بازاریابی درون گرا یا ( inbound marketing )

توسط | دی 19, 1399 | بازاریابی | 0 نظر

9 دقیقه

بازاریابی درون گرا، شیوه‌ای است که در آن مشتری، شما را پیدا می‌کند، نه شما او را! شاید در ذهن همه‌ی ما، واژه‌ی بازاریابی برابر بوده باشد با به دنبال مشتری دویدن و به هر شکل او را ترغیب به خرید کردن، اما به محض اینکه با معنای بازاریابی درون گرا آشنا شوید، در ذهنتان این جرقه می‌خورد که چقدر خوب که دیگر قرار نیست بر سر جلب توجه بجنگیم! نکته‌ی مثبتی که بیشتر از همه توجه خود من را در این نوع بازاریابی جلب کرد، این بود که اگر مشتری خودش جذب کالا، محصول یا خدمات شما شود، امکان فروش به میزان بسیار زیادی بالاتر خواهد رفت.

در بازاریابی درونگرا جذب مشتری به این صورت است که شما باید تولید محتوا کنید و از این طریق تعامل و ارتباط کارساز و هدفمندی با مشتری داشته باشید. شما قبل از اینکه هر کاری انجام دهید، باید کار با شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو را یاد بگیرید، زیرا امروزه تقریباً همه‌ی آدم ها از بزرگ تا کوچک درگیر این فضا هستند و خیلی زود تمام ابعاد زندگی ما انسان‌ها، وابسته به ارتباطات مجازی می‌شود.

در این روش، شما باید محتوایی تولید و منتشر کنید که متناسب با علایق مشتری‌های هدفتان باشد و به این شکل، کاملاً طبیعی او را به سمت بازدید از سایت یا پیج خودتان بکشانید و تبدیل به مشتری بالقوه و در مرحله‌ی بعد، مشتری ثابت و در مرحله‌ی آخر، تبلیغ کننده‌ی خود کنید.

مراحل بازاریابی درون گرا

تولید محتوا

ارتباط برقرار کردن با خواسته و مشکل خرید مشتری شاید سخت باشد، اما شما اگر با مقوله‌ی پرسونای مشتری آشنا باشید، می‌توانید به راحتی آنچه که در مشتری ایجاد نیاز برای خرید می‌کند را بفهمید و بر اساس آن تولید محتوا کنید. فراموش نکنید که از کلمات تیتری و جذاب که انسان‌ها را به خواندن ادامه‌ی جمله ترغیب میکند، استفاده کرده و به نیاز و خواسته‌ی آن‌ها توجه کنید.

اشتراک گذاری

در مرحله‌ی بعد، شما باید محتوایی را که تولید کرده‌اید، توزیع کنید. در این کار باید خیلی دقت کرده که در کجا و چه زمانی محتوایتان را به اشتراک می‌گذارید، زیرا این کار را اگر با داشتن اطلاعات کافی و استفاده از تجربه‌ی دیگران انجام ندهید، وقت و سرمایه خود را هدر داده‌اید. معمولاً برای تبلیغ، پیج‌ها و سایت‌های سرگرمی و تاریخی پیشنهاد نمی‌شوند.

چرخه‌ی تبلیغ

غیر از کارهایی که شما برای تبلیغات رسانه‌ای انجام می‌دهید، شیوه‌ی دیگری برای تبلیغ محصول و کار شما وجود دارد و آن هم تبدیل غریبه‌ها به مبلّغ است. حتما می‌پرسید چطور؟ به آن‌ها پول بدهیم تا ما را تبلیغ کنند؟ باید بگویم نه اصلا اینطور نیست؛ مشتری‌های شما اغلب از غریبه‌ها تشکیل می‌شوند، شما با برخورد عالی، ارائه‌ی خدمات در حین فروش و پس از فروش و تحویل محصولی که از همه نظر مناسب و مورد نیاز مشتری باشد، به علاوه‌ی استفاده از ابزارهای بازاریابی مخصوص فروش، می‌توانید از غریبه‌ها مشتری‌های ثابتی بسازید که محصول شما را همه جا تبلیغ کنند و برای شما مشتری‌های جدید و بیشتری بیاورند.

در دسترس بودن

ویژگی بازاریابی درون گرا این است که خیلی طبیعی به مردم و جاهایی که آن‌ها حضور دارند نزدیک می‌شود و بدون اینکه آن‌ها متوجه شوند، آن‌ها را به سمت بازدید کردن از محتوای خودش جذب می‌کند. این کار از طریق کانال‌ها و فضاهای مشخص در جاهایی که آن‌ها می‌خواهند با شما در ارتباط باشند، صورت می‌گیرد.

یکپارچگی و تداوم

همه‌ی کارهایی که انجام می‌دهید یعنی: تولید محتوا، تبلیغ، بازاریابی، ارائه‌ی خدمات و … در صورت اجرای درست و عملکردی فکر شده، در زمان و مکان مناسب جواب خواهند داد. شما باید در ضمن انجام همه‌ی این کارها، صبر و تمرکز خود را حفظ کنید و با هوشمندی از رکودها و شکست‌ها سربلند بیرون بیایید.

مراحل بازاریابی درون گرا

برخی از مهم‌ترین ابزارها برای جذب مشتری و اشتراک گذاری محتوا :

وبلاگ نویسی

در اصل بازاریابی درون گرا با وبلاگ نویسی شروع شده است. شما با داشتن یک وبلاگ، می‌توانید بهترین راه را برای جذب مشتری به وب سایتتان در دست داشته باشید. برای اینکه توسط مشتری‌ها پیدا شوید، شما باید محتوای آموزشی و مورد نیاز مشتری را تولید کنید که آن‌ها با آن ارتباط بگیرند و به پاسخ سوالات شان برسند.

شبکه‌های اجتماعی

اینستاگرام، توییتر، تلگرام و بعد از آن‌ها دیگر شبکه‌های اجتماعی، مکان خوبی برای ارائه‌ی محتوای شما خواهند بود، زیرا انسان‌ها از این برنامه‌ها بیشتر از برنامه‌های دیگر استفاده می‌کنند. محقق شدن این هدف به شرطی کارساز است که محتوای جالب توجه داشته باشید که ارزش بازدید و ارتباط مشتری با شما را داشته باشد. اصل ارتباط خوب در شبکه‌های اجتماعی، اول از همه محتوای خوب و بعد از آن ایجاد اعتماد و صمیمیت بین خودتان و مشتری است.

ظاهر وب سایت

نمای صفحات وب سایت شما مثل ویترین‌مغازه‌ی شما می‌ماند، باید به بهترین نحو آن را بچینید تا باعث جذب بصری مشتری بشوید، همچنین شما باید وب سایت‌تان را بهینه کنید تا به خریداران ایده‌آل خود نزدیک شوید و با به اشتراک گذاشتن مطالب مفید و کاربردی، غریبه ها را به بازدید از وب سایتتان ترغیب کنید.

سئو ( SEO )

اغلب مشتریان و حتی خود ما برای خرید آنلاین و یا دانستن در مورد یک مطلب یا موضوع، از موتورهای جستجو استفاده می‌کنیم. برای در دسترس بودن در موتورهای جستجو باید از کلمات کلیدی استفاده کنید، وب سایت خود را به روز کنید، محتوای جدید ایجاد کنید و لینک‌هایی را اطراف لغاتی که کاربران جستجو می‌کنند، ایجاد کنید. به این فرایند، سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو گفته می‌شود.

جذب مشتری با بازاریابی درون گرا

برخی از مهم‌ترین ابزارهای تبدیل بازدیدکننده به مشتری

فرم نظرسنجی

شما برای اینکه بدانید مشتری در صفحه‌ی شما به دنبال چه چیزی می‌گردد، قیمت پایین یا کیفیت؟ ارسال رایگان یا تخفیف؟ می‌توانید فرم‌های حاوی سوالات مهم طراحی کنید و از مشتری‌هایتان بخواهید که آن‌ها را برایتان پر کنند و بفرستند تا سلیقه و نظر آن‌ها را در اختیار داشته باشید.

دعوت به اقدام یا ( call to action)

این راه شامل دکمه و لینک‌هایی می‌شود که شما به بازدید کننده نشان می‌دهید و از آن‌ها می‌خواهید روی آن کلیک کنند تا کاری را انجام دهند؛ مثلا: انجام عملی مثل دانلود یک کتاب یا شرکت در یک نظرسنجی در وب سایت‌تان و همچنین در شبکه‌های مجازی، کاربر را به اقداماتی مانند: فالو، لایک، کامنت، دایرکت و غیره دعوت می‌کنید.

اطلاعات تماس

اگر اطلاعاتی که از خودتان یا محل کارتان می‌گذارید کامل باشد، قسمت بزرگی از اعتماد مشتری را جذب کرده‌اید. وقتی شما درگاه‌های متفاوتی را برای پاسخگویی به مشتریان معرفی می‌کنید و در همه‌ی راه‌هایی که معرفی کرده‌اید، فعال باشید، در تبدیل بازدیدکنندگانتان به مشتری، قدم بزرگی برداشته‌اید؛ زیرا همه چیز در بحث بازاریابی بر اساس تعامل و ارتباط درست با مشتری پیش می‌رود.

مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

جزئیات مرتبط با مخاطبان، شرکت‌ها، مشتریان بالقوه را پیگیری کنید تا بتوانید به سادگی با مشتریان مناسب در زمان درست، ارتباط بگیرید. سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری، این امکان را به شما می‌دهند که برای برقراری ارتباط بهتر با مشتری، از طریق کانال‌های مختلف به اطلاعات درست دست پیدا کنید و به این شکل به فروش شما کمک می‌کنند.

دانلود PDF بازاریابی درون گرا

دانلود پاورپوینت بازاریابی درون گرا

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت