چگونگی تشکیل شرکت آمازون

توسط | فروردین 26, 1400 | کسب و کار | 0 نظر

15 دقیقه

ممکن است شرکت آمازون را خیلی از شما بشناسید. ابتدا می‌خواهم درباره شرکت آمازون توضیح کوتاهی بدهم. شرکت آمازون یک شرکت تجارت الکترونیک و پردازش ابری است. چندین و چند سال است که این شرکت در حوزه فروش انواع محصولات به خصوص کتاب مشغول به کار است. شرکت آمازون این قدرت را دارد که محصولات خود را به بسیاری از کشورها در سرتاسر جهان ارسال کند. اما این شرکت چگونه به وجود آمد و چطور امروزه به چنین جایگاهی دست پیدا کرده است؟ در این مقاله قصد داریم نگاهی به تاریخچه شرکت آمازون بیندازیم. همچنین درباره بیوگرافی بنیانگذار شرکت آمازون نیز صحبت خواهیم کرد.

شاید برای شما جالب است بدانید چنین شرکتی که درآمد میلیون دلاری دارد، چگونه به وجود آمده است. شاید تا کنون شما هم از شرکت آمازون خرید کرده باشید. این شرکت در حوزه کسب و کار خودش بی‌نظیر است و تا کنون طرفداران بسیار زیادی را در سراسر جهان پیدا کرده است. در واقع آمازون بزرگ‌ترین شرکت خرده‌فروشی در جهان است. این شرکت به کمک اینترنت توانسته است امروزه جایگاه بسیار ویژه‌ای را پیدا کند. اما بیشتر از این درباره شرکت آمازون توضیح نمی‌دهیم و از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه تاریخچه شگفت انگیز این شرکت را بخوانید.

بیوگرافی موسس شرکت آمازون

موسس شرکت Amazon فردی قدرتمند به نام جف بزوس است. البته جف بزوس از همان ابتدا قدرتمند نبود. اما او با تاسیس شرکت آمازون توانسته است به درآمد بسیار بالایی دست پیدا کند. جالب است بدانید موسس شرگت آمازون در ابتدا با نام جفری پرستون جورگنسون در ۱۲ ژانویه سال ۱۹۶۴ به دنیا آمد. او متولد نیومکزیکو آمریکا است. البته والدین او خیلی زود از همدیگر طلاق گرفتند. آن‌ها پس از یک سال از یکدیگر جدا شدند. اما زمانی که جف ۴ ساله بود، مادر او با فرد دیگری به نام میگوئل بزوس ازدواج کرد. پس از آن پدرخوانده او نام خانوادگی جفری را تغییر داد و او را به فرزندخواندگی خود پذیرفت. بدین ترتیب نام او به جف بزوس تغییر کرد.

اما خارج از همه این مسائل جالب است بدانید او از همان کودکی به انواع موضوعات علمی و فناوری علاقه بسیار زیادی داشت. علاقه و مهارت‌های او آنقدر زیاد بود که پدر و مادرش برای اینکه او را از کتاب جدا کنند، جف را به مدرسه فوتبال فرستادند. جالب است بدانید جف بزوس در زمان کودکی یک زنگ الکتریکی اختراع کرده بود. این کار برای این بود که خواهر و برادرهایش به راحتی وارد اتاق نشوند. همچنین او در تابستان به خانه پدربزرگ مادری خود می‌رفت و در آنجا به کار مزرعه‌داری مشغول می‌شد. پس از مدتی خانواده او به فلوریدا مهاجرت کردندو بدین ترتیب او دوره دبیرستان خودش را در آن ایالت گذراند. او همچنین در بسیاری از آموزش‌های علمی دانشگاه فلوریدا شرکت کرد و در نهایت موفق شد در سال ۱۹۸۲ جایزه شوالیه نقره‌ای را بگیرد.

جف بزوس، پس از ازدواج

برخلاف بسیاری از کارآفرینان جهان جف بزوس در رشته مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه فارغ التحصیل شد. او در سال ۱۹۸۶ فارغ التحصیل شد و پس از آن برای کار در حوزه کامپیوتر به وال‌استریت رفت. بعد از آن طی اتفاقاتی که در ادامه اشاره می‌کنیم او موفق شد که شرکت آمازون را تاسیس کند. پس از مدتی در سال ۱۹۹۳ او با یکی از همکاران خودش ازدواج کرد. همسر او در حال حاضر یک رمان‌نویس مشهور است. همچنین آن‌ها والدین چهار فرزند هستند. اما در ادامه می خواهیم به تاریخچه شرکت آمازون بپردازیم.

تاریخچه شرکت آمازون

جف بزوس قبل از اینکه به فکر راه اندازی شرکت خودش باشد، در شرکت دیگری به عنوان نایب رییس مشغول به کار بود. اما پس از مدتی او در سال ۱۹۹۴ شغل خود را رها کرد و به دنبال آرزوی دیرینه خود رفت. در آن زمان رئیس شرکت و پدر و مادرش بسیار او را نصیحت کردند که کارش را رها نکند. اما رویای شرکت آمازون به او انگیزه بیشتری می‌داد. موسس شرکت آمازون معتقد بود که بهتر است یک کسب و کار را به راه بیندازید و در آن شکست بخورید تا اینکه هیچ کاری انجام ندهید و پس از مدتی از این کار پشیمان شوید. بنابراین او موفق شد در سال ۱۹۹۵ شرکت خودش را تاسیس کند.

او در ابتدا متوجه شد که اینترنت جایگاه بسیار ویژه‌ای در جهان پیدا کرده است. همچنین مطمئن بود که در چند سال آینده استفاده از اینترنت توسط مردم بسیار بیشتر می‌شود. بنابراین فکر کرد که تاسیس شرکت آمازون بهترین و سودمندترین کار برای او خواهد بود. به همین دلیل یک لیست از ۲۰ محصول تهیه کرد که جایگاه بسیار خوبی برای شروع کار آنلاین داشتند. او این لیست را بسیار محدودتر کرد و ۵ محصول نهایی را از میان آن‌ها انتخاب کرد. این محصولات شامل دیسک‌های فشرده، سخت‌افزار، نرم‌افزار، ویدیو و کتاب بودند.

البته جالب است بدانید شرکت آمازون از همان ابتدا کار خود را فقط با فروش کتاب آغاز کرد. اما پس از مدتی محصولات شرکت آمازون گسترده‌تر شدند. جف بزوس از همان ابتدا به کار خود را در یک گاراژ بسیار کوچک شروع کر. او پس از مدتی موفق شد که آمازون را توسعه دهد و آن را به یک خانه دو اتاقه تبدیل کرد. شرکت آمازون در ابتدا زنگی را طراحی کرده بود تا هر وقت یک مشتری سفارش می‌دهد، آن زنگ به صدا در بیاید. اما پس از گذشت چند هفته آنقدر تعداد مشتری‌ها بالا بود که کارکنان شرکت آمازون مجبور شدند آن را از کار بیندازند.

محصولات شرکت آمازون

همانطور که در بالا اشاره کردیم شرکت آمازون کار خود را تنها با فروش کتاب آغاز کرد. در واقع این شرکت در ابتدا یک کتاب‌فروشی آنلاین بود. شرکت آمازون در ۲ ماه اول کار خودش موفق شد به  ایالت ۵۰ و بیش از ۴۵ کشور کتاب بفرستد. روند صعودی شرکت آمازون طوری بود که در یک هفته به درآمدی حدود ۲۰ هزار دلار ‌رسید. این درآمدی بود که هیچ‌کدام از کارکنان شرکت آمازون آن را پیش‌بینی نکرده بودند. پس از مدتی موسس شرکت آمازون تصمیم گرفت محصولات شرکت را بسیار گسترده‌تر کند. به همین دلیل سعی کرد در سال ۱۹۹۸ محصولات دیگری از جمله سی‌دی، ویدئو، لباس، وسایل الکترونیکی و اسباب بازی را وارد سایت خود کند. البته این کار از سمت مشتری‌ها با استقبال بیشتری روبرو شد. پیشرفت شرکت آمازون به قدری عالی بود که در سال ۱۹۹۹ مجله تایم جف بزوس را به عنوان مرد سال نیز انتخاب کرد.

شکایت از شرکت آمازون

جالب است بدانید در ۱۲ مه ۱۹۹۹ یکی از شرکت‌ها از آمازون شکایت کرد. این شرکت Branes & Noble  بود. دلیل شکایت این شرکت از شرکت آمازون این بود که ادعا می‌کردند شرکت آمازون یکی از بزرگ‌ترین دلال‌های‌ کتاب در دنیا است و گذاشتن نام کتاب‌فروشی آنلاین بر روی این شرکت درست نیست. البته پس از مدتی این شکایت در خارج از فضای دادگاه حل و فصل شد. جالب است بدانید بعد از آن در ۱۶ اکتبر ۱۹۹۸ شرکت وال‌مارت از شرکت آمازون شکایت کرد. این شرکت ادعا کرده بود که شرکت آمازون بسیاری از مدیران سابق وال‌مارت را استخدام کرده است و از شیوه‌های مدیریتی آن‌ها استفاده می کند. البته این شکایت هم در خارج از فضای دادگاه حل شد.

کتابخوان کیندل

پس از مدتی شرکت آمازون در سال ۲۰۰۷ یک کتابخوان الکترونیکی تولید کرد. نام این کتابخوان الکترونیکی کیندل بود. تمام افراد می‌توانستند کتاب‌های مورد علاقه خود را به کمک این وسیله خریداری و دانلود کنند و آن‌ها را بخوانند. پس از مدتی نیز در سال ۲۰۱۱ شرکت آمازون تبلت‌های خاص خود را با نام کیندل فایر وارد بازار کرد. در سپتامبر همان سال هم کیندل فایر های اچ دی وارد بازار شدند.

سایت الکسا و آمازون در کنار هم

سایت الکسا از ابتدا در سال ۱۹۹۶ به طور کاملاً مستقل کار خود را آغاز کرد. کار این وبسایت این بود که ترافیک هر سایت را تحلیل می کرد. سپس یک رتبه جهانی به هر سایتی می‌داد. این سایت در هر ماه حدود ۶ میلیون بازدیدکننده داشت. پس از مدتی شرکت آمازون سایت الکسا را خریداری می‌کند. طبق آمارها و گزارش‌ها گفته می‌شود که شرکت آمازون از این سایت حدود ۳۳۰ میلیون دلار درآمد داشته است.

خرید شرکت بلواوریجین توسط آمازون

جالب است بدانید موسس شرکت آمازون از کودکی علاقه بسیار زیادی به فضا و کارآفرینی در حوزه فضا داشت. او از همان کودکی به معلمان خود می‌گفت که بشر در آینده جایی بر روی کره‌زمین ندارد. همچنان هم که او تبدیل به فرد قدرتمندی شده است، این رویا در سرش وجود دارد. او در سال ۲۰۰۷ بر روی یک شرکت هوافضایی به نام بلواوریجین سرمایه‌گذاری کرد. همچنین این شرکت موفق شد یک موشک راه اندازی کند، که همین باعث ایجاد تبلیغات موفقی در این زمینه شد. نام شرکت هم در تاریخ ثبت شد.

خرید واشنگتن‌پست توسط شرکت آمازون

شرکت آمازون در ۵ آگوست ۲۰۱۳ روزنامه واشنگتن پست و تمام نشریاتی که با آن متعلق بودند را خریداری کرد گفته می‌شود این شرکت این روزنامه را به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار خریداری کرده است اما جالب است بدانید بعد از خریداری این روزنامه حدود ۳ برابر فروش نسخه‌های این روزنامه افزایش داشتند

بسته بندی و ارسال سفارشات در آمازون

درباره بسته‌بندی و ارسال سفارشات آمازون اطلاعات بسیار جالبی وجود دارد. در هر دو صورت موسس شرکت آمازون علاقه بسیار زیادی به استفاده از ربات‌ها دارد. درباره بسته‌بندی باید بگوییم در این شرکت به جای انسان‌ها بیشتر ربات‌ها در حال کار کردن هستند. قفسه‌هایی در این شرکت وجود دارند که ربات‌ها آن‌ها را کنترل و هدایت می‌کنند. این روبات‌ها هم توسط کامپیوترها کنترل می‌شوند. این ربات‌ها می‌توانند قفسه‌ها را مرتب کنند و کارتون‌های خالی را از بقیه تشخیص دهند. همچنین این ربات‌ها این توانایی را دارند که سفارش هر مشتری را تشخیص دهند و در نهایت آن‌ها را داخل کامیون ها قرار بدهند.

درباره ارسال سفارشات نیز جف بزوس در سال ۲۰۱۳ یک روش بسیار جالبی را معرفی کرد. نام این روش Amazone Prime Air است. در این روش قرار بر این است که سفارشات تنها در 30 دقیقه به دست مشتری‌ها برسند. برای این کار هم قرار است از ماشین‌ها استفاده شود. این ماشین‌ها یا در واقع ربات‌ها بسته‌ها را با وزن حداکثر دو و نیم کیلوگرم  و تا حدود ۱۶ کیلومتر را به جا می‌کنند. آمازون در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که می‌خواهد طی 4 یا 5 سال این کار را عملی کند.

انتخاب نام شرکت آمازون

حالا که درباره شرکت آمازون اطلاعات بسیار خوبی کسب کردید، بد نیست درباره نحوه انتخاب نام این شرکت نیز مطالب جالبی را بدانید. جف بزوس در 5 جولای ۱۹۹۴ شرکت خودش را تاسیس کرد. آن شرکت با نام اولیهCadabra  ثبت شد. اما پس از مدتی تقریبا بعد از یک‌سال وکیل بزوس نام شرکت را به اشتباه Cadaver  تلفظ کرد. این کلمه به معنای جسد بود. همین موضوع باعث شد تا نام شرکت به آمازون تغییر کند. جف بزوس  در سال ۱۹۹۴ یک آدرس اینترنتی به معنای بی رحم خری. او سعی داشت شرکت آمازون را در بستر آن سایت راه‌اندازی کند. اما بسیاری از دوستانش به او گفتند که این نام، نام جالبی برای شروع کار نیست.

بنابراین جف بزوس تمام تلاش خود را کرد تا بهترین نام را برای شرکت خودش انتخاب کند. سرانجام او موفق شد تا نام آمازون را برای شرکت خودش انتخاب کند. دلیل انتخاب این نام این بود که با حرف a آغاز می‌شد. همچنین دلیل دیگر انتخابش این بود که جنگل‌ آمازون جایی بسیار عجیب و غریب است و خیلی چیزها ممکن است در آنجا یافت شود. شرکت آمازون هم دقیقاً همچنین ویژگی داشت. بنابراین بزوس برای انتخاب این نام مصمم‌تر شد. اما اگر دقت کنید روی لوگوی این شرکت یک فلش از حرف a به سمت حرف z کشیده شده است. همچنین این فلش یک حالت تبسم و لبخند را نشان می‌دهد. دلیل آن، این است که مانند ضرب المثل‌ های ما از گوشت مرغ تا جون آدمیزاد در آمازون یافت می‌شود و منظور این لوگو همین است. در واقع در سایت آمازون هر چیزی که بخواهید وجود دارد. لبخندی هم که زیر لوگو وجود دارد، نشان دهنده رضایت مشتری‌ها از این برند است.

شرکت آمازون هم اکنون

شرکت آمازون هم‌اکنون یک شهرت جهانی پیدا کرده است و سخت مشغول کار است. در سال ۲۰۱۱ طبق آمارها اعلام شد که حدود ۳۰ هزار نفر کارمند تمام‌وقت برای شرکت آمازون وجود دارد. این آمار تا آخر سال ۲۰۱۶ به ۱۸۰ هزار نفر رسید. به طور کلی تمام کارمندان پاره‌وقت و نیمه وقت شرکت آمازون حدود ۳۰۶ هزار و ۸۰۰ نفر می‌باشد. شرکت جف بزوس در سال‌های اخیر دستگاه‌های مختلفی مانند تلویزیون، بلندگو و تلفن‌های هوشمند را وارد بازار کرده است. البته درباره تلفن‌های هوشمند موفقیت چندانی به دست نیاورد. اما این شرکت اعلام کرده است که یک گروه بسیار حرفه‌ای بر روی حال بررسی این موضوع هستند. البته تمام درآمد شرکت آمازون از طریق فروش اینترنتی نیست. بلکه بخش زیادی از درآمد آن که حدود ۸ میلیارد دلار است، از طریق خدمات رایانش ابری به دست می‌آید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت