انیمیشن کوکو (Coco)، منتظر نباشید!

توسط | تیر 12, 1400 | فیلم انگیزشی | 0 نظر

10 دقیقه

برای راه اندازی یک کسب و کار، رسیدن به هدف و برای هر آن چیزی که امروز در سر می پرورانید و در آینده رویای فتح آن را دارید نباید منتظر باشید. نباید منتظر گوشه از تاریخ از اجدادی خود بگردید تا فردی را همانند خود با هدف و علاقه ای مشترک بیابید. فقط را نیست حتما در مسیر موفقیت راه همیشگی آب و اجدادی تان را در پیش بگیرید و یا به یافتن فردی هم مانند خود بپردازید. سعی کنید که نفر اول باشید، انتقادات، پیشنهادات و نظرات بیهوده اطرافیان را کنار بگذارید و به دنبال چیزی بروید که رویای آن هر شب خواب را از چشمانتان می گیرد. این یکی دیگر از دلایل مهم موفقیت آمیز انسان های بزرگ است. به مصاحبه و گفتگو های افراد موفق داخلی و جهانی دقت کنید؛ همه آنها در دوران نوجوانی با این تفکر اشتباه مواجهه شده اند که تو به درد این کار نمی خوری! تو را چه به این کار ها؟! به درس و مشق ات برس و فکر آن را نکن! و یا مانند انیمیشن مورد بحث امروز ما جد اندر جد کفاش بوده ایم پس تو هم باید کفاش بشوی…

داستان انیمیشن کوکو، موسیقی در برابر خانواده

در کشور مکزیک و شهر سانتا سیسیلیا استعدادی از هنر موسیقی نهفته است؛ پسری ۱۲ ساله ای به نام میگل که در رویای تبدیل شدن به یک موزیسین و خواننده حرفه ای غرق شده اما مانع بزرگی پیش روی خود می بیند و آن هم ممنوعیت موسیقی در خانواده اش است چرا که مادر مادر مادربزرگش، مامان ایملدا پس از ازدواج با یک موزیسین، به همراه دختر سه ساله اش به نام کوکو توسط آن موزیسین ترک می شوند و از آن زمان مامان ایملدا صنعت کفش سازی را در خانواده راه می اندازد و آن را به عنوان شغلی خانوادگی به ارث می گذارد.

میگل هم اکنون با بزرگ خاندان کوکو (دختر ایملدا) و بقیه خانواده زندگی می کند و به به واکس زدن کفش های مردم در سطح خیابان ها مشغول است.

اصرار های خانواده برای علاقه مند کردن او به شغل کفش سازی، می توانست جواب بدهد و نیگل را از رویا هایش دور کند اما علاقهٔ وی به ارنستو دلا کروز ( بهترین و معروف ترین خواننده مکزیک) ایمان او را به موسیقی قوی تر می کرد. مایکل در اتاق زیر شیروانی به شنیدن موسیقی های دلا کروز می نشست و سعی می کرد تا تمام رفتار او و را به نوعی تقلید کند.‌

میگل متوجه می شود که در روز مردگان مسابقه ای با محوریت خوانندگی در میدان بزرگ شهر انجام خواهد گرفت و این بهترین فرصت برای شکوفایی استعداد های وی است اما باید طوری در این مسابقه شرکت کند تا افراد خانواده بویی نبرند اما تصادفی در این میان رخ می دهد و با شکسته شدن عکس مامان ایملدا، میگل متوجه شباهت گیتار ارنستو دلا کروز با شوهر مامان ایملدا می شود. میگل به این مهم دست می یابد که از نسل دلا کروز است و به همین دلیل شعله عشق به موسیقی در درون وی زبانه یافته است. این حقیقت میگل را خوشحال اما خانواده وی را عصبانی می کند و به همین سبب مادربزرگش گیتار وی را می شکند.

میگل متوجه می شود بدون گیتار توان شرکت در مسابقه را ندارد به مقبره دلا کروز می رود تا گیتار مشهور وی را به نوعی قرض بگیرد اما همین امر سبب می شود تا او به دنیای پس از مرگ راه یابد. میگل اقوام مرده اش را پیدا می کند که می توانند او را ببینند و از سرزمین مردگان برای دیدن اقوامشان به سرزمین زنده ها امده اند. میگل همراه با اقوامش به سرزمین مرده ها می روند تا مشکل را پیدا کنند و وقتی به انجا می رسند میبینند که ایملدا نمی تواند عبور کند و به سرزمین زنده ها برود چون میگل عکس او را از روی طاقچه خانوادگی برداشته است. میگل متوجه می شود که به علت دزدی از یک مرده در روز مردگان نفرین شده است و تنها راه برگشتن او به سرزمین زنده ها این است که یکی از اقوام مرده اش برای او را دعای خیر کند و همچنین اگر تا طلوع افتاب این کار انجام نشود میگل برای همیشه در سرزمین مردگان می ماند. ایملدا به میگل پیشنهاد می دهد که حاضر است او را دعای خیر کند ولی به شرط اینکه تمام فعالیت های مربوط به موسیقی اش را متوقف کند. میگل قبول نمی کند و تصمیم میگیرد روح ارنستو دلا کروز را پیدا کند و از او دعای خیر بطلبد.

در این میان او با هکتور آشنا می شود که ادعا می کند ارنستو دلا کروز را می شناسد و به میگل کمک می کند که او را پیدا کند به شرطی که میگل عکس او را با خودش به سرزمین زنده ها ببرد تا هکتور بتواند عبور کند و دخترش را قبل از اینکه دخترش او را فراموش کند، ببیند چرا که هکتور ممکن برای همیشه ناپدید و به دنیای دیگر وارد شود.  هکتور به میگل کمک می کند در یک مسابقه استعداد یابی شرکت کند که جایزهٔ آن دعوتنامه ای به عمارت ارنستو دلا کروز است. اما میگل در  هنگام مسابقه اعضای خانواده اش را در بین جمعیت  می بیند که دنبال او می گردند و مجبور به فرار می شود. میگل مخفیانه وارد عمارت می شود و خودش را به ارنستو معرفی می کند ارنستو از او استقبال می کند و به همه اعلام می کند که میگل از نسل اوست. هکتور با آنها رو به رو می شود و از میگل درخواست می کند که طبق قرار عکسش را با خود به سرزمین زنده ها برگرداند. ارنستو و هکتور با هم درگیر شده و بحثشان می شود و میگل متوجه می شود آنها با هم کار می کردند ولی زمانی که هکتور تصمیم گرفته به خانه برگردد ارنستو عصبانی شده و او را مسموم کرده و به قتل می رساند. سپس گیتار و اهنگ های او را دزدیده و به وسیله ی آنها مشهور شده است. برای محافظت از شهرتش ارنستو عکس را پیش خود نگه می دارد و دستور می دهد میگل و هکتور را درون چاه بیاندازند. میگل و هکتور پس اینکه متوجه نسب خود با یکدیگر می شوند، توسط ایملدا و اقوام میگل از چاه نجات می یابند. آنها برای باز پس گیری عکس هکتور به کنسرت بزرگ دلا کروز می روند و موفق می شوند تا چهره پلید دلا کروز را برای همه پدیدار کنند اما عکس هکتور ناپدید می شود. میگل درست لحظاتی پیش از طلوع آفتاب با دعای خیر ایملدا و هکتور به دنیا بر می گردد و کوکو را به یاد پدرش می اندازد تا هکتور از فراموشی نجات دهد. موسیقی هکتور را نجات می دهد، خانواده را دور هم جمع می کند و میگل را به آنچه که آرزویش را داشت، می رساند.

میگل دو دنیای پس از مرگ و پیش مرگ را بهم ریخت و در زمانی که پای جانش وسط بود باز هم موسیقی را انتخاب کرد چرا که موسیقی هدف و دلیل زنده ماندن وی بود. میگل از یک جایی به بعد دیگر عشق به موسیقی را پنهان نکرد و با هر مخالفتی واکنش نشان می داد تا بتواند از خودش و رویایش در برابر تصمیم گیری ها، نصیحت ها، تعیین تکلیف های اشتباه و غلط اطرافیان حفظ کند.

با اینکه هکتور و میگل تنها موزیسین های خانواده بودند اما همیشه برای شروع نباید به دنبال فردی با هدفی و پیشه ای یکسان گشت چرا که باید برای هر چیزی تلاش و پشتکار لازم را داشت حتی اگر شما نفر اول در خانواده تان باشید که به راه اندازی کسب و کاری با ایده ای نو فکر کرده است!

معرفی انیمیشن کوکو

کارگردان : لی اونکریچ (Lee Unkrich‎)

تهیه‌کننده : دارلا کی اندرسون

فیلمنامه نویس : آدریان مولینا، متیو آلدریخ

نویسنده : لی آنکریچ، جیسون کاتز، متیو آلدریچ، آدریان مولینا

صداپیشگان : آنتونی گونزالس در نقش میگل پسر دوازده ساله اهل موسیقی

بنجامین برت در نقش ارنستو دلاکروز، مشهورترین موسیقی‌دان در تاریخ مکزیک و الگوی میگل

گائل گارسیا برنال در نقش هکتور

آلانا اوباک در نقش ماما ایملدا ریورا، مادرجد مادربزرگ میگل

رینی ویکتور در نقش مادر بزرگ میگل که سخت مخالف موسیقی است

ادوارد جیمز آلموس در نقش دوست هکتور

آلفونسو آرائو در نقش شوهر کوکو

موسیقی : مایکل جاکینو

کشور : ایالات متحده آمریکا

شرکت تولید کننده : والت دیزنی پیکچرز، استودیوی پیکسار

جوایز و افتخارات انیمیشن کوکو

انیمیشن کوکو بسیار پر افتخار ظاهر شد و در امریکا و کانادا بیش از ۲۰۹ میلیون دلار به فروش رسید. همچنین در کشور های دیگر بیش از ۵۹۷ میلیون دلار درامد کسب کرد. انیمیشن کوکو که با بودجه ی ۱۷۵ میلیون دلاری ساخته شد موفق شد باکس افیس جهانی فوق العادهٔ ۸۰۷ میلیون دلاری را برای خود رقم بزند. انیمیشن کوکو به ۲ جایزهٔ اسکار بهترین موسیقی و بهترین انیمیشن رسید و یک جایزهٔ گلدن گلوب بهترین انیمیشن و جوایز بسیار دیگری را نیز از آن خود کرد.

انیمیشن کوکو در دیگر جوایز معتبر سینمای جهان بسیار موفق ظاهر شد و ۶۸ جایزه بین‌المللی و ۹۱ کاندیداتوری را به لیست افتخارات خود اضافه کرد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت