بازاریابی حسی

توسط | بهمن 12, 1399 | بازاریابی | 0 نظر

8 دقیقه

امروزه تعداد فراوانی نظریه در مورد اینکه چطور می‌توان با مشتری­‌ها ارتباط برقرار کرد، وجود دارد. بعضی می‌گویند برای مشتری‌­ها داستان تعریف کن و بعضی دیگر می­‌گویند از تصاویر، برای جذب مشتری استفاده کن، اما اگر پاسخ ساده‌­تر از این­ها باشد چه؟ اگر به معدود چیزهایی مرتبط باشد که از آنچه به نظر می‌­رسد، اساسی‌­تر و ضروری­‌تر باشد چه؟ حواس پنجگانه! همانطور که معلوم شد، بازاریابی عالی، واقعا به همان آسانی است و به بازاریابی حسی معروف شده و دنیای دیجیتال را تحول بخشیده است.

بازاریابی حسی چیست؟

قبل از اینکه درباره بازاریابی حسی صحبت شود، باید برندسازی حسی را تعریف کنیم که نوعی از بازاریابی است که با تمام حواس مرتبط است.

بازاریابی حسی، تکنیک­‌هایی هستند که حواس مشتری را مجدوب کرده و بر رفتار او آنطور که آن برند و سیاست­‌هایش می­‌خواهد، تاثیر می­‌گذارد.

همانطور که می‌­دانیم، حواس پنجگانه بینایی، شنوایی، چشایی، لامسه و بویایی است. بازاریابی حسی، فرایند جلب اعتماد و توجه مشتری بوسیله ارتباط با این پنج حس است.

جای تعجبی ندارد که بازاریابی حسی بین اکثر صنایع و مشاغل در سرتاسر جهان معروف شده و این نوع بازایابی را بین تمام استراتژی‌هایشان گنجانده‌­اند.

چرا بازاریابی حسی اثرگذار است؟

امروزه، بازاریابی عالی روی تجربه مشتری تمرکز دارد. این برای چیزی مثل طراحی وب نیز صدق می­‌کند، چون که چیزی مثل تولید محصول است. اگر کاربران، اوقاتی خوبی را سپری نکنند، هیچ یک از محصولات اهمیتی نخواهد داشت.

همانطور که می­‌توانید متصور شوید، بازاریابی حسی کاملاً با مفهوم تجربه مشتری، مرتبط است.

از آنجا که بازاریابی حسی، روی افزایش کیفیت تجربه مشتری تمرکز دارد؛ به همین علت برای بیشتر برندهای چند ملیتی، تبدیل به ترفندی مهم شده است؛ برای مثال، هر دو برند ابرکرومبی اند فچ و دانکین دونات، از بازاریابی حسی برای افزایش فروش خود به میزان 29%، در بازار کره جنوبی استفاده کردند.

بازاریابی حسی، تجربه کاملی را فراهم می‌­کند؛ برای همین، روشی کاملاً جذاب برای جلب توجه مشتریان است.

علت اثر گذاری بازاریابی حسی

چطور با حواس مشتریان خود، ارتباط برقرار کنیم؟

وقتی دانکین دونات از بازاریابی حسی استفاده می­‌کند، باید از خودتان در مورد کاربردی بودن این نوع بازاریابی در برند خودتان سوال کنید. خوشبختانه این نوع ترفند برای بسیاری از صنایع، بخوبی تناسب دارد. موارد زیر چگونگی استفاده از آن در برندتان است:

با مشتری­‌هایتان خیلی هیجانی شوید

امروزه هیجانات بیشتر از گذشته در بازاریابی نقش دارند. اگر می­‌خواهید مشتری­‌های شما به برند شما باور داشته باشند، باید ارتباط هیجانی با آن­‌ها ایجاد کنید. برندی مثل ایربند، این کار را با کمپین “متعلق به همه جا” به زیبایی انجام می­‌دهد.

این طور به قضیه فکر کنید: هر چقدر از لحاظ هیجانی، عمیق‌تر بتوانید با خوانندگان خود ارتباط برقرار کنید، به احتمال بیشتری آنان برند شما را به خاطر خواهند سپرد، همچین به شما این فرصت را می­‌دهد که با دیگر حواس آنان نیز، ارتباط برقرار کنید.

از حس بویایی استفاده کنید

وقتی برند دونکین دونات از بازاریابی حسی در کره جنوبی استفاده می‌­کرد،  هنگام صدای زنگ شرکت، بوی قهوه در فضا پخش می­‌کرد. اگر هم این برای برند شما خیلی افراطی باشد، باز روش‌­هایی هستند تا از حس بویایی مشتری­‌هایتان استفاده کنید. دو گزینه هوشمندانه نیز وجود دارد؛ مثل قرار دادن عطر تبلیغاتی در مجلات و یا قرار دادن رایحه تجاری در مغازه­‌یتان.

حس بویایی، حس قدرتمندی است و آزمایش­‌ها نشان داده  که بوی خوشایند، 40% خلق را بهبود می­‌بخشد. روشی را پیدا کنید که عطر خوش را با برندتان ترکیب کنید و با برندتان هم‌آیند کنید.

نکته­‌ای در مورد استفاده از حس بویایی در تبلیغات: مطمئن شوید عطری که استفاده می­‌کنید، خوشایند باشد تا زننده؛ با اینکه عطر، پتانسیل ایجاد خاطرات خوش را دارد، توانایی مشمئز کردن مشتری­‌ها را نیز دارد. این حس همزمان با هشدار و تمایل در ارتباط است.

حس شنوایی را فراموش نکنید

صدا در تبلیغات، شکل­‌های گوناگونی دارد، مثل صدا یا شعاری که ازذهن بیرون نمی­‌رود. امروزه تبلیغات حسی مستلزم این است که تمام برندها روشی را برای استفاده از  صدا در اقدامات برندسازی پیدا کنند. اگر فکر می­‌کنید سخت است، اطمینان داشته باشید که همیشه راهی برای انجام آن است.

برای مثال، برند ویکتوریا سکرت را در نظر بگیرید که در فروشگاه‌­هایش، موسیقی کلاسیکی پخش می‌­کند و مشتری‌­ها تجربه خرید منحصربه فردی را احساس می­‌کنند.

اغراق آمیز کردن حس لامسه

لامسه، حس بسیار قدرتمندی است که برای بیشتر برندها بزرگنمایی کردن آن آسان است. عملاً همیشه روشی برای برندها وجود دارد که از شکل درشت بهره‌مند شوند؛ این به معنی استفاده از مقواهای کلفت و با کیفیت بالا در تبلیغات پستی یا چندین مایل بیشتر رفتن برای اطمینان از اینکه محصولات برند شما حس خوبی را در مشتری­‌های شما ایجاد می­‌کند، است.

مهم نیست که چطور ترکیب می­‌کنید، اما اطمینان یابید که از فرصت این حس اساسی در بازاریابی‌­تان غفلت نکرده باشید.

روی زیبایی کار کنید

حس بینایی، یکی از قدرتمندترین حواس در دنیای تبلیغات است. خوشبختانه، براحتی می­‌توان بسیار از آن استفاده کرد. برای تاکید بر ارزش حس بینایی، اطمینان یابید که وبسایت شرکت‌تان برای مشتری­‌ها، زیبا و جذاب باشد یا متخصصی را برای طراحی شبکه اجتماعی یا گرافیک تبلیغاتتان استخدام کنید.

رنگ، مؤلفه مهم در حس بینایی است و برندهایی نظیر کوکا کولا و خطوط هوایی ویرجین، روش‌­هایی را یافته­‌اند که از رنگ­‌ها، برای بالا بردن تشخیص برند برای محصولاتشان استفاده می­‌کنند.

اگر تا حالا طرح رنگ برای شرکتتان نداشته‌­اید، حالا زمان عالی برای ایجاد آن است. اگر اطمینان ندارید که خودتان به خوبی از پس ایجاد آن برایید، شرکت طراحی وب را استخدام کنید. از آنجا که رنگ­‌ها در مورد برند شما چیز زیادی برای گفتن دارند، لذا این مرحله از بازاریابی، ارزش سرمایه گذاری را دارد.

بازاریابی حسی با توجه به زیبایی

بازاریابی حسی راهی برای ساخت برندتان

امروزه بهره گرفتن از بازاریابی حسی، یکی از هوشمندانه‌ترین روش‌­ها برای برندهاست تا هیجانات را تحریک کرده و باعث عقد قرارداد شود و مهم­تر اینکه، این نوع بازاریابی برای برندها در همه صنایع و تخصص­‌ها در دسترس است. صرف نظر از اینکه لباس می­‌فروشید یا محصولات فنی؛ این نوع بازاریابی، ترفندی است که استفاده از آن باعث رشد برند شما می­‌شود.

بازاریابی حسی، روش قدرتمندی برای هر شرکتی است که خواهان ایجاد روابط با مشتری­‌ها به صورت معنادار و جذاب‌تر است؛ به اضافه اینکه این نوع بازاریابی در دسترس بوده و برای استفاده آسان است و اگر آن را به درستی به کار گیرید، پتانسیل متحول کردن استراتژی­‌های بازاریابی شما را دارد.

دانلود PDF بازاریابی حسی

دانلود پاورپوینت بازاریابی حسی

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت