخته شده
  • یک چوب بیسبال که متعلق به یکی از معروف‌ترین بازیکنان بیسبال به نام جو جکسون بود، در مزایده‌های شرکت ای‌بی فروخته شد. ارزش این چوب بیسبال حدود ۵۷۸ هزار دلار بود.

این‌ها تنها بخشی از گران‌ترین و عجیب‌ترین اجناس فروخته شده در شرکت ebay هستند. تصور کنید شرکتی که روزانه بیش از ۸۰۰ هزار مزایده برگزار می‌کند، چه آمار عجیب‌وغریبی از این خرید و فروش‌ها خواهد داشت.

ایجاد اسکایپ توسط شرکت ebay

شرکت ebay در طول این سال‌ها شرکت‌های کوچک و بزرگ مختلفی را خریداری کرده است. اما خودش نیز اپلیکیشن‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه‌ای متفاوتی را ایجاد کرده است. یکی از مشهورترین اپلیکیشن‌ها برنامه اسکایپ است. اسکایپ توسط شرکت ای‌بی ایجاد شد. همان‌طور که می‌دانید این برنامه، یک پیام‌رسان صوتی تصویری بود. برنامه اسکایپ نیز نزد مخاطبانش بسیار محبوب شد و توانست بیش از ۴۸۰ میلیون کاربر را به خود را دهد. در نهایت شرکت ای‌بی سهام اسکایپ را عرضه کرد و باز هم مایکروسافت اسکایپ را به مبلغ هشت و نیم میلیارد دلار خریداری کرد.

فروش این اجناس در ای‌بی ممنوع است

بسیاری از اجناس هم هستند که خرید و فروش آن‌ها چند از لحاظ قانونی و چه از نظر قوانین شرکت ebay غیرمجاز است. برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

فروختن لیست‌های احتمالی مانند قرعه‌کشی

فروش انواع سلاح گرم و سرد و غیره

موادی که توهین‌آمیز محسوب می‌شوند. مثلاً مواد منفجره یا موادی که باعث نقض نژادی می‌شوند. فروش و مزایده مواد غذایی هم در این شرکت ممنوع است. از این لحاظ به نظر می‌رسد مالک شرکت ebay به تمام جوانب این کار اندیشیده است و یک شرکت بی‌نقص را ایجاد کرده.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت