محتوای صوتی تاثیر گذارتر است یا محتوای ویدئویی؟

توسط | بهمن 11, 1399 | بازاریابی, تولید محتوا | 0 نظر

4 دقیقه

منطق چنین القا می‌کند که محتوای ویدئویی به لطف داشتن تصویر واضح به همراه دیالوگ گفتاری، طبیعتاً باید قدرت عاطفی بیشتری ایجاد کند، اما مطالعه‌ای در کالج دانشگاه لندن نشان می‌دهد که محتوای صوتی می‌تواند منجر به افزایش بیشتر ضربان قلب و سایر معیارهای بیومتریک احساسات شود. این احتمالا پایان پرسش برنده‎ی صدا در مقایسه با ویدئو نیست، اما یک نتیجه‌ی کنجکاو کننده است.

دکتر جو دولین و محققان دیگر، مواردی از افراد داشتند که به طور متنوع، صحنه‌های دراماتیک بازی تاج و تخت، غرور و تعصب، رمز داوینچی و دیگر فیلم‌های محبوب را شنیده و دیده بودند. نسخه‌های صوتی، صرفا آهنگ پس زمینه ویدئوها نبودند، بلکه دیالوگ همان صحنه‌ها بودند که در رمان‌ها شرح داده شده بود. هیچکدام از افراد، محتوای یکسانی را در هر دو قالب تجربه نکردند. زمانی که افراد در حال گوش دادن یا تماشا بودند، آزمایشگران ضربان قلب، پاسخ گالوانیک پوست (یک شاخص هیجانی) و دمای بدن را اندازه گیری می‌کردند.

ویدئو در خود اظهاری‌ها برنده شد!

همانطور که احتمالا انتظار دارید، افراد گزارش کردند که تجربه‌ی فیلم، جذاب‌تر بود. پاسخ‌های پرسشنامه‌ی آن‌ها نشان می‌دهد که توجه بیشتری از خود نشان دادند، بیشتر با کاراکترها درگیر بودند و حین مشاهده‌ی فیلم، احساس بیشتری از “حضور” در داستان داشتند.

البته این پایان داستان نیست. خوانندگان همیشگی مطالب بازاریابی عصبی به خوبی می‌دانند که خوداظهاری‌ها همیشه قابل اعتماد نیستند.

اثر گذاری محتوای ویدئویی

صدا در بیومتریک برنده شد!

در مقابل، شنوندگان صوتی میزان بالاتری از ضربان قلب، پاسخ گالوانیک پوست (GSR) و دمای بدن را در مقایسه با تماشاگرانی که همان محتوا را در قالب فیلم دیده بودند، نشان دادند. در اینجا داده‌های مقایسه‌ای از قسمت انتخابی بازی تاج و تخت در مطالعه آورده شده است.

محققان سطح بالاتر تحریک عاطفی را به عنوان شاخصی توصیف می‌کنند که محتوای صوتی در مقایسه با یک تماشاگر کاملا منفعل، به تخیل فعال شنونده نیاز دارد.

اثر گذاری محتوای صوتی

قبل از اینکه منابع ویدئویی خود را با صوتی تعویض کنید، چند هشدار نکته وجود دارد:

  • مقاله‌ی کامل، حاکی از آن است که حرکت افراد می‌تواند روی اندازه گیری‌های بیومتریک تاثیر بگذارد. بینندگان ویدئو تمایل داشتند متمرکز بر صحنه‌های دراماتیک روی صفحه‌ی مقابل خود، به طور ثابت باقی بمانند. شنوندگان صوتی از آزادی حرکت بیشتری برخوردار بودند که ممکن است بر نتایج تاثیر گذاشته باشد.
  • روایت‌ها داستانی و دراماتیک بودند. جزئیات و تنظیمات متنوع بود، اما محتوا متمایز از اکثر موارد غیرداستانی است. فیلم توضیح دهنده‌ برای شما احتمالا بهتر از یک صوت توضیح دهنده، کار خواهد کرد.
  • همانطور که در بالا اشاره شد، نسخه‌ی صوتی تنها آهنگ صوتی ویدئو نبود، محتوای روایی بود که توسط نویسندگان متبحر، نوشته شده بود. محتوای صوتی را از ابتدا بسازید و به محتوای صوتی ویدئو برای آزمایش صوتی اکتفا نکنید.
  • تنظیمات آزمایشگاهی تقریبا به طور قطعی حواس پرتی کمتری نسبت به تنظیمات زندگی واقعی برای هر دو قالب داشته است.

دانلود PDF محتوای صوتی تاثیر گذارتر است یا محتوای ویدئویی

دانلود پاورپوینت محتوای صوتی تاثیر گذارتر است یا محتوای ویدئویی

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت