معرفی فیلم سینمایی ۳ احمق (3idiots)، همه‌ چی خوبه!

توسط | آبان 22, 1401 | فیلم انگیزشی | 0 نظر

13 دقیقه

نمیدانم که شما هم چنین تجربه‌ای را داشته‌اید یا نه؛ تجربه‌ای تلخ و احمقانه که شاید نود درصد حوانان امروز با آن سر و کار داشته‌اند. نصیحت‌های کورکورانه و شاید بی‌مصرف پدر و مادر‌ها در مورد موفقیت و آموزش فرزندانشان! «‌پسرم یا دخترم می‌خواد دکتر بشه» «تو حالا برو رشته تجربی، کار مورد علاقه‌ات هم کنارش ادامه بده» «این کاری که تو بهش علاقه داری توش پول نیست، برو مهندس شو»

این دسته از نصیحت‌هایی که شاید از روی دلسوزی و نگرانی باشد، نتایج بدی را در پی خواهد داشت. می‌پرسید چرا؟ مشخص است؛ چون با کشته شدن رویا‌ها، آرزو‌ها و احساسات یک انسان نسبت به آینده و شغل مورد علاقه‌اش، از آن انسان یک ربات ساخته می‌شود که در تمام زندگی‌اش خبری از حال خوب نخواهد بود و تنها در پی پول بیشتر بدو بدو می‌کند.

داستان فیلم سینمایی ۳ احمق داستان سه ذهنیت اشتباه است، ذهنیت‌هایی که برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده‌اند اما نمی‌دانند که پا در مسیر اشتباهی گذاشته‌اند و باید برگردند!

فیلم سینمایی ۳ احمق محصول سال ۲۰۰۹ در ژانر کمدی و درام داستان سه دانشجو در دوران پرفشار دانشجویی است. یکی از آن‌ها از یادگیری لذّت می‌برد و با‌ عشق به‌دنبال علم است و همیشه ‌ایده‌های خلاقانه‌ای دارد. این فیلم یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های کمدی بالیوود در خارج از هند محسوب می‌شود. این فیلم یک فیلم سرگرم‌کننده و ساده ‌است که درعینِ‌حال پیام‌های اجتماعی مثبت زیادی را داراست.

 

مروری بر داستان فیلم سینمایی ۳ احمق، قهرمانی به اسم رانچو…

فرهان، راجو و رانچو سه دوست صمیمی هستند که در بهترین دانشگاه مهندسی هندوستان قبول شده‌اند و به همراه همکلاسی چاپلوس و مثلا درس‌خوان خود به نام چاتور درس می‌خوانند.

رانچو اصلا شبیه هیچکدام از هم کلاسی‌های خود یا دانشجوی‌های دانشگاه نیست. او مطالب را صرفا حفظ نمی‌کند بلکه آن‌ها را به بهترین شکل ممکن یاد گرفته و پوزه مدیر دانشگاه و استاد‌های خود را در هر بحثی به خاک می‌مالد. او نقطه مقابل چاتور است! چاتور فردی است که فقط مطالب را حفظ می‌کند و اصلا یادگیری برایش مهم نیست بلکه تنها چیزی که او از درس خواندن می‌خواهد این است که به عنوان دانشجوی برتر شناخته شود. برای چاتور فقط پول مهم است و خودنمایی! در حالی که رانچو در زندگی خود اصلا به اولویت‌های چاتور اهمیت نمی‌دهد. اختلاف عقیده رانچو و چاتور به جایی می‌رسد که چاتور در واکنش به شوخی بدی که رانچو با او کرده بود، در پشت بام دانشگاه قول و قراری را با رانچو می‌گذارد. چاتور به رانچو، فرهان و راجو گفته بود که پس از ده سال همین جا در پشت بام دانشگاه همدیگر را ملاقات می‌کنند و می‌فهمند چه کسی موفق‌تر است.

اما حالا ده سال از دوران دانشجویی این سه دوست صمیمی گذشته و فرهان و راجو ۵ سال است که از رانچو خبر ندارند. فرهان و راجو که دوستان صمیمی رانچو بوده‌اند نمی‌دانند او کجاست؛ بنابراین به دنبال آدرسی که چاتور داده هر سه به دنبال رانچو می‌روند.

این دو شخصیت نیز مانند رانچو داستان خود را دارند. راجو فقط برای نجات خانواده‌اش از فقر شدید تصمیم به مهندس شدن گرفته و فرهان نیز علاقه داشته عکاس حیات وحش شود اما پدرش اجازه نداده و او را مجبور کرده تا در رشته مهندسی به تحصیل بپردازد و مهندس شود.

مدیر دانشگاه دکتر ویرو ساراس‌ها بوده (ویروس) با رانچو شدیداً مخالف است. چاتور شاگرد موردعلاقه اوست و فقط درس‌ها را حفظ می‌کند.

راجو که در ابتدا از روش‌های رانچو راضی نیست به اتاق چاتور نقل مکان می‌کند در حالی که او وضع بدتری دارد. در روز معلم چاتور برای تحت تأثیر قراردادن ویروس تصمیم می‌گیرد به کمک کتابدار مدرسه سخنرانی به زبان هندی اصلی که چیزی از آن نمی‌فهمد حفظ کند و روی صحنه بخواند. رانچو بعضی از کلمات برگه را تغییر می‌دهد و به چاتور می‌دهد تا حفظ کند. چاتور در برابر ویروس و وزیر آموزش و پرورش سخنرانی می‌کند و همه را به خنده می‌اندازد. چاتور که بسیار به او توهین شده‌ از روی انتقام به رانچو می‌گوید که پس از گذشت ده سال او با روش خودش از رانچو موفق‌تر می‌شود و این مسئله را به او ثابت خواهد کرد. در همین حال پدر راجو دچار ایست قلبی می‌شود اما به کمک رانچو و پیا (دختر ویروس و دانشجوی پزشکی، رزیدنت بیمارستان شهر) نجات پیدا می‌کند و باعث می‌شود پدر راجو به سوی رانجو بازگردد. رانچو و پیا به هم علاقه‌مند می‌شوند. ویروس تلاش می‌کند دوستی فرهان و راجو با رانچو را از بین ببرد اما آن‌ها همیشه با رانچو هستند. با این حال رانچو همواره در امتحانات اول می‌شود و فرهان و راجو آخر. چون فرهان به عکاسی علاقه دارد و راجو می‌ترسد.

مدتی بعد سه دوست به خانه ویروس می‌روند و رانچو به پیا ابراز عشق می‌کند (در حالی که او یک نامزد خسیس و پول دوست دارد). ویروس آن‌ها را بیرون خانه‌اش می‌بیند.

فردای آن روز ویروس راجو را به دفتر می‌آورد و می‌گوید یا باید خودش اخراج شود یا رانچو. راجو هم که بلاتکلیف است خودش را از پنجره به بیرون پرت می‌کند. راجو به کما می‌رود و پس از دو ماه حالش خوب می‌شود و پس از این امر، تصمیم می‌گیرد ترس را کنار بگذارد.

فرهان هم در مورد علاقه‌اش با پدر حرف می‌زند و پدرش اجازه می‌دهد تا او عکاس شود. ویروس که از موفقیت فرهان و کار پیدا کردن راجو خشمگین است، تصمیم می‌گیرد از راجو برای پایان ترم امتحان سختی بگیرد تا او رد شود و کار را از دست بدهد. پیا از نقشه ویروس با خبر می‌شود و کلید دفتر ویروس را به رانچو می‌دهد تا برگه‌های سؤال را پیدا کنند. اما ویروس می‌فهمد و هر سه آن‌ها را اخراج می‌کند. پیا با عصبانیت به پدرش می‌گوید که او مقصر خودکشی برادرش است چون هرگز به او اجازه نداده طبق علاقه‌اش عمل کند و او هم خودش را از قطار پرت کرده‌ است.

پیا از خانه می‌رود و حال مونا، خواهر بزرگ پیا که حامله است بد می‌شود. پیا به رانچو خبر می‌دهد و رانچو به کمک دوستانش به سختی و با نبوغ خود، بچه را به دنیا می‌آورند.

ویروس از اخراج آن سه منصرف می‌شود. او خودکاری به رانچو می‌دهد که در فضا هم می‌‌نویسد و سی سال منتظر بوده تا خودکار به دانشجوی استثنایی برسد. روز فارغ‌التحصیلی رانچو ناپدید می‌شود.

فیلم به زمان حال بازمی‌گردد. چاتور برای یک شرکت آمریکایی کار می‌کند و سعی دارد فردی به نام فانسوخ ونگدو را راضی به بستن قرارداد کند.

عامر خان در نقش رانچو در فیلم سینمایی 3 احمق

عامر خان در نقش رانچو

آن‌ها به خانه رانچو می‌رسند اما می‌بینند که رانچو کس دیگری است. آن مرد به آن‌ها می‌گوید که نام آن پسر در اصل چوتو است که یتیم و عاشق یادگیری بوده‌ بنابراین پدر رانچوی واقعی او را به جای رانچو به دانشگاه می‌فرستد تا برای پسرش مدرک بگیرد.

آن‌ها آدرس چوتو را می‌گیرند اما در راه به سراغ پیا می‌روند و او را از مراسم عروسی‌اش با مرد خسیس فراری می‌دهند.

سپس آن‌ها رانچو را در یک مدرسه ساحلی که توسط خودش تأسیس شده، پیدا می‌کنند.

چاتور پس از زخم زبان زدن‌های بسیار از رانچو امضای اعتراف به شکست گرفته و خودکار ویروس را هم از او می‌گیرد. چاتور گمان می‌کند که در شرط ده ساله پیروز شده و حالا از رانچو موفق‌تر است.

هنگامی که چاتور، هنگام قدم زدن در حال دور شدن است، فرهان، راجو و پیا متوجه می‌شوند که اسم واقعی رانچو فانسوخ ونگدو است. دانشمندی موفق و مشهور که هر شرکتی آرزو دارد با آن قرارداد ببندد. چاتور که این مسئله را متوجه ‌می‌شود، به رانچو التماس می‌کند تا با او و شرکتش قرارداد ببندد.

فیلم سینمایی ۳ احمق را می‌توان از سرگرم‌ کننده‌‌ترین فیلم‌ها دانست. سه احمق داستانی از عشق، دوستی، سیستم آموزشی معیوب و البته رقابت ناسالم است. این فیلم به‌ شدت آموزنده است. فیلم سینمایی دست نیافتنی‌ها (The Intouchables) نمونه‌ای از فیلم‌‌های طنزی است که مانند سه احمق درمورد دوستی ساخته شده‌ است.

سوبهاش جا، منتقد سرشناس هندی معتقد است؛ این فیلم کاملا اثرگذار و الهام‌بخش بوده‌ است. در مناطق مختلفی از دنیا افراد زیادی بخاطر ناامیدی و ضعف درسی اقدام به خودکشی می‌کنند و شاید سینما بتواند جان آنها را نجات دهد. این فیلم سعی دارد نشان‌ دهد در جهنم نیز می‌توان زندگی کرد. با دیدن این فیلم درمی‌یابید زندگی ارزش زندگی‌کردن را دارد.

منتقد مجله هند نیز می‌گوید: «این فیلم داستانی دوست‌داشتنی درمورد انسانی است که می‌خواهد یاد‌ بگیرد.»

لس‌آنجلس تایمز هم نوشت «دستاوردهای این فیلم بیشتر از جلسات تفسیرهای اجتماعی است که برای دانش‌آموزان گذاشته می‌شود.»

جدا از اینکه فیلم سه احمق یه کمدی خنده‌دار و سرگرم‌کننده است؛ مانند جزوه‌ای برای جوانان و والدین می‌ماند. فیلمی تاثیر گذار که سبب می‌شود شما بدون ترس به دنبال علاقه خود بروید. فیلمی که سبب می‌شود والدین در انتخاب شغل و رشته مورد علاقه فرزندانشان دخالت نکنند و نظر خود را تحمیل نکنند.

فیلمی که به ما می‌فهماند چگونه یادبگیریم و فقط مطالب را برای رسیدن به یک نمره بی‌ارزش و بی‌مصرف حفظ نکنیم.

فیلمی که به مدیران، معلمان و کارکنان نظام آموزشی می‌فهماند که همواره سختگیری خوب نیست و برعکس می‌تواند به مرگ دانش‌آموز یا دانشجو ختم شود.

اگر تا به حال این شاهکار سینمای هند را تماشا کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم دوباره به تماشای آن بنشینید و اگر هم نه! باید از شما سوالی بپرسم: آیا شما می‌خواهید در زندگی خود به فردی موفق تبدیل شوید؟ اگر جواب شما مثبت است پس از دانلود این فیلم غافل نشوید.

 

افتخارات و دستاوردهای فیلم سینمایی ۳ احمق

این فیلم تمام رکورد‌های سابق سینمای هند را متحول کرد. رکوردی بی‌سابقه در باکس آفیس، پرفروش‌ترین فیلم در روز افتتاحیه سینمای هند، پرفروش‌ترین فیلم تعطیلات آخر هفته، رکورد پرفرش‌ترین فیلم سال قبل یعنی گجینی با ۱۹۰ کرور خالص رو هم شکست و نهایتا پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای هند شد. در عرض ده روز از شروع اکران بیش از صد کرور فروش کرده‌ است! بیش از ده برابر بودجه‌اش فروش داشته و این یعنی موفقیتی فوق العاده که حالا حالا‌ها امکان شکستش پیش نمی‌آید. این شاهکار در لیست ۲۵۰ فیلم برتر IMDB نیز قرار دارد.

سه احمق توانست در بازار خارجی هم رکورددار باشد و پرفروش‌ترین فیلم بالیوودی در خارج هند لقب بگیرد. این فیلم کمدی جوایز بسیاری رو کسب کرد از جمله ۶ جایزه فیلم فیر از قبیل بهترین فیلم و بهترین کارگردانی و ۱۰ جایزه در استار اسکرین آواردز و ۱۶ جایزه در آیفا آواردز.

این اثر در ایالات متحده حدود ۶.۵ میلیون دلار فروش داشته، ۲۰۵میلیون در بریتانیا، ۱ میلیون دلار در استرالیا و بیش از سه میلیون دلار در کره جنوبی.

۳ احمق طولانی‌ترین زمان اکران را در تایوان داشته؛ به مدت بیش از دو ماه و فروش بیش از ده میلیون که به خودی خود رکوردی استثنایی محسوب می‌شود. این فیلم در کشور هنگ کنگ ۲۲ میلیون و در چین در عرض چهار روز ۱.۱۵ میلیون دلار و در عرض یک ماه بیش از ۳ میلیون دلار فروش داشته است.

برنامه‌هایی برای بازسازی این فیلم به چینی و همچنین بازسازی در هالیوود و در ایالات متحده وجود دارد و قرار است باز هم به افتخارات این شاهکار افزوده شود. در هنگ کنگ استفن چو ستاره فیلم‌هایی چون فوتبال شائولین مسئولیت بازسازی این فیلم را برعهده گرفته و در ایالات متحده نیز پریانکا چوپرا در حال مذاکره با سه استودیو مختلف است که هر سه برای باز‌سازی فیلم اعلام آمادگی کردند. همچنین یک استودیوی ایتالیایی نیز علاقه‌مند بازسازی این فیلم است.

 

عوامل فیلم سینمایی ۳ احمق

نوع فیلم: سینمایی

ژانر: کمدی – درام

امتیاز: ۱۰/۸.۴

محصول: هندوستان ۲۰۰۹

کارگردان: Rajkumar Hirani

بازیگران: Aamir Khan، Kareena Kapoor، Madhavan

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت