بازاریابی b2g چیست ؟

توسط | دی 24, 1399 | بازاریابی | 0 نظر

6 دقیقه

بعد از دو مقاله مفصل در مورد بازاریابی b2b و b2c ، می‌رسیم به مقاله‌ای دیگر در مورد بازاریابی b2g و تفاوت‌ها و نقاط مشترک این سه نوع بازاریابی.

بازاریابی b2g به نوعی از بازاریابی گفته می‌شود که در آن یک شرکت، خدمات و یا اطلاعات و محصولات خود را به دولت‌ها و سازمان‌های دولتی می‌فروشد و در حقیقت برای آن‌ها کار می‌کند.

این خدمات می‌تواند شامل بازاریابی محصولات و خدمات مثل برندسازی، روابط عمومی استراتژیک و سایر ارتباطات مانند تبلیغات و وب‌سایت‌ها باشد که به سطح‌های متفاوت دولتی فروخته خواهد شد.

کار کردن در این زمینه آسان نیست، زیرا شما در این نوع بازاریابی، با سازمان‌هایی کار می‌کنید که تحت کنترل قوانین پیچیده‌ی دولتی هستند و این وضعیت، محدودیت‌هایی را برای شما ایجاد می‌کند. یکی دیگر از چالش‌های این بازاریابی این است که سازمان‌های دولتی اگر به خدماتی احتیاج داشته باشند، معمولاً به سراغ کسانی می‌روند که قبلاً تجربه‌های موفقی در انجام پروژه‌ها داشته‌اند.

آن چیزی که شما را در این نوع بازاریابی موفق خواهد کرد، این است که با بهره مندی از استراتژی‌های مختلف و تجربه دیگران، قراردادهایی را با دولت‌های عمومی ایجاد کنید. گاهی اوقات استفاده از بعضی نکات ریز و تاکتیک‌های هوشمندانه، شما را در این راه موفق‌تر خواهد کرد.

چگونه در بازاریابی b2g موفق باشیم؟

شناخت مشتری

اگر توجه کرده باشید، پرسونای مشتری که در مورد آن نیز مقاله‌ای در همین سایت نوشته‌ایم، در اکثر بازاریابی‌ها و استراتژی‌های فروش کاربرد دارد. شما اگر فروشنده‌ی خوبی هستید، پس باید به خوبی مشتری خود را بشناسید و بر اساس نیازش، به او خدمات و محصولات ارائه بدهید. در مورد فروش محصولات یا خدماتتان به دولت یا سازمان‌های دولتی، کار شما سخت‌تر خواهد بود. شما اول باید مخاطبان دولت را شناسایی کنید و سپس بفهمید که در حال مصرف و اشتراک گذاری چه محصولی هستید؛ در این صورت می‌توانید کسانی که این محصولات را می‌خرند شناسایی کرده و پس از آن به دنبال ترفندهای هرچه بهتر برای بازاریابی محصول خود باشید.

شما باید در همه چیز بهترین باشید و هر روز اطلاعات خود را در مورد پیشرفت فناوری، تکنولوژی و پروژه‌های بازاریابی موفق بالا ببرید تا در اولویت انتخاب‌های دولت قرار بگیرید. از جمله خدماتی که به این طور سازمان‌ها می‌توانید ارائه دهید: ارائه ی خدمات به شهروندان، به‌روزرسانی‌های میراث فرهنگی، نوسازی عمومی در فناوری اطلاعات و امنیت سیستم‌های آی تی می‌باشد.

وب سایت

داشتن یک وب سایت به روز و دقیق به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشتری احتمالی و بالقوه خود را به مشتری واقعی تبدیل کنید. شما با معرفی و به اشتراک گذاری تجربه‌های خودتان در وب سایتتان که ابزار اصلی در بازاریابی محسوب می‌شود، در واقع توانایی‌هایتان را به صورت آنلاین در اختیار مشتری‌هایی که به دنبال شرکت بهتر می‌گردند، قرار داده‌اید.

ایجاد اعتماد

برای اینکه یک دولت یا سازمان دولتی کارش را به شما بسپارد، باید اعتماد او را جلب کنید. اولین قدمی که یک شرکت برای ایجاد اعتماد در مشتری می‌تواند بردارد این است که رضایت مشتری‌های قبلی و ضمانت‌های قابل قبول شرکت را به مشتری‌های عمومی و مشتری‌های دولتی‌اش ارائه دهد. اگر که از قوانین موجود در این حوزه آگاهی داشته باشید، کمک زیادی به شما خواهد کرد تا دچار اشتباه کمتری شوید. برای جلب اعتمادسازمان‌های دولتی، حتماً نیاز نیست که قبلاً در مورد موضوع دولت و سازمان‌های دولتی سابقه داشته باشید؛ فعالیت‌های شما در زمینه‌های مربوط به فرهنگ، هنر، معلولیت و یا پایداری هم می‌تواند نظر آن‌ها را جلب کند.

به عنوان مثال: اگر در نظر بگیریم که هدف شما کار کردن بر روی آموزشگاه‌های دولتی باشد، در کنار آن می‌توانید از تجربه‌های آموزشگاه‌های خصوصی هم بهره ببرید.

تفاوت‌های بازاریابی b2b, b2c و b2g چیست؟

بازاریابی b2b نسبت به مدل‌های دیگر، پیچیدگی کمتری دارد که در آن یک شرکت متقاضی دریافت کالا می باشد. در بازاریابی b2c مصرف‌کنندگان نهایی از یک شرکت، تقاضای دریافت کالا دارند و در بازاریابی b2g دولت از یک شرکت تقاضای دریافت کالا یا خدمات دارد.

شباهت این سه بازاریابی در این است که بازاریابان، مدام به دنبال برقراری و گسترش ارتباط با مردم هستند و به طور کلی همه‌ی آن‌ها تمرکزشان را بر روی فرآیند فروش بهتر و برطرف کردن نیازهای مشتریان گذاشته‌اند.

تفاوت این سه مدل بازاریابی نیز در نقش مصرف‌کننده است. در بازاریابی b2b بازاریاب برای کسب و کار دیگر بازاریابی، در بازاریابی b2c برای مصرف کننده نهایی و در بازاریابیb2g برای رئیس نماینده و… دولت این کار را انجام می‌دهد.

تصمیم گیری برای خرید در بازاریابیb2c پیچیدگی کمتری نسبت بهb2b و b2g دارد و معمولاً زمان خرید در آن کوتاه‌تر است.

دانلود PDF بازاریابی b2g چیست ؟

دانلود پاورپوینت بازاریابی b2g چیست ؟

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت