بازاریابی آسانسوری | اصول و 5 گام برای معرفی

توسط | مرداد 14, 1399 | بازاریابی | 0 نظر

8 دقیقه

همه‌ی کسانی که در بازار صاحب کسب و کار هستند، باید تکنیک یا تکنیک‌هایی را برای جلب توجه مشتری بدانند تا به فروششان رونق دهند. یکی از تکنیک‌های بسیار کاربردی، «بازاریابی آسانسوری» یا «فروش آسانسوری» نام دارد، که در این مقاله به معرفی و اهمیت آن می‌پردازیم.

در دنیای کار حتما برای شما هم پیش آمده که در موقعیتی قرار گرفته‌اید که برای معرفی محصولتان زمان بسیار کمی، در حد ۳۰ ثانیه یا ۱ دقیقه داشته‌اید، که در این وقت کم باید به بهترین نحو و به صورت اصولی، محصولتان را به مشتری معرفی کنید.

معمولا اگر از قبل به این موضوع فکر نکرده باشید و با روش بازاریابی آسانسوری آشنا نباشید، هول شده و یا در اثر بی‌تجربه بودن، به طور کامل و آنطور که درخور محصولتان است، آن را به مشتری معرفی نمی‌کنید تا متقاعد به خرید آن شود و مشتری‌های زیادی را به این صورت از دست می‌دهید.

معرفی روش بازاریابی آسانسوری

این روش، همان طور که از اسمش پیداست، از این قرار است که اگر شما مثلاً در آسانسور به یک کارآفرین یا سرمایه‌گذار بزرگ برخورده و فقط به اندازه‌ی پیاده شدن این شخص از آسانسور وقت برای متقاعد کردن او در مورد کسب و کارتان یا محصولی که تولید می‌کنید داشته باشید، بتوانید از این فرصت چند ثانیه‌ای، نهایت استفاده را ببرید.

چه جملاتی را به کار می‌برید تا هم مختصر و مفید باشد و هم تاثیرگذار و متقاعد کننده؟ از چه اصولی استفاده می‌کنید تا طرف صحبت‌تان را به ادامه‌ی گفتگو ترغیب کنید؟ اولویت‌تان چیست؟

۱_ اول از همه شما باید هدفتان را برای خود مشخص کنید، قبل از اینکه بخواهید آن را برای دیگران شرح بدهید. اگر شما بدانید چه نتیجه‌ای از کارتان می‌گیرید و اگر این نتیجه بتواند همانطور که شما را هیجان زده می‌کند، دیگران را هم به هیجان بیاورد؛ یعنی کارتان را به خوبی انجام داده‌اید و در این صورت مشتری، مشتاق توضیح بیشتر شما در مورد روند رسیدن به این نتیجه می‌شود.

۲_مختصر و مفید و تاثیرگذار صحبت کنید؛ امروزه انسان‌ها وقت زیادی برای توضیح‌های اضافه و خسته کننده صرف نمی‌کنند و اگر شما نتوانید با کلمات اول نظر آن‌ها را جلب کنید، خیلی زود عذر شما را می‌خواهند، پس به اینکه چه کلماتی را به کار می‌برید، توجه کنید.

۳_وقت و انرژی خود را صرف تولید و رشد محصول یا شرکتی کنید که خودتان عمیقاً به کاربردی بودن و تاثیرگذاری آن ایمان دارید؛ زیرا فقط در این صورت است که موقع معرفی و ارائه آن محصول، می‌توانید به طور واقعی شور و اشتیاق داشته باشید و نهایت تلاشتان را بکنید.

داشتن شور و هیجان در رفتارتان، باعث به وجود آمدن یک نوع کنجکاوی در طرف مقابل‌‌تان میشود، تا آن چیزی را که شما برایش این همه اشتیاق دارید را ببیند و در موردش از شما بشنود.

۴_اینکه با چه کسی صحبت می‌کنید، بسیار مهم است؛ برای همه‌ی افراد نمی‌توان یک شیوه را به کار برد. بعضی افراد با شوخی و خنده جذب می‌شوند و بعضی‌ها با جدیت و پشتکار! کسی را که می‌خواهید با او در مورد کسب و کارتان صحبت کنید را،خوب بشناسید.

۵_به تمام جنبه‌های موضوعتان احاطه داشته باشید تا در صورتی که از شما سوالی پرسیدند، بتوانید به راحتی جواب دهید و برای آن‌ها شبهه‌ای در مورد کارتان ایجاد نکنید.

۶_لباسی که می‌پوشید بسیار مهم است؛  ظاهر شما در همان ثانیه‌های اول، می‌تواند در تاثیر گذاری شما نقش زیادی داشته باشد.

۷_تا جایی که امکان دارد، از اصطلاحات فنی و تخصصی استفاده نکنید! این را در نظر داشته باشید که اغلب کسانی که سرمایه‌گذاری می‌کنند و حتی بعضی از مشتریان، از دانش تخصصی بالایی برخوردار نیستند! شما باید مطالب را به صورتی که برای آن‌ها قابل درک باشد، تشریح کنید.

۸_ طرف مقابلتان را وارد بحث کنید؛ طوری که مخاطب درگیر موضوع یا ایده‌ی شما شود و از مصاحبت با شما لذت ببرد، البته در صورتی این کار را انجام بدهید که وقت داشته باشید، نه در زمان‌هایی که ثانیه به ثانیه‌ی وقتتان برایتان حکم طلا را دارد.

۹_ حتماً زمان‌هایی را به تمرین کردن سخنرانی‌تان اختصاص دهید؛ بهترین راه این است که روبروی آینه بایستید و یا اگر کسی را در دسترس دارید، مقابل او بنشینید و سخنرانی‌تان را برایش اجرا کنید تا عیب و ایرادهایتان را بگیرد. با تمرین مداوم، اعتماد به نفس شما هم بالا می‌رود.

۱۰_ Body language یا زبان بدن خودتان را تقویت کنید، چون امروزه ثابت شده که زبان بدن و حرکات و رفتار شما در عکس العمل دیگران تاثیر زیادی دارد و در موارد زیادی باعث جلب نظر دیگران به سمت شما می‌شود.

روش بازاریابی آسانسوری

هنگام بازاریابی آسانسوری، این موارد را انجام نده !

  • اول از همه سعی کنید سریع صحبت نکنید؛ این که زمان کمی دارید درست است، اما سعی کنید شمرده و با آرامش حرف بزنید تا مخاطب‌تان مضطرب نشود .
  • اخم نکنید و لبخند بیش از حد هم نزنید؛ تعادل را رعایت کنید و سعی کنید یک چهره‌ی عادی، اما با نشاط و سرحال از خودتان نمایش دهید.
  • جملات نامفهوم یا غیر قابل فهم را به کار نبرید، این کار باعث غریبگی مخاطبتان با شما می‌شود.
  • تحت هیچ شرایطی اعتماد به نفستان را از دست ندهید و خودتان را دست کم نگیرید، این کار باعث می‌شود تا مخاطب‌تان شما را جدی نگیرد.
  • پراکنده و از این شاخه به آن شاخه صحبت نکنید؛ اجازه ندهید نظم ذهنی مخاطب‌تان به هم بریزد و از گوش دادن به حرف‌های شما کلافه شود و همین فرصت کوتاه برای بازاریابی آسانسوری را هم از دست بدهید.

گام به گام معرفی

1- خودتان را معرفی کنید : در یک جمله، این که چه کسی هستید و چه تحصیلاتی دارید را ارائه دهید و از اضافه گویی بپرهیزید؛ به عنوان مثال: می‌توانید بگویید من مجید کریمی هستم، ۲6 ساله، دارای مدرک لیسانس حسابداری !

2- بگویید چه کاری انجام می‌دهید: در یک یا دو جمله، در مورد کاری که انجام می‌دهید یا ماموریتی که از طرف شرکت یا گروه‌تان به شما محول شده است، صحبت کنید.

3- مشتری‌های مخاطب شما: مخاطبانی که شما می‌خواهید به آن‌ها محصول ارائه بدهید را توصیف کنید؛ یعنی توضیح دهد که چرا محصول شما برای مخاطب، مورد نیاز و ارزشمند است؟

4- وجه تمایز شما از دیگران: چه چیزی شما را از کسب و کارهای دیگر متمایز می‌کند؟ یعنی مخاطب‌تان را متقاعد کنید که سرمایه گذاری روی کسب و کار شما، سود آور می‌باشد.

5- نتیجه کسب و کارتان چیست: این که شما در آخر به نتیجه ی مطلوبی برسید، برای مخاطب خیلی مهم است؛ چون به سرمایه‌ای که در اختیار شما می‌گذارد فکر می‌کند! پس شما باید صادقانه و با مهارت در مورد نتیجه‌ی کسب و کارتان و یا محصولی که در آخر تولید می‌شود، توضیح دهید.

تمرین کردن، به تسلط شما بر روی این روش بسیار موثر است. شما به عنوان کسی که صاحب یک کسب و کار است و به کاری که انجام می‌دهد ایمان دارد، باید تسلط کافی بر روی تمام جزئیات کار داشته باشید تا بتوانید در موقعیت‌های ضروری و یا حساس به خوبی از پس آن بربیایید.

دانلود PDF بازاریابی آسانسوری

دانلود پاورپوینت بازاریابی آسانسوری

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت