10 دقیقه

اندرو کارنگی بدون شک یکی از بهترین و بزرگترین افراد تاریخ آمریکا است. او یک تاجر اسکاتلندی و بزرگترین خَیّر آمریکا نیز بود. اندرو کارنگی در اوایل زندگی‌اش با فقر دست و پنجه نرم می‌کرد، اما این سختی‌ها را پشت سر گذاشت و تبدیل به ثروتمندترین فرد در آمریکا شد. اندرو کارنگی سختی‌های زیادی را در زندگی‌اش تحمل کرد و کارهای بسیار سختی انجام داد تا به اهداف والای خودش برسد. او روح بسیار بزرگی داشت و همیشه به فکر انجام کارهای خیر بود. اندرو نه تنها در طول زندگی‌اش برای مردم دنیا فردی مفید بود، بلکه کاری کرد تا پس از مرگش هم تمام مردم از برکات او بهره‌مند شوند.

در این مقاله قصد داریم زندگی نامه اندرو کارنگی را زیر ذره بین ببریم. ما می‌خواهیم درباره موفقیت‌های او صحبت کنیم و در نهایت نیز بخشی از سخنان او که بسیار الهام‌بخش و مفید هستند را برای شما بازگو می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنم اگر در شرایط بدی به سر می‌برید و ناامید شده‌اید یا برای آینده خود اهداف بزرگی در سر دارید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. مطمئن هستم در آخر، اندرو کارنگی برای شما تبدیل به یک سمبل و الگو می‌شود.

بیوگرافی اندرو کارنگی

اندرو کارنگی در سال ۱۸۳۵ در یکی از شهرهای اسکاتلند، چشم به جهان گشود. پدر و مادر او هر دو کفاش بودند. این خانواده به همراه فرزند دیگرشان در یک اتاق بسیار کوچک، زندگی می‌کردند. چیزی که مسلم است این است که خانواده اندرو وضعیت مالی بسیار بدی داشتند. آن‌ها به طور کامل در فقر به سر می‌بردند.

در نهایت، این خانواده نتوانستند چنین وضعیتی را تحمل کنند. پدر اندرو سعی کرد مقداری پول قرض بگیرد و با آن پول به همراه خانواده‌اش از اسکاتلند به آمریکا مهاجرت کرد. در این زمان که اندرو تنها ۱۲ یا ۱۳ ساله بود، مجبور بود در خارج از خانه کار کند. نکته‌ی ناراحت‌کننده اینجاست که او باید ۶ روز در هفته و هر روز 12 ساعت کار می‌کرد، آن در این سن کم! این در صورتی بود که تنها در هر هفته، یک دلار دستمزد می‌گرفت.

اندرو به مدت ۲ سال در آن کارخانه کار کرد، اما پس از آن سعی کرد تا در جای دیگری مشغول به کار شود؛ از این رو او موفق شد به عنوان پیک تلگراف در شرکتی مشغول به کار شود. کارنگی در آن زمان توانست دستمزد بیشتری به دست بیاورد، همچنین یکی از سودهایی که این کار برای او داشت، این بود که توانست با افرادی بسیار مهم و تاجرهای موفق آشنا شود.

اندرو کارنگی در این زمان به فکر هدف‌های بزرگی بود. او توانست با معلمی آشنا شود و از طریق او توانست سواد را بیاموزد. پس از یک سال که به طور شگفت‌آوری پیشرفت کرد، موفق شد به عنوان مدیر تلفن در همان شرکت قبلی کار کند. کارنگی اکنون در مسیر موفقیت قرار داشت. او پس از مدتی موفق شد به عنوان منشی راه آهن مشغول به کار شود. اندرو کارنگی حالا از فقر نسبی نجات یافته بود.

شروع فعالیت کارنگی

زمانی که اندرو کارنگی در شرکت راه آهن مشغول به کار بود، آن شرکت یکی از بزرگترین و بهترین شرکت‌های آمریکایی بود. او در این شرکت با فردی به نام توماس اسکات آشنا شد و به کمک آن توانست مدیریت دارایی و کنترل هزینه‌های خودش را یاد بگیرد، حتی بعضی اوقات از مادرش پول قرض می‌گرفت تا بتواند سرمایه گذاری کند.

سرانجام توماس اسکات سهامی از یک شرکت ماشین سازی به اندرو داد. اندرو هم در سال ۱۸۶۴ توانست با سرمایه ۴۰ هزار دلاری، مزرعه‌ای در پنسیلوانیای آمریکا خریداری کند. او روی این مزرعه به شدت سرمایه گذاری کرد و بعد از یک سال توانست علاوه بر اصل پولش، سود یک میلیون دلاری کسب کند. اینگونه بود که او توانست بزرگترین شرکت رقیب خودش را بخرد.

جالب است بدانید در همین زمان که اندرو کارنگی در حال کسب موفقیت‌هایش بود؛ فرد دیگری به نام هنری بسمر در جای دیگری از این کره خاکی در حال تحقیق بر روی فرایند تولید فولاد از آهن بود. بسمر، تاجر و مخترع انگلیسی بود. تا آن زمان کسی فناوری استخراج فولاد از آهن را کشف نکرده بود.

در همین زمان، کارنگی که زیاد به انگلیس سفر می‌کرد با بسمر آشنا می‌شود. آن‌ها با یکدیگر کارخانه‌ای مشترک تاسیس می‌کنند. اندرو مدت‌ها با شریک خود کار کرد و در این مدت توانست شرکت‌های بزرگ و کوچک زیادی را خریداری کند، همچنین او توانست در صنعت فولاد و صنعت آهن اطلاعات، تجربه‌های زیادی را کسب کند.

هدف اندرو این بود که بهترین و بزرگترین شرکت فولاد را تاسیس کند و در نهایت هم موفق شد. شرکت فولاد کارنگی، تحول بزرگی را در تولیدات فولاد آمریکا به وجود آورد. اندرو به کمک فناوری‌های جدید توانست در بسیاری از هزینه‌های آمریکا صرفه‌جویی ایجاد کند.

خیرخواهی اندرو کارنگی

اندرو کارنگی سرانجام پس از کسب موفقیت‌های بسیار، تصمیم گرفت خود را در۶۵ سالگی بازنشسته کند. او در آن زمان شرکت‌های خود را با قیمت بالایی به فروش رساند، اما کارهایی که بعد از بازنشستگی انجام داد بسیار قابل توجه است. وی علاقه بسیار زیادی به کمک‌های بشردوستانه داشت و کارهای خیرانه زیادی را انجام داد. اندرو کارنگی بخش زیادی از وقت خود را صرف ساخت و تاسیس اماکن عمومی و فرهنگی کرد.

جالب است بدانید حدود ۳ هزار کتابخانه به کمک ثروت‌های کارنگی در کشورهای مختلفی ساخته شدند. این کتابخانه‌ها در کشورهای آمریکا، کانادا، انگلیس، نیوزلند و اسکاتلند ساخته شدند. کارنگی در خاطراتش چیزهای جالبی درباره‌ی کتابخانه می‌گفت. او می گفت که در دوران کودکی، کتابخانه‌ای در نزدیکی خانه‌شان وجود داشته است. این کتابخانه در هفته یک روز را رایگان می‌کرد تا همه مردم بتوانند از خدمات کتابخانه استفاده کنند.

به گفته اندرو، آن روز، بهترین روز زندگی‌اش بود؛ به همبن دلیل اندرو کارنگی پس از بازنشستگی تصمیم گرفت که کتابخانه‌های زیادی بسازد که مردم بتوانند به طور رایگان از آن بهره ببرند، البته کارهای خیر او به همین جا ختم نشد. اماکن بسیار زیادی به کمک ثروت اندرو ساخته شدند.

گفته می‌شود بیش از ۳۵۰ میلیون دلار از ثروت کارنگی صرف ساخت اماکن دیگر شده است، همچنین او به صلح جهانی اعتقاد بسیار زیادی داشت؛ برای همین یک دادگاه بین المللی در هلند نیز تاسیس کرد. علاوه بر تمام این‌ها او به دلیل علاقه زیادش به اسکاتلند و زادگاه خودش، ورزشگاه‌ها و اماکن فرهنگی زیادی در این کشور ساخت.

درگذشت کارنگی

این تاجر اسکاتلندی پس از زندگی بسیار مفید و خیرخواهانه‌ای که داشت، در ۱۱ آگوست ۱۹۱۹ درگذشت. علت فوت او بیماری ذات الریه بود. کارنگی در ۸۳ سالگی از دنیا رفت و در گورستانی در نیویورک به خاک سپرده شد. نکته‌ای که مهم است، این است که اندرو کارنگی سعی کرد همیشه طوری زندگی کند که برای مردم مفید باشد.

او با تأسیس شرکت فولاد کارنگی، کار بزرگی را برای آمریکا انجام داد و سودهای بسیار کلانی را برای این کشور به دست آورد. با این حال او پس از بازنشستگی هم دست از کار خود نکشید و سعی کرد سود زیادی به مردم برساند. مطمئن هستم روح بزرگ این تاجر اسکاتلندی همیشه در آرامش و رحمت خواهد بود. حالا تا حدود زیادی درباره اندرو کارنگی اطلاعات کسب کرده‌اید و متوجه شخصیت والای این فرد شده‌اید. اکنون پیشنهاد می‌کنم برخی از سخنان ارزشمند او را درباره موفقیت و زندگی یاد بگیرید.

قوانین موفقیت کارنگی

اندرو کارنگی قوانین خاصی را برای کسب موفقیت در زندگی‌اش تعیین کرده بود. توصیه می‌کنم به بخشی از این قوانین توجه کنید و حتما آن‌ها را در زندگی خود به کار ببرید. از جملات مهم کارنگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همیشه اهداف خود را تعیین کنید و یک مجموعه فوق العاده برای رسیدن به اهداف خود تشکیل دهید.
 • بیشتر از حد توان خود تلاش کنید و به خودتان ایمان داشته باشید.
 • همیشه به دنبال خلاقیت و ابتکار باشید و از خودتان شور و اشتیاق نشان بدهید.
 • همیشه تمام جزییات را به خوبی بررسی کنید و بر روی اهداف خودتان به طور کامل تمرکز داشته باشید.
 • از شکست‌های خود نترسید و همیشه از آن‌ها درس بگیرید. سعی کنید شکست‌های خود را به موفقیت تبدیل کنید.

سخنان الهام بخش اندرو کارنگی

اندرو کارنگی به دلیل شخصیت والا و روح بلندی که داشت، سخنان بسیار ارزشمندی را از خود به جای گذاشته. حتماً این سخنان اندرو کارنگی را بخوانید و آن‌ها را در زندگی خود به کار ببرید.

 • بدون شک، گذشت راز خوشبختی است.
 • هرچه سنم بیشتر می‌شود، متوجه می‌شوم کمتر باید به حرف دیگران اهمیت بدهم، پس فقط به آن‌ها نگاه می‌کنم و سخن نمی‌گویم.
 • سعی کن همیشه تمام تخم مرغ‌هایت را درون یک سبد قرار بدهی و سپس آن‌ها را با لذت تماشا کنی.
 • کسانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند خود را تقویت کنند، محکوم به عادی بودن هستند. آن‌ها هرچقدر هم استعدادهای بزرگ داشته باشند، نمی‌توانند آن‌ها را کشف کنند.
 • یک رهبر بزرگ هیچگاه تنهایی کاری انجام نمی‌دهد؛ بلکه مجموعه‌ای بزرگ تشکیل می‌دهد و افتخارات را به طور گروهی کسب می‌کند.
 • اگر قصد دارید شاد زندگی کنید، هدفی والا برای خودتان انتخاب کنید، سپس به ذهن خود دستور دهید تا برای رسیدن به آن هدف از تمام انرژی‌اش استفاده کند.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت