بازاریابی بازگشتی یا ریتنشن مارکتینگ

توسط | آبان 25, 1401 | بازاریابی, کسب و کار | 0 نظر

13 دقیقه

ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی بازگشتی، به یکی از ابزارهای پر استفاده در دیجیتال مارکتینگ گفته می‌‌شود که به دنبال این است تا میزان سودآوری و کسب درآمد از طریق مشتریان فعلی را افزایش دهد. در استفاده از این ابزار تلاش می‌شود تا مشتریان فعلی یک کسب و کار، حفظ و وفاداری آن‌ها با روش‌های گوناگونی ثابت شود. در واقع با اندکی تفکر می‌توان نتیجه گرفت که صرف هزینه برای نگهداری مشتریان فعلی بسیار کمتر از صرف هزینه برای جذب مشتریان جدید می‌باشد. این مورد باعث شده تا تمرکز اصلی بازاریابی بازگشتی بر روی مشتریان فعلی باشد. هدف این روش بازاریابی این است که بتواند مشتریان را متقاعد کند تا به تکرار خرید و یا استفاده از خدمات یک کسب و کار بپردازند. استفاده از ریتنشن مارکتینگ، باعث می‌شود تا کاربران برای دفعات بعد نیز از همان کسب و کار استفاده کنند.

به منظور انجام ریتنشن مارکتینگ می‌توان کارهای مختلفی انجام داد. در قدم اول به شما توصیه می‌شود که ارتباط خود را با مشتریان حفظ کنید. همچنین هنگامی که مشتریان به سایت و یا پلتفرم شما وارد می‌شوند، با استفاده از تبلیغات موثر آن‌ها را برای خرید دوباره تشویق کنید.

اهمیت ریتنشن مارکتینگ

سوالی که ممکن است برای شما به وجود بیاید این است که دلیل اهمیت ریتنشن مارکتینگ چیست؟

همان‌طور که در توضیحات اولیه بیان کردیم،‌ هزینه جذب مخاطبان جدید بسیار بالا است؛ به همین دلیل بیشتر کسب و کارها تمایل دارند تا مخاطبین فعلی خود را حفظ کنند. نکته دیگر این است که احتمال خرید محصول توسط مشتریان سابق شما بیست و یک برابر بیشتر از افرادی است که به تازگی با کسب و کار شما آشنا شده‌اند.

با توجه به این آمار می‌توان نتیجه گرفت که بازاریابی بازگشتی اهمیت بسیار زیادی در دنیای بازاریابی دارد؛ با استفاده صحیح از آن امکان کسب سود فراوان برای کسب و کارها وجود دارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که چنانچه شما نسبت به مشتریان قبلی خود کم لطفی کنید، احساس نارضایتی در آن‌ها برانگیخته می‌شود و آن‌ها دیگر از کالاها و خدمات شما استفاده نمی‌کنند. علاوه بر این ممکن است به دوستان و آشنایان خود نیز توصیه کنند که از  خدمات و محصولات شما صرف نظر کنند. این مورد نیز یکی دیگر از نکاتی است که به روی اهمیت بازاریابی بازگشتی تاکید می‌کند.

دلایل اهمیت ریتنشن مارکتینگ

اهمیت ریتنشن مارکتینگ چیست؟

ابزارهای مورد استفاده در ریتنشن مارکتینگ

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با ابزارهایی که برای ریتنشن مارکتینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنایی پیدا کنید.

۱) بازاریابی محتوایی

اولین ابزاری که برای انجام این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، بازاریابی محتوایی است که یکی از بهترین و کم هزینه‌ترین روش‌ها به منظور بازگرداندن کاربران به چرخه خرید و یا استفاده از خدمات یک کسب و کار می‌باشد.

برای انجام بازاریابی محتوایی ابتدا باید با استفاده از یک محتوای مناسب، نیاز مشتریان به کالا و خدمات را تشخیص داد و پس از آن برای برطرف کردن این نیاز اقدامات لازم را انجام داد.

۲) شبکه‌های اجتماعی

دومین ابزاری که برای بازاریابی بازگشتی می‌توان از آن استفاده کرد، شبکه‌های اجتماعی است. همان‌طور که می‌دانید امروزه شبکه‌های اجتماعی بسیار گسترش پیدا کرده‌اند و می‌توان از آن‌ها برای تعامل با مشتریان و رفع نیازهای آن‌ها و همچنین تشویق مشتریان برای خرید دوباره استفاده کرد. علاوه بر این کاربرد دیگری که شبکه‌های اجتماعی دارند، این است که می‌توانید از طریق آن‌ها تخفیفات ویژه و یا محصولات پرفروش خود را به دیگران اطلاع دهید و آن‌ها را برای خرید دوباره ترغیب کنید. چنانچه قصد استفاده از این تکنیک را دارید، باید توجه کنید که محتوای تبلیغات شما از تناسب با محیط شبکه اجتماعی که انتخاب کرده‌اید، برخوردار باشد تا بتوانید درآمد خوبی کسب کنید.

۳) پیامک

ابزار دیگری که برای ریتنشن مارکتینگ از آن استفاده می‌شود، ارسال پیامک می‌باشد. به منظور انجام این کار ابتدا باید اطلاعات تماس مشتریان خود را تهیه کنید و سپس تمامی اخبار تخفیفات ویژه و اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را که امکان ایجاد رغبت و انگیزه در مخاطب را دارند، با استفاده از پیامک برای آن‌ها ارسال کنید. سرویس ارسال پیامک یکی از ارزان‌ترین و ساده‌ترین تکنیک‌هایی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

۴) ایمیل مارکتینگ

ابزار دیگری که برای بازاریابی بازگشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایمیل مارکتینگ می‌باشد. با استفاده از ایمیل می‌توان اطلاع رسانی‌های لازم و ضروری، همچنین تخفیفات ویژه جشنواره‌ها و یا هرگونه رویداد ویژه را در اختیار مخاطب قرار داد. برای اینکه ایمیل‌های شما از اثر پذیری بیشتری برخوردار باشند، توصیه می‌شود که محتوای ایمیل خود را بر اساس نیازهای کاربران انتخاب کنید.

۵) باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان ابزار دیگری می‌باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کسب و کار می‌تواند یک باشگاه مشتریان ایجاد کند و سپس محصولات و خدمات خود را همراه با پیشنهادات ویژه و مخصوص، در آن باشگاه ارائه دهد.

با انجام این کار افراد برای خرید محصولات و دریافت خدمات از یک کسب و کار ترغیب می‌شوند و در واقع یک برند تجاری در ذهن آن‌ها پررنگ می‌شود.

معرفی ابزارهای مورد استفاده در ریتنشن مارکتینگ

ابزارهای مورد استفاده در ریتنشن مارکتینگ

 

کمپین‌های ریتنشن مارکتینگ

موضوع دیگری که به بیان توضیحاتی در مورد آن می‌پردازیم، کمپین‌های ریتنشن مارکتینگ می‌باشد.

کمپین آن بردینگ

اولین کمپینی که توضیح داده می‌شود، کمپین آن بردینگ است. این کمپین به افراد تازه وارد کمک می‌کند تا آشنایی‌های لازم با یک بیزینس را کسب کنند و در پایان به یک مشتری وفادار برای آن بیزینس تبدیل شوند. فایده دیگری که این کمپین دارد این است که کاربران را با نحوه استفاده کردن از سایت و یا اپلیکیشن آشنا می‌کند و اطلاعات لازم را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و با انجام این کارها حس ارزشمندی را در مشتریان ایجاد می‌کند و تمایل آن‌ها را برای خریدهای جدید افزایش می‌دهد.

کمپین فعال سازی مخاطبین

گاهی اوقات بعضی از مخاطبین وارد سایت و یا یک برنامه می‌شوند اما بدون انجام هیچ گونه کاری سایت و برنامه را ترک می‌کنند. با استفاده از کمپین فعال سازی مخاطبین این امکان برای شما وجود دارد که افراد وارد شده به سایت را شناسایی کنید و سپس با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارید، پیشنهادات ویژه خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

کمپین تعامل مجدد

آخرین کمپین ریتنشن مارکتینگ که به بیان آن می‌پردازیم، کمپین تعامل مجدد می‌باشد. ممکن است آن دسته از کاربرانی که از برنامه و یا وبسایت شما استفاده کرده‌اند، مدت زیادی به آن مراجعه نکنند. در این زمان شما باید با استفاده از تکنیک‌های مختلفی همچون ارسال ایمیل و یا ارسال پیامک به مشتریان را برای همکاری مجدد ترغیب کنید. از جمله کارهایی که شما می‌توانید برای ترغیب مشتریان خود انجام دهید، این است که محصولات پرطرفدار خود را به آن‌ها معرفی کنید تا افراد برای خرید این محصولات تشویق شوند.

سه اصل اساسی بازاریابی بازگشتی

بازاریابی بازگشتی دارای سه اصل اساسی و مهم می‌باشد که با رعایت آن‌ها می توان افزایش سود را تضمین کرد.

این سه اصل عبارتند از:

  1. شما نباید مشتریان خود را سرگردان کنید. چنانچه این کار را انجام دهید، علاقه مشتریان برای خرید محصول از شما کاهش پیدا می‌کند و با ضرر مواجه می‌شوید. ممکن است تعدادی از مشتریان شما بعد از یک خرید برای خریدهای بعدی تمایل نداشته باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود که شما علت اصلی این موضوع را متوجه شوید و برای برطرف شدن آن تلاش کنید.‌ برای انجام این کار می‌توانید امکانات پیگیری پس از سفارش را ایجاد کنید و از این طریق با مشتریان خود در ارتباط باشید.
  2. اصل دوم این است که هر کدام از بازدید کننده‌های سایت و یا برنامه خود را تبدیل به یک فرصت کنید. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که همه افرادی که وارد سایت یا برنامه شما می‌شوند، در نهایت به مشتری تبدیل نمی‌شوند. اما با استفاده از چند راهکار می‌توان نرخ تبدیل آن‌ها به مشتری را افزایش داد. یکی از راهکارهایی که می‌توانید آن را انجام دهید، این است که تلاش کنید آدرس ایمیل و یا شماره تلفن افراد را تهیه کنید و سپس در یک فرصت مناسب محصولات شامل تخفیف و یا محصولات پرطرفدار خود را به آن‌ها اطلاع رسانی کنید.
  3. سومین اصل در بازاریابی بازگشتی این است که پیام‌های بازاریابی شما شخصا به هر خریدار ارسال شوند. این سبک از پیام‌ها، ترغیب را در مشتریان ایجاد می‌کنند و باعث تقویت ارتباط آن‌ها با کسب و کار شما می‌شوند. علت موضوع این است که امروزه همه مشتریان به دنبال این هستند که یک تجربه شخصی در یک کسب و کار داشته باشند.

استراتژی‌ها و نکاتی درباره بازاریابی بازگشتی

برای اینکه بتوانید در استفاده از ریتنشن مارکتینگ موفق باشید، لازم است به استراتژی‌ها و نکاتی که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم، توجه لازم را داشته باشید. با استفاده از این استراتژی‌ها میزان مشتریان خود را افزایش می‌دهید و همچنین حس وفاداری در آن‌ها را نسبت به کسب و کار خود ایجاد می‌کنید.

استراتژی‌ها و نکاتی درباره بازاریابی بازگشتی

استراتژی‌های بازاریابی بازگشتی

شناسایی مشتریان

اولین استراتژی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که به شناسایی مشتریان خود بپردازید. شما این کار را می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای مختلفی که امروزه در اختیار همه وجود دارد، انجام دهید.

با استفاده از این نرم افزارها به ذخیره اطلاعاتی همچون جنسیت، ترجیحات، تاریخچه خرید و محل زندگی افراد بپردازید و سپس با استفاده از این اطلاعات یک پیامک تبلیغاتی موثر برای آن‌ها ارسال کنید.

پیگیری ایمیل

دومین استراتژی که باید به خاطر داشته باشید، پیگیری ایمیل می‌باشد. شما با استفاده از ایمیل‌های پیگیری سفارش این امکان را دارید که از مشتریان خود بابت خرید آن‌ها تشکر کنید.

علاوه بر این با استفاده از ایمیل می‌توانید از مشتریان خود درخواست کنید که بازخورد خود را نسبت به یک کالا ارسال کنند.

 ارائه تخفیفات شخصی

سومین استراتژی به منظور کسب درآمد بیشتر در ریتنشن مارکتینگ، این است که به ارائه تخفیفات شخصی بپردازید. چنانچه قصد حفظ مشتریان خود را دارید، باید تلاش کنید که پیشنهادات ویژه را همراه با تخفیف به آن‌ها ارائه دهید. به عنوان مثال چنانچه از تاریخ تولد مشتریان خود اطلاع دارید، می‌توانید در آن تاریخ برای آن‌ها پیامک شخصی تخفیف و تبریک ارسال کنید.

خدمات پس از فروش

چهارمین نکته‌ای که برای بازاریابی بازگشتی به آن توجه می‌شود، خدمات پس از فروش می‌باشد. شما با استفاده از خدمات پس از فروش، در ذهن مشتریان خود ماندگار می‌شوید و ارتباط شما تداوم پیدا می‌کند.

افزایش وفاداری مشتری

آخرین استراتژی که به بیان آن می‌پردازیم، افزایش میزان وفاداری مشتریان می‌باشد. چنانچه شما به مشتریان خود انواع پاداش تخفیف و یا کالای رایگان بدهید، باعث می‌شوید میزان وفاداری مشتری افزایش پیدا کند. دسترسی سریع به محصولات تازه منتشر شده شما نیز یکی دیگر از راهکارهای افزایش وفاداری مشتری می‌باشد.

نتیجه گیری:

در این مقاله تلاش شده تا مخاطبان با مفهوم ریتنشن مارکتینگ و یا همان بازاریابی بازگشتی آشنایی پیدا کنند. علاوه بر این به علت اهمیت بازاریابی بازگشتی، اصول و استراتژی‌های آن نیز برای مخاطبان بیان شد. توصیه می‌شود که برای موفقیت بیشتر در ریتنشن مارکتینگ، اصول آن را به درستی رعایت کنید تا بتوانید احتمال خرید مجدد مشتریان خود را افزایش دهید و به سود بیشتری دست پیدا کنید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت